Справа № 342/131/17
Провадження № 1-кс/342/22/2017
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 лютого 2017 року м. Городенка
Слідчий суддя Городенківського районного суду Івано-Франківської області Федів Л.М., за участю: прокурора Сорочихіна О.В., секретаря судового засідання Козаченко Л.Д., скаржника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городенка скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність щодо невнесення в ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення за заявою скаржниці від 03.02.2017 року,
В С Т А Н О В И В :
10.02.2017 року ОСОБА_1 звернулася в суд із скаргою, в якій просить невнесення в ЄРДР заяви про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, що подана ОСОБА_1, 03.02.2017 р. прокурору Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури, суб'єктами оскарження прокурором Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури та (або) службовою особою Городенківського ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, визнати протиправною, зобов'язати прокурора Городенківського відділу Тисменицької прокуратури та (або) службову особу Городенківського ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області зареєструвати в ЄРДР заяву ОСОБА_1 від 03.02.2017 р. про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, на підтвердження чого видати ОСОБА_1 повідомлення, роздруковане з ЄРДР про факт реєстрації даної заяви.
В скарзі зазначила, що з підстав, що ТОВ Цукровий завод Городенка не виплачує та не нараховує їй заробітну плату, в той же час не допускає її до роботи з підстав передбачених законодавством, не бажає її розрахувати з роботи у відповідності до закону, натомість надіслати їй трудову книжку з відміткою, що вона прийнята на роботу в ТОВ Цукровий завод Городенка та без будь-яких інших з даного питання записів, що унеможливлює їй зареєструватися особою, яка шукає роботу (безробітною), самостійно знайти роботу та працевлаштуватись на ній, а також оформити субсидії з оплати житлово-комунальних послуг, заявник 03.02.2017 року в Городенківський відділ Тисменицької місцевої прокуратури подала письмову заяву про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав. Звідки листом від 03.02.2017 р. № 03р-17 заявника повідомлено, що її заява, але чомусь з перекрученням її прізвища на ОСОБА_2, перенаправлена начальнику СВ Городенківського ВП Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області майору поліції Харуку І.М. для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України. У відповідності з приписами КПК України заява ОСОБА_1 від 03.02.2017 р. про вчинення кримінального правопорушення ні прокурором Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури, ні в Городенківському ВП Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області в ЄРДР не зареєстровано протягом 24-х годин з моменту її подання. З зазначених органів відповіді на усунення бездіяльності ОСОБА_1 не надано, що і стало причиною на подачу цієї скарги слідчому судді. Таким чином вважає, що на її заяву про вчинення кримінального правопорушення за ч.1ст.175 КК України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, суб'єкти оскарження допустили протиправну бездіяльність щодо не реєстрації заяви в ЄРДР до дати 04.02.2017 року.
В судовому засіданні ОСОБА_1 уточнила вимоги скарги, просить суд невнесення в ЄРДР заяви про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, що подана ОСОБА_1, 03.02.2017 р. прокурору Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури, суб'єктами оскарження прокурором Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури та (або) службовою особою Городенківського ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області, визнати протиправною, зобов'язати прокурора Городенківського відділу Тисменицької прокуратури зареєструвати в ЄРДР заяву ОСОБА_1 від 03.02.2017 р. про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав. Дану скаргу підтримала, з підстав викладених у скарзі, просить уточнені вимоги скарги задовольнити.
Прокурор в судовому засіданні, заперечив проти скарги щодо бездіяльності прокурора, посилаючись на те, що заступником керівника Тисменицької місцевої прокуратури, 03.02.2016 року заява ОСОБА_1, була за належністю скерована начальнику СВ Городенківського відділу поліції Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області для прийняття рішення у відповідності до ст. 214 КПК України. Крім того, зазначив, що ТОВ Цукровий завод Городенка фактично припинило свою діяльність, хоча офіційних відомостей про те, що дане підприємство ліквідоване немає. Просить в задоволенні скарги відмовити.
Начальник СВ Городенківського ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про час і місце розгляду скарги.
Заслухавши скаржника, прокурора, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного.
Вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, визначено частиною 1 статті 303 Кримінального процесуального кодексу України (надалі КПК України ).
Зокрема, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
При цьому, системний аналіз змісту норми частини 1 статті 214 КПК України свідчить про те, що бездіяльність слідчого, прокурора щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, яка є предметом оскарження в порядку статті 303 КПК України, полягає у невнесенні вказаними особами відповідних відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 години після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Стаття 304 КПК України передбачає можливість подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора протягом десяти днів з моменту прийняття рішення.
Як випливає зі змісту скарги та доданих до неї документів, 03 лютого 2017 року в Городенківському відділі Тисменицької місцевої прокуратури зареєстровано заяву ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, згідно якої ОСОБА_1 просила відкрити кримінальне провадження за попередньою правовою кваліфікацією за ч.1ст.175 Кримінального кодексу України - невиплата ОСОБА_1 з 01.06.2016 року заробітної плати керівництвом ТОВ Цукровий завод Городенка - без поважних підстав, повідомлення про внесення відомостей в ЄРДР видати не пізніше 24-х годин з моменту подачі заяви посилаючись на те, що з 01.06.2016 року ОСОБА_1 вийшла з відпустки по догляду за дитиною до досягнення трьохрічного віку і спробувала приступити до роботи на попередньому місці - секретаря-референта ТОВ Цукровий завод Городенка , на яку скаржник прийнята згідно Наказу № 23-К від 27.04.2012 року. Охорона ТОВ Цукровий завод Городенка до роботи ОСОБА_1 не пропускала. Її звернення до керівництва ТОВ Цукровий завод виявилися безуспішними, бо де знаходиться керівництво невідомо. На заяву ОСОБА_1 про звільнення - наказ про звільнення не видано. Натомість поштою направлено трудову книжку з записом про прийняття на роботу в квітні 2012 року. З даних питань скаржник зверталася до Управління Держпраці в Івано-Франківській області. Звідки отримала відповідь від 13.01.2017 року № 16-07/15-10/201 про те, що зробити перевірку з питань порушення її трудових прав неможливо. Крім цього, ОСОБА_1 зверталася до суду з позовом про стягнення ненарахованих і невиплачених заробітних плат з 01.06.2016 року, внаслідок вимушеного прогулу (простою підприємства). Суд теж не в змозі розв'язати спір, бо з ТОВ "Цукровий завод Городенка неможливо здобути будь-яких доказів з питань трудових відносин скаржника. Для оформлення субсидії по сплаті житлово-комунальних послуг ОСОБА_1 також не може надати документи про свою заробітну плату, яка в такому разі згідно нормативно-правових актів становить дві мінімальні заробітні плати, тобто субсидію вона не змогла отримати. Таким чином ОСОБА_1 вважає, що щодо її трудових прав порушено ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України, керівництвом (власниками) ТОВ Цукровий завод Городенка (ідентифікаційний код 37885592) - невиплата заробітної плати під час простою чи під час незаконного недопуску до роботи без поважних (причин) підстав, а також не проведено звільнення ОСОБА_1 відповідно до закону.
Листом від 03.02.2017 р. № 03р-17 ОСОБА_1 повідомлено, що її заява, перенаправлена начальнику СВ Городенківського ВП Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області майору поліції Харуку І.М. для прийняття рішення в порядку ст. 214 КПК України.
Однак, заява ОСОБА_1 від 03.02.2017 р. про вчинення кримінального правопорушення ні прокурором Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури, ні слідчим Городенківського ВП Коломийського ВП ГУ НП в Івано-Франківській області в ЄРДР, протягом 24-х годин з моменту її подання, не зареєстрована, відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України до Єдиного реєстру досудових розслідувань не внесені.
Відповідно до частини 1 статті 214 КПК України слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.
Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань (частина 2 статті 214 КПК України).
Згідно з частиною 4 статті 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Зазначеною нормою встановлено обов'язок, а не право, прокурора чи слідчого внести відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
До Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про: 1) дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 2) прізвище, імя, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; 3) інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; 4) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; 5) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 6) прізвище, імя, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; 7) інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження (частина 5 статті 214 КПК України).
Крім того, Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ в своєму в інформаційному листі № 1640/0/4-12 від 09 листопада 2012 р. "Про деякі питання порядку оскарження рішень, дій чи бездіяльності під час досудового розслідування" роз'яснив, що: "... відповідно до вимог ч. 1 ст. 214 КПК бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, означає невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР впродовж 24 годин після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, і саме в цьому контексті слід оцінювати доводи заявників в разі оскарження бездіяльності слідчого, прокурора", яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. У разі ж оскарження бездіяльності прокурора чи слідчого, яка полягає в у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення (відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК) суть розгляду справ даної категорії полягає у встановленні, чи дотримувався прокурор чи слідчий процедури, визначеної ч. 1 ст. 214 КПК щодо 24-годинного терміну внесення відомостей до ЄРДР. Слідчий суддя при розгляді скарги не повинен встановлювати обставини, зокрема чи містить заява, повідомлення про кримінальне правопорушення склад злочину або досліджувати докази про наявність в діяннях особи складу кримінального правопорушення...".
Згідно з частиною 1 статті 2 Кримінального кодексу України підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно-небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим кодексом.
Системний аналіз вищезазначених законодавчих положень дає підстави дійти висновку про те, що реєстрації в Єдиному реєстрі досудових розслідувань підлягають заяви чи повідомлення, які містять достатні та обґрунтовані відомості про кримінальне порушення.
Підставами вважати заяву чи повідомлення саме про злочин є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину. Такими даними є фактичне існування доказів, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).
Відповідно до статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Приймаючи до уваги викладене, зважаючи на те, що заява ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав від 03.02.2017 не внесена до ЄРДР, в заяві ОСОБА_1 наведено відповідний перелік обставин, які могли б свідчити про вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного з порушенням законодавства про працю, за таких обставин, приходжу до висновку про необхідність задоволення скарги в частині зобов'язання прокурора Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури внести відповідні відомості до ЄРДР про вчинення кримінального правопорушення.
В частині визнання невнесення в ЄРДР заяви про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального Кодексу України - невиплата заробітної плати без поважних підстав, що подана ОСОБА_1, 03.02.2017 р. прокурору Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури, суб'єктами оскарження прокурором Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури та (або) службовою особою Городенківського ВП Коломийського ВП ГУНП в Івано-Франківській області протиправною, слідчий суддя вважає за необхідне відмовити, оскільки такої форми захисту порушеного права не передбачено ч. 2 ст. 307 КПК України.
Згідно з частиною 3 статтею 307 КПК України ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дію чи бездіяльність слідчого чи прокурора не може бути оскаржена, окрім ухвали про відмову у задоволенні скарги на постанову про закриття кримінального провадження.
Керуючись ст.ст. 214, 303, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Скаргу ОСОБА_1 на бездіяльність щодо невнесення в ЄРДР відомостей про вчинення кримінального правопорушення за заявою скаржниці від 03.02.2017 року - задовольнити частково.
Зобов'язати прокурора Городенківського відділу Тисменицької місцевої прокуратури внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за заявою ОСОБА_1 про вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 175 Кримінального кодексу України.
В задоволенні решти вимог скарги відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Федів Л.М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2017 |
Оприлюднено | 15.02.2017 |
Номер документу | 64667445 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л.М. Л. М.
Кримінальне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л.М.
Кримінальне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Федів Л.М. Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні