ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Науки, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
02.02.2017 Справа № 905/3390/16
Господарський суд Донецької області у складі судді Мальцева М.Ю., при помічнику судді Романцової О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , м. Донецьк
про стягнення 7289,73 грн.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2, за довіреністю
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , м. Донецьк, про стягнення 7289,73 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на копію договору №2907/д оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відокремленого структурного підрозділу Запорізьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління державного підприємства Придніпровська залізниця від 07.03.2012р., копію акту приймання-передавання від 07.03.2012р.
02.12.2016р. ухвалою суду було порушено провадження по справі.
В судове засідання з'явився представник позивача, надав пояснення по справі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився про причини неявки суд не повідомив, про дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, витребуваних документів не надіслав, тому відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними документами.
Представники позивача та відповідача клопотання щодо фіксації судового процесу не заявляли, у зв'язку з чим, розгляд справи здійснювався без застосуванням засобів технічної фіксації судового процесу у відповідності до статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України відкладався.
ВСТАНОВИВ:
Між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Запорізькій області ( далі - позивач, орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , м. Донецьк (далі - відповідач, орендар) був укладений договір №2907/д оренди державного нерухомого майна, що знаходиться на балансі відокремленого структурного підрозділу Запорізьке будівельно-монтажне експлуатаційне управління державного підприємства Придніпровська залізниця від 07.03.2012р. (далі- договір) на державне нерухоме майно - частину нежитлового приміщення залу очікування будівлі залізничного вокзалу (літера А-1) станції Мелітополь, загальною площею 2,0 кв.м., розміщеного за адресою: м. Мелітополь, вул. Фрунзе, 75, відповідно до плану поверху та експлуатації приміщень з технічного паспорту будівлі (Додаток 4). Орендоване майно перебуває на балансі відокремленого структурного підрозділу Запорізьке будівельно - монтажне експлуатаційне управління , ідентифікаційний код ЄДРПОУ 33325106, державного підприємства Придніпровська залізниця , ідентифікаційний код ЄДРПОУ 01073828 (далі - Балансоутримувач). Технічні та об'ємно - планувальні характеристики переданого в оренду майна наведені у звіті про незалежну оцінку, виконаному суб'єктом оціночної діяльності - ТОВ Бюро оцінки , станом на 25.10.2011р.(п.1.1. договору).
Відповідно до п.2.1. договору, вступ орендаря у користування майном наступає одночасно з підписанням сторонами договору та акта приймання - передавання орендованого майна (додаток 2).
Сторонами було підписано акт приймання - передавання від 07.03.2012р. до договору.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.2. договору).
Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів від 04.10.95 № 786 (зі змінами) (далі - Методика розрахунку), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, за який є інформація про індекс інфляції) - грудень 2011р. 356,07 грн. Орендна плата за перший місяць оренди - березень 2012р. визначається шляхом корегування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за січень 2012р. та становить без ПДВ - 356,78 грн., збільшена на індекси інфляції за лютий- березень місяці 2012 року. (додаток 1). Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. У разі користування майном протягом неповного календарного місяця ( першого та/або останнього місяця оренди) добова орендна плата за дні користування визначається згідно з чинною Методикою розрахунку на основі орендної плати за відповідні місяці пропорційно дням користування. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% від розміру орендної плати за кожний місяць - до Державного бюджету. Оплата здійснюється через органи Державного казначейства. 30% розміру орендної плати за кожний місяць Балансоутримувачу на його розрахунковий рахунок. (п. п. 3.1,3.3,3.4,3.6 договору).
Відповідно до п. 3.7 договору, сплата орендних платежів до Державного бюджету проводиться щомісяця до 10 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу, встановлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Відповідно до п. 10.1. договору, встановлено, що договір укладено строком на 1 рік, що діє з 07.03.2012р. по 06.03.2013р. включно.
Позивач заявою №11-13-01952 від 13.03.2013р., повідомив відповідача про те, що термін дії договору оренди №2907/д від 07.03.2012р. закінчився та на новий строк продовжений не буде. Вказаним листом позивач також вимагав повернути майно із оренди в порядку передбаченому п.10.10,10.11,10.12 спірного договору оренди.
Позивач направив на адресу відповідача претензію №11-01-07463 від 21.11.2014р., про стягнення неустойки та повернення майна за договором №2907/д від 07.03.2012р.
Згідно п. 10.6. договору чинність цього договору припиняється внаслідок:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- загибелі орендованого майна;
- достроково за взаємною згодою сторін або за рішенням суду;
- ліквідації орендаря-юридичної особи;
- у разі смерті орендаря (якщо орендарем є фізична особа).
Майно вважається поверненим балансоутримувачу з моменту підписання акту сторонами за участю балансоутримувача акта приймання-передавання. Обов'язок по складанню акта приймання - передавання про повернення майна покладається на орендаря.(п. 10.11. договору).
Крім того, як зазначає позивач, що на підставі Закону України Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування , постанови Кабінету Міністрів України Про утворення публічного акціонерного товариства Українська залізниця від 25.06.2014 №200, нерухоме майно, що було предметом вищевказаного договору, внесено до статутного капіталу ПАТ Українська залізниця .
Зважаючи на статус сторін та характер правовідносин, останні, згідно ст.ст.1-3 Господарського кодексу України регламентуються насамперед його положеннями та іншими актами господарського законодавства, зокрема - Законом України „Про оренду державного та комунального майна" та Цивільним кодексом України, а також - умовами договору.
Згідно ст.ст. 11, 509 Цивільного кодексу України зобов'язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в ст.ст. 173-175 Господарського кодексу України.
Як встановлено ч. 1 ст. ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 785 Цивільного кодексу України та ч. 1 ст. 27 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" у разі припинення договору найму (оренди) наймач зобов'язаний повернути наймодавцю річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Згідно приписів ч. 1 ст. 631 Цивільного кодексу України та ч. 7 ст. 180 Господарського кодексу України сторони можуть здійснювати свої права за договором протягом строку відповідних орендних правовідносин, у тому числі - користуватися об'єктом оренди, до припинення відповідних правовідносин у будь-який передбачений діючим законодавством спосіб.
Частина 2 ст. 291 Господарського кодексу України та ч. 2 ст. 26 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" визначає закінчення строку договору оренди, на який його було укладено, у якості однієї з підстав припинення орендних правовідносин. Водночас, положення п.10.6 договору, а також приписи ст. 764 Цивільного кодексу України, ч. 2 ст. 17 Закону України „ Про оренду державного та комунального майна" і ч. 4 ст. 284 Господарського кодексу України передбачають можливість за певних умов автоматичного продовження орендних правовідносин між сторонами на той же строк і на тих же умовах після закінчення визначеного строку дії договору.
Таким чином, судом встановлено, що дія договору припинена 07.03.2013р.
Пунктом 3.12. договору встановлено, що у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом приймання - передавання включно в межах терміну встановленого п.10.10 цього договору. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до державного бюджету.
За умов п.5.3. договору Орендар зобов'язувався своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно п. 10.12. договору якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна в термін визначений п.10.10 договору, орендар сплачує орендодавцю неустойку в розмірі подвійної орендної плати за останній повний місяць оренди за весь час, що відраховується від дати припинення або розірвання договору до підписання ата приймання - передавання, який підтверджує фактичне повернення орендованого майна.
Відповідно до ст. 785 Цивільного кодексу України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Позивачем відповідно до п. 10.12 договору, нарахована неустойка за час прострочення повернення об'єкту оренди за період з 07.03.2013р. по 18.01.2016р., яка з урахуванням часткової сплати, складає 7289,73 грн., яка підлягає задоволенню.
Факт заборгованості Відповідача в сумі 7289,73 грн. підтверджено матеріалами справи, тому вимоги позивача в цій сумі обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Господарський суд вважає, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Згідно приписів ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст.33 ГПК України).
Статтею 36 ГПК України встановлено, що письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору.
Відповідно до вимог передбачених ст.43 ГПК України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Судові витрати підлягають стягненню в порядку, що передбачений ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 11,509,631,764,785 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173-175,281 Господарського кодексу України, ст.ст. 26, 27, Закону України Про оренду державного та комунального майна та ст.ст. 4-3, 32, 33, 36, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області, м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , м. Донецьк про стягнення 7289,73 грн. задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , (83001, м. Донецьк, вул. Горького, буд. 146, код ЄДРПОУ 35730534) неустойку у розмірі 7289,73 грн на користь Державного бюджету України (одержувач: державний бюджет, м. Мелітополь, 22080300, код ЄДРПОУ 37968956, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р 31115094700013).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Глобал ОСОБА_1 , (83001, м. Донецьк, вул. Горького, буд. 146, код ЄДРПОУ 35730534) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 20495280) витрати зі сплати судового збору у сумі 1378,00 грн.
Стягувач: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Запорізькій області (69001, м. Запоріжжя, вул. Перемоги, 50, код ЄДРПОУ 20495280).
Видати накази після набуття рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття (складання).
Вступну та резолютивну частини рішення
оголошено в судовому засіданні 02.02.2017 р.
Повне рішення складено 06.02.2017 р.
Суддя М.Ю. Мальцев
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 02.02.2017 |
Оприлюднено | 12.02.2017 |
Номер документу | 64654226 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Донецької області
М.Ю. Мальцев
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні