Провадження № 2/582/82/17
Справа № 582/1472/16-ц
Копія
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" лютого 2017 р.
Недригайлівський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді - Петен Я.Л.,
за участю секретаря - Гриценко К.Ф.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області про визнання права власності на землю в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
Представник позивача ОСОБА_3 звернулась до суду з даним позовом та просить суд ухвалити рішення, яким визнати за позивачем ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельні ділянки площею 2,91 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 та НОМЕР_2, загальною вартістю 58200 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_4, та площею 2,74 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 та НОМЕР_4, загальною вартістю 54800 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_5, розташованих на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, призначенням яких є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10
Вказаний позов обґрунтований тим, що після смерті батька позивача - ОСОБА_5 відкрилась спадщина на земельні ділянки: площею 2,74 га, що знаходиться на території Зеленківської сільської ради, право власності на яку посвідчено за померлим державним актом на право власності на землю серії НОМЕР_5, виданим Недригайлівським районним відділом земельних ресурсів 28 квітня 2004 року та площею 2,91 га, що знаходиться на території Зеленківської сільської ради, право власності на яку посвідчено за померлою матір`ю позивача ОСОБА_4 державним актом на право власності на землю серії НОМЕР_6, виданим Недригайлівським районним відділом земельних ресурсів 28 квітня 2004 року. При зверненні до нотаріуса для оформлення спадкових прав, позивачу було фактично відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на спірні земельні ділянки шляхом надання письмового роз`яснення щодо неможливості видачі вказаного свідоцтва у зв`язку з відсутністю у позивача правовстановлюючого документу на спадкове майно, а також рекомендовано звернутись до суду для захисту своїх прав як спадкоємця, чим представник позивача і скористалась у зв`язку з втратою оригіналів державних актів ще за життя спадкодавцем.
Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 у судове засідання не з'явились, остання подала до суду письмову заяву, в якій позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила розгляд справи провести без участі її та позивача (а.с. 68).
Представник Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області (відповідача по справі) у судове засідання не з'явився, але надав суду заяву, в якій позовні вимоги визнає в повному обсязі та просить розглядати справу без його участі (а.с. 45).
Справу розглянуто у відповідності до вимог ч. 2 ст. 197 ЦПК України за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
У зв'язку із визнанням відповідачем обставин, які наведені позивачем у позовній заяві на підтвердження своїх вимог, суд вважає, що ці обставини не підлягають доказуванню і оцінює їх як достовірні докази.
Згідно з ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" від 12 червня 2009 року № 2 роз`яснено, що у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
Суд, дослідивши наявні у справі докази в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_11 в селі Комишанка Недригайлівського району Сумської області, що підтверджується копією паспорту серії НОМЕР_7 виданого 08 грудня 1999 року Сумським РВ УМВС України в Сумській області (а.с.6-7).
У свідоцтві про народження позивача серії НОМЕР_8 його батьками зазначені: в графі батько - ОСОБА_5, в графі мати - ОСОБА_4 (а.с.9).
Батьки позивача ОСОБА_5 та ОСОБА_4 одружились 08 червня 1959 року, що підтверджується копією свідоцтва про одруження серії НОМЕР_9 (а.с.9).
20 квітня 2012 року мати позивача ОСОБА_4 померла в АДРЕСА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_10 (а.с.12).
Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_6, яку позивач на час розгляду справи бажає оформити за собою (а.с.13).
Згідно довідки, виданої виконавчим комітетом Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області № 63 від 06.02.2017 року, ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, до дня смерті 20 квітня 2012 року постійно проживала в АДРЕСА_1. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_4 являється її чоловік ОСОБА_5, який своєчасно вступив в управління та володіння спадковим майном, так як він постійно і на день смерті проживав із спадкодавицею на час відкриття спадщини в АДРЕСА_1 але спадкові права не оформив у зв`язку зі смертю. Інші спадкоємці: син: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, своєчасно подав заяву про прийняття спадщини, син - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, подав заяву про відмову від спадщини, та син - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_6, подав заяву про відмову від спадщини. Заповіт від імені ОСОБА_4 виконкомом Зеленківської сільської ради не посвідчувався. Спадщина після смерті ОСОБА_4 відумерлою не визнавалась (а.с.69).
З повідомлення приватного нотаріуса Недригайлівського районного нотаріального округу Юрченко А.М. від 06.02.2017р. № 174/01-16 та Інформаційної довідки зі спадкового реєстру, заведеної справи після померлої 20.04.2012р. ОСОБА_4 не виявлено (а.с. 64-67).
ІНФОРМАЦІЯ_10 батько позивача ОСОБА_5 помер в АДРЕСА_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_11 (а.с.11).
Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки, розташованої на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_5, яку позивач на час розгляду справи бажає оформити за собою (а.с.14).
Враховуючи наявність Державного акту на право власності на земельну ділянку № НОМЕР_12, а також прийняття ОСОБА_5 спадщини після смерті своєї дружини ОСОБА_4 шляхом сумісного приживання з нею на день відкриття спадщини, суд вважає обставини приналежності спірних земельних ділянок спадкодавцю (ОСОБА_4) встановленими.
При цьому, оригінали державних актів на право приватної власності на землю серії НОМЕР_12 та НОМЕР_13 втрачені, про що опубліковано в пресі (а.с. 35).
Згідно довідок, виданих виконавчим комітетом Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області № 314 від 19 серпня 2013 року та № 447 від 07 жовтня 2016 року, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_7, до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 постійно проживав у АДРЕСА_2. Спадкоємцем на все майно після смерті ОСОБА_5 являється його син ОСОБА_1, який своєчасно вступив в управління та володіння спадковим майном, так як своєчасно подав до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Інші спадкоємці: син - ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_5, та син - ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_6 Заповіт від імені ОСОБА_5 виконкомом Зеленківської сільської ради не посвідчувався (а.с.18, 55).
При зверненні позивача до нотаріуса щодо питання оформлення спадщини, йому фактично було відмовлено в цьому шляхом надання письмового роз`яснення за вих. № 339/01-16 від 29.11.2016 (а.с.16) про те, що можливості видати свідоцтво про право власності на спадщину немає, оскільки відсутні правовстановлюючі документи на спірні земельні ділянки, а також рекомендовано звернутись до суду для захисту свого права власності на земельні ділянки, як за спадкоємцем, чим представник позивача і скористалась.
З копії спадкової справи, заведеної 05 квітня 2013 року після смерті ІНФОРМАЦІЯ_10 в с. Комишанка Недригайлівського району ОСОБА_5 вбачається, що позивач ОСОБА_1 своєчасно звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, на підставі якої відкрито спадкову справу за № 47/2013, заповіт від імені ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_9, не посвідчувався, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а. с. 51-56).
Від інших спадкоємців ОСОБА_7 та ОСОБА_6 надійшли заяви, що спадщину вони не прийняли, за продовженням строку звернення до нотаріуса звертатися не будуть та не заперечують проти прийняття спадщини своїм братом, позивачем по справі ОСОБА_1 (а.с.56-57).
Так, суд приходить до висновку про відсутність інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, як за законом, так і за заповітом, в тому числі неповнолітніх та непрацездатних, окрім позивача, після смерті ОСОБА_5
Статтями 1217, 1218 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за законом; до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1225 ЦК України встановлено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом (п. 10 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах спадкування ).
Згідно ст. 1261 Цивільного кодексу України, у першу чергу право на спадкування за законом, зокрема, мають діти спадкодавця.
Таким чином, враховуючи, що матеріалами справи встановлено та повністю підтверджено належність спірних земельних ділянок на праві власності спадкодавцю, позивач ОСОБА_1 своєчасно звернувся у вказаний строк до нотаріуса щодо оформлення спадкових прав, але не має змоги оформити в нотаріальному порядку свої права на спадщину через відсутність правовстановлюючих документів, оригіналів державних актів на право власності на землю, а відповідач Зеленківська сільська рада Недригайлівського району повністю це визнає та не заперечує, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визнання за позивачем права власності на спірні земельні ділянки площею 2,91 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 та НОМЕР_2, загальною вартістю 58200 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_4, та площею 2,74 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 та НОМЕР_4, загальною вартістю 54800 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_5, розташованих на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, призначенням яких є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10
Керуючись ст.ст.1217, 1218, 1225, ч.3 ст.1268 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 174, 197, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області про визнання права власності на землю в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельні ділянки площею 2,91 га, кадастровий номер: НОМЕР_1 та НОМЕР_2, загальною вартістю 58200 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_4, та площею 2,74 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 та НОМЕР_4, загальною вартістю 54800 грн., зареєстровану на ім`я ОСОБА_5, розташованих на території Зеленківської сільської ради Недригайлівського району Сумської області, призначенням яких є ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_5, який помер ІНФОРМАЦІЯ_10
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Сумської області через Недригайлівський районний суд шляхом подання протягом 10 днів з дня його проголошення апеляційної скарги, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя:підпис З оригіналом згідно
Суддя Я. Л. Петен
Суд | Недригайлівський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2017 |
Оприлюднено | 13.02.2017 |
Номер документу | 64594489 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Недригайлівський районний суд Сумської області
Петен Я. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні