ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2017 року Справа № 923/1333/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. при секретарі Горголь О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго", м.Херсон
до: Товариства з обмеженою відповідальністю "Гєнстрой ЛТД", м.Херсон
про стягнення заборгованості в сумі 248 884,68 грн. за договором про постачання електричної енергії
за участю представників учасників процесу:
від позивача : уповноважений представник ОСОБА_1, дов. № 07/006-17 від 22.12.2016;
від відповідача : не прибув.
Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (позивач) звернулось до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Генстрой ЛТД" (відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 248 884,68 грн. за договором про постачання електричної енергії.
В засіданні суду позивач позовні вимоги підтримав в повному розмірі.
Відповідач витребувані судом документи не надав, у судові засідання не з'являвся, хоч був належним чином повідомлений про час та місце їх проведення, про що свідчить відповідний штамп суду з відміткою про відправку документу на звороті примірника всіх ухвал суду, який містить вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників ухвали, дату відправки, підпис працівника суду, яким вона здійснена.
Ухвала про порушення провадження у справі від 12.12.2016, направлена відповідачеві за адресою, вказаною в позовній заяві, отримана ним 14.12.2016, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.42).
Будь-яких письмових заяв і клопотань на день розгляду справи від відповідача щодо відкладення розгляду справи до суду не надійшло. Подальше ж відкладення розгляду справи призведе до затягування судового процесу і є порушенням приписів статті 22 ГПК України, зокрема, стосовно обов'язку сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони.
За таких підстав, відповідно до статті 75 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу без участі представника відповідача, за наявними в ній доказами, яких достатньо для вирішення спору по суті.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані до справи докази, заслухавши представника позивача, суд -
в с т а н о в и в:
Між Херсонськими міськими електричними мережами ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" (позивач) та ТОВ "Генстрой ЛТД" (відповідач) укладено договір "Про постачання електричної енергії" № 3735 від 02.02.2009, згідно з яким постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 113 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.
Пунктом 2.1. Договору передбачено, що під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ).
Відповідач згідно п.1 Додатку 2 до Договору "Порядок розрахунків та графік зняття показань лічильників та подання їх до електропостачальної організації" 22 числа у місяці з 31 днем, 20 числа у місяці з 29 днями, 21 числа у місяці з 30 днями та 19 числа у місяці з 28 днями знімає показники встановлених на об'єктах відповідача електролічильників (передбачених у додатку № 5) та згідно абз. 1 п. 3 Додатку 2оформлює акт про обсяги використаної електроенергії за розрахунковий період, який надає до розрахункового відділу позивача протягом 0,5 доби з моменту зняття цих показників.
П.6.11. ПКЕЕ передбачено, що остаточний розрахунок споживача за електроенергію, спожиту протягом розрахункового періоду, здійснюється на підставі виставленого постачальником електроенергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електроенергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором.
Даний рахунок відповідач повинен сплатити у термін, встановлений умовами договору, а сам протягом 5 операційних днів з моменту отримання даного рахунку (передбачено абз.11 п.1додатку № 2 до Договору).
Пунктом 4.2.3. Договору передбачено, що в разі споживання електроенергії поза засобами обліку споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин використання відповідно до ОСОБА_2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.
11.08.2016 представниками ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" на будівництві житлово-торгівельного комплексу за адресою: м.Херсон, вул.Філатова, 31а було складено акт № 130670 про порушення ТОВ "Генстрой ЛТД" ПКЕЕ. В ході здійснення перевірки представниками енергопостачальника було встановлено, що відповідач самовільно зняв пломбу енергопостачальника, яка була встановлена згідно акту опломбування та збереження пломб 27.02.2016 та фіксувала ввідний комутаційний вимикач у вимкненому положенні. Відповідач самовільно увімкнув даний вимикач з метою споживання електричної енергії. В результаті здійсненого порушення відповідач отримав можливість безобліково споживати електричну енергію та не оплачувати її.
Окрім того, в той же день. 11.08.2016 на іншому об'єкті споживача - офісі та складах, за тією ж адресою, представники енергопостачальника виявили порушення ПКЕЕ, а саме самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки до електричних мереж, що не є власністю енергопостачальника. відповідач здійснив підключення об'єкта проводом АВВГ4х6 мм 2 поза приладом обліку. в результаті здійсненого порушення відповідач споживав електроенергію поза засобами обліку та не оплачував її.
Пунктом 6.40 ПКЕЕ передбачено, що у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, встановлених у місцях, зазначених в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до ОСОБА_2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої Постановою НКРЕ від 04.05.2006 № 562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 № 782/12656.
Порядок складання акту порушення Правил визначний п.6.41 ПКЕЕ, а саме: у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил, або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень.
В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт підписується представником постачальника електричної енергії та представником споживача.
У разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж 3 уповноваженими представниками постачальника електричної енергії.
Матеріалами справи підтверджується, що 11.08.2016 на виконання вищевказаного та за результатами перевірки складено акти № 130670 та № 130607, в якому зафіксовано порушення. Дані акти складено у присутності представника споживача ОСОБА_3, який відмовився від підпису даних актів та жодних зауважень щодо їх змісту не вніс.
Акти про порушення були підписані трьома представниками енергопостачальника та направлені відповідачу із супровідними листами № 60/07-035231 від 15.08.2016 та № 60/07-035229 від 15.08.2016 із зазначенням дати засідання комісії.
Пунктом 6.42 ПКЕЕ передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Споживач має бути повідомлений про час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 5 робочих днів до призначеного дня засідання і має право бути присутнім на засіданні комісії.
Рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків. Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді.
Порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ встановлено Методикою визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженою постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 4 травня 2006 № 562 (надалі за текстом рішення - ОСОБА_2).
ОСОБА_2 застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом (електропередавальною організацією) (надалі - енергопостачальник) при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку.
Відповідно до п.4.2.3 Договору споживач сплачує постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до ОСОБА_2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Протоколом засідання комісії № 99 від 30.08.2016 було вирішено провести розрахунок по акту порушення ПКЕЕ № 130607 від 11.08.2016 споживачу ТОВ "Генстрой ЛТД" відповідно до вимог п.6.40 ПКЕЕ, підпункту 7 п.2.1 та п.2.9 ОСОБА_2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
Протоколом засідання комісії № 104 від 13.09.2016 було вирішено провести розрахунок по акту порушення ПКЕЕ № 130670 від 11.08.2016 споживачу ТОВ "Генстрой ЛТД" відповідно до вимог п.6.40 ПКЕЕ, підпункту 5 п.2.1 та п.2.7 ОСОБА_2 визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією.
У зв'язку із відсутністю представника відповідача на засіданнях комісії, витяги з протоколу та додаткові рахунки на оплату вартості необлікованої внаслідок порушення ПКЕЕ були направлені йому із супровідними листами № 045373 від 12.10.2016 та № 041929 від 21.09.2016 та повідомленнями про вручення. Відповідно до повідомлень про вручення, рахунки були отримані відповідачем 13.10.2016 та 23.09.2016 відповідно.
Згідно п.6.43 ПКЕЕ споживач зобов'язаний оплатити розрахункові документи за недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. Винятком з цього положення згідно п.6.42 ПКЕЕ є оскарження Споживачем рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу Споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.
Виставлені рахунки ТОВ "Генстрой ЛТД" не оплатило, в той же час, рішення комісії не оскаржувало.
З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
З огляду на неявку представника відповідача, суд зазначає, що в силу статті 22 Господарського процесуального кодексу України сторони мають право брати участь в господарських засіданнях. Сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Відповідно до ст.28 ГПК України справи юридичних осіб в господарському суді ведуть їх органи, що діють в межах повноважень, наданих їм законодавством та установчими документами, через свого представника. Керівники підприємств та організацій, інші особи, повноваження яких визначені законодавством або установчими документами, подають господарському суду документи, що посвідчують їх посадове становище.
Представниками юридичних осіб можуть бути також інші особи, повноваження яких підтверджуються довіреністю від імені підприємства, організації. Довіреність видається за підписом керівника або іншої уповноваженої ним особи та посвідчується печаткою підприємства, організації.
Відповідно до ст.77 ГПК України господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 ГПК України, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Суд зауважує, що відкладення на підставі ст.77 ГПК України розгляду справи у разі нез'явлення представника сторони за викликом господарського суду є правом, а не обов'язком суду, і використовується ним, якщо причини неявки є поважними та обґрунтованими, та неявка представника сторони перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.
Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до положень ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.
В силу ст.34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
З огляду на викладене, суд вважає, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи та ухвалення законного рішення.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Позивачу на підставі ст.49 ГПК України відшкодовуються судові витрати за рахунок відповідача, оскільки спір з його вини доведено до врегулювання в судовому порядку.
На підставі вищевикладених норм права та керуючись ст.ст.44, 49, 75, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд -
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Генстрой ЛТД" (73000, м.Херсон, вул.Куйбишева, 40, код ЄДРПОУ 33511977) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73003, м.Херсон, вул.Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) вартість недоврахованої електричної енергії в сумі 248 884 грн. 68 коп. на рахунок із спеціальним режимом використання № 26036300020852 у філії Херсонського обласного управління АТ "Ощадбанк" № 10021, МФО 352457.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Генстрой ЛТД" (73000, м.Херсон, вул.Куйбишева, 40, код ЄДРПОУ 33511977) на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (73003, м.Херсон, вул.Пестеля,5, код ЄДРПОУ 05396638, п/р № 26008302852 в ФХОУ АТ "Ощадбанк", МФО 352457) 3 733 грн. 28 коп. витрат, пов'язаних зі сплатою судового збору.
4.Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну і резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України (вступна, описова, мотивувальна і резолютивна частини)
Повне рішення складено 27.01.2017
Суддя В.В.Литвинова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2017 |
Оприлюднено | 31.01.2017 |
Номер документу | 64319962 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні