Рішення
від 07.02.2017 по справі 917/2083/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.02.2017 р.                                                                      Справа № 917/2083/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгросоя", вул.Дружби, буд.100, с.Новопетрівка, Кіровоградського району, Кіровоградської області, 27641

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Агроінтекс", вул.Магістральна, 1, с.Залізничне, Полтавського району, Полтавської області, 38702

про зобов"язання повернути 335 920,00 грн.

Суддя Киричук О. А.

Представники:

від позивача: не з"явився

від відповідача: не з"явився

Розглядається позовна заява про повернення суми попередньої оплати товару в розмірі 335 920,00 грн. згідно договору поставки товару № 03-10/16 від 03.10.16р.

Позивач в обґрунтування позову вказує, що відповідач в порушення норм законодавства України та укладеного між сторонами договору поставки товару № 03-10/16 від 03.10.16р. не виконав взяті на себе зобов"язання, внаслідок чого у позивача виникло право вимагати повернення попередньої оплати у розмірі 335 920,00 грн.

Представник позивача в судове засідання не з"явився. Через канцелярію суду позивачем подана заява про розгляд справи за відсутності його представника. При цьому, позивачем надані для огляду оригінали документів, доданих до позовної заяви (вх. № 1609 та № 1593 від 03.02.2017 р.).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, ухвали, що направлялися на адресу відповідача, вказані позивачем у позовній заяві, повернулися до суду з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».

За даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відповідач зареєстрований за адресою, що вказана позивачем у позовній заяві.

Відповідно до ст. 64 ГПК України у разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про порушення провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місце проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.

За даних обставин, відповідач належно повідомлений про час та місце розгляду даної справи.

При цьому, судом враховано, що згідно зі ст.77 ГПК України неявка представників сторін у судове засідання кваліфікується підставою для відкладення розгляду справи у випадку, якщо з-за такої неявки неможливо розглянути певну справу.

Неявка представників сторін у судове засідання 02.02.2017р. не унеможливлює розгляд справи № 917/2083/16, відтак не є підставою для відкладення розгляду справи за ст.77 ГПК України.

У п.3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Зважаючи на те, що суд не викликав представників сторін у судове засідання, не визнавав їх явку обов'язковою, неявка представників не перешкоджає вирішенню спору в даному судовому засіданні.

За даних обставин, враховуючи достатність у матеріалах справи доказів для розгляду спору по суті, приписи ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ратифікована Законом України від 17.07.1997 р. № 475/97-ВР) щодо права кожного на розгляд його справи упродовж розумного строку, суд не оцінює вказану обставину як підставу для подальшого відкладення розгляду справи.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 ГПК України.

Відповідно до ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та витребуваних судом.

В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив:

03.10.2016 року між позивачем та відповідачем був укладений договір № 03-10/16 поставки товару (соя) (далі - Договір).

Умовами договору визначено, зокрема, наступне:

- п.1.1.          В порядку та на умовах, визначених у цьому Договорі, Постачальник зобов'язується передати товар - Соя у кількості 32,3 тон (надалі - Товар) у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти у свою власність та оплатити Товар..

- п.2.1. Факт передачі Товару у власність Покупцеві оформляється Сторонами шляхом підписання видаткової накладної, яка підписується обома Сторонами у момент передачі-приймання Товару.          

- п.3.1.          Ціна (вартість) 1 тн товару складає 10400,00 (десять тисяч чотириста) грн., враховуючи ПДВ. Вартість всієї партії товару складає 335920,00 (триста тридцять п'ять тисяч дев'ятсот двадцять) грн., враховуючи ПДВ.

- п.3.2.          Оплата ціни (вартості) Товару здійснюється Покупцем на умовах 100 % попередньої оплати, включаючи ПДВ, протягом 20 календарних днів з моменту підписання цього Договору.

- п.3.3.          Оплата ціни (вартості) Товару здійснюється Покупцем в національній валюті України безготівково, шляхом банківського переказу грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.

- п.3.4.          Датою оплати вартості (ціни) Товару вважається дата надходження грошових коштів на поточний рахунок Продавця.

Позивач вказує, що на виконання умов договору, перерахував на його розрахунковий рахунок грошові кошти у розмірі 335 920,00 грн. платіжним дорученням № 188 від 18.10.2016 року.

За твердженням позивача, 15.11.2016 року він направив на адресу відповідача рекомендований лист (№ 2501900527477), в якому вимагав передачі в розпорядження ТОВ «Украгросоя» оплаченого ним товару, або повернення попередньої оплати, проте зазначений лист відповідач залишив без відповіді.

Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернувся до суду з вимогами щодо стягнення з відповідача 335 920,00 грн. попередньої оплати, здійсненої на виконання умов договору поставки товару № 03-10/16 від 03.10.16р.

При вирішенні спору, суд приймає до уваги наступне.

Згідно із ст. 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Враховуючи правову природу укладеного між сторонами Договору поставки товару № 03-10/16 від 03.10.16р., кореспондуючи права та обов'язки його сторін, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини поставки та договору купівлі-продажу.

Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).

Відповідно до ст. 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (ст. 663 Цивільного Кодексу України).

За приписами ст. 692, ст. 693 Цивільного Кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Якщо договором встановлений обов'язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 2 статті 693 Цивільного кодексу України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Згідно статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Відповідно до статей 526 та 525 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.

Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (стаття 610 Цивільного кодексу України).

Судом встановлено, що позивач на виконання умов договору перерахував відповідачу грошові кошти у розмірі 335 920,00 грн., що підтверджено платіжним дорученням № 188 від 18.10.2016 року.

Докази того, що відповідач передав позивачеві товар чи повернув суму попередньої оплати в матеріалах справи відсутні.

За даних обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення 335 920,00 попередньої оплати, здійсненої позивачем на виконання умов договору поставки товару № 03-10/16 від 03.10.16р., є правомірними, обґрунтованими, підтверджуються належними та допустимими доказами та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини третьої ст. 129 Конституції України та ст. 33, ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Судові витрати, згідно ст. 49 ГПК України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Агроінтекс", вул.Магістральна, 1, с.Залізничне, Полтавського району, Полтавської області, 38702 (код ЄДРПОУ 40296430) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Украгросоя", вул.Дружби, буд.100, с.Новопетрівка, Кіровоградського району, Кіровоградської області, 27641 (код ЄДРПОУ 38302193) 335 920,00 грн. попередньої оплати, 5038,80 грн. витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання цим рішенням законної сили.

Повне рішення складено 08.02.2017 р.

Суддя Киричук О.А.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.02.2017
Оприлюднено14.02.2017
Номер документу64654818
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —917/2083/16

Рішення від 07.02.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 17.01.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 10.01.2017

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

Ухвала від 28.12.2016

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Киричук О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні