Ухвала
від 24.01.2017 по справі 911/87/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua 0,2

УХВАЛА

про повернення позовної заяви

24.01.2017Справа № 911/87/17

Суддя Пукшин Л.Г., розглянувши позовну заяву Публічного акціонерного товариства "Український головний проектно-розвідувальний та науково-дослідний інститут з меліоративного і водогосподарського будівництва"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробут +"

про стягнення 29 585,18 грн.

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Український головний проектно-розвідувальний та науково-дослідний інститут з меліоративного і водогосподарського будівництва" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Добробут+" про стягнення 29 585,18 грн.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 13.01.2016 року матеріали справи № 911/162/16 передано за підсудністю до господарського суду міста Києва.

Господарським судом міста Києва досліджено позовну заяву № 1/417 від 26.12.2016 та додані до неї документи та встановлено, що вказана позовна заява не відповідає вимогам розділу VIII Господарського процесуального кодексу України , а тому підлягає поверненню з посиланням на ст. 63 Господарського процесуального кодексу України , з огляду на наступне.

Подання позову включає в себе дії позивача (самостійно або через уповноважених представників) щодо його безпосереднього звернення до господарського суду за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів.

Частинами 1-3 ст. 28 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють у межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника.

Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.

Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.

Частиною 1 ст. 54 ГПК України передбачено, що позовна заява подається до господарського суду в письмовій формі і підписується повноважною посадовою особою позивача або його представником, прокурором, громадянином - суб'єктом підприємницької діяльності або його представником.

Юридична особа відповідно до ст. 92 Цивільного кодексу України набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів і закону. Отже, від імені юридичної особи позовну заяву підписує повноважна посадова особа, повноваження якої ґрунтуються на установчих документах чи приписах закону.

Таким чином, право на представництво юридичної особи пов'язане не з конкретною фізичною особою, а з наявністю акта органу управління юридичної особи, котрим ця юридична особа наділяє посадову особу повноваженнями вчиняти певні юридичні дії від імені підприємства.

Керівник підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначено законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їхнє посадове становище. Повноваження керівників юридичних осіб підтверджується:

а) документів, що посвідчують їхнє посадове чи службове становище. До таких документів відносять накази (чи інші аналогічні документи) про призначення на посаду, протоколи зборів про обрання на посаду;

б) установчими документами юридичної особи, в яких містяться повноваження посадових чи службових осіб, що беруть участь у справі як представники цих осіб.

При цьому, п. 3.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що позовна заява підлягає поверненню, коли в позовній заяві відсутні відомості про прізвище та посаду керівника юридичної особи або до позовної заяви не додано належні документи на підтвердження повноважень особи, що підписала цю заяву як представник позивача в господарському суді (ч. ч. 3-6 ст. 28 ГПК України), і на ці документи немає посилання в заяві.

Судом встановлено, що позовна заява № 1/417 від 26.12.2016 підписана від імені позивача головою правління ОСОБА_1

Проте серед документів, доданих до позовної заяви, відсутні докази, які б станом на день подання позову до суду підтверджували посадове становище (повноваження) ОСОБА_1, як голови правління ПАТ "Укрводпроект", як-то: наказ про призначення на посаду, протокол зборів про обрання на посаду, установчі документи юридичної особи.

Згідно п. 1 ст. 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо позовну заяву підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.

Крім того, згідно припису ч. 1 ст. 56 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позивач, прокурор чи його заступник зобов'язані при поданні позову надіслати сторонам копії позовної заяви та доданих до неї документів відповідно до кількості відповідачів та третіх осіб листом з описом вкладення.

Такі приписи згаданих норм мають на меті забезпечення, як конституційних засад змагальності сторін та рівності усіх учасників процесу перед законом і судом (п. п. 2, 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України ), так і аналогічних приписів ст. ст. 4-2 , 4-3 Господарського процесуального кодексу України .

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення у справі "Салов проти України" від 06.09.2005 року).

У Рішенні у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 року зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Відтак, на стадії прийняття позовної заяви до розгляду та порушення провадження у справі суд має бути впевненим у тому, що зазначені засади не були порушені заявником позову.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 57 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України , суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів надсилання відповідачеві копії позовної заяви і доданих до неї документів.

З наданих доказів про відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу: 08296, м. Київська обл., стм. Ворзель, вул. Леніна, 11-Б, прим.1 (фіскальний чек від 26.12.2016 та опис вкладення у цінний лист 0303504655370 від 29.12.2016) та на адресу: 08200, Київська обл., м. Ірпінь, вул. Островського, 12-А, оф. 41 (фіскальний чек від 26.12.2016 та опис вкладення у цінний лист № 0303504655361 від 26.12.2016) вбачається, що позивачем було направлено на вказані адреси лише позовну заяву на 3 арк. та розрахунок на 1 арк.

Разом з тим, позивачем не вказано перелік інших додатків, які були додані останнім до матеріалів позовної заяви, а саме:

- договір № 214014 на виконання робіт від 27.05.2014 з додатками до нього на 4 арк;

- зведений кошторис на проектні і вишукувальні роботи на 1 арк;

- накладна № 33 від 15.09.2014 на 1 акр;

- акт № 014019 здачі-приймання виконаних робіт від 15.09.2016;

- платіжне доручення № 203 від 28.12.2016.

Таким чином, суд не може дійти достовірного висновку про те, що позивачем було направлено відповідачу всі додатки до позовної заяви.

При цьому судом враховано, що з вимог ч. 1 ст. 56 ГПК України випливає, що обов'язок позивача направити відповідачу копії доданих до позовної заяви документів не залежить від того чи є у наявності у відповідача дані документи.

В п. 3.5 постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що у разі коли до позовної заяви додано докази надсилання відповідачеві копії лише самої заяви, але відсутні докази надсилання йому копій доданих до неї документів, така заява підлягає поверненню на загальних підставах згідно з пунктом 6 частини першої статті 63 ГПК .

Також суд звертає увагу заявника, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на 13.01.2017 місцезнаходженням ТОВ "Добробут+" є: 04073, м. Київ, проспект Степана Бандери, будинок 8, приміщення 711.

Зазначені вище обставини є суттєвими, оскільки нормами ст. 59 Господарського процесуального кодексу України передбачено право відповідача після одержання ухвали про порушення провадження у справі надіслати суду відзив на позовну заяву, тоді як у даному випадку відповідач позбавляється можливості підготувати обґрунтовані заперечення на позовну заяву, з урахуванням усіх обставин, на які посилається позивач та поданих ним доказів.

Беручи до уваги наведене, зважаючи на те, що заявником не дотримано вимог ч.1 ст. 54 , ч. 1 ст. 56 та п. 2 ч. 1 ст. 57 Господарського процесуального кодексу України , враховуючи, що приписи ст. 63 Господарського процесуального кодексу України носять імперативний характер, суд приходить до висновку, що викладені обставини є підставою для повернення позовної заяви відповідно до п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України .

Враховуючи викладене та керуючись п.п. 1, 6 ч. 1 ст. 63 ГПК України , суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву та додані до неї матеріали повернути без розгляду.

Звернути увагу позивача, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Суддя Пукшин Л.Г.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення24.01.2017
Оприлюднено27.01.2017
Номер документу64233962
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/87/17

Ухвала від 21.12.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пукшин Л.Г.

Ухвала від 24.01.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Пукшин Л.Г.

Ухвала від 13.01.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Рябцева О.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні