Рішення
від 27.01.2017 по справі 144/1357/16-ц
ТЕПЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 144/1357/16-ц

Провадження № 2/144/150/17

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2017 р. Теплицький районний суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Германа О.С.,

секретаря судового засідання - Пігулі А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Теплик справу за позовом Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі ЕМ до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії,

ВСТАНОВИВ:

В жовтні 2016 року Публічне акціонерне товариство Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі електричні мережі звернулось з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованої електричної енергії в розмірі 9103 грн. 09 коп. Обґрунтовуючи свій позов, позивач вказав, що 06 квітня 2016 року представниками ПАТ Вінницяобленерго було проведено перевірку приладів обліку електричної енергії в будинку відповідача ОСОБА_1, який проживає по АДРЕСА_1. Під час перевірки було встановлено порушення відповідачем вимог Правил користування електричною енергією для населення, що затверджені Постановою КМ України № 1357 від 26 липня 1999 року, а саме було встановлено самовільне підключення електроустановки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку, що призвело до безоблікового споживання електроенергії, таким чином спожита електроенергія не оплачувалась, про що було складено акт про порушення Правил за № 3634 від 06 квітня 2016 року, споживач ознайомився з Актом підписав та отримав копію.

Раніше ОСОБА_1 проживав зі своєю дружиною ОСОБА_3, договір про користування електричною енергією № 176109 було заключено з нею та особовий рахунок також оформлено на її ім'я. Згідно довідки Петрашівської сільської ради Теплицького району Вінницької області ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідач ОСОБА_1 не перезаключив договір та не переоформив особовий рахунок на себе. В його паспорті є запис про місце реєстрації, 11.02.2004 року за адресою АДРЕСА_1 та запис в графі сімейний стан від 13.05.1979 року, дружина ОСОБА_3 Відповідно довідки Петрашівської сільської ради Теплицького району Вінницької області відповідач проживає за вищевказаною адресою. Комісією по розгляду актів про порушення ПКЕЕн СО Теплицькі ЕМ , за участю ОСОБА_1, було розглянуто Акт №3634 від 06.04.2016 року, з протоколом засідання №30 від 27.04.2016 року відповідач був ознайомлений, підписав його та отримав копію.Вартість неопублікованої електричної енергії за актом № 3634 від 06 квітня 2016 року розрахована комісією по розгляду актів про порушеня Правил, на підставі п.п. 5, 3.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією , що затверджена Постановою НКРЕ № 562 від 04 травня 2006 року, було розраховано обсяг та вартість не облікованої електричної енергії, яка склала 9103 грн. 09 коп. 11.08.2016 року ОСОБА_1, під підпис, було вручено претензію на оплату недоврахованої електроенергії, з рахунком на суму 9103 грн. 09 коп. з проханням оплатити протягом 30 днів, однак, відповідач вказану суму необлікованої електричної енергії не сплатив. Просять стягнути з відповідача суму за необліковану електричну енергію в розмірі 9103,09 грн.

Від представників позивача Чеканова Б.В. та Жмудь М.С., які діють на підставі довіреностей від 03.01.2017 року та 18.01.2017 року відповідно, надійшла заява про розгляд справи без їх участі, позовні вимоги підтримують в повному обсязі, проти заочного розгляду справи не заперечує.

Відповідач ОСОБА_1 повторно не з'явився в судове засідання. Хоча про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення. Заяви про розгляд справи за його відсутності не надходило, тому суд ухвалив винести по даній справі заочне рішення, і позивач проти цього не заперечує.

Дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд вважає, що позов ПАТ Вінницяобленерго підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1, проживає в АДРЕСА_1, є споживачем послуг енергопостачання ПАТ "Вінницяобленерго .

Відносини з приводу постачання фізичним особам електричної енергії регулюються ст. 714 ЦК України, статтями 24-27 Закону України "Про електроенергетику", Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими Постановою КМ України від 26 липня 1999 року № 1357(далі - Правила) та Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 04 травня 2006 року № 562 (далі Методика).

За положеннями ст. 26 Закону України Про електроенергетику споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та Правил згідно із законодавством України.

Підключення електроенергії за заявою власника домогосподарства і відкриття особового рахунку слід вважати фактичним укладанням договору на умовах, передбачених Законом України "Про електроенергетику"та Правилами.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що між сторонами існують фактичні договірні відносини.

Згідно із ст. 55 Конституції України кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 4 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Захист цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Відповідно до ст. 16 ЦК України одним із способів захисту порушеного цивільного права є відшкодування збитків та інші способи відшкодування шкоди.

За загальними правилами майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала (ч. 1 ст. 1166 ЦК України).

06 квітня 2016 року під час перевірки представниками ПАТ Вінницяобленерго було виявлено порушення відповідачем вимог Правил користування електричною енергією для населення, що затверджені Постановою КМ України № 1357 від 26 липня 1999 року, а саме абз. 4 п. 48 Правил, оскільки було встановлено самовільне підключення електроустановки до електричної мережі енергопостачальника з порушенням схеми обліку, що призвело до безоблікового споживання електроенергії, при цьому електрична енергія споживалась, але не враховувалась приладом обліку та не проводилась сплата за фактично використану, при наявності виявленого порушення, електричну енергію, про що складено було акт про порушення Правил за № 3634 від 06 квітня 2016 року, який відповідач підписав(а.с.9).

Відповідно до ст. 1 Закону України Про електроенергетику енергія - це електрична чи теплова енергія, що виробляється на об'єктах електроенергетики і є товарною продукцією, призначеною для купівлі-продажу.

У п. 48 Правил зазначено, що споживач несе відповідальність згідно із законодавством за порушення Правил користування електричною енергією, за розкрадання електричної енергії у разі самовільного підключення до електромереж і споживання електричної енергії без приладів обліку.

Згідно з п. 42 вказаних Правил споживач електричної енергії зобов'язаний оплачувати спожиту електричну енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил. Крім того, порядок складання актів про порушення споживачем Правил користування електричною енергією передбачений п. 53 Правил, відповідно до якого у разі виявлення представником енергопостачальника порушення споживачем правил користування електричною енергією, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, складається акт, який підписується представником енергопостачальника та споживачем. Один примірник акта вручається споживачу, другий залишається у енергопостачальника. Споживач має право внести до акта свої зауваження. У разі відмови споживача від підпису в акті робиться позначка про відмову. Акт вважається дійсним, якщо його підписали три представники енергопостачальника.

На підставі акта енергопостачальник має право відключити споживача від електропостачання, а також визначити величину збитків, завданих йому протиправними діями споживача. Розмір відшкодування збитків, заподіяних енергопостачальнику внаслідок користування електричною енергією, обчислюється відповідно до Методики.

Пункт 4 Порядку визначення розміру і відшкодування збитків, завданих енергопостачальнику внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2006 року № 122, встановлює, що обсяг електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення споживачем Правил, визначається за величиною розрахункового споживання електричної енергії протягом періоду порушення на підставі акта виявлених порушень, складеного відповідно до Методики.

Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення правил користування електричною енергією побутовими споживачами регламентується розділом 3 Методики. Відповідно до підп. 5 п. 3.1 Методики вона застосовується у разі самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі енергопостачальника або іншого споживача (власника мереж) з порушенням схеми обліку.

Пунктом 3.5 Методики передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у пп. 5 п. 3.1 Методики, добовий обсяг споживання електричної енергії через проводи, якими здійснене самовільне підключення або підключення поза приладом обліку, визначається за формулою (2.7) Методики.

Пунктом 3.3 Методики встановлено, що у разі самовільного підключення споживачем електроустановок, струмоприймачів або проводів до електричних мереж енергопостачальника - із дня набуття споживачем права власності на електроустановку чи права користування електроустановкою або із дня здійснення останньої технічної перевірки електричної мережі, до якої було здійснене самовільне підключення, але не більше сумарної кількості днів за дванадцять календарних місяців, що передували дню виявлення порушення, та до дня усунення порушення (підп. б п. 3.3 Методики).

На підставі акта № 3634 від 06 квітня 2016 року позивачем було проведено розрахунок обсягу та вартості електроенергії, необлікованої внаслідок порушення відповідачем Правил, та визначено збитки у розмірі 9103 грн 09 коп. (а.с.13).

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, доведені та підлягають задоволенню.

Витрати, понесені позивачем на сплату судового збору в сумі 1 378 грн.(а.с.1), які документально підтверджені, відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 10, 15, 60, 88, 209, 213, 215, 226 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, мешканця АДРЕСА_1, за актом № 3634 від 06 квітня 2016 року на користь Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі структурної одиниці Теплицькі ЕМ суму не облікованої електричної енергії в розмірі 9103 грн. 00 коп. (дев ять тисяч сто три гривні, 00 коп.) на особовий рахунок НОМЕР_1, який відкрито в СО Теплицькі ЕМ .

Стягнути з ОСОБА_1 по акту № 3634 від 06 квітня 2016 року на користь Публічного акціонерного товариства Вінницяобленерго в особі СО Теплицькі ЕМ на р/р 26000439191 Райфайзен Банк Аваль, МФО 380805, ЄДРПОУ 25510363 судові витрати в розмірі 1 378 грн.(одна тисяча триста сімдесят вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційної скарги не було подано.

Роз'яснити ОСОБА_1, що відповідно до ст. 228 ЦПК України, рішення може бути переглянуте судом за його письмовою заявою, складеною відповідно до вимог ст. 229 ЦПК України, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Вінницької області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

СудТеплицький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення27.01.2017
Оприлюднено31.01.2017
Номер документу64311055
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —144/1357/16-ц

Рішення від 27.01.2017

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

Ухвала від 13.10.2016

Цивільне

Теплицький районний суд Вінницької області

Герман О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні