Справа № 541/56/17
Номер провадження 2/541/300/2017
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
03 лютого 2017 року Миргородський міськрайонний суд Полтавської області в складі:
головуючого, судді - Андрущенко-Луценко С.В.,
при секретарі - Калініченко Л.О.
з участю адвоката - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Миргороді справу за позовом ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми Зоря-Агро про розірвання договору оренди землі,
в с т а н о в и в:
12.01.2017 року ОСОБА_2 звернувся до Миргородського міськрайонного суду із позовом до ТОВ АФ Зоря-Агро про розірвання договору оренди землі.
В направленому на адресу суду позові позивач ОСОБА_2 зазначив, що на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку він є власником земельної ділянки загальною площею 3,16 га. з кадастровим номером 5323282200:00:005:0064, яка розташована на території Зубівської сільської ради Миргородського району. 30 вересня 2013 року з метою укладення договору оренди землі з ТОВ АФ Зоря-Агро він уповноважив ОСОБА_3 дорученням на представництво його інтересів в Управлінні Держземагенства в Миргородському районі, в Реєстраційній службі Миргородського МРУЮ та в інших установах з питань державної реєстрації права оренди на належну йому земельну ділянку. 05 лютого 2015 року прийшовши до згоди з усіх істотних умов договору він особисто уклав з відповідачем ТОВ АФ Зоря-Агро договір оренди землі, а саме належної йому на праві власності земельної ділянки площею 3,16 га.
В подальшому, в зв'язку з тим, що договір ним був підписаний, але не був належним чином зареєстрованим, він 21 березня 2016 року змінив своє волевиявлення та передумав узаконювати угоду з відповідачем в зв'язку з чим 21 березня 2016 року скасував свою довіреність надану ОСОБА_3 та письмово її повідомив про скасування довіреності. Незважаючи на проведені ним дії по скасуванню довіреності 18 травня 2016 року в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державному реєстрі іпотек, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна приватним нотаріусом ОСОБА_4 було проведено реєстрацію договору оренди землі від 05.02.2015 року. В той же час, він особисто не звертався до нотаріуса для реєстрації речового права, а отже вважає, що це не маючи на те жодних правових підстав зробила ОСОБА_3 , яка на той момент не мала повноважень на вчинення таких дій. Зважаючи на вище викладене, вважає, що спірний договір оренди землі підлягає розірванню та просить суд його розірвати в зв'язку з тим, що його реєстрація проведена незаконно.
В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з'явився, будучи належним чином повідомленим про день та час судового розгляду справи.
Представник позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_5, яка діє на підставі довіреності, позов підтримала та просила його задовольнити з підстав викладених в позовній заяві, оскільки договір зареєстрований незаконно.
Представник позивача ОСОБА_2 адвокат ОСОБА_1 просив позов задовольнити, як законний та обґрунтований, оскільки договір оренди землі зареєстрований підприємством без належних повноважень від імені позивача.
Представник відповідача ТОВ АФ Зоря-Агро позов не визнав та в його задоволенні просив відмовити, оскільки право оренди землі реєструвалося ТОВ АФ Зоря-Агро в приватного нотаріуса ОСОБА_4 Ніякого відношення до реєстрації права оренди землі ОСОБА_3 не має, до нотаріуса вона не зверталася. Для реєстрації права оренди підприємству не потрібно було отримувати дозвільні документи від позивача, оскільки це обов'язок підприємства зареєструвати право оренди, що ним і було зроблено. Сам по собі договір оренди не потребував реєстрації. Право оренди підприємство зареєструвало на підставі норм ОСОБА_6 України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень . На підставі вище викладеного в задоволенні позову ОСОБА_2 просив відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши та проаналізувавши письмові докази по справі приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Встановлено, що позивач ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №074439 є власником земельної ділянки площею 3,16 га кадастровий номер 5323282200:00:005:0065, яка розташована на території Зубівської сільської ради Миргородського району з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.4).
05 лютого 2015 року між ОСОБА_2 та ТОВ АФ Зоря-Агро було укладено договір оренди вище зазначеної земельної ділянки (а.с.5-6). Відповідно до прикінцевих положень даного договору він набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
З матеріалів цивільної справи (а.с.7-9) вбачається, що позивач ОСОБА_2 30 вересня 2013 року видав громадянці ОСОБА_3 довіреність, яка завірена в Зубівській сільській раді Миргородського району якою уповноважив її бути його представником в Управлінні Держземагенства в Миргородському районі та в Реєстраційній службі Миргородського міськрайонного управління юстиції та відділі реєстрації речових прав на нерухоме майно…з питань державної реєстрації права власності та оренди на належну йому земельну ділянку та в подальшому 21 березня 2016 року скасував цю довіреність у відповідності до положень ст. 249 ЦК України про що інформував ОСОБА_3 та Зубівську сільську раду Миргородського району (а.с.7-9).
Згідно інформаційної довідки із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна 18 травня 2016 року приватним нотаріусом ОСОБА_4 було зареєстровано право оренди земельної ділянки позивача за ТОВ АФ Зоря-Агро (а.с.10-11).
Відповідно до частини другої статті 792 Цивільного кодексу України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Спеціальним законом, яким регулюються відносини, пов'язані з орендою землі, є Закон України Про оренду землі .
Відповідно до ст.ст. 13,14 ОСОБА_6 України Про оренду землі (в редакції чинній на час укладення договору оренди) договір оренди землі -це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається в письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі. Договір оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути розірваний достроково за рішенням суду в порядку встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачене законом або цим договором ( ст.ст. 17, 19, 31 ОСОБА_6 України Про оренду землі , чинного на час укладення договору).
Згідно ст. 6 ОСОБА_6 України Про оренду землі в редакції чинній на час укладення договору оренди) орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі . Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону. Це ж положення закріплене в Прикінцевих положеннях спірного договору оренди землі від 05.02.2015 року.
Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи угоді встановленої форми.
Судом встановлено, що позивач і відповідач при укладенні та підписанні договору оренди землі від 05.02.2015 року досягли згоди щодо всіх істотних умов договору і він відповідав їх внутрішній волі при його підписанні. Даний факт не заперечується стороною позивача,
Разом із тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін при укладенні спірних договорів, набуваються після відповідної державної реєстрації. В момент державної реєстрації набирає чинності (набуває юридичної сили) договір, укладення якого вже відбулося, і така реєстрація не може змінювати моменту укладання договору (Правова позиція Верховного Суду України у справі №6-162ц13 від 19.02.2014 року)
Згідно зі ст. 2 ОСОБА_6 України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру, тобто реєстрацією є запис, фіксація фактів або явищ з метою обліку та надання їм статусу офіційно визнаних актів, внесення до списку або книги обліку.
Отже, реєстрація договору є адміністративним актом, тобто елементом зовнішнім щодо договору і ніяким чином не впливає на факт його укладення (Правова позиція Верховного Суду України у справі №6-127цс13 від 18.12.2013 року).
Відсутність згоди позивача на подальшу реєстрацію права оренди земельної ділянки , після досягнення згоди щодо всіх істотних умов договору та його підписання, що мало місце в розглядуваному випадку, не є підставою для розірвання договору оренди землі, оскільки цей договір був укладеним та діяв з 05.02.2015 року.
ОСОБА_6 України Про оренду землі та умови договору оренди землі від 05.02.2015 року не передбачають такої підстави для розірвання договору оренди землі як відсутність згоди орендодавця після підписання договору оренди на реєстрацію права оренди.
При подачі нотаріусу документів на реєстрацію права оренди землі відповідач ТОВ АФ Зоря-Агро діяло у відповідності до норм ОСОБА_6 України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень подавши від свого імені відповідну заяву та договір оренди, оскільки відповідач є набувачем відповідного похідного права, а отже діяв правомірно.
Для реєстрації права оренди ТОВ АФ Зоря-Агро не потребувало згоди позивача ОСОБА_2 Реєстрацією права оренди відповідач не порушив жодних прав та інтересів позивача, а отже підстави для розірвання спірного договору відсутні.
Зважаючи на вище викладене, в задоволенні позову ОСОБА_2 слід відмовити за безпідставністю позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 60, 212, 214, 215, 218 ЦПК України, ст.ст. 6; 13,14; 17; 19; 31 ОСОБА_6 України Про оренду землі , ст.ст. 638; 792 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю агрофірми Зоря-Агро про розірвання договору оренди землі.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області на протязі 10 днів з дня його проголошення, шляхом подачі апеляційних скарг через Миргородський міськрайонний суд.
Суддя: ОСОБА_7
Суд | Миргородський міськрайонний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2017 |
Оприлюднено | 07.02.2017 |
Номер документу | 64497502 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Цивільне
Миргородський міськрайонний суд Полтавської області
Андрущенко-Луценко С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні