ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1924/16 11 год. 18 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Варняка С.О.,
при секретарі: Кальченко-Булановій М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області про визнання дій протиправними,
встановив:
Звернувшись до суду, позивач посилається на те, що подав до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області письмову заяву про надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1682 га, на території Високівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення фермерського господарства, у якій було зазначено цільове призначення земельної ділянки та її розміри, та додано графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та інші документи, визначені Земельним кодексом України та Законом України "Про фермерське господарство".
29 грудня 2015 року на адресу позивача надійшов лист відповідача, в якому повідомлялося, що у задоволені заяви відмовлено, у зв'язку з тим, що земельна ділянка, щодо якої було подане клопотання, внесена до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (копія листа додається).
Вважає дану відмову протиправною за наступних підстав.
Така підстава, як включення земельної ділянки до переліку лотів для земельних торгів, для відмови у передачі її для ведення фермерського господарства не передбачена.
Крім того, копія такого наказу до відмови не додана. На момент надходження заяви дана земельна ділянка була не включена до Переліку. Сам наказ про внесення земельної ділянки до переліку лотів для земельних торгів, було видано вже після звернення позивача.
Чинним законодавством України передбачено, що єдиною формою рішення, що приймається територіальними органами Держгеокадастру за результатами розгляду заяв про надання земельних ділянок, є наказ. В той самий час, відповідачем не приймалось рішення у формі наказу про відмову позивачу. Така відмова свідомо оформлена відповідачем у вигляді листів від 25.11.2015р. №19-3051/0-99/29-15 та від 29.12.2015 р. №Д-594/0-380/29-15, які не є документами організаційно-розпорядчого характеру.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Просить суд визнати відмову Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області у наданні ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1682 га, на території Високівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення фермерського господарства
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача по суті позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
21 жовтня 2015 року до Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області надійшла письмова заява позивача про надання в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1682 га, на території Високівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення фермерського господарства
23 листопада 2015 року на адресу позивача направлений лист-відповідь №19-3051/0-99/29-15 в якому повідомлялося, що у задоволення заяви відмовлено, у зв'язку з тим, що у наданих документах відсутнє обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
30 листопада 2015 року до ГУ Держгеокадастру у Херсонській області позивач, на виконання даного листа, надав письмову відповідь з обґрунтуванням розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
Листом від 29.12.2015 р. № Д-594/0-380/29-15 відповідач, повідомив позивача, що "відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області визначено перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути сформовані, як окремі лоти для продажу права оренди на них на земельних торгах у формі аукціону для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. До зазначеного переліку увійшла земельна ділянка, яку Ви бажаєте отримати в оренду".
Цим же листом відповідач рекомендує позивачу "прийняти участь у земельних торгах з продажу права оренди запитуваної земельної ділянки".
Вирішуючи спір, суд виходить з такого.
Порядок набуття та реалізації права на землю громадянами встановлений у розділі IV Земельного кодексу України.
Так, відповідно до частини першої статті 116 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з частиною шостою статті 118 Земельного кодексу України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (в редакції на час виникнення спірних правовідносин). У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства) У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межам населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до частини сьомої статті 118 Земельного кодексу України ( в редакції на час виникнення спірних правовідносин) відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (в редакції на час виникнення спір правовідносин) розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналізуючи зазначені норми права, суд приходить до висновку, що така підстава для відмови у передачі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, як включення земельної ділянки до переліку лотів для земельних торгів, законом не передбачена.
До посилань відповідача на рішення колегії Держземагентства України від 14 жовтня 2014 року, які введені в дію наказом Держземагентства від 15 жовтня 2014 року № 328 щодо виконання доручення Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08 жовтня 2014 року № 37732/0/1-14, а також на наказ Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області від 28.12.2015 № 21-280/39-15 "Про внесення змін до наказу Головного управління Держземагентства у Херсонській області від 23.10.2014 № 21-81/19-14 "Про затвердження Переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону" суд відноситься критично.
Відповідно до ч.4 ст. 9 КАС України разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
До спірних правовідносин суд застосовує норми права, що закладені в ст.118 ЗК України, оскільки закон має вищу юридичну силу над нормативними актами, на які посилається відповідач.
Суд також погоджується з доводами позивача про невиконання позивачем вимог законодавства щодо форми рішень з вирішення питань щодо передачі земель в оренду.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15, основними завданнями Держгеокадастру України є, зокрема, реалізація державної політики у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 9 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Херсонській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 р. № 28 визначено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
З наведеного вбачається, що чинним законодавством України передбачена єдина форма рішення, що приймається територіальними органами Держгеокадастру за результатами розгляду заяв про надання земельних ділянок, і це є наказ.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ні за формою, ні за змістом лист відповідача про від 29.12.2015 р. №Д-594/0-380/29-15 про відмову у надані позивачу в оренду земельної ділянки для ведення фермерського господарства не відповідає законодавству.
Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст. 8, 9, 12, 19, 158, 159, 161, 162, 163 КАС України,
постановив :
Позов задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області викладену у листі № Д-594/0-380/29-15 від 29.12.2015 року у наданні ОСОБА_1 в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 50,1682 га, на території Високівської сільської ради Бериславського району Херсонської області, для ведення фермерського господарства.
Присудити здійснені ОСОБА_1 судові витрати у сумі 964 (дев'ятсот шістдесят чотири) грн. 61 коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 30 січня 2017 р.
Суддя Варняк С.О.
кат. 6.2.1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2017 |
Оприлюднено | 31.01.2017 |
Номер документу | 64366961 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Варняк С.О.