Рішення
від 26.01.2017 по справі 616/835/16-ц
ВЕЛИКОБУРЛУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/616/11/17

справа № 616/835/16

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

26 січня 2017 року Великобурлуцький районний суд Харківської області в складі головуючого - судді Нестайка Ю.В.

з участю: секретаря судового засідання - Логвінової М.В..

позивача - ОСОБА_1 , не з'явився

представника позивача - ОСОБА_2

відповідача - Вільхуватської територіальної громади в особі Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області, представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Великий Бурлук цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вільхуватської територіальної громади в особі Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кулиничівської територіальної громади в особі Кулиничівської селищної ради про визнання в порядку спадкування після ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4, права власності на земельну ділянку площею 5,7014 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Вільхуватської сільської ради, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на землю серії НОМЕР_2, оригінал якого втрачено, у зв'язку з чим неможливо оформити спадщину в нотаріальному порядку.

Суд відповідно до ст. 33 ЦПК України замінив первісного відповідача належним відповідачем, замість Кулиничівської територіальної громади в особі Кулиничівської селищної ради залучено до участі у справі у якості відповідача Вільхуватську територіальну громаду в особі Вільхуватської сільської ради Великобурлуцького району Харківської області

Представник позивача ОСОБА_2 позов підтримав і пояснив, що ОСОБА_1 після смерті батька своєчасно подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини, отримав свідоцтво про право на спадщину на жилий будинок, однак земельну ділянку не зміг оформити, так як за життя спадкодавець загубив оригінал державного акта про право власності на землю, внаслідок чого нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину.

Представник відповідача за викликом до суду повторно не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча належним чином був повідомлений про час, день і місце розгляду справи.

За згодою позивача відповідно до ст. 224 ЦПК України справа судом розглянута заочно, на підставі наявних у ній доказів.

На підставі досліджених доказів судом встановлені обставини справи і визначено відповідно до них правовідносини.

Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с. 11).

Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 батьком ОСОБА_1 є ОСОБА_4 (а.с. 10).

У довідці Кулиничівської селищної ради зазначено, що ОСОБА_4 на день смерті проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1. Разом з ним проживав та був зареєстрований син - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 14).

Після смерті батька ОСОБА_1 своєчасно звернувся із заявою про прийняття спадщини, оформив своє право на житловий будинок, на підтвердження чого надано свідоцтво про право на спадщину за законом (а.с. 12).

Внаслідок відсутності правовстановлюючого документа щодо належності земельної ділянки спадкодавцю державний нотаріус Першої державної нотаріальної контори Харківського району Харківської області відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_4 (а.с.40).

Про втрату державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2 в обласній газеті Слобідський край було опубліковано оголошення у номері 15 від 04.02.2016 року (а.с. 16).

Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За нормами ч.1 ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Згідно з ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Відповідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1261 ЦК України визначено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У пункті 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що відповідно до ст.1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до п.23 вказаної постанови Пленуму Верховного Суду України у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Право ОСОБА_1 на земельну ділянку в порядку спадкування за законом після смерті батька є невизнаним, державний нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право спадщину за законом після смерті його батька, що дало йому право, в порядку ст.3 Цивільного процесуального кодексу України звернутися до суду за захистом своїх прав.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів відповідно до п.1 ч. 2 ст. 16 ЦК України є визнання права.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є єдиним спадкоємцем земельної ділянки площею 5,7014 га, яка знаходиться на території Вільхуватської сільської ради Харківської області, після померлого ОСОБА_4 Іншого шляху належним чином оформити своє право на спадкове майно - земельну ділянку, ніж визнання права власності на дану земельну ділянку в судовому порядку, у позивача немає.

За встановлених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки внаслідок відсутності оригінала правовстановлюючого документа на земельну ділянку, яка входить до складу спадкового майна, порушується право позивача, стосовно якого існують необхідні умови для спадкування, належним чином реалізувати своє право на оформлення спадкового майна.

Керуючись ст.ст. 10,11,60,214-215,224-225 ЦПК України, суд

в и р і ш и в:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати в порядку спадкування за законом після ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_4, за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності на земельну ділянку площею 5,7014 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Вільхуватської сільської радиВеликобурлуцького району Харківської області, кадастровий номер НОМЕР_1, засвідчену державним актом серії НОМЕР_2 на право приватної власності на землю, виданим на підставі розпорядження Великобурлуцької районної державної адміністрації Харківської області від 29 серпня 2003 року на ім'я ОСОБА_4.

Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем до Великобурлуцького районного суду протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Позивачем рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області шляхом подання апеляційної скарги через Великобурлуцький районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Ю.В. Нестайко

СудВеликобурлуцький районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.01.2017
Оприлюднено31.01.2017
Номер документу64337958
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —616/835/16-ц

Ухвала від 21.03.2017

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Нестайко Ю. В.

Рішення від 26.01.2017

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Нестайко Ю. В.

Ухвала від 21.11.2016

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Нестайко Ю. В.

Ухвала від 04.11.2016

Цивільне

Великобурлуцький районний суд Харківської області

Нестайко Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні