АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 22-ц/793/453/17Головуючий по 1 інстанції Категорія : 39 Годік Л. С. Доповідач в апеляційній інстанції Фетісова Т. Л.
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2017 року Колегія суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Черкаської області в складі:
головуючогоФетісової Т. Л. суддівХрапка В. Д., Новікова О. М. при секретаріВинник І. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси апеляційну скаргу ОСОБА_6 на рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 05 грудня 2016 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_6 до Уманської міської ради про визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_6 звернулася до суду із указаним позовом, яким просила визнати за нею право власності на житловий будинок А-1 розміром 9,05х5,20 з прибудовою а розміром 9,05х2,95 та належними господарськими будівлями і спорудами (погріб Б , гараж В , вбиральня Г , огорожа №1, ворота №2, ворота з хвірткою №3, криниця №4) по АДРЕСА_1; земельну ділянку, площею 0,1000 га, за вказаною адресою для обслуговування жилого будинку ; земельну ділянку, площею 0,0028 га, по АДРЕСА_1 для обслуговування гаража ; земельну ділянку НОМЕР_1, площею 0,0867 га, розташовану на території садового товариства Олександрів Яр ; автомобіля ГАЗ 53 Б, номерний знак НОМЕР_2, 1976 року випуску, що належали спадкодавцю ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
В обґрунтування вказано на те, що за життя спадкодавець заповіт не складав, єдиним спадкоємцем є позивачка, яка прийняла спадщину та в шестимісячний термін звернулася до нотаріуса із відповідною заявою. 07.07.2016 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріусом позивачу відмовлено у зв'язку з тим, що житловий будинок АДРЕСА_1 знесено, а на новозбудований будинок право власності не зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Видати свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, площею 0,867 га, що знаходиться в садовому товаристві Олександрів яр в м. Умань Черкаської області не має можливості, так як відсутні відповідні відомості у Державному земельному кадастрі, тому провести державну реєстрацію земельної ділянки неможливо - власник помер і не може звернутися до органів державної реєстрації з відповідною заявою.
Указані фактичні обставини стали підставами для звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 05.12.2016 позов задоволено частково - визнано за ОСОБА_6 право власності на земельну ділянку НОМЕР_1, площею 0,0867 га, розташовану в садовому товаристві Олександрів Яр , що належала спадкодавцю ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. Визнано за ОСОБА_6 право власності на автомобіль ГАЗ 53Б, номерний знак НОМЕР_2, 1976 року випуску, що належав спадкодавцю ОСОБА_7, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. В іншій частині позову - відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивач подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права та на неповне з'ясування обставин справи, просить рішення суду в частині відмови у задоволенні вимог про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, площею 0,1000 га по АДРЕСА_1, - скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення вказаної позовної вимоги. В обґрунтування вказує на те, що судом не встановлено позивача та відповідача у справі, оскільки позивач проживала по АДРЕСА_1, а міська рада знаходиться на пл. Соборності, 1 у м. Умань; суд не витребував у нотаріуса спадкову справу; надав перевагу доводам неналежного відповідача, адресу якого не встановив; прийняв рішення щодо нерухомості, якої не існує, - земельної ділянки, площею 0,0028 га по АДРЕСА_1; до позовної заяви позивач долучила копію державного акта щодо земельної ділянки, площею 0,1000 га, яка розташована по АДРЕСА_1, яка не є правовстановлюючим документом, отже іншого способу захистити своє право власності на спадщину ніж звернутися з даним позовом до суду про визнання права власності на спадкове майно не має.
Заслухавши доповідь судді, вивчивши та обговоривши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених в суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав та мотивів.
Згідно ч.1 ст.303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Отже предметом апеляційного перегляду в даній справі є рішення суду першої інстанції в частині вирішення позовної вимоги про визнання права власності в порядку спадкування на земельну ділянку, площею 0,1000 га по АДРЕСА_1.
Відмовляючи у задоволенні вказаної позовної вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що позивач не зверталася до нотаріуса з приводу оформлення спадкових прав на зазначене спадкове майно, що є перешкодою для визнання права на це майно в судовому порядку.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає, що, встановивши дійсні обставини справи, суд дав належну оцінку зібраним доказам, правильно застосував норми матеріального права, не допустив порушень норм процесуального права, які призвели б до неправильного вирішення справи, та ухвалив у справі законне і обґрунтоване рішення, підстав для скасування якого, колегія суддів не вбачає, виходячи з наступного.
При розгляді справи встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача - ОСОБА_7 (родинні зв'язки підтверджено свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4).
Згідно державного акта на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_5, ОСОБА_7, який проживав у АДРЕСА_1 на підставі рішення Уманської міської ради №2.6-46/4 від 27.04.2005 належить земельна ділянка, площею 0,1000 га, по АДРЕСА_1, яка надана для обслуговування жилого будинку (а.с.18).
Для оформлення права власності на спадкове майно позивач звернулася до нотаріуса із заявою про видачу їй свідоцтва про право на спадщину за законом - щодо житлового будинку по АДРЕСА_1 та земельної ділянки, площею 0,867 га, що знаходиться в садовому товаристві Олександрів яр в м. Умань.
Як передбачено ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; ч.1 ст.1269 ЦК України - спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Згідно роз'яснень п.23 постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Отже необхідною підставою для вирішення у позовному провадженні вимог про визнання права власності на спадкове майно є факт звернення спадкоємця до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини та відмова нотаріуса у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Однак у даному випадку позивач не зверталася до нотаріуса із заявою щодо земельної ділянки площею 0,1000 га, по АДРЕСА_1, що слідує із постанови нотаріуса від 07.07.2016 про відмову у вчиненні нотаріальної дії (а.с.41).
Колегія суддів враховує, що згідно даних паспорта (а.с.8) позивач проживає в м. Буча Київської області, отже не може йти мова про автоматичне прийняття спадщини у зв'язку з проживанням із спадкодавцем на момент відкриття спадщини.
Таким чином, щоб оформити право на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки площею 0,1000 га, по АДРЕСА_1, позивачу слід звернутися до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину (за необхідності вирішивши питання про визначення додаткового строку на звернення з цією заявою - ст.1272 ЦК України) та у разі відмови у видачі свідоцтва - звертатися з позовом про визнання права власності на це спадкове майно до суду.
Колегія суддів враховує, що апеляційні доводи ніяким чином не спростовують та не оспорюють факту відсутності звернення позивача до нотаріуса для оформлення права на спадщину (яка складається із земельної ділянки площею 0,1000 га, по АДРЕСА_1) у нотаріальному порядку, отже не свідчать про помилковість вказаних висновків суду.
Відповідно до ст. 308 ЦПК України, апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального та процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення з одних лише формальних міркувань.
Керуючись ст. ст. 303, 304, 307, 308, 313, 314, 315 ЦПК України, колегія суддів,
у х в а л и л а :
апеляційну скаргу - відхилити.
Рішення Уманського міськрайонного суду Черкаської області від 05 грудня 2016 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_6 до Уманської міської ради про визнання права власності на спадкове майно - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом 20 днів з дня її проголошення.
Головуючий :
Судді :
Суд | Апеляційний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2017 |
Оприлюднено | 10.02.2017 |
Номер документу | 64617379 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Апеляційний суд Черкаської області
Фетісова Т. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні