Рішення
від 18.01.2017 по справі 528/560/16-ц
ГРЕБІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Гребінківський районний суд Полтавської області


Справа №: 528/560/16-ц

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

18 січня 2017 року м. Гребінка

18 січня 2017 року Гребінківський районний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Татіщевої Я.В.

секретаря Сапи А.М.

з участю позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

відповідача ОСОБА_3

представника відповідача ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Гребінка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, ОСОБА_3 про встановлення юридичних фактів спільного проживання, перебування на утриманні, усунення спадкоємців від права на спадкування за законом, визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями та земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

встановив:

Позивач звернулась до суду із зазначеним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 30.12.2015 року в м. Гребінка Полтавської області помер її чоловік, ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть. На час смерті ОСОБА_5 мав у власності: - житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, що знаходиться в с. Майорщина Гребінківського району Полтавської області пров. Колгоспний, 6 та в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 51,9 кв. м., житловою площею - 25,0 кв. м.), Б - сараю - літньої кухні, Г - вбиральні, б - прибудови до сараю, Д - навісу, В - сараю, , № 1 - колодязю, № 2 - огорожі, №3 - хвіртки; - земельну ділянку площею 0,52 га для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ПЛ № 014165, виданого головою Майорщинської сільської ради 24.07.2000 року на підставі рішення виконкому Майорщинської сільської ради від 06.05.1997 року. За час свого життя її чоловік заповіту не склав. Після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями за законом першої черги, крім позивача, є мати спадкодавця, ОСОБА_6, проте остання відмовилась від прийняття спадщини на користь позивача, та син спадкодавця ОСОБА_3, відповідач у справі, який подав до нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини. З метою переоформлення спадщини, позивач звернулася до Гребінківської державної нотаріальної контори Полтавської області, але у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно. Крім того, позивач просить усунути відповідача ОСОБА_3 від права на спадкування за законом, посилаючись на те, що з жовтня місяця 2006 року вона розпочала спільно проживати із спадкодавцем однією сім'єю без реєстрації шлюбних стосунків. 12 грудня 2012 року між нею та ОСОБА_5 було зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію шлюбу. В останні роки свого життя ОСОБА_5 хворів, його стан здоров'я з року в рік все більше погіршувався, виникало ряд інших захворювань, з'являлися від них ускладнення, що змушувало його декілька разів на рік перебувати на стаціонарному лікуванні. В зв'язку із значним погіршенням стану здоров'я, йому в 2007 році була присвоєна ІІІ група інвалідності. Син спадкодавця, ОСОБА_3 жодного разу не запропонував своєї допомоги батькові, фактично ухилявся і самоусунувся від його догляду, лікування та утримання. Крім того, він взагалі не цікавився життям, здоров'ям та долею спадкодавця. Враховуючи викладене, просить задовольнити її позовні вимоги в повному обсязі.

В судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_3, представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечували, посилаючись на те, що спадкодавець ОСОБА_5, не дивлячись на те, що дійсно мав ряд захворювань, але у безпорадному стані він не перебував та про допомогу сина жодного разу не просив.

Представник відповідача, Майорщинської сільської ради, в судове засідання не з'явився, згідно заяви проти задоволення позову не заперечував, просив розглядати справу за відсутності представника.

Суд, заслухавши сторони, їхніх представників, свідків, дослідивши матеріали справи в межах наданих письмових доказів, приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.

Судом встановлено, що 30.12.2015 року в м. Гребінка Полтавської області помер чоловік позивача, ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 314, виданим 04.01.2016 року виконавчим комітетом Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області (а.с. 13).

На час смерті ОСОБА_5 мав у власності: - житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, що знаходиться в с. Майорщина Гребінківського району Полтавської області пров. Колгоспний, 6 та в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею - 51,9 кв. м., житловою площею - 25,0 кв. м.), Б - сараю - літньої кухні, Г - вбиральні, б - прибудови до сараю, Д - навісу, В - сараю, , № 1 - колодязю, № 2 - огорожі, №3 - хвіртки; - земельну ділянку площею 0,52 га для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ПЛ № 014165, виданого головою Майорщинської сільської ради 24.07.2000 року на підставі рішення виконкому Майорщинської сільської ради від 06.05.1997 року. Вищевказане майно було придбане згідно договору купівлі-продажу 03.10.2007 року (а.с. 14-26).

За час свого життя ОСОБА_5 заповіту не склав.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ст. 1217, ст. 1233, ч. 1 ст. 1235, ч. 1 ст. 1236 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч. 2 ст. 1223 Цивільного кодексу України, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261 - 1265 цього Кодексу. Згідно з ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.

Після смерті ОСОБА_5 спадкоємцями за законом першої черги, крім позивача, є мати спадкодавця, ОСОБА_6, проте остання відмовилась від прийняття спадщини на користь позивача, та син спадкодавця ОСОБА_3, відповідач у справі, який подав до нотаріальної контори відповідну заяву про прийняття спадщини (а.с. 30, 75).

Відповідно до правил ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З метою переоформлення спадщини позивач звернулась до Гребінківської державної нотаріальної контори Полтавської області. Проте, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй було відмовлено, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спадкове майно (а.с. 74, 86).

В судовому засіданні встановлено, що з жовтня 2006 року позивач ОСОБА_1 розпочала спільно проживати із спадкодавцем однією сім'єю без реєстрації шлюбних стосунків, при цьому з жовтня 2007 року - у будинку по пров.Колгоспному,6 в с.Майорщина, Гребінківського району, Полтавської області, який був придбаний та зареєстрований на ім'я спадкодавця ОСОБА_5, однак кошти на його придбання були отримані позивачем як готівковий кредит 28.11.2006 року, що не знайшло заперечень в судовому засіданні (а.с. 103-106).

12 грудня 2012 року між позивачем та ОСОБА_5 було зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії І-КЕ № 102614, виданим Відділом ДРАЦС Гребінківського РУЮ Полтавської області (а.с. 12). Крім того, вказаний факт підтверджений довідками виконкому Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області № 244/02-33 від 02.06.2016 року, № 92/02-33 від 08.02.2016 року, згідно яких на час смерті ОСОБА_5 разом з ним без реєстрації проживала його дружина ОСОБА_1, яка здійснила його поховання за власні кошти (а.с. 27, 80).

Відповідно до ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.

Пунктом 21 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз'яснено, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК України про те, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Зазначений п'ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю до набрання чинності цим Кодексом.

Згідно з п. 5. ч.1ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без шлюбу.

Крім того, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_5 був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується копією посвідчення серії А № 077074 (а.с. 28), мав ІІІ гр. інвалідності (а.с. 31), він хворів на цукровий діабет, остеохондроз, мав проблеми із зором, йому була проведена операція по видаленню грижі з диска. У зв'язку із захворюваннями ОСОБА_5 неодноразово проходив лікування, в тому числі стаціонарно. Данний факт підтверджується копіями медичної документації в матеріалах справи (а.с. 32-37, 54).

Упродовж спільного проживання позивач доглядала за чоловіком, піклувалася про нього, взяла на себе всі обов'язки по домогосподарству, витрачала спільні сімейні кошти на його лікування та утримання, оскільки у зв'язку з чисельними хворобами, пов'язаними з руховим апаратом, ОСОБА_5 фактично був безпорадний у побуті, не міг сам сісти, нахилитись, помитись, зав'язати шнурки та вчиняти інші дрібні побутові речі. Весь цей проміжок часу його син, відповідач у справі ОСОБА_3 проживав окремо у м.Пирятин зі своєю сім'єю, батька не навідував, по домогосподарству не допомагав, у лікарні не навідував, жодного разу не надавав матеріальної допомоги на його утримання.

Факт спільного проживання однією сім'єю позивача із ОСОБА_5 з жовтня 2006 року по день його смерті, а також те, що відповідач самоусунувся від догляду, лікування та утримання батька, який фактично був у безпорадному стані, підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, крім того, даний факт не заперечувався по суті відповідачем ОСОБА_3, який пояснив, що його батько до нього жодного разу за допомогою не звертався.

Згідно з ч.1 ст. 202 Сімейного кодексу України повнолітні дочка, син зобов'язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги.

Відповідно до ч. 5 ст. 1224 ЦК України особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо судом буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.

Відповідно до ч.2 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Згідно з ч.1, п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є - визнання права.

На підставі викладеного, керуючись ч.2 ст.15, п.1 ч.2 ст.16, ст.ст. 1216-1218, ст.1223, ч.1 ст. 1261-1265, 1268-1270 ЦК України, ст. 202 Сімейного кодексу України, Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 року № 7, ст. ст. 10, 15, 30, 60, 76, 88, 158, 212-215, 218, 256-259 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Майорщинської сільської ради Гребінківського району Полтавської області, ОСОБА_3 про встановлення юридичних фактів спільного проживання, перебування на утриманні, усунення спадкоємців від права на спадкування за законом, визнання права власності на житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями та земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити частково.

Встановити факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбних стосунків ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, з жовтня 2006 року по дату реєстрації шлюбу 12.12.2012 року.

Усунути ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3, від права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, який помер 30.12.2015 року.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в порядку спадкування за законом право власності на: житловий будинок з допоміжними господарськими будівлями, що знаходиться в с.Майорщина, Гребінківського району, Полтавської області, пров.Колгоспний, 6 та в цілому складається з: А-1 - житлового будинку (загальною площею 51,9 кв.м, житловою площею 25 кв.м), Б - сараю-літньої кухні, Г - вбиральні, б - прибудови до сараю, Д - навісу, В - сараю, №1 - колодязю, №2 - огорожі, №3 -хвіртки; земельну ділянку площею 0,52 га для обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, згідно Державного акту на право приватної власності на землю серії ІV-ПЛ № 014165, виданого головою Майорщинської сільської ради 24.07.2000 року на підставі рішення виконкому Майорщинської сільської ради від 06.05.1997 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок позивача.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Гребінківський районний суд Полтавської області протягом 10 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне рішення виготовлено 23.01.2016 року.

Суддя ОСОБА_16

СудГребінківський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення18.01.2017
Оприлюднено30.01.2017
Номер документу64239695
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —528/560/16-ц

Рішення від 20.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Ухвала від 13.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Ухвала від 07.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Прядкіна О. В.

Рішення від 18.01.2017

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

Рішення від 18.01.2017

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

Ухвала від 18.07.2016

Цивільне

Гребінківський районний суд Полтавської області

Татіщева Я. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні