Рішення
від 19.01.2017 по справі 913/1334/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19 січня 2017 року Справа № 913/1334/16

Провадження № 17пд/ 913/1334/16

За позовом заступника керівника Старобільскої місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Троїцької районної ради Луганської області, смт. Троїцьке Луганської області,

до першого відповідача - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , смт. Троїцьке Луганської області,

другого відповідача - Районного комунального підприємства Троїцька районна друкарня , смт. Троїцьке Луганської області,

про визнання договору оренди недійсним та зобов'язання повернути приміщення.

Суддя Фонова О.С.

У засіданні брали участь:

від заявника - представник не прибув;

від органу прокуратури - Хряк О.О., прокурор відділу прокуратури Харківської області, посвідчення від 15.08.2014 № 028256;

від позивача - представник не прибув;

від першого відповідача - представник не прибув;

від другого відповідача - представник не прибув.

Суть спору: заступник керівника Старобільскої місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі Троїцької районної ради Луганської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та Районного комунального підприємства Троїцька районна друкарня , згідно якої просить суд:

- визнати недійсним договір оренди приміщення площею 65,2 кв.м. та вартістю 148900,00 грн. від 15.01.2016 №12, укладений між Районним комунальним підприємством Троїцька районна друкарня та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та припинити його виконання на майбутнє;

- зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 повернути Троїцькій районній раді Луганської області приміщення площею 65,2 кв.м. та вартістю 148900,00 грн., розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

Представник від прокуратури в судовому засіданні надав копію рішення виконавчого комітету Троїцької селищної ради від 05.12.2007 №266 Про упорядкування адресного господарства , згідно якого будівлі друкарні вирішено присвоїти поштову адресу: 92100, АДРЕСА_1, яка долучена до матеріалів справи.

Позивач надав лист від 12.01.2017 №7, в якому позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просить їх задовольнити та розглянути справу без його участі.

Перший відповідач надав лист від 17.01.2017, в якому позовні вимоги визнав повністю, просить розглянути справу без його участі та врахувати, що по суті справи договір оренди приміщення закінчується 14.01.2017.

Другий відповідач надав лист №24 від 16.12.2016, в якому позовні вимоги визнав повністю та просить розглянути справу без його участі.

Клопотання учасників судового процесу судом задовольняються.

Дослідивши обставини справи, надані сторонами докази на підтвердження своїх доводів, заслухавши у судовому засіданні пояснення представника прокуратури, суд

в с т а н о в и в:

15.01.2016 між Районним комунальним підприємством Троїцька районна друкарня (другий відповідач у справі), як Орендодавцем, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (перший відповідач у справі), як Орендарем, укладено договір оренди приміщення №12 (далі - Договір).

Відповідно до пункту 1.1. Договору, Орендодавець передає, а Орендар приймає у строкове платне користування приміщення площею 65,2 кв.м., розташоване за адресою: смт. Троїцьке, пр. Перемоги, 4, вартість якого визначена згідно зі звітом про оцінку на 16.12.2015 і становить за незалежною оцінкою 148900,00 грн.

Згідно пункту 2.1 Договору, Орендар вступає у строкове платне користування приміщенням після підписання Договору.

Пунктом 3.1. Договору встановлено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду майна, що знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл, селищ Троїцького району №20/21 від 23.07.2013, і становить 2233,50 грн.

Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (пункт 3.2 Договору).

Передача Орендодавцем та прийняття Орендарем приміщення у оренду засвідчується актом здачі - приймання приміщення у оренду (пункт 8.1 Договору).

Нерухоме майно, що є предметом Договору, було передане другим відповідачем першому відповідачеві за актом здачі-приймання приміщення (частини приміщення), складеним та підписаним сторонами 15.01.2016 (а.с.44).

Відповідно до пункту 10.1 Договору, цей Договір укладається з 15.01.2016 по 14.01.2017. У разі якщо не пізніше 1 місяця до закінчення дії Договору жодна із сторін не повідомить про припинення його дії іншу сторону, він вважається продовженим на тих самих умовах на строк, встановлений при укладенні Договору.

Згідно Свідоцтва про право власності на будівлю типографії, виданого Троїцьким комунальним підприємством Луганської області Бюро технічної інвентаризації, на підставі розпорядження голови Троїцької районної держадміністрації Луганської області від 23.05.2001 №189, про що записано у реєстрову книгу №4 за реєстровим №146 28.05.2001, будівля типографії та надвірні будівлі, розташовані за адресою: пр. Перемоги, буд. 6, смт Троїцьке, належать на праві комунальної власності територіальним громадам Троїцького району в особі Троїцької районної ради (позивач у справі) (а.с.71).

Відповідно до рішення виконавчого комітету Троїцької районної ради від 05.12.2007 №226 Про упорядкування адресного господарства юридична адреса спірної будівлі змінена на проспект Перемоги, буд.4, смт. Троїцьке.

Прокурор звернувся з позовом відповідно до повноважень, наданих йому ст.121 Конституції України, ст.23 Закону України Про прокуратуру , ст.2 Господарського процесуального кодексу України, та в обґрунтування вимог позову зазначає, що питання щодо укладання з ФОП ОСОБА_1 договору оренди частини будівлі типографії, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, на сесіях Троїцької районної ради, яка є власником нерухомого майна, не розглядалось.

Таким чином, РКП Троїцька районна друкарня не мало достатнього обсягу цивільної дієздатності щодо розпорядженням нерухомим майном і як наслідок не мало права виступати Орендодавцем вказаного майна, що є порушенням чинного законодавства, недотримання якого є підставою для визнання договору недійсним.

Прокурор також зазначив, що згідно інформації РКП Троїцька районна друкарня від 25.10.2016 №18, підприємство з приводу надання дозволу на укладання договору оренди приміщення з ФОП ОСОБА_1 до Троїцької районної ради не зверталося, відповідно оголошення про проведення конкурсу на оренду приміщення, що є предметом спірного Договору оренди, у засобах масової інформації не розміщувалось та конкурс не проводився.

Таким чином, Орендар отримав спірне приміщення всупереч вимогам чинного законодавства щодо обов'язкового оголошення в засобах масової інформації про намір здати приміщення в оренду та проведення конкурсу на оренду комунального майна.

Позивач підтримав позовні вимоги заявника повністю.

Відповідачами позовні вимоги визнані повністю, з підстав, викладених вище.

Встановивши фактичні обставини справи, оцінивши доводи сторін та надані ними докази суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

Положеннями ст. 215 Цивільного кодексу України передбачено, що підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним.

Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 759 ЦК України, ч. 3 ст. 760 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк; особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом.

Зокрема, такі особливості встановлені Законом України Про оренду державного та комунального майна .

Оспорюваний договір оренди № 12 від 15.01.2016 за своєю правовою природою є договором оренди комунального майна.

Відповідно до статті 2 Закону України Про оренду державного та комунального майна , орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють органи місцевого самоврядування щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.

Порядок проведення конкурсу для об'єктів, що перебувають у комунальній власності, визначається органами місцевого самоврядування (стаття 9 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні ).

Статтею 29 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить повноваження з управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад. Відповідно до частини 3 статті 24 цього Закону органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Статтею 9 Закону України Про оренду державного та комунального майна встановлено порядок укладення договору оренди.

Так, частиною 1 статті 9 цього Закону передбачено, що фізичні та юридичні особи, які бажають укласти договір оренди, направляють заяву, проект договору оренди, а також інші документи згідно з переліком, що визначається Фондом державного майна України (далі - матеріали), відповідному орендодавцеві, зазначеному у статті 5 цього Закону.

Орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника.

Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна.

Протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди (частина 4 статті 9 Закону).

Як вбачається з матеріалів справи, Троїцькою районною радою не надавався дозвіл РКП Троїцька районна друкарня на укладання договору оренди приміщення площею 65,2 кв.м. з ФОП ОСОБА_1, що підтверджується інформацією Троїцької районної ради від 24.10.2016 № 193 (а.с.36).

Згідно з інформації, наданої РКП Троїцька районна друкарня від 25.10.2016 №18, підприємство з приводу надання дозволу на укладання договору оренди приміщення з ФОП ОСОБА_1 до Троїцької районної ради не зверталося, оголошення про проведення конкурсу на оренду приміщення, що є предметом спірного договору оренди, у засобах масової інформації не розміщувалось та конкурс не проводився (а.с.37).

Таким чином, Орендодавець передав, а Орендар отримав спірне приміщення всупереч вимогам чинного законодавства щодо обов'язкового дозволу власника майна на укладання договору оренди приміщення, оголошення в засобах масової інформації про намір здати приміщення в оренду та проведення конкурсу на оренду комунального майна.

З огляду на вищевикладене, зокрема, відсутність дозволу власника майна на укладання договору оренди приміщення, оголошення про намір передати майно в оренду та проведення конкурсу на оренду комунального майна, що передавалось в оренду, Договір оренди № 12 від 15.01.2016 підлягає визнанню судом недійсним.

Доводи першого відповідача, що строк дії договору оренди приміщення №12 від 15.01.2016 закінчується 14.01.2017 не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.

Згідно до пункту 10.1 Договору, цей Договір укладається з 15.01.2016 по 14.01.2017. У разі якщо не пізніше 1 місяця до закінчення дії Договору жодна із сторін не повідомить про припинення його дії іншу сторону, він вважається продовженим на тих самих умовах на строк, встановлений при укладенні Договору.

Проте в матеріалах справи відсутні будь - які повідомлення про припинення його дії, а отже, на час розгляду справи спірний договір є діючим.

Враховуючи викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, тому на підставі ч. 1 ст. 203, ч.ч. 1, 3 ст. 215 ЦК України, господарський суд визнає недійсним з моменту укладання Договір оренди № 12 від 15.01.2016, укладений між першим та другим відповідачами.

Також заявлена вимога про припинення зобов'язання за договором №12 від 15.01.2016 про оренду приміщення на майбутнє.

Суд зазначає, що відповідно до ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення. Якщо за недійсним правочином права та обов'язки передбачалися лише на майбутнє, можливість настання їх у майбутньому припиняється.

Відповідно до ч.3 ст. 207 Господарського кодексу України, виконання господарського зобов'язання визнаного недійсним повністю або в частині, припиняється повністю або в частині з дня набрання рішенням суду законної сили як таке, що вважається недійсним з моменту його виникнення. У разі якщо за змістом зобов'язання воно може бути припинено лише на майбутнє, таке зобов'язання визнається недійсним і припиняється на майбутнє.

Враховуюче зазначене, вимогу про припинення зобов'язання за договором №12 від 15.01.2016 про оренду приміщення на майбутнє, слід задовольнити.

З огляду на задоволення вимог щодо визнання недійсним Договору, суд також дійшов висновку щодо задоволення позовних вимог і в частині зобов'язання фізичної - особи підприємця ОСОБА_1 повернути Троїцькій районній раді Луганської області приміщення площею 65,2 кв.м. та вартістю 148900,00 грн., розташоване за адресою: АДРЕСА_1.

Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Згідно з частиною 2 статті 49 Господарського процесуального кодексу України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору.

З обставин справи вбачається, що саме другим відповідачем не було дотримано встановленої законом процедури передачі майна в оренду, та не зроблено дій, які саме він повинен був вчинити, зокрема, отримати дозвіл власника для укладення договору оренди та подати оголошення про надання майна оренду.

Враховуючи вищевикладене, відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору в сумі 3611,50 грн. слід покласти на другого відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 78, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати недійсним договір оренди приміщення №12 від 15.01.2016, укладений між Районним комунальним підприємством Троїцька районна друкарня та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та припинити зобов'язання за договором №12 від 15.01.2016 на майбутнє.

3. Зобов'язати фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, повернути Троїцькій районній раді Луганської області , проспект Перемоги, 60, смт. Троїцьке, Луганська область, 92100, ідентифікаційний код 04051649, приміщення площею 65,2 кв.м., розташоване за адресою: АДРЕСА_1, видати наказ.

4. Стягнути з Районного комунального підприємства Троїцька районна друкарня (проспект Перемоги, 4, смт. Троїцьке, Луганська область, 92100, ідентифікаційний код 02470891) на користь Прокуратури Луганської області , 93408, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Богдана Ліщини, 27, ідентифікаційний код 02909921, на р/р 35211068000839, банк ДКС України м. Київ, МФО 820172, судовий збір у сумі 3611,50 грн., видати наказ.

У судовому засіданні оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

Повне рішення складено: 24.01.2017.

Суддя О.С. Фонова

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення19.01.2017
Оприлюднено27.01.2017
Номер документу64234124
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —913/1334/16

Рішення від 19.01.2017

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 20.12.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

Ухвала від 02.12.2016

Господарське

Господарський суд Луганської області

Фонова О.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні