ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" лютого 2017 р.Справа № 924/55/17
Господарський суд Хмельницької області у складі: уддя ОСОБА_1, розглянувши матеріали справи
за позовом Приватного підприємства „Будінвест Поділля» , м. Хмельницький
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» м. Хмельницький
про зобов'язання видати технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 - за довіреністю №1 від 23.01.2017 р.
від відповідача: ОСОБА_3 - за довіреністю від 02.09.2016 р.
Рішення приймається 07.02.2017 року, оскільки в судовому засіданні оголошувалась перерва.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суть спору:
Позивач (ПП„Будінвест Поділля» ) звернувся до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» м.Хмельницький в якому просить суду зобов`язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» видати приватному підприємству „Будінвест Поділля» технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання на 12-ти поверховий 68-ми квартирний житловий будинок з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул.Староміській, 52-А у м.Хмельницькому та 12-ти поверховий 120-ти квартирний житловий будинок з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул.Староміській, 52-Б у м.Хмельницькому.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, посилається на
Позивач вказує, що оскільки наявні технічні умови не відповідають фактично збудованому об'єкту, він звернувся із листом №3 від 19.10.2016р. до ПАТ „Хмельницькгаз» та просив внести зміни у видані 02.03.2016р. технічні умови на газопостачання об'єкту будівництва, зазначивши в них, що вони видані на внутрішнє газопостачання 13-ти поверхового 157-ми квартирного житлового будинку з цоколем.
Посилається на те, що 21.10.2016 року листом від відповідача отримав відмову у видачі технічних умов на газопостачання об'єкту будівництва із посиланням на те, що за адресою об'єкта будівництва видавались технічні умови на приєднання до газових мереж багатоповерхового житлового будинку, а тому надати повторно технічні умови немає правових підстав.
Відповідно до п.п.1, 2, 3 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.
Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Технічні умови надаються протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви.
Відповідач у направленому суду письмовому відзиві від 28.10.2016р. повідомив, що із позовними вимогам не погоджується, вказує що на об'єкт за цією адресою вже видавались технічні умови.
Посилається на те, що згідно до ч.1 ст.30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності» технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.
Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
Однак, відповідач вказує, що повторна видача технічних умов за однією і тією ж адресою не передбачена, а тому в ПАТ „Хмельницькгаз» немало правової підстави для повторного надання технічних умов позивачу.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Приватне підприємство „Будінвест Поділля» є замовником будівництва 68-ми квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Примакова, 52А та 120-ти квартирного житлового будинку з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Примакова,52А у м. Хмельницькому (надалі - об'єкт будівництва).
Житлово-будівельних кооператив „Володимирський» , який є Генеральним підрядником та діє в інтересах ПП „Будінвест Поділля» вищезгаданих об'єктів отримав технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання по вул. Примакова, 52А в м.Хмельницький на 120-ти квартирний та 68 квартирний 10-ти поверхові житлові будинки, обладнані системами індивідуального опалення.
В процесі будівництва багатоповерхових житлових будинків виникла необхідність внести зміни в проектну документацію, містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки, в технічні умови, в адресу об'єкта, та побудувати 12-ти поверховий 68-ми квартирний житловий будинок з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Староміській, 52-А у м.Хмельницькому та 12-ти поверховий 120-ти квартирний житловий будинок з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Староміській, 52-Б у м. Хмельницькому.
В зв'язку з тим, що наявні технічні умови не відповідають фактично збудованому об'єкту, ПП „Будінвест Поділля» звернулось з листом № 5 від 13.01.2017 року до ПАТ „Хмельницькгаз» з клопотанням внести зміни видані технічні умови на газопостачання об'єкту будівництва, зазначивши в них, що вони видані на газопостачання 12-ти поверхового 68-ми квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Староміській, 52-А та 12-ти поверхового 120-ти квартирного житлового будинку з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Староміській, 52-Б у м.Хмельницькому.
Листом від 18.01.2017 року ПАТ „Хмельницькгаз» відмовило у видачі технічних умов на газопостачання об'єкту будівництва, з посиланням на те, що за адресою об'єкта будівництва уже видавались технічні умови на приєднання до газових мереж багатоповерхових житлових будинків: №19/15бк-в від 09.02.2015р та №19/15бк-з від 09.02.2015р. на приєднання до газових мереж 68-ми квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Староміській, 52-А та 120-ти квартирного житлового будинку з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Староміській, 52-Б у м. Хмельницькому. Повторна видача технічних умов за однією і тією ж адресою законодавством не передбачена.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.
Згідно зі статтею 1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. Під захистом права розуміється державно-примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною.
Спосіб захисту може бути визначений як концентрований вираз змісту (суті) міри державного примусу, за допомогою якого відбувається досягнення бажаного для особи, право чи інтерес якої порушені, правового результату. Спосіб захисту втілює безпосередню мету, якої прагне досягнути суб'єкт захисту (позивач), вважаючи, що таким чином буде припинене порушення (чи оспорювання) його прав, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.
За змістом статей 173 та 174 Господарського кодексу України суб'єкт є зобов'язаним вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт - вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку на підставі закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність, акту управління господарською діяльністю, господарського договору та інших угод, внаслідок заподіяння шкоди, придбання або збереження майна за рахунок іншої особи без достатніх на це підстав, у результаті створення об'єктів інтелектуальної власності, інших дій суб'єктів чи подій, з яким закон пов'язує настання правових наслідків у сфері господарювання.
Згідно п. 18-1 ст. 1 Закону України „Про засади функціонування ринку природного газу» , приєднання - це надання газотранспортним або газорозподільним підприємством послуги замовнику з виконання організаційних і технічних заходів, спрямованих на створення можливості здійснення транспортування або розподілу необхідного обсягу природного газу до місця приєднання об'єкта замовника з дотриманням показників якості та надійності.
Відповідно до вимог п.п. 4 п. 3 ст. 20 Закону України „Про засади функціонування ринку природного газу» , постачальники зобов'язані забезпечувати постачання природного газу з дотриманням установлених державними стандартами та нормативно-технічними актами вимог щодо його якості і тиску.
Частина 1 пункту 2 статті 21 Закону України „Про засади функціонування ринку природного газу» зобов'язує газотранспортні та газорозподільні підприємства забезпечувати рівні права доступу до своїх мереж всім суб'єктам ринку природного газу, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ст. 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності» , технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.
Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Технічні умови надаються протягом 15 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви та протягом 30 робочих днів у разі необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж.
Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
Згідно п.1.4 Порядку розрахунку плати за приєднання об'єктів замовників до газових мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 31.01.2013 № 77, технічні умови на внутрішнє газопостачання - перелік вихідних даних для проектування внутрішніх систем газоспоживання (газопостачання) об'єкта замовника від точки приєднання; технічні умови на зовнішнє газопостачання - комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання об'єкта замовника.
Відповідно до п. 1.3 Порядку доступу та приєднання до єдиної газотранспортної системи України, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 19.04.2012 № 420, технічні умови - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання та підключення об'єкта системи газопостачання (газоспоживання) замовника до газових мереж і містить вихідні дані для проектування зовнішнього та/або внутрішнього газопостачання.
Газорозподільне підприємство протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви замовника про приєднання до газових мереж на підставі даних про об'єкт замовника та характеристики місця забезпечення потужності, замовленої до приєднання, надає замовнику проект договору на приєднання до газових мереж, до якого додає схему зовнішнього газопостачання стандартного приєднання та технічні умови на внутрішнє газопостачання об'єкта замовника. Якщо поданих до заяви даних про об'єкт замовника недостатньо для формування зазначених документів, ГП протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви замовника направляє замовнику письмовий запит щодо уточнення даних про об'єкт замовника (п. 6.4.1 Порядку).
Судом встановлено, що акціонерним товариством „Хмельницькгаз» 09.02.2015р. видано технічні умови №19/15бк-в від 09.02.2015р та №19/15бк-з від 09.02.2015р. на приєднання до газових мереж 68-ми квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Староміській, 52-А та 120-ти квартирного житлового будинку з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Староміській, 52-Б у м. Хмельницькому.
У зв'язку зі корегуванням проектно-кошторисної документації умов на вказаний об'єкт, позивач звернувся до відповідача із проханням повторно надати технічні умови на підключення до газових мереж. Проте, ПАТ „Хмельницькгаз» відмовив у вказаному проханні, мотивувавши відмову відсутністю у законодавстві норми про повторну видачу технічних умов за однією адресою.
Відповідно ч. 1 ст. 55 ОСОБА_4 України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно ч. 1. ст. 64 ОСОБА_4 України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_4 України.
Статтею 8 ОСОБА_4 України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
ОСОБА_4 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується безпосередньо на підставі ОСОБА_4 України.
Частиною 2 статті 20 ГК України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право та інтерес способами, що встановлені договором або законом.
Тобто, такий спосіб захисту як примусове виконання обов'язку в натурі застосовується у тих випадках, коли сторона зобов'язана вчинити певні дії стосовно іншої сторони, проте відмовляється або уникає виконання свого обов'язку.
Частина 2 статті 30 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності» прямо передбачила право фізичної чи юридичної особи, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Судом береться до уваги, що ПАТ „Хмельницькгаз» відмовляючи у видачі технічних умов на газопостачання об'єктів будівництва: 68-ми квартирного житлового будинку з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул. Староміській, 52-А та 120-ти квартирного житлового будинку з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул. Староміській, 52-Б у м. Хмельницькому не посилається на відхилення від вимог державних будівельних та інших норм під час проектування.
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, наявні в матеріалах справи докази, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити та зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» видати приватному підприємству „Будінвест Поділля» технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання на 12-ти поверховий 68-ми квартирний житловий будинок з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул.Староміській, 52-А у м.Хмельницькому та 12-ти поверховий 120-ти квартирний житловий будинок з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул.Староміській, 52-Б у м.Хмельницькому.
При цьому суд звертає увагу, що технічні умови, у разі прийняття рішення ПАТ „Хмельницькгаз» про їх видачу, повинні відповідати законодавству, державним стандартам та нормативно-технічним актам вимог щодо його якості і тиску (в т.ч. будівельним нормам та правилам), містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва.
Відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-84, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
вирішив:
Позов Приватного підприємства „Будінвест Поділля» , м. Хмельницький до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» м. Хмельницький про зобов'язання видати приватному підприємству „Будінвест Поділля» технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання на 12-ти поверховий 68-ми квартирний житловий будинок з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул.Староміській, 52-А у м.Хмельницькому та 12-ти поверховий 120-ти квартирний житловий будинок з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул.Староміській, 52-Б у м.Хмельницькому задоволити.
Зобов'язати Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, код ЄДРПОУ 05395598) видати приватному підприємству „Будінвест Поділля» (29000, Україна, м.Хмельницький, вул. Подільська, буд. 91/2, код ЄДРПОУ 35994759) технічні умови на зовнішнє та внутрішнє газопостачання на 12-ти поверховий 68-ми квартирний житловий будинок з вбудованими магазинами та офісами (II черга) по вул.Староміській, 52-А у м.Хмельницькому та 12-ти поверховий 120-ти квартирний житловий будинок з магазинами, офісами, приміщеннями соцкультпобуту по вул.Староміській, 52-Б у м.Хмельницькому.
Видати наказ.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Хмельницькгаз» (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, код ЄДРПОУ 05395598) на користь Приватного підприємства „Будінвест Поділля» (29000, Україна, м.Хмельницький, вул. Подільська, буд. 91/2, код ЄДРПОУ 35994759) - 1600 (одну тисячу шістсот гривень)грн. судового збору.
Видати наказ.
Повний текст рішення складено 09 лютого 2017 року
Суддя В.О. Шпак
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2017 |
Оприлюднено | 10.02.2017 |
Номер документу | 64622430 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Шпак В.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні