ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр. Науки, 5
У Х В А Л А
18.01.2017р. Справа № 905/3455/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.
при секретарі судового засідання Сапожніковій Ю.Б.
у справі за позовом: Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» , м. Маріуполь Донецької області
до відповідача: Тельманівської районної державної адміністрації, м. Маріуполь Донецької області
про розірвання договору оренди землі
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - за дов. №377 від 04.10.2016р.;
від відповідача: не з'явився.
Приватне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Тельманівської районної державної адміністрації, м. Маріуполь Донецької області про розірвання договору оренди землі.
В обґрунтування позовних вимог, позивач, посилаючись на рішення Ради національної безпеки України від 13.04.2014р. «Про невідкладні заходи щодо подалання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» , Закон України «Про боротьбу с тероризмом» , Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» , ст. 652 Цивільного кодексу України просить розірвати договір оренди землі №8959 від 19.12.2006р., укладений між Відкритим акціонерним товариством «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» і Тельманівською районною державною адміністрацією.
Представник позивача у судове засідання з'явився, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзив на позов не надав.
Відповідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на дату розгляду справи Тельманівську районну державну адміністрацією зареєстровано за адресою: 87524, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Металургів, 193.
Кореспонденція суду направлялась на вищевказану адресу відповідача, яку він отримував, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення поштової кореспонденції.
Суд вважає за можливе розглянути спір в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в справі матеріалами, оскільки, їх цілком достатньо для правильної юридичної кваліфікації спірних правовідносин.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши обставини спору, доводи позивача суд встановив.
19 грудня 2006 року між Тельманівською районною державною адміністрацією (далі - Орендодавць) та Відкритим акціонерним товариством Маріупольський металургійний комбінат ім.Ілліча (далі - Орендар) укладено договір оренди землі №8959 (далі - Договір).
Відповідно до п. 1 Договору, орендодавець на підставі розпорядження №343 від 20.10.2006р., передає, а орендар набуває право на оренду земельних ділянок, із земель сільськогосподарського призначення Луківської сільської ради, Тельманівського району, Донецької області, загальною площею 32,2010 га.
В оренду передаються земельні ділянки загальною площею 64,4796 га, в тому числі: ріллі - 32,2010 га, пасовищ - 32,2786 га.
Земельна ділянка передається в оренду по акту прийому-передачі, який оформлюється в строк не пізніше семи днів з моменту набуття чинності даного договору.
З п. 2.2. Договору вбачається, що договір укладається строком на 5 років, починаючи з дати його державної реєстрації.
По закінчені терміну договору орендар має переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за сім днів до його закінчення.
Згідно з п. 2.3 Договору, орендна плата вноситься орендарем у вигляді та у розмірах: за використання земельної ділянки №1 площею 32,2010 га (ріллі) 100,00 грн. за 1 га, що становить - 3220 грн. на рік, земельна ділянка №2 площею 21,584 (пасовищ) 70,00 грн. за 1 га, що становить - 1510,88 грн. на рік, земельна ділянка №3 площею 10,6946 га (пасовищ) 70,00 грн. за 1 га, що становить - 748,62 грн. на рік. Загальна орендна плата на рік складає 5479,5 грн.
Пунктом 3.2. Договору встановлено, що орендар зобов'язаний у відповідності до п. 2.3. цього договору своєчасно вносити орендну плату.
За приписами п.4 Договору підставою припинення договору є закінчення його строку.
На виконання умов Договору, були підписані акт приймання-передачі земельних ділянок.
Договір №8959 від 19.12.2006р., акти приймання-передачі земельних ділянок скріплені та підписані представниками обох сторін без зауважень.
Відповідно до статуту Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» , Приватне акціонерне товариство «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» є правонаступником у повному обсязі майна, прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча , яке в свою чергу є правонаступником у повному обсязі майна, прав та обов'язків Відкритого акціонерного товариства Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча .
Позивач вказує, що внаслідок проведення антитерористичної операції, існує істотна зміна обставин в розумінні ст. 652 Цивільного кодексу України, а тому, вважає, що договір оренди має бути розірваний.
Відповідно до ст.652 ЦК України, у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання.
Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов:
1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане;
2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися;
3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору;
4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона.
У разі розірвання договору внаслідок істотної зміни обставин суд, на вимогу будь-якої із сторін, визначає наслідки розірвання договору виходячи з необхідності справедливого розподілу між сторонами витрат, понесених ними у зв'язку з виконанням цього договору.
В розумінні вказаної норми закону, учасники цивільних відносин за власним розсудом, вступають у договірні відносини, виходячи із певних обставин свого життя або господарювання, і тим самим вибирають ті чи інші засоби реалізації своїх інтересів, якими є суб'єктивні цивільні права та кореспондуючи їм обов'язків, та у разі зміни цих обставин останні мають захистити свої права шляхом зміни (або розірвання ) договору з дотриманням загальних принципів щодо балансу інтересів сторін.
Як вбачається з матеріалів справи, об'єкт оренди - земельна ділянка, яка є землею Тельманівської районної державної адміністрації та знаходиться на території Луківської сільської ради, Тельманівського району, Донецької області.
Разом з тим, Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", з урахуванням Закону України від 02.10.2014 № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".
07.11.2014 року розпорядженням № 1085-р Кабінет Міністрів України на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» затвердив перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого увійшло селище Лукове Тельманівського району Донецької області та смт. Тельманове.
Станом на 18 січня 2017 року антитерористична операція триває, рішення про її припинення не прийнято. При проведенні антитерористичної операції, у встановленому законом порядку, задіяні сили (особовий склад, спеціалісти) і засоби (зброя, транспортні, спеціальні та інші матеріально-технічні засоби) суб'єктів боротьби з тероризмом та інших суб'єктів, відповідно до законів України.
Зазначені обставини призвели до того, що позивач, позбавлений можливості використання земельної ділянки, розташованої на території Луківської сільської ради, Тельманівського району, Донецької області.
Під час розгляду справи позивачем доведено факт проведення оплати за договором оренди землі №8959 від 19.12.2006р. при відсутності фактичного користування об'єктом оренди, що свідчить про порушення балансу інтересів, оскільки, відповідач на надав відповіді на лист позивача б/н від 10.11.2016р. про розірвання договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р.
Враховуючи в сукупності обставини справи, докази надані позивачем, суд дійшов висновку про те, що звернення позивача до суду з даним позовом є правомірним та обґрунтованим.
Але, судом встановлено, що Додатковою угодою №1 від 12.12.2012р. внесено зміни до п. 2.2. договору оренди та продовжено термін дії договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р. з 11.01.2012р. на 5 років.
Тобто, строк дії договору продовжено до 11.01.2017р.
Також, відомості щодо строку дії договору №8959 від 19.12.2006р. до 11.01.2017р. встановлені у витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права вбачається відносно спірних земельних ділянок.
З вищевикладеного вбачається, що за приписами п. 4 договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р. станом на 18.01.2017р. договір оренди землі №8959 від 19.12.2006р. є припиненим.
Відповідно до п.1-1 ст.80 ГПК України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. За правовою позицією Вищого господарського суду України, викладеною в п.4.4 постанови №18 від 26.11.2012р. Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції , відсутність предмету спору має місце в разі припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Враховуючи приписи наведених норм та беручи до уваги припинення 11.01.2017р. дії договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р. , суд дійшов висновку про відсутність предмету спору на момент розгляду справи, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає припиненню відповідно до п.1-1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України.
Щодо розподілу судових витрат.
Як вже встановлено судом, позивачем доведено факт спроби досудового врегулювання спору, шляхом звернення до відповідача з вимогою про розірвання договору оренди.
Але, відповідач не надав відповіді на лист позивача б/н від 10.11.2016р. про розірвання договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р.
Тому, суд дійшов висновку, що даний спір виник у зв'язку з бездіяльністю відповідача щодо розгляду листа позивача б/н від 10.11.2016р. про розірвання договору оренди землі №8959 від 19.12.2006р.
Відповідно до ч.1 ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони , або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін.
У зв'язку з вищевикладеним, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір підлягає стягненню з відповідача.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 49, п.1-1 ст.80, ст.86 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
Припинити провадження у справі за Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» , м. Маріуполь Донецької області до Тельманівської районної державної адміністрації, м. Маріуполь Донецької області про розірвання договору оренди землі.
Стягнути з Тельманівської районної державної адміністрації (87524, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Металургів, 193, код ЄДРПОУ 05420623) на користь Приватного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» (87504, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Левченка, будинок 1, код ЄДРПОУ 00191129) судовий збір в сумі 1378,00 грн.
Ухвала набирає чинності 18.01.2017р. та є виконавчим документом, обов'язковим на всій території України і виконується в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» .
Ухвала може бути пред'явлена до виконання протягом 3 (трьох) років, тобто, в строк до 18.01.2020 року.
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.01.2017 |
Оприлюднено | 27.01.2017 |
Номер документу | 64234706 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
О.М. Сковородіна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні