Постанова
від 08.02.2017 по справі 804/5302/16
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2017 р.Справа №804/5302/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіВерба І.О. при секретарі судового засіданняЧмоні А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного підприємства Нафтатранссервіс до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ :

18 серпня 2016 року Приватне підприємство Нафтатранссервіс звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, у якому просило визнати протиправними дії, які солідарно вчинені посадовими особами управління, а саме в.о. начальника управління ОСОБА_3 та начальником відділу ОСОБА_4 щодо неправильного складення витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №678 від 16.02.2016 року, шляхом внесення у його зміст локальних коефіцієнтів з максимальним значенням - 0,95; сукупного локального коефіцієнту місцеположення земельних ділянок у розмірі Км3 - 0,56 із застосуванням максимальних значень; коефіцієнта Кф - 2,50, обраного з функціональним використанням земельної ділянки, що не відповідає умовам договору; коефіцієнта індексації К(і) - 1,7898; нормативно грошової оцінки 1 кв.м. земельної ділянки під забудовою у сумі 1989,68 грн.; нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2130 кв.м. у сумі 4231628,40 грн.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2016 року залишено позовну заяву без руху та надано строк для усунення недоліків.

На усунення недоліків позовної заяви позивач поштовим зв'язком направив уточнення позову, які надійшли до суду 20.09.2016 року, згідно яких позивач просив:

- скасувати рішення управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, оформлене витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за №678 від 16.02.2016 року, у зв'язку з не обґрунтованим внесенням у його зміст:

1) локальних коефіцієнтів, які не передбачені рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу щодо земельної ділянки, розташованої в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення у розмірі -1,2; не забезпеченої централізованим водопостачанням у розмірі - 0,95; не забезпеченої каналізацією у розмірі - 0,95; не забезпеченої централізованим газопостачанням у розмірі - 0,9; не забезпеченої централізованим теплопостачанням у розмірі - 0,9; розташованої в санітарно-захисній зоні у розмірі - 0,8; розташованої у зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря у розмірі - 0,8;

2) сукупного локального коефіцієнту місцеположення земельних ділянок у розмірі КмЗ-0,56, який не передбачено рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу ;

3) розміру коефіцієнта Кф-2,50, який обрано не у відповідності до: функціонального використання земельної ділянки передбаченого пункту 1 договору оренди земельної ділянки від 12.07.2011 року; норм частини 1 статті 19 Земельного Кодексу України; підрозділу 12.04 коду КВЦПЗ Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженого Наказом від 23.07.2010 року №548 Державного комітету України із земельних ресурсів зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1011/18306;

4) коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,7898 застосування якого порушує норми: пункту 21 Розділу III Методику нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213; пункту 271.2 статті 271; пункту 289.1; пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України;

5) розміру нормативної грошової оцінки 1 кв. м земельної ділянки під забудовою у сумі 1986,68 грн., яка визначена з недотриманням рішення Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу та порушенням Розділу III Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213;

6) розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2130 кв.м у сумі 4231628,40 грн., яка визначена з недотриманням рішення Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу та порушенням Розділу III Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року, після усунення недоліків, відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено наступне:

1) значення коефіцієнту Км3 - 0,56, який характеризує локальні фактори місцеположення землі за територіально-планувальними, інженерно-геологічними, історико-культурними, природно-ландшафтними, санітарно-гігієнічними умовами та рівнем облаштування території, не відповідає його дійсному значенню;

- відповідач вніс в зміст Витягу максимальні значення розмірів коефіцієнтів, які характеризують локальні фактори щодо: земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення у розмірі - 1,2; земельної ділянки не забезпеченої централізованим водопостачанням у розмірі - 0,95; земельної ділянки не забезпеченої каналізацією у розмірі - 0,95. Застосування максимальних значень локальних коефіцієнтів Позивач спростовує їх необґрунтованістю. Так, згідно Таблиці 1.7 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів , затвердженого спільним Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11 (далі - Порядок №18/15/21/11) значення локальних коефіцієнтів мають складати значення щодо земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення у розмірі - 1,05; земельної ділянки не забезпеченої централізованим водопостачанням у розмірі - 0,9; земельної ділянки не забезпеченої каналізацією у розмірі - 0,9. В наслідок приведення значень локальних коефіцієнтів до відповідності положень Порядку, їх сукупний коефіцієнт має значення КмЗ - 0,44.

2) значення коефіцієнту Кф - 2,50, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) не відповідає його дійсному значенню;

- за умовами пункту 1 договору оренди земельної ділянки від 12.07.2011 року, позивач отримав в оренду земельну ділянку з цільовим призначенням земельної ділянки: промисловості, транспорту, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування автозаправної станції. Згідно цільового призначення земельної ділянки та додатка 3 до рішення ради, значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки відповідає Кф -1,2;

- функціональне використання у витязі не відповідає: категорії її цільового призначення за умовою договору оренди земельної ділянки від 12.07.2011 року; нормам частини 1 статті 19 Земельного кодексу України; коду Класифікації видів цільового призначення земель затвердженого Наказом від 23.07.2010 року №548 Державного комітету України із земельних ресурсів зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1011/18306;

3) коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,7898 внесено до даних витягу безпідставно. Значення коефіцієнту індексації К(і)-1,7898 складається з добутку двох значень. А саме, коефіцієнту індексації, який застосовується за 2014 рік у розмірі - 1,249 та коефіцієнту індексації, який застосовується за 2015 рік у розмірі - 1,433. При вказаних обставинах, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,7898 міг бути застосованим відповідачем лише до бази оподаткування при визначенні ним у 2014 та 2015 роках розмірів земельного податку та орендної плати за державні та комунальні землі;

- у терміни вказаних періодів у місті Кривому Розі не існувало нормативної грошової оцінки. Розміри земельного податку та орендної плати за державну та комунальну землю платники податків обчислювали за ставками податків, затверджених рішенням Криворізької міської ради від 26.06.2013 року №2088 Про ставки податку за земельні ділянки на території м. Кривого Рогу ;

- з метою збільшення розміру нормативної грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки до суми 1986,68 грн. та як наслідок збільшення розміру нормативної грошової оцінки вказаних земельних ділянок під забудовою відповідно до суми 4231628,40 грн., відповідач при їх визначенні за формулою 7 пункту 21 Розділу III Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року №213 (далі - Методика), додатково вніс до її складових коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і) - 1,7898.

4) за формулою 7 Методики нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки за даними відповідача у витязі складає:

- Цн = ((54,12 х 6%) / 3%) х 2,5 х 2,5 х 2,93 х 0,56 = 1110,00 грн.

- у витязі вказано значення нормативної грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки під забудовою в розмірі 1986,68 грн., що не відповідає її розрахунку за Методикою;

5) на підставі визначених позивачем даних, за вказаною вище формулою 7 Методики, нормативна грошова оцінка квадратного метра земельних ділянок складає:

- Цн = ((54,12 х 6%) / 3%) = х 2,5 х 1,2 х 2,93 х 0,44 = 418,63 грн.

- нормативна грошова оцінка землі під забудовою має складати 2130 кв.м. х 418,63 грн. = 891681,90 грн.

Представником відповідача надані суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначено Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, керуючись чинним законодавством, в межах своїх повноважень, за допомогою програмного забезпечення Норматив+ лише видає витяги із затвердженої та обов'язкової для застосування технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, затвердженої Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, та не має впливу на значення застосованих програмним забезпеченням коефіцієнтів та, як наслідок, на її розмір. Враховуючи, що виданий відповідачем витяг відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідач жодним чином не порушує права позивача щодо сплати ним податку на земельну ділянку у порядку та розмірі, визначеному Податковим кодексом України.

Представники сторін подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності, в судове засідання 02.02.2016 року представник позивача не прибув, факсимільно клопотав про перенесення розгляду справи у зв'язку із перебуванням представника на лікарняному. З огляду на наявність клопотань про розгляд справи за відсутності сторін, ненадання копії відкритого лікарняного листа, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи, оскільки всі необхідні докази та пояснення у письмовій формі були подані представниками сторін.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 12.07.2011 року між Криворізькою міською радою (орендодавець) та ПП Нафтатранссервіс (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, згідно умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення для розташування автозаправної станції (цільове призначення та мета використання), яка знаходиться по вул. Марійській, 1а в Саксаганському районі м. Кривого Рогу (а.с.12-15).

Пунктом 2 визначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,2130 га. Згідно пункту 4 договору кадастровий номер земельної ділянки: 1211000000:06:137:0001. Відповідно пункту 7 договору річна орендна плата вноситься орендарем виключено у грошовій формі незалежно від результатів діяльності орендаря у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, на підставі витягу з технічної документації або довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Управлінням Держкомзему у м. Кривому Розі. Договір укладено строком на 3 роки, набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Статтею 1 Закону України Про державну експертизу землевпорядної документації встановлено, що в межах державної експертизи землевпорядної документації здійснюється дослідження, перевірка, аналіз та оцінка об'єктів експертизи на предмет їх відповідності вимогам законодавства, встановленим стандартам, нормам і правилам, а також підготовка обґрунтованих висновків для прийняття рішень щодо об'єктів експертизи.

Стаття 35 зазначеного Закону визначає, що позитивні висновки державної експертизи щодо об'єктів обов'язкової державної експертизи є підставою для прийняття відповідного рішення органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 23 Закону України Про оцінку земель технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.

Згідно з пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідній рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

24.06.2015 року рішенням Криворізької міської ради №3728 Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу , оприлюдненим 25.06.2015 року, затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, що містить (а.с.11):

1. середню (базову) вартість 1 кв.м. земель міста станом на 01.01.2014 року у розмірі 270,60 грн.;

1.2. результати по факторної оцінки при визначенні комплексного індексу цінності території;

1.3. визначення зонального коефіцієнта Км2 та грошової оцінки 1 кв.м. землі в межах економіко-планувальних зон;

1.4. грошову оцінку земель різного функціонального призначення у розрізі економіко-планувальних зон;

1.5. опис меж економіко-планувальних зон міста Кривого Рогу;

1.6. нормативну грошову оцінку 1 га землі сільськогосподарського призначення в межах міста за агровиробничими групами ґрунтів.

Пунктом 2 установлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.

Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59 та 73 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні є нормативно-правовим актом, обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями.

12.02.2016 року представником ПП Нафтатранссервіс подано відповідачу через Центр надання адміністративних послуг Муніципальний центр послуг м. Кривого Рогу заяву про надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки площею 2130 кв.м., розташованої за адресою вул. Марійська 1а, яка перебуває у користування заявника із зазначенням цільового призначення земельної ділянки згідно договору розташування автозаправної станції (а.с.54).

На заяву позивача від 12.02.2016 року №678 Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровській області складено Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.02.2016 року №678 за кадастровим номером 1211000000:06:137:0001 (а.с.9-10).

При цьому у супровідному листі до витягу зазначено, що електронна база нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, що затверджена рішенням Криворізької міської ради Дніпропетровської області від 24.06.2015 №3728, не містить детальної інформації відносно локальних факторів об'єктів інженерної інфраструктури на земельній ділянці. У відповідності до вимог діючого в Україні законодавства, зберігання, ведення та використання відомостей про інженерну інфраструктуру, покладено на уповноважені органи містобудування та архітектури, інші органи місцевого самоврядування. З метою недопущення можливих недоліків в частині деталізації локальних факторів до виконавчого комітету Криворізької міської ради направлено запит щодо надання відповідної інформації стосовно наявності чи відсутності об'єктів інженерної інфраструктури на вищезазначеній земельній ділянці. За результатами отриманої від органу місцевого самоврядування відповіді, можливе коригування (доповнення) витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.02.2016 року №678 за кадастровим номером 1211000000:06:137:0001 визначено наступне (а.с.10):

- назва земельної ділянки: для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (Кадастровий №1211000000:06:137:0001) для розташування автозаправної станції;

- місцезнаходження: м. Кривий Ріг, вулиця Марійська, 1а, Дніпропетровська область;

- власник (користувач): ПП Нафтатранссервіс ;

- місцезнаходження власника (користувача): вул. Уборевича, 48А;

- площа земельної ділянки, кв.м.: 2130,00;

- середня вартість земельної ділянки, грн/кв.: 270,60;

- економіко-планувальна зона: СГ-31;

- коефіцієнт Км2: 2,93;

- локальні коефіцієнти на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони:

- - розташування земельної ділянки в зоні магістралей підвищеного містоформуючого значення - 1,2;

- - земельна ділянка не забезпечена централізованим водопостачанням - 0,95;

- - земельна ділянка не забезпечена каналізацією - 0,95;

- - земельна ділянка не забезпечена централізованим газопостачанням - 0,9;

- - земельна ділянка не забезпечена централізованим теплопостачанням -0,9;

- - земельна ділянка розташована в санітарно-захисній зоні - 0,8;

- - земельна ділянка розташована в зоні обмеження забудови за ступенем забруднення атмосферного повітря - 0,8;

- сукупний коефіцієнт Км3: 0,56;

- коефіцієнт Кф: 2,50;

- коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і): 1,7898;

- нормативна грошова оцінка кв.м земельної ділянки під забудовою, грн: 1986,68;

- площа земельної ділянки під забудовою, кв.м: 2130,00;

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки під забудовою, грн: 4231628,40;

- нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, грн.: 0,00;

- загальна площа земель, кв.м: 2130,00;

- нормативна грошова оцінка земельної ділянки, грн.: 4231628,40.

Вирішуючи спір по суті та відмовляючи в задоволенні позову, суд виходить із того, що видача витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це адміністративна послуга, яку надає Управління через центр надання адміністративних послуг відповідно до вимог Закону України Про адміністративні послуги , постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2011 №835 Деякі питання надання Державною службою з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальними органами адміністративних послуг та розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.05.2014 року №523-р Деякі питання надання адміністративних послуг органів виконавчої влади через центри надання адміністративних послуг .

Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, наказами Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, дорученнями Віце-премєр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, його першого заступника та заступників, наказами Держгеокадастру України, дорученнями Голови Держгеокадастру України та його заступників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, наказами Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, а також Положенням про Управління, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру №22 від 03.03.2015 року.

Відповідно до пункту 289.1. статті 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Відповідно до Положення Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру. Управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, видає витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки.

Так, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблена Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ДІПРОМІСТО імені Ю.М. Білоконя, була затверджена Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, що набуло чинності з 01.01.2016 року.

Відповідно до статті 20 Закону України Про оцінку земель за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Розробники технічної документації з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, а також звітів про проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок зобов'язані безоплатно передавати копії матеріалів у Державний фонд документації із землеустрою.

Користування матеріалами Державного фонду документації із землеустрою здійснюється в порядку, встановленому законодавством України.

Суд погоджується із доводом відповідача, що Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області, надаючи адміністративну послугу видачу витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки не обирає ані максимальних, ані мінімальних значень локальних коефіцієнтів.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки у виданому позивачу витязі, сформована за допомогою спеціального програмного забезпечення, а саме: програми Норматив + .

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, зазначена у витязі, вирахувана програмою та є результатом перемноження середньої вартості земельної ділянки на коефіцієнти Км2, Км3, Кф, К(і) та на площу земельної ділянки (2130 кв.м).

Так, середня вартість земельної ділянки розрахована у технічній документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу ДП УДНДІПМ ДІПРОМІСТО імені Ю.М. Білоконя, затвердженій Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року та становить 270,60 грн./кв.м.

Коефіцієнти Км2 - 2,93 та Км3 - 0,56 вирахувані програмним забезпеченням у автоматичному режимі, виходячи з особливостей економіко-планувальної зони СГ-31, визначеної програмним забезпеченням при введенні у відповідному полі програми кадастрового номеру земельної ділянки. Значення коефіцієнта Км2 визначається програмним забезпеченням, виходячи з визначеної тим самим програмним забезпеченням економіко-планувальної зони земельної ділянки. Значення коефіцієнта Км3 залежить від наявності чи відсутності інженерно-інфраструктурних факторів, що проходять чи не проходять через земельну ділянку, нормативно грошова оцінка якої визначається.

Наявність чи відсутність зазначених вище факторів, що проходять чи не проходять через земельну ділянку, відображається на графічній карті програми, яка, отримавши відповідні позначки навпроти кожного фактору (плюс чи мінус), вираховує значення коефіцієнта Км3.

Коефіцієнт Км2 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони).

Коефіцієнт Км3 - локальний коефіцієнт, який враховує місцеположення земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.

Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів - документація, що складається із текстових та графічних матеріалів, оформлена відповідно до Стандарту СОУ ДКЗР 0032632-012:2009 Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (далі - Стандарт), затвердженого наказом Держкомзему від 24.06.2009 №335 та зареєстрованого Українським науково-дослідним і навчальним центром проблем стандартизації, сертифікації та якості 10 вересня 2009 року за №32595752/1927.

Відповідно до положень Стандарту локальні фактори - це фактори, які проявляються в межах окремої земельної ділянки і коригують її цінність (вартість) у межах економіко-планувальної зони. Принципи встановлення локальних факторів та зони їх впливу, визначення величини локальних коефіцієнтів та принципи їх розрахунку відповідно до частки площі, що покриває земельну ділянку, розкриваються у пояснювальній записці технічної документації. Зони розповсюдження всіх локальних факторів наносяться на схеми прояву локальних факторів оцінки.

Стандартом СОУ ДКЗР 0032632-012:2009 Оцінка земель. Правила розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земель населених пунктів визначено, що у складі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міст із чисельністю населення 50 тис. осіб і більше розробляється:

1. згідно пункту 3.2.2. - Пояснювальна записка, яка містить:

- Розділ 4 - визначення економіко-планувальне зонування території та визначення зональних коефіцієнтів;

- Розділ 5 - визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів;

2. згідно пункту 3.2.5. - графічні матеріали технічної документації оформлюються:

- арк. 1 Схема економіко-планувального зонування;

- арк. 2 Схема прояву локальних факторів оцінки. Функціонально-планувальні, історико-культурні та природно-ландшафтні фактори;

3. згідно пункту 3.2.11. - Розділ 5. Визначення зон прояву локальних факторів та значень локальних коефіцієнтів. У розділі розкриті принципи встановлення локальних факторів та зон їх впливу визначення величини локальних коефіцієнтів та принципів їх розрахунку відповідно до частки площі, що покриває земельну ділянку.

4. на схемі економіко-планувального зонування мають бути нанесені:

- межі оціночних районів.

- межі економіко-планувальних зон.

- значення коефіцієнта Км2 по кожній економіко-планувальній зоні згідно грошової оцінки;

5. згідно пункту 3.2.18. на схемі прояву локальних факторів оцінки мають бути нанесені зони розповсюдження всіх локальних факторів, перелік яких наведений у розділі 4 пояснювальної записки.

Як зазначено вище, технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, розроблена Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст ДІПРОМІСТО імені Ю.М. Білоконя, була затверджена рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, що набуло чинності з 01.01.2016 року, пройшла державну експертизу та відповідає Стандарту, визначає величини локальних коефіцієнтів, які зазначені у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №678 від 16.02.2016 року.

Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010 року, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 року за №1011/18306 було затверджено Класифікацію видів цільового призначення земель (далі - Класифікація видів цільового призначення земель).

Зі змісту розділу II Класифікації видів цільового призначення земель вбачається, що землі промисловості (землі, надані для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд промислових, гірничодобувних, транспортних ті інших підприємств, їх під'їзних шляхів, інженерних мереж, адміністративно-побутових будівель, інших споруд) за кодом КВЦПЗ належать до розділу секції J11.

Суд зазначає, що поняття цільове використання та цільове призначення земельної ділянки не є тотожними поняттями.

Відповідно до пункту 1 договору оренди земельної ділянки, цільове використання земельної ділянки за цим договором - для розміщення автозаправної станції.

Аналогічне цільове призначення вказане також у витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-1201985082014 від 04.11.2014 року.

Згідно пунктом 3.5 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів , затвердженого Наказом Держкомзему України, Мінагрополітики України, Мінбудархітектури України, Української академії аграрних наук 27.01.2006 року №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 року за №388/12262 коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф), ураховує відносну прибутковість видів економічної діяльності.

Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України приватне підприємство Нафтатранссервіс здійснює наступні види діяльності: оптова торгівля паливом, роздрібна торгівля пальним, посередництво в торгівлі товарами широкого асортименту, інші види оптової торгівлі, діяльність автомобільного вантажного транспорту, оренда інших машин та устаткуваня.

Відповідно до таблиці 1.1. Коефіцієнти, які характеризують функціональне використання земельної ділянки (Кф) додатку 1 до вищевказаного Порядку до земель комерційного використання з Кф 2,5 належать: землі торгівлі транспортними засобами та їх ремонту; землі оптової торгівлі і посередництва в торгівлі; землі роздрібної торгівлі побутовими товарами і їх ремонт; землі готелів та ресторанів; землі підприємств фінансового посередництва; землі підприємств страхування; землі підприємств, що здійснюють допоміжну діяльність у сфері фінансів та страхування; землі підприємств, що здійснюють операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері інформатизації; землі підприємств, що здійснюють послуги, які надаються переважно юридичним особам; землі підприємств, що здійснюють індивідуальні послуги; землі підприємств, що здійснюють діяльність у сфері відпочинку та розваг (азартні ігри та ігри на гроші тощо).

Вище викладене дає правові підстави для застосування коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) в числовому виразі - 2.5, як і зазначено у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №678 від 16.02.2016 року.

Коефіцієнт К(і) - коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки, а його значення - 1,7898, вираховано та внесено до витягу програмним забезпеченням автоматично. Коефіцієнт К(і), на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розраховується відповідно до пункту 289.2 статті 289 Податкового кодексу України.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно та залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: у 2014 році - 1,249, у 2015 році - 1,433.

Враховуючи, що середня (базова) вартість 1 кв. м земель міста у розмірі 270,60 грн. була розрахована станом на 01.01.2014 року, коефіцієнт К(і) є добутком двох коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель, взятих за 2014 та 2015 роки, а саме: 1,249 х 1,433 = 1,7898. Отже, відповідачем не порушено умови індексації.

Таким чином, наданий відповідачем розрахунок за формулою 7 Методики при визначенні нормативної грошової оцінки квадратного метра земельної ділянки в розмірі 1986,68 грн. є правомірним (Цн = ((54,12 х 6%) / 3%) х 2,5 х 2,5 х 2,93 х 0,56 х 1,7898).

Належить також зазначити, що витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель є формою оформлення даних про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки, відповідно до статті 20 Закону України Про оцінку земель .

Форма витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що формується програмним забезпеченням, передбачена Порядком нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів , затвердженим Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук №18/15/21/11 від 27.01.2006 року, та містить коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки К(і).

З огляду на викладене, суд вважає обґрунтованими доводи відповідача, що останній, керуючись чинним законодавством, в межах своїх повноважень, за допомогою програмного забезпечення Норматив + лише видає витяги із затвердженої та обов'язкової для застосування технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу, затвердженої Рішенням Криворізької міської ради №3728 від 24.06.2015 року, та не має впливу на значення застосованих програмним забезпеченням коефіцієнтів та, як наслідок, на її розмір.

Враховуючи, що виданий відповідачем витяг відповідає всім вимогам чинного законодавства, відповідачем не порушено прав позивача щодо сплати ним податку на земельну ділянку у порядку та розмірі, визначеному Податковим кодексом України.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує.

Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області в цій справі є суб'єктом владних повноважень, який повинен діяти на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідачем не вчинено дій, що виходять за межі законодавства, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що у разі наявності документальних підтверджень щодо деталізації локальних факторів, відповідні документи мають бути надані відповідачу задля проведення корегування, як це визначено в листі відповідача від 16.02.2016 року №678. Відповідач не наділений повноваженнями щодо самостійного внесення змін до даних програмного комплексу. До надходження таких документів відсутні підстави для внесення змін до формуючих нормативну грошову оцінку земельної ділянку коефіцієнтів та формування нового витягу.

При цьому, суд не може виконувати дискреційні повноваження відповідача, встановивши необхідність корегування таких коефіцієнтів, крім того, відповідні підтверджуючі документи не надані до матеріалів справи, відповідачу не направлялись.

Судові витрати не підлягають стягненню на користь позивача у зв'язку із відмовою у задоволенні позову.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства Нафтатранссервіс до Управління Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій - відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складений 7 лютого 2017 року.

Суддя І.О. Верба

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення08.02.2017
Оприлюднено10.02.2017
Номер документу64619679
СудочинствоАдміністративне