ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Київської області
01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" січня 2017 р. Справа № 911/4310/16
Розглянувши матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Порше Лізинг Україна , м. Київ
до Приватного підприємства ФІРМА ВЕЛ , м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим
про стягнення 291 725,16 грн.
Суддя А.Ю.Кошик
За участю представників:
Від позивача: ОСОБА_1
Від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Порше Лізинг Україна (далі - позивач) до Приватного підприємства ФІРМА ВЕЛ (далі - відповідач) про стягнення заборгованості за договором про фінансовий лізинг №00004830 від 24.04.2012 року.
Провадження у справі № 911/4310/16 порушено відповідно до ухвали суду від 29.12.2016 року та призначено справу до розгляду на 19.01.2016 року.
В судовому засіданні 19.01.2017 року позивач позовні вимоги підтримав та надав витребувані судом пояснення та документи. Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду спору, у судове засідання 19.01.2017 року не з'явився, відзив на позов не надав.
У зв'язку з тимчасовим призупиненням поштових відправлень одержувачам населених пунктів Автономної Республіки Крим, інформація про час і місце розгляду справи № 911/4310/16 була розміщена на офіційному веб-порталі Господарського суду Київської області в мережі Інтернет 29.12.2016 року.
Відтак, суд здійснив всі заходи для належного повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи № 911/4310/16.
У зв'язку з неявкою відповідача, який був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, суд розглядає справу у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.
Згідно ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, після закінчення розгляду справи у судовому засіданні було оголошено рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши надані докази, господарський суд, встановив:
24.04.2012 року між Товариством з обмеженою відповідальністю Порше Лізинг Україна та Приватним Підприємством ФІРМА ВЕЛ укладено Договір про фінансовий лізинг №00004830 (надалі - Договір лізингу) та Додатки до Договору лізингу, а саме: Графік покриття витрат та виплати лізингових платежів (План відшкодування) (надалі - Графік платежів) та Загальні комерційні умови внутрішнього фінансового лізингу (надалі Загальні умови).
В Розділі 1 Загальних умов зазначається, що ці Загальні комерційні умови внутрішнього фінансового лізингу (надалі разом із Договором про фінансовий лізинг спільно іменуються як Контракт ), а також Графік покриття витрат та виплати лізингових платежів (План відшкодування), як додаток до Контракту, що є невід'ємною його частиною, та інші додатки, що є невід'ємними його частинами, являють собою угоду між Сторонами щодо придбання ТОВ Порше Лізинг Україна , а також передачі Об'єкту лізингу Лізингоодержувачу (у відповідності до визначених у цьому Контракті значень вищезгаданих термінів) згідно з положеннями Закону України Про фінансовий лізинг № 723/97-ВР від 16 грудня 1997 року, а також іншими чинними положеннями законодавства.
Об'єктом (предметом) лізингу згідно з п.3.1. Загальних умов, є транспортний засіб, зазначений у Контракті. Детальна характеристика (індивідуалізація) Об'єкту лізингу визначена Сторонами в Договорі лізингу, відповідно до якого предметом лізингу є транспортний засіб - автомобіль марки VW Polo Sedan 1.6 I benzin, 2012 року виробництва, Шасі № XW8ZZZ61ZCG043550, Двигун №: CFN 303629.
У відповідності з п.п.3.2. та 3.1. Загальних умов, Лізингодавець прийняв на себе зобов'язання придбати у власність Об'єкт лізингу, який був обраний відповідно до специфікації Лізингоодержувачем та в повній мірі відповідає вимогам Лізингоодержувача. Лізингоодержувач на власний розсуд здійснив вибір Дилера-продавця, у якого ТОВ Порше Лізинг Україна придбало Об'єкт лізингу.
Окрім цього, в розділі Умови лізингу зазначається, що усі платежі, що підлягають сплаті, повинні бути сплачені в гривнях і підлягають розрахунку: 1) за відповідним обмінним курсом, що застосовуватиметься до еквівалентів в доларах США, визначених вище, відповідно до пунктів 6.3, та 2) відповідно до пункту 6.4.2 (якщо застосовується) Загальних комерційних умов внутрішнього фінансового лізингу. Зобов'язання (вказані вище еквіваленти в доларах США) Лізингоодержувача на момент доставки Об'єкта лізингу будуть виражені у гривнях у Акті прийому-передачі, який є невід'ємною частиною цього Договору про фінансовий лізинг. Наступні розрахунки у гривнях будуть здійснюватись Лізингодавцем та вказуватись у рахунках, що підлягають сплаті Лізингоодержувачем.
В розділі Придбання об'єкта лізингу зазначається, що своїм підписом на цьому документі Лізингоодержувач підтверджує, що він ознайомився та зрозумів усі умови цього Договору про фінансовий лізинг, Загальних комерційних умов внутрішнього фінансового лізингу, рахунків для лізингових платежів/Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування), а також погоджується, що всі вищезазначені документи є невід'ємними частинами цього Договору про фінансовий лізинг та мають обов'язкову силу по відношенню до Лізингоодержувача.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
На виконання умов Договору лізингу позивачем придбано Об'єкт лізингу (отримало право власності на Об'єкт лізингу), як це передбачено п.3.2. Загальних умов (Копії рахунку-фактури та видаткової накладної додані до матеріалів справи).
В п. 5.1. Загальних умов Сторони погодили, що Об'єкт лізингу буде доставлений та переданий ТОВ Порше Лізинг Україна або належним чином уповноваженою особою (Дилером-продавцем) безпосередньо відповідачу відповідно до умов Контракту.
Лізингоодержувач забезпечує оформлення доставки Об'єкта лізингу шляхом підписання Лізингоодержувачем та Лізингодавцем акту прийому-передачі (надалі - Акт прийому-передачі). Будь-які дефекти Об'єкта лізингу фіксуються в Акті прийому-передачі. Якщо з боку Лізингоодержувача немає заперечень в Акті прийому-передачі, Об'єкт лізингу вважається таким, що був прийнятий Лізингоодержувачем в ідеальному стані та у відповідності до вимог останнього (п.5.4. Загальних умов).
Згідно з Актом прийому-передачі від 10.05.2012 року позивач передав, а відповідач отримав у користування під виплату лізингових платежів Об'єкт лізингу, яким є транспортний засіб - автомобіль марки VW Polo Sedan 1.6 I benzin, 2012 року виробництва, Шасі № XW8ZZZ61ZCG043550, Двигун №: CFN 303629.
Враховуючи викладене, договірні зобов'язання позивача перед відповідачем за Договором про фінансовий лізинг виконані повністю, а виконання в розумінні ст. ст. 527, 530 та 532 Цивільного кодексу України здійснено належним чином.
За приписами п.3 ч.2 ст.11 Закону України Про фінансовий лізинг від 16.12.1997 № 723/97-ВР (надалі - ЗУ Про фінансовий лізинг ) своєчасну сплату лізингових платежів віднесено до зобов'язань Лізингоодержувача. Ці зобов'язання знайшли своє продовження в нормах ст.16 зазначеного Закону, якими передбачено, що сплата лізингових платежів здійснюється в порядку, встановленому договором. Лізингові платежі можуть включати: суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; платіж, як винагороду лізингодавця за отримане у лізинг майно; компенсацію відсотків за кредитом; інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.
Відповідно до Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування), перший лізинговий платіж підлягав сплаті 24.04.2012 року, а останній - 15.04.2017 року. Чергові лізингові платежі сплачуються щомісячно на відповідну дату поточного місяця, що погоджена Сторонами у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування).
Згідно з п. 6.5. Загальних умов Лізингові платежі перераховуються Лізингоодержувачем на рахунок зазначений ТОВ Порше Лізинг Україна у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування) не пізніше дати, вказаної у Графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плану відшкодування).
Згідно з ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До вимог господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Нормативними приписами ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Крім того, в п. 6.3. Загальних умов визначено, що Сторони погоджуються, що Лізингові платежі та інші Платежі, що підлягають виплаті за цим Контрактом на користь Позивача, відображають справедливу вартість Об'єкта лізингу та забезпечують отримання Позивачем суми, очікуваної станом на дату виконання Контракту на основі діючого курсу обміну ОСОБА_1/долара США, встановленого Національним банком України або українським комерційним банком (ПАТ КІБ Креді Агріколь або іншим банком), або на основі обмінних курсів, за якими на встановлену дату укладалися угоди з клієнтами банку (ПАТ КІБ Креді Агріколь або іншого банку) з купівлі та продажу ОСОБА_1 / доларів США до української гривні (надалі - обмінний курс ), як буде обрано за рішенням Позивача, станом на дату, коли кожен Платіж підлягає виплаті. З цією метою Лізингові платежі, інші Платежі, а також будь-які інші платіжні зобов'язання, передбачені цим Контрактом, розраховуються в євро/доларах США (як обумовлено Сторонами в Контракті) на змінній основі та підлягають сплаті в українських гривнях за обмінним курсом вказаного вище банку, чинним на дату виставлення рахунку.
Позивач відповідно до умов укладеного Договору лізингу, виставив відповідачу відповідні рахунки-фактури на оплату чергових (щомісячних) Лізингових платежів, що охоплюють лізингові періоди за березень 2014 року по жовтень 2015 року, які, в порушення викладених норм чинного законодавства та положень укладеного Контракту, залишилися несплаченими відповідачем. Внаслідок зазначеного, за Лізингоодержувачем виникла заборгованість по сплаті Лізингових платежів в сумі 120 091,92 грн.
Порушенням зобов'язання, згідно з ч.1 ст.610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч.1 ст.612 ЦК України).
Частиною 2 ст.625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції та три відсотки річних за весь час прострочення.
У зв'язку з простроченням виконання основного зобов'язання щодо сплати лізингових платежів, позивач просить стягнути з відповідача 55 283,04 грн. інфляційних.
За змістом ч.1 ст. 627 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Окрім того, якщо Лізингоодержувач, відповідно до в п.8.3.2. Загальних умов, повністю або частково не здійснить оплату 1 (одного) Лізингового платежу, при цьому якщо прострочення Лізингового платежу триває більш ніж 30 днів, ТОВ Порше Лізинг Україна має право розірвати Контракт/відмовитися від Контракту і витребувати Об'єкту лізингу від Лізингоодержувача, в тому числі у примусовому порядку згідно з виконавчим написом нотаріуса. Таке ж право Позивача передбачено в п.12.6.1. Загальних умов.
Відповідно ч.2 ст.7 Закону України Про фінансовий лізинг Лізингодавець має право відмовитися від договору лізингу та вимагати повернення предмета лізингу від Лізингоодержувача у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса, якщо Лізингоодержувач не сплатив лізинговий платіж частково або у повному обсязі та прострочення сплати становить більше 30 днів.
Враховуючи неодноразові прострочення з оплати Лізингових платежів з боку відповідача та з у зв'язку з тим, що такі прострочення тривають більше 30 днів, позивачем з метою захисту свого права шляхом припинення зобов'язання та реалізації положень ч.2 ст.7 Закону України Про фінансовий лізинг , 05.10.2016 року на адресу відповідача через кур`єрську службу ТОВ Експрес Мото Україна було здійснено надіслання Вимоги про сплату заборгованості за договором, повернення Об'єкту лізингу та повідомлення про відмову від договору за №00004830 від 24.04.2012 року.
В наведеній Вимозі позивач повідомив відповідача про необхідність сплати заборгованості, повернення Об'єкту лізингу та повідомлення про відмову від Договору про фінансовий лізинг та вимагав від останнього повернути транспортний засіб - автомобіль марки VW Polo Sedan 1.6 I benzin, 2012 року виробництва, Шасі № XW8ZZZ61ZCG043550, Двигун №: CFN 303629 (Об'єкт лізингу) на користь ТОВ Порше Лізинг Україна за наступною адресою: місто Київ, пр. Павла Тичини, буд. 1-В, офіс В , впродовж 10 (десяти) робочих днів з дня доставки цього повідомлення на адресу місця знаходження відповідача. Однак, вимога позивача щодо повернення Об'єкту лізингу була проігнорована відповідачем, внаслідок чого ТОВ Порше Лізинг Україна вимушене було керуватися відповідними нормами Договору лізингу.
Згідно п.12.1 - 12.3 контракту, строк лізингу за цим контрактом визначається у договорі про фінансовий лізинг та графіку покриття витрат та виплати лізингових платежів (Плані відшкодування). Строк лізингу починається з дати підписання акта приймання-передачі лізингоодержувачем обєкта лізингу (п.5.4 контракту). Контракт набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань.
Однак, вимога позивача щодо повернення Об'єкту лізингу була проігнорована відповідачем. Враховуючи зазначене, позивач вимушений був керуватися відповідними положеннями розділу 13 Загальних умов, якими передбачено вилучення Об'єкта лізингу.
В абзаці другому п. 13.1. Загальних умов Сторони погодили, що якщо Лізингоодержувач відмовляється від повернення або затримує повернення Об'єкта лізингу, ТОВ Порше Лізинг Україна має право вилучити (повернути) Об'єкт лізингу без попередньої згоди Лізингоодержувача у визначеному законодавством України порядку, у тому числі в примусовому порядку відповідно до виконавчого напису нотаріуса (п. 13.7. Загальних умов).
27.04.2015 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу ОСОБА_2 вчинено виконавчий напис стосовно повернення Лізингоодержувачем - відповідачем на користь Лізингодавця - ТОВ Порше Лізинг Україна Об'єкта фінансового лізингу - транспортний засіб - автомобіль марки VW Polo Sedan 1.6 I benzin, 2012 року виробництва, Шасі № XW8ZZZ61ZCG043550, Двигун №: CFN.
Згідно з п. 6.17 Контракту сторони погодили, що у випадку розірвання Контракту/відмови від Контракту за ініціативою Порше Лізинг Україна відповідно до п. 12 контракту, лізинговий платіж буде вважатися платою за користування Об`єктом лізингу.
У зв'язку із невиконанням відповідачем умов Контракту та неповерненням Об'єкту лізингу, керуючись п. 6.17 Контракту, позивачем нараховано плату за фактичне користування Об`єктом лізингу згідно рахунків за лізинговими платежами в період з листопада 2015 року по грудень 2016 року на загальну суму 103 795,91 грн. та на підставі ч.2 ст.625 Цивільного кодексу України нараховано 6 554,29 грн. інфляційних.
Правовідносини Сторін, що пов'язані з простроченням платежів, наслідки таких прострочень врегульовані розділом 8 Загальних умов. Так, п.8.2. Загальних умов передбачено, що у випадку прострочення сплати Платежу до Лізингоодержувача застосовуються такі санкції:
пеня у розмірі 10% річних від вчасно невиплаченої суми за кожен день затримки до моменту повної виплати Платежу (п.8.2.1. Загальних умов);
компенсація будь-яких витрат, понесених ТОВ Порше Лізинг Україна та/або винагороди, включаючи, окрім іншого, гонорари юристам, судові та позасудові витрати, нараховані/виплачені з метою відшкодування сум, не виплачених Лізингоодержувачем у відповідності до Контракту (п.8.2.3. Загальних умов).
Умовами п. 8.6. Загальних умов визначено, що будь-які збитки, заподіяні невиконанням або неналежним виконанням Стороною своїх обов'язків за Контрактом, підлягають відшкодуванню у повному обсязі понад передбачені контрактом штрафні санкції.
Нормами ч. ч. 1, 3 ст. 22 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Цивільного кодексу України, збитками є:
1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);
2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
У відповідності до ст. 16 Закону України Про фінансовий лізинг погоджені Сторонами Лізингові платежі включають:
1) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу - тобто компенсація понесених витрат на придбання Об'єкту лізингу;
2) проценти та комісії - тобто сума винагороди Лізингодавця за отримане у лізинг майно - матеріальна вигода від договору про фінансовий лізинг.
Диспозицією ст. 623 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Збитки визначаються з урахуванням ринкових цін, що існували на день добровільного задоволення боржником вимоги кредитора у місці, де зобов'язання має бути виконане, а якщо вимога не була задоволена добровільно, - у день пред'явлення позову, якщо інше не встановлено договором або законом. Суд може задовольнити вимогу про відшкодування збитків, беручи до уваги ринкові ціни, що існували на день ухвалення рішення. При визначенні неодержаних доходів (упущеної вигоди) враховуються заходи, вжиті кредитором щодо їх одержання.
Положеннями п.8.2.3. Загальних умов передбачено компенсацію будь-яких витрат, понесених позивачем та/або винагороди, включаючи, окрім іншого, гонорари юристам, судові та позасудові витрати, нараховані/виплачені з метою відшкодування сум, не виплачених Лізингоодержувачем у відповідності до Контракту.
Враховуючи факт невиконання відповідачем умов Договору про фінансовий лізинг, для отримання правової допомоги ТОВ Порше Лізинг Україна уклало Договір про надання юридичних послуг від 26.05.2015 року з ТОВ КПД Консалтинг . Відповідно до умов п. 2.1. Договору про надання юридичних послуг, за надання послуг Замовник сплачує Виконавцеві винагороду, сума якої визначається у відповідній додатковій угоді (заявці), яка підписується Сторонами. Згідно із Заявкою на надання послуг до Договору про надання юридичних послуг вартість юридичних послуг складає 6 000, 00 грн.
Зокрема, пунктом 2.1 умов договору про надання юридичних послуг передбачено, що замовник сплачує виконавцеві винагороду, сума якої визначається у відповідній додатковій угоді (заявці), яка підписується позивачем (в даному випадку замовником юридичних послуг) сплачено за надані юридичні послуги 6000 грн., що підтверджується рахунком на оплату, актом про надані послуги до заявки та платіжного доручення.
Враховуючи вищевикладені обставини та норми законодавства та умови договору, суд дійшов висновку про задоволення позовної вимоги про стягнення з відповідача 6000 грн. витрат на юридичні послуги.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог чи заперечень.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.
За змістом ст.36 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору? письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії.
При цьому, згідно ст.34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відшкодування витрат на оплату судового збору покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Приватного Підприємства ФІРМА ВЕЛ (95013, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Данілова, 43, Ідентифікаційний код 20712116) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Порше Лізинг Україна (адреса: Україна, 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, 1-В, код 35571472) заборгованість за Договором про фінансовий лізинг №00004830 від 24.04.2012 року: 120091,92 грн. заборгованості за лізинговими платежами, 55283,04 грн. інфляційних на прострочені лізингові платежі, 103795,91 грн. плати за користування об'єктом лізингу, 6554,29 грн. інфляційних на заборгованість по платі за користування, 6000 грн. збитків та 4 375,88 грн. витрат по сплаті судового збору.
Накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя А.Ю. Кошик
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2017 |
Оприлюднено | 02.02.2017 |
Номер документу | 64368821 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Кошик А.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні