Рішення
від 26.01.2017 по справі 925/1542/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2017 р. Справа № 925/1542/16

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Голосінською Н.М., за участю представників сторін :

від позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2 - за довіреністю,

від відповідача - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Звенигородське племпідприємство", с. Озірна, Звенигородський район, Черкаська область

до Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, м. Черкаси

про визнання додаткової угоди укладеною,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов, у якому позивач просить визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 18 грудня 2006 року в наступній редакції:

1. Пункт 5. Розділу 2. Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції:

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 33,4513 га, становить 1969846, 06 грн. (один мільйон дев'ятсот шістдесят дев'ять тисяч вісімсот сорок шість гривень 06 коп.), із них:

площею 30,7000 га (рілля) (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) становить - 922378,24 грн. (дев'ятсот двадцять дві тисячі триста сімдесят вісім гривень 24 коп.),

площею 2,7513 га (полезахисна смуга) (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) становить - 1 047 467,82 грн. (один мільйон сорок сім тисяч чотириста шістдесят сім гривень 82 коп.). Визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 8-30 від 30 червня 2016р.

2. Пункт 12 розділу 4 Орендна плата договору викласти в такій редакції: Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати .

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 15 грудня 2016 року було порушено провадження у справі та призначено розгляд справи на 22 грудня 2016 року.

Судове засідання 22 грудня 2016 року не відбулось через неявку представників сторін

Ухвалою господарського суду Черкаської області від 22 грудня 2016 року розгляд справи було відкладено на 26 січня 2017 року.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судове засідання повторно не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позовну заяву суду не надав, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи (а.с. 34, 39).

Ухвалами господарського суду Черкаської області від 15 грудня 2016 року та від 22 грудня 2016 року було зобов'язано відповідача надати суду відзив на позовну заяву а також докази, що обґрунтовують заперечення позовних вимог.

Оскільки відповідач не був позбавлений права надати до суду необхідні докази та свої доводи і міркування щодо предмету спору шляхом письмових пояснень та заперечень, про час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, та оскільки явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.

В судовому засіданні, яке відбулося 26 січня 2017 року згідно з ст. 85 ГПК України було оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення у даній справі.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, а також дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, виходячи з наступного:

Як вбачається з матеріалів справи, та було встановлено господарським судом під час її розгляду, 18 грудня 2006 року між Звенигородською районною державною адміністрацією (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Звенигородське племпідприємство" (орендар) було укладено договір оренди землі.

Відповідно до умов п. 1. вищевказаного договору орендодавець зобов'язався надати, а орендар - прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться в адміністративних межах Попівської сільської ради.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 33,4531 га, у тому числі 30,7 га ріллі та 2,7513 га під полезахисними смугами (п. 2 договору).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - ріллі 283867 грн., полезахисних смуг 29989 грн. (п. 5 договору).

Рішенням Звенигородської районної ради від 30.09.2016 №8-30 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 33,4513 (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю "Звенигородське племпідприємство", яка розташована в адмінмежах Попівської сільської ради Звенигородського району, Черкаської області у сумі 1969846 грн. 06 коп., в тому числі 30,7000 га ріллі в сумі 922378 грн. 24 коп., 2,7513 га полезахисна смуга у сумі 1 047 467,82 грн. (а.с. 18, 20-29).

21.10.2016 позивач звернувся до відповідача листом №51, яким повідомив про зміну нормативної оцінки землі та запропонував у зв'язку з цим укласти додаткову угоду до договору оренди землі. Зазначеним листом відповідачу, окрім іншого, були направлені 3 примірники додаткової угоди, підписані керівником позивача та скріплені печаткою підприємства, а також розрахунок розміру орендної плати (а.с. 31-33).

Листом від 25.11.2016 №16149/2-16 відповідач повідомив позивачу про незгоду укладати додаткову угоду на запропонованих умовах, а саме в частині розміру орендної плати (а.с. 32).

Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

Надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного договору оренди є виключно правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 Господарського кодексу України щодо обов'язку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.

Аналогічний висновок також міститься в п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17 травня 2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» .

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Плата за землю справляється відповідно до закону.

Частиною 1 статті 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Згідно ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що нормативною грошовою оцінкою земельних ділянок є капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Аналогічне за змістом поняття закріплене і в п. 14.1.125 ст. 14 Податкового кодексу України, проте передбачено, що капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, зацікавлені у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 6 Закону України «Про оцінку земель» ).

Статтею 12 Закону України «Про оцінку земель» визначено, що нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання. Нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Позивачем було проведено нормативно грошову оцінку земельної ділянки у відповідності до чинного законодавства, зокрема, Закону України «Про оцінку земель» та Податкового кодексу України.

Рішенням Звенигородської районної ради від 30.09.2016 №8-30 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 33,4513 (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходиться в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю "Звенигородське племпідприємство", яка розташована в адмінмежах Попівської сільської ради Звенигородського району, Черкаської області у сумі 1969846 грн. 06 коп., в тому числі 30,7000 га ріллі в сумі 922378 грн. 24 коп., 2,7513 га полезахисна смуга у сумі 1 047 467,82 грн. В зв'язку з чим позивач неодноразово, а саме: 19 лютого 2016 року, 11 квітня 2016 року та 27 травня 2016 року направляв відповідачу проект додаткової угоди про внесення відповідних змін до пунктів договору оренди земельної ділянки, які містять положення щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

На пропозицію позивача про укладання додаткової угоди щодо нормативної оцінки орендованих ділянок землі, відповідач повідомив про необхідність зміни ставки орендної плати у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. При цьому відповідач не заперечив затверджений новий розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Згідно з ст. 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки).

Відповідно до ст. 288.5. Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки;

288.5.2. не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» ).

Відповідно до ст. 18 вказаного Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.

Згідно ч. 1 ст. 23 Закону України «Про оцінку земель» технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.

Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.

У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

У постанові Верховного Суду України від 20 серпня 2013 року, прийнятій за наслідками розгляду заяви про перегляд постанови Вищого господарського суду України від 25 квітня 2013 року, у справі №5009/3430/12 з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах (ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі» , ст. 24 Закону України «Про плату за землю» та ст.ст. 628, 632 ЦК України) вказано, що нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати.

В силу ст. 111 28 ГПК України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 111 16 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, а її зміна є підставою для перегляду розміру орендної плати за земельну ділянку.

В договорі оренди вказується саме нормативна грошова оцінка землі, яка затверджена відповідним рішенням, а коефіцієнт індексації враховується в подальшому для визначення розміру орендної плати.

Позиція відповідача, що викладена у листі від 25 листопада 2016 року за №16149/2-16, стосовно необхідності зміни в договорі ставки орендної плати до розміру 8% від нормативної грошової оцінки землі судом до уваги не приймаються, оскільки внесення змін до договору землі щодо процентної ставки не є предметом розгляду даного спору.

Дані пропозиції є пропозиціями відповідача, а не позивача.

Орендодавець не позбавлений права та можливостей у випадках передбачених Законом на звернення до суду з відповідним позовом про внесення відповідних змін до договору оренди землі.

Господарські витрати підлягають розподілу між сторонами відповідно до вимог ст. 49 ГПК України.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, то судовий збір слід покласти на останнього в повному обсязі.

На підставі викладеного, та керуючись ст. 49, ст. ст. 82-85 ГПК України суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення (щодо оренди земельної ділянки кадастровий номер 7121286000:02:002:0179, загальною площею 33,4513 га ріллі та під полезахисними смугами із земель запасу на території Попівської сільської ради, в наступній редакції:

Додаткова угода про внесення змін до договору оренди землі від 18 грудня 2006 року

2016 року м. Черкаси

Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області (ідент. номер 39765890), адреса: м. Черкаси, вулиця Смілянська, 131, в особі в.о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області ОСОБА_3, який діє на підставі Положення про Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області, (далі - орендодавець) з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю Звенигородське племпідприємство , в особі директора ОСОБА_4, адреса: 20226, Черкаська область, Звенигородський район, с. Озірна (далі - орендар) з іншої сторони за згодою сторін уклали цю Додаткову угоду до договору оренди землі від 18 грудня 2006 року, який зареєстрований у Звенигородському районному відділі Черкаської регіональної філії Центру державного земельного кадастру, про що, у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18 грудня 2006р. №040678300333, про нижченаведене:

1. Пункт 5. Розділу 2. Об'єкт оренди договору викласти в такій редакції:

Нормативно грошова оцінка земельної ділянки загальною площею 33,4513 га, становить 1 969 846, 06 грн. ( один мільйон дев'ятсот шістдесят дев'ять тисяч вісімсот сорок шість гривень 06 коп.), із них:

площею 30,7000 га ( рілля) (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) становить - 922 378,24 грн. ( дев'ятсот двадцять дві тисячі триста сімдесят вісім гривень 24 коп.),

площею 2,7513 га (полезахисна смуга) (кадастровий номер 7121286000:02:002:0179) становить - 1 047 467,82 грн. ( один мільйон сорок сім тисяч чотириста шістдесят сім гривень 82 коп.). Визначена згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, затвердженої рішенням Звенигородської районної ради Черкаської області № 8-30 від 30 червня 2016р.

2. Пункт 12 розділу 4 Орендна плата договору викласти в такій редакції: Не допускається передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати .

3. Цю додаткову угоду укладено у 3 (трьох) примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий - у Орендаря, третій у органі, що здійснив державну реєстрацію даної угоди.

3. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, вул. Смілянська, 131, м. Черкаси, ідентифікаційний код 39765890 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Звенигородське племпідприємство", с. Озірна, Звенигородський район, Черкаська область, 20226, код ЄДРПОУ 00709514 1378 грн. 00 коп. витрат зі сплати судового збору.

Повне рішення складене 30 січня 2017 року.

Суддя О.В. Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення26.01.2017
Оприлюднено31.01.2017
Номер документу64369197
СудочинствоГосподарське