ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" січня 2017 р.Справа № 922/4396/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом ДП "Жовтневе лісове господарство", м. Харків до НВП Укрспецзв'язок у формі ТОВ, м. Харків про стягнення коштів в сумі 45241,78 грн. за участю сторін:
позивача - ОСОБА_1
відповідача - ОСОБА_2
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2016 року до суду звернулось Державне підприємство" Жовтневе господарство" та просить зобов*язати НВП Укрспецзв*язок у формі ТОВ виконати умови договору поставки № ЛС-71/1 від 18.02.2016 року та здійснити оплату за отриману продукцію на суму 45241,78 грн. з урахуванням ПДВ. судовий збір покласти на відповідача.
18.01.2017 року позивач надав уточнені позовні вимоги та просить стягнути з відповідача на свою користь грошові кошти заборгованості за отриману продукцію в сумі 45241,78 грн. з урахуванням ПДВ, відповідно до умов договору поставки № ЛС-71/1 від 18.02.2016 року , судовий збір покласти на відповідача.
За змістом ч. 4 ст. 22 ГПК України, позивач вправі до прийняття рішення по справі змінити підставу або предмет позову, збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. Зміна позивачем підстав і предмету позову може мати місце лише альтернативно, тому одночасно їх зміна неможлива.
Суд продовжує розгляд справи з урахуванням уточнених позовних вимог.
Згідно положень ст.ст. 4-3, 33 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно ч. 3 ст. 22 ГПК України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи достатність часу, наданого позивачеві та відповідачеві для підготовки до судового засідання та підготовки витребуваних судом документів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 4-3 та ст. 33 ГПК України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання доказів у справі та є підстави для розгляду справи за наявними у справі матеріалами.
В судовому засіданні оголошувалася перерва з 10.01.2017 року до 23.01.2017 року до 10 год. 15 хв.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
За приписами статей 638, 639 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом. Якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
Положеннями ст. 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Договір поставки укладається на розсуд сторін або відповідно до державного замовлення.
18.02.2016 року між Державним підприємством" Жовтневе лісове господарство" та Наукове виробниче підприємство" Укрспецзв*язок" був укладений договір поставки № ЛС-71/1 ( а.с.13). У відповідності до предмету договору позивач зобов*язався передати у власність відповідача лісопродукцію, визначену у п. 1.2 договору, а Покупець ( відповідач по справі ) зобов*язався прийняти та оплатити продукцію ( 1.1 договору). Сторони по справі погодили найменування продукції, а саме - пиловник, техсировина, порода деревини - ясен. ( п.1.2 договору). Ціни за одиницю продукції, що поставляється за цим договором, визначені сторонами у протоколах погодження цін ( додаток № 1), які є невід*ємною частиною даного договору ( п.2.1 договору). Порядок розрахунків, сторони погодили наступні, платіж (передоплата 100% вартості продукції) здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок Постачальника за кожну партію продукції, згідно виставленого рахунку-фактури протягом 3-х календарних днів з дати пред*явлення рахунку до сплати ( п. 4.1 договору). Оплата послуг Постачальника з навантаження - розвантаження та транспортування продукції здійснюється Покупцем протягом трьох календарних днів з дати підписання відповідного акту приймання передачі виконаних послуг (робіт).
У відповідності до додатку № 1 до договору № ЛС-71/1 від 18.02.2016 року сторони погодили протокол вільних цін на продукцію ( а.с.14).
01.04.2016 року сторони уклали додаткову угоду № 1 , якою змінити зміст пункту 2.1 розділу 2 та виклали його у наступні редакції, ціни за одиницю продукції, що поставляється за даним договором, визначена сторонами у протоколі погодження цін ( додаток № 2), який є невід*ємною частиною даного договору.
17.01.2017 року відповідач звернувся до позивача з проханням ( лист від 17.01.2017 року) надати відстрочення платежу. Також сторони погодили графік погашення заборгованості починаючи з лютого 2017 року по вересень 2017 року по 5000,00 грн. щомісячно, та в жовтні 2017 року відповідачу необхідно сплатити 5241,78 грн.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Частиною 3 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно відлягає виконанню у цей строк (термін).
В силу ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, згідно ст. 34 Господарського процесуального кодексу України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Крім того, згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Враховуючи вищевикладене та те, що сума заборгованості відповідачем не сплачена. Відповідач не надав на вимогу суду докази своєчасного виконання своїх зобов'язань. За таких обставин та враховуючи доведеність факту порушення відповідачем умов діючого законодавства, суд знаходить позовні вимоги обґрунтованими і підлягаючими задоволенню в частині стягнення з відповідача основної заборгованості в сумі 45241,78 грн.
Відповідачем в судовому засіданні оголошено клопотання та надано графік погашення заборгованості , який погоджено між керівниками позивача та відповідача.
Частиною першою статті 121 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора чи його заступника або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора чи його заступника і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом.
До заяви про розстрочку виконання мають бути додані докази, які підтверджують обставини, викладені в заяві щодо неможливості чи утруднення виконання рішення.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.
З наведеного вбачається, що відстрочка або розстрочка виконання рішення допускається у виняткових випадках і залежно від обставин справи.
Відповідно до умов договору поставки № ЛС-71/1 від 18.02.2016 року відповідач отримав майно, платежі за яке мав сплатити протягом 3-х днів з дати пред*явлення рахунка . Відповідач умови договору не виконував, заборгованість по платежам станом на день звернення з позовом склала 45241,78 грн. Позовні вимоги в цій частині задоволені судом.
Розглянувши графік погашення заборгованості , суд задовольняє клопотання відповідача щодо надання розстрочки виконання рішення суду починаючи з лютого по жовтень 2017 року.
В силу статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до вимог статті 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд керується ст. 49 ГПК України. Судовий збір покладається: у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо господарським судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін. Суми, які підлягають сплаті за проведення судової експертизи, послуги перекладача, адвоката та інші витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: при задоволенні позову - на відповідача; при відмові в позові - на позивача; при частковому задоволенні позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. 1,2,22, 33,44,82-85, 121 ГПК України,
ВИРІШИВ:
Прийняти до розгляду уточнену позовну заяву від 18.01.2017 року .
Стягнути з НВП Укрспезв*язок у формі ТОВ" ( м.Харків, пр.Перемоги, буд. 66 В, кв. 224, код ЄДРПОУ 31341524 р/р 26000497872000 в ПАТ" УкрСиббанк" МФО 351005,) на користь Державного підприємства "Жовтневе лісове господарство" ( м.Харків, вул.Серіківська, буд. 36 код ЄДРПОУ 00993165, р/р 26008000075379 в ПАТ" Укрсоцбанк" м.Київ, МФО 300023) суму основного боргу 45241,78 грн. та судовий збір 1378,00 грн.
Розстрочити виконання рішення суду наступним чином, з лютого по вересень 2017 року по 5000,00 грн. щомісячно та в жовтні 2017 року 5241,78 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 24.01.2017 р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2017 |
Оприлюднено | 07.02.2017 |
Номер документу | 64532738 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні