17/112
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
"15" травня 2007 р. Справа № 17/112
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Таран С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні 15.05.2007 р. о 10 год. 25 хв. матеріали справи №17/112
за позовом: прокурора Новомиргородського району Кіровоградської області в інтересах держави, в особі якої виступає управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі, м. Новомиргород Кіровоградської області
до відповідача: Новомиргородської районної друкарні, м. Новомиргород Кіровоградської області
про стягнення 33025,96 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокуратури - Федунець З.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 347;
від позивача - Лисенко Р.В., довіреність №494/06-20 від 02.03.07р., головний спеціаліст-юрисконсульт;
від відповідача - участі не брали.
Прокурором Новомиргородського району в інтересах держави, в особі управлінням Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі подано позов про стягнення з Новомиргородської районної друкарні заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 7347,92 грн. за період з 01.04.2001р. по 01.04.2004р., 232,51 грн. пені за несвоєчасну сплату страхових внесків, а також 25445,53 грн. заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій за період з 25.01.2001р. по 25.03.2007р. .
Відповідач участі в судовому засіданні не брав, причини неявки в суд не повідомив, хоча був належним чином сповіщений про час та місце проведення судового засідання, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №1478831 від 06.04.2007р. (а.с. 65).
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та прокурора, оцінивши наявні в матеріалах справи та досліджені в судовому засіданні докази, господарський суд встановив наступне.
Статтею 121 Конституції України передбачено, що на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів держави у суді.
Держава реалізує свою політику загальнообов'язкового державного соціального страхування в тому числі і через управління Пенсійного фонду України, тому прокурор вправі подати позов в інтересах держави в особі відповідних органів управління, за наявності в органу, що зазначається позивачем, статусу юридичної особи.
Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого начальником управління Пенсійного фонду України 10.06.2002 року, управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі є органом Фонду, підвідомчим головному управлінню Фонду в Кіровоградській області, що разом утворюють систему органів Фонду, яке здійснює управління фінансами пенсійного забезпечення в межах району.
Згідно п. 2.2 вказаного Положення управління контролює надходження збору та інших платежів до Фонду від підприємств, установ, організацій та громадян, збирає у встановленому порядку відповідну звітність, проводить планові та позапланові перевірки фінансово-бухгалтерських документів, звітів та інших документів щодо правильності обчислення та сплати збору.
Управління має право вживати в установленому законодавством порядку заходів, спрямованих на стягнення не внесених своєчасно сум збору разом з нарахованою пенею, а також застосовувати штрафні санкції відповідно до законодавства.
Абзацом 8 частини третьої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який вступив в силу з 01.01.2004 р., передбачено право органу Пенсійного фонду на звернення до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Відповідно до статті 8 "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється з коштів Пенсійного фонду України відповідно фонд якого формується за рахунок коштів, що відраховується підприємствами і організаціями.
До страхових внесків згідно статті 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відносяться кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до статей 18, 19, 20 пункту 8 Розділу 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначеному цим Законом, та у розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97, тобто платник нараховує та сплачує страхові внески у встановлений граничний термін за визначеною ставкою відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” (до 31.03.2005р. –32%, з 31.03.2005 р. –32,3%, з 01.01.2006р. –31,8%) від суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників і відраховує та перераховує страхові внески від об'єкті оподаткування застрахованих осіб - найманих працівників за ставкою 1-2 % від їх сукупного оподатковуваного доходу.
Згідно з пунктом 6 та 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески нараховані за відповідний базовий звітний період (календарний місяць), не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовий період дорівнює 1 календарному місяцю. Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Новомиргородська районна друкарня зареєстрована в Управлінні Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі (а.с.10), а тому відповідно до цього є платником по платежах до бюджету управління.
Згідно розрахунку позивача заборгованість відповідача перед Управлінням Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі за період з 01.04.2001р. по 01.04.2004р. складає 7347,92 грн., що підтверджується матеріалами справи: копіями розрахунків сум страхових внесків на загальноообов”язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за квітень 2001р. - березень 2004 р. (а.с.28-63).
Відповідно до частини 8 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" після закінчення встановлених строків сплати страхових внесків на недоїмку нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
За вказане порушення управлінням Пенсійного фонду в Новомиргородському районі до відповідача застосовано фінансові санкції у вигляді пені на суму 296,51 грн. (а.с. 11).
Відповідачем не надано суду доказів оскарження нарахування позивачем фінансових санкцій в порядку, визначеному частиною 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Між тим із матеріалів справи вбачається, що в листопаді 2002 р. відповідачем частково сплачено пеню в сумі 64 грн.
Абзацом 3 частини чотирнадцятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що суми пені та фінансових санкцій, застосованих за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.
Враховуючи відсутність в матеріалах справи доказів сплати страхових внесків в сумі 7347,92 грн. та пені в сумі 232,51 грн. позовні вимоги в цій частині заявлені обгрунтовано і підлягають задоволенню.
Крім того, прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість по пільгових пенсіях, які були призначені працівникам Новомиргородської районної друкарні відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", підприємства, установи, організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року № 21-1, яка розроблена відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пунктів 6-1, 6-7 вказаної Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 20 % від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, з наступним збільшенням на 10 % до 100 % розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком.
Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Матеріали справи свідчать, що заборгованість відповідача складає 25445,53 грн., що являє собою заборгованість по пільговим пенсіям за період з 25.01.2001 року по 25.03.2007 року (а.с. 12-17, 20-22). Із поштових повідомлень з відміткою про вручення вбачається своєчасне направлення відповідачеві розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій (а.с.15- на звороті, а.с.16-на звороті, а.с.17- на звороті, а.с.64).
Оскільки докази сплати заборгованості по відшкодуванню пільгових пенсій в сумі 25445,53 грн. в матеріалах справи відсутні, тому позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160, 162, 163, частинами 1-4 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, пунктом 6 "Прикінцевих та перехідних положень" Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Новомиргородської районної друкарні (26000, Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул.Леніна, 106, р/р №26005336280 в ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323862, код 02467268) на користь управління Пенсійного фонду України в Новомиргородському районі (26000, Кіровоградська область, м. Новомиргород, вул. Л.Українки, 36/4, р/р №256023011221 у ВАТ "Державний ощадний банк України", МФО 323475, код 20650119) – 7347,92 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 01.04.2001р. по 01.04.2004р., 232,51 пені за несвоєчасну сплату страхових внесків та 25445,53 заборгованості по пільговим пенсіям за період з 25.01.2001р. по 25.03.2007р.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Кіровоградської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, і копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлено 16.05.2007р.
Суддя
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2007 |
Оприлюднено | 23.08.2007 |
Номер документу | 643371 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні