БЕРЕЗАНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Шевченків шлях, 32, м. Березань, Київська область, 07541
№ провадження 2/356/18/17
Справа № 356/1638/16-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.01.2017 року Березанський міський суд Київської області
в складі :головуючого судді Голік Г.К
з участю секретаря Бейгул Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Березань справу за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області,ОСОБА_3 про розірвання договорів земельних ділянок
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом , посилаючись при цьому на те, що рішенням Баришівського районного суду Київської області від 13.05.2011 року стягнуто на його користь із ОСОБА_3 борг у сумі 168993,73 грн. Ухвалою Баришівського районного суду Київської області від 06.04.2015 року змінено спосіб та порядок виконання рішення суду за виконавчим листом №2-382 від 13.05.2011 року,шляхом передачі, у власність будинок АДРЕСА_1, який належав на праві власності ОСОБА_3. Вказаний будинок розміщений на земельних ділянках площею 0,10 га по АДРЕСА_1 кадастровий номерНОМЕР_1 та площею 0,0738 га по АДРЕСА_1. В червні 2015 року він звернувся до Березанської міської ради для здійснення приватизації земельних ділянок,але йому було відмовлено,оскільки 20 липня 2012 року між ним ОСОБА_1,за дорученням від 20.10.2011 року за №4385 державної виконавчої служби Березанського міського управління юстиції в особі начальника Янушевич Л.В. від гр..ОСОБА_3 були укладені договори оренди земельних ділянок строком на 20 років. При цьому йому було роз'яснено,що його право захищене та він зможе здійснити безкоштовну приватизацію даної земельної ділянки,але для цього потрібно щоб ОСОБА_3 звернувся із заявою про розірвання договорів оренди. Останній ухиляється від звернення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідно до відомостей адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України УДМС України в Київській області відповідач ОСОБА_3 зареєстрований за адресою АДРЕСА_2. Судові повістки поверталися з відміткою за не запитом.
Відповідно до ст.77 ЦПК України, сторони , які беруть участь у справі зобов'язані повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування,знаходження) , або місцезнаходження під час провадження справи . У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається на останню відому судові адрес у і вважається доставленою, навіть якщо особа за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Суд вважає до відповідач ОСОБА_3 належним чином повідомлений про розгляд справи відповідно до вимог ст.74,77 ЦПК України .
Відповідач Березанська міська рада направила до канцелярії суду клопотання про слухання справи за позовом ОСОБА_1 до Березанської міської ради,ОСОБА_3 про розірвання договорів земельних ділянок без участі їхнього представника.
Заслухавши пояснення позивача , дослідивши письмові матеріали справи,суд вважає позов не обґрунтованим і таким що не підлягає задоволенню.
В судовому засіданні встановлено.
Відповідно до ухвали Баришівського районного суду Київської області від 06.04.2015 року ,змінено спосіб та порядок виконання рішення суду за виконавчим листом №2-382 від 13.05.2011 року виданого Баришівським районним судом Київської області про стягнення з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 168 993,73 грн.шляхом передачі,у власність ОСОБА_1 у рахунок погашення заборгованості описаний і арештований будинок АДРЕСА_1, який належить на праві власності боржнику ОСОБА_3.
За положеннями ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст.ст.1, 13 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - цедоговір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.25 вказаного Закону орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленомузаконодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.
Згідно ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані із позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичнихосіб на земельніділянкиздійснюється шляхом визнання угоди недійсною (ч.3).
Аналогічні положення містить ч.2 ст.16 ЦК України, згідно якої способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.
Згідно ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.
Згідно ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами 1-3,5,6 ст.203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Спеціальним нормативно-правовим актом, що регулює правовідносини з оренди земельних ділянок є Закон України Про оренду землі .
Згідно зі ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України Про оренду землі орендарев і забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку на рівні із захистом права власності на земельну ділянку відповіднодо закону.
Частиною 1 ст.638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
20 липня 2012 року між Березанською міською радою та ОСОБА_1,за дорученням від 20.10.2011 року за №4385 державної виконавчої служби Березанського міського управління юстиції в особі начальника Янушевич Л.В. від гр. ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,10 га по АДРЕСА_1 для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель та споруд, строком на 20 років,орендна плата 32грн.16 коп.в рік.
20 липня 2012 року між Березанською міською радою та ОСОБА_1,за дорученням від 20.10.2011 року за №4385 державної виконавчої служби Березанського міського управління юстиції в особі начальника Янушевич Л.В. від гр.ОСОБА_3 був укладений договір оренди земельної ділянки площею 0,0738 га сільськогосподарського призначення по АДРЕСА_1 для, строком на 20 років,орендна плата 4грн. 60 коп.в рік.
Згідно із частиною п'ятою статті 6 Закону України Про оренду землі право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Підпунктом 6 пункту 2 частини першої статті 4 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено,що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди(суборенди) земельної ділянки.
Статтею 2 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень визначено,що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно- це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення,переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Учасники правочину,дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі,складають і підписують відповідний письмовий документ,надаючи згоді встановленої форми.
Разом з тим цивільні права та обов'язки,на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди,набуваються після відповідної державної реєстрації.
Договори оренди земельних ділянок зареєстровані у відділі Держкомзему у м.Березань,29 серпня 2012 року.
У п.36 вказаних договорів оренди земельних ділянок, укладених 20 липня 2012 року між Березанською міською радою Київської області в особі голови Дунаєнко А.Є. та гр..ОСОБА_1,за дорученням від 20.10.2011 року від імені гр..ОСОБА_3 передбачено, що дія договору оренди припиняється у разі :закінчення строку,на який його було укладено;придбання Орендарем земельної ділянки у власність;викупу земельної ділянки Орендарем; викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності і порядку,встановленому законом;договір припиняється також в іншихвипадках,передбачених законом.
Згідно п.37 вказаних договорів,дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення,пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з іншихпідстав,визначених законом.
Відповідно до п.38 вказаного договору оренди земельної ділянки в односторонньому порядку допускається.Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є невиконання однією із сторін умов договору.
Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Положеннями ч.ч.1,3 ст.651 ЦК України встановлено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
У ч.2 ст.651 ЦК України визначено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в іншихвипадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згіднозі ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Статтею 32 Закону України Про оренду землі передбачено підстави припинення договору оренди землі шляхом його розірвання, зокрема, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди.
Аналіз змісту наведених норм даєпідстави для висновку, що розірвання в односторонньому порядку договору оренди можливе за умови невиконання (істотного порушення) сторонами обов'язків, передбаченихумовами договору та ст.ст.24 і 25 Закону України Про оренду землі".
Відповідно до акту передачі майна боржника від 03.09.2015 року,передається майновий будинок АДРЕСА_1 який належить на праві власності згідно договору купівлі-продажу р. № 876 від 13.05.2006 р. виданий приватним нотаріусом Березанського міського нотаріального округу Черниш О.Д. ,ОСОБА_3 , що проживає за адресою АДРЕСА_2 у власність ОСОБА_1 ,що проживає за адресою АДРЕСА_3.
Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ,житловий будинок, розташований за адресою, АДРЕСА_1 належить на праві приватної власності ОСОБА_1.
Питання переходу права на земельну ділянку у разі набуття права на житловий будинок, будівлю,споруду,що розміщені на ній ,регулюються статтями 120 Земельного Кодексу України та ст.377 ЦК України.
Положеннями статті 120 ЗК України(в редакції, зміненій Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку набуття прав на землю від 05.11.2009 року №1702-УI) унормовано,що у разі набуття права власності на житловий будинок,будівлю або споруду,що перебувають у власності,користуванні іншої особи,припиняється право власності,право користування земельною ділянкою,на якій розташовані ці об'єкти. Якщо жилий будинок,будівля або споруда розміщенні на земельній ділянці,що перебуває у користуванні, то в разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою,на якій вони розміщенні,на тих самих умовах і в тому ж обсязі,що були у попереднього землекористувача.
Відповідно до ч.3 ст.7 Закону України Про оренду землі до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду,що розташовані на орендованій земельній ділянці,також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду,припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Отже,наведені норми слід розуміти таким чином,що при виникненні в іншої особи права власності на житловий будинок, будівлю або споруду право попереднього власника або користувача припиняється автоматично, в силу закону, без оформлення припинення права будь-якими актами та документами. Ця норма є імперативною, відступ від неї на підставі договору не допускається. Договір оренди при цьому не припиняється і цілому, має місце заміна сторони в зобов'язанні.
Згідно ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Друге речення ч.1 ст.120 ЗК України у чинній редакції передбачає виняток із загального правила,передбаченого ст.125 ЗК України про виникнення права власності з моменту державної реєстрації права . Тобто в усіх випадках переходу права власності на житловий будинок, будівлю або споруду право на земельну ділянку виникає в набувача одночасно із виникненням права на зведені на ній об'єкти. Подальша реєстрація земельної ділянки(ст.202 ЗК України) та права на земельну ділянку (Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень") повинні бути здійснені з метою запобігання спорам та створення можливості для наступного відчуження земельної ділянки за договором.
керуючись ст.ст. 3, 10, 60, 212, 215, 367 ЦПК України, ст.ст.1,13 24, 25, 31, 32 Закону України Про оренду землі , ст.ст. 203,215,525,638,651ЦК України, суд-
В И Р І Ш И В:
В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Березанської міської ради Київської області , ОСОБА_3 про розірвання договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_1) укладений 20 липня 2012 року між Березанською міською радою Київської області та ОСОБА_1, що зареєстрований в АДРЕСА_4,за дорученням від 20.10.2011 року за №4385 державної виконавчої служби Березанського міського управління юстиції в особі начальника Янушевич Л.В. від гр.ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2),що зареєстрований в АДРЕСА_2 та розірвання договору оренди земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_3) укладений 20 липня 2012 року між Березанською міською радою Київської області та ОСОБА_1, що зареєстрований в АДРЕСА_4, за дорученням від 20.10.2011 року за № 4385 державної виконавчої служби Березанського міського управління юстиції в особі начальника Янушевич Л.В. від гр.ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_2),що зареєстрований в АДРЕСА_2 , відмовити.
Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення в апеляційний суд Київської області через Березанський міський суд. Особи , які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення .
Суддя Г. К. Голік
Суд | Березанський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2017 |
Оприлюднено | 25.01.2017 |
Номер документу | 64175337 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Березанський міський суд Київської області
Голік Г. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні