Рішення
від 06.02.2017 по справі 916/3472/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"06" лютого 2017 р.Справа № 916/3472/16

За позовом : Державного підприємства "Національна енергетична компанія "УКРЕНЕРГО" в особі Відокремленого підрозділу "Південна електроенергетична система"

До відповідача: Приватного підприємства "Бюро проектування та експертизи"

про стягнення

Суддя Оборотова О.Ю.

За участю представників сорін:

Від позивача: ОСОБА_1 за довіреністю від 27.12.2016р.

Від відповідача: не з'явився

Суть спору: 14.12.2016р. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу «Південна електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства «Бюро проектування та експертизи» про стягнення пені у розмірі 14985,92грн.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 16.12.2016р. порушено провадження у справі та прийнято позовну заяву до розгляду; розгляд справи призначено на 18.01.2017р. о 10:20.

13.01.2017р. Приватне підприємства "Бюро проектування та експертизи" надало клопотання про ознайомлення з матеріалами справи.

13.01.2017р. представник Приватного підприємства "Бюро проектування був ознайомлений з матеріалами справи №916/3472/16.

17.01.2017р. Приватне підприємство "Бюро проектування та експертизи" надало клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з необхідністю підготовки відзиву на позовну заяву.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 18.01.2017р. відкладено розгляд справи на 06.02.2017р.

02.02.2017р. від Приватного підприємства "Бюро проектування та експертизи" надійшло клопотання про доручення до матеріалів справи письмових доказів.

02.02.2017р. Приватне підприємство "Бюро проектування та експертизи" надало клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки у судове засідання представника та директора Приватного підприємства "Бюро проектування та експертизи".

У судовому засіданні 06.02.2017р., судом відмовлено у задоволенні клопотання Приватного підприємства "Бюро проектування та експертизи" від 02.02.2017р. про відкладення розгляду справи у зв'язку з тим, що юридична особа якою є відповідач не пов'язана зі своїми представниками а тому неможливість явки у судове засідання одного чи декількох представників не є поважною підставою для відкладення розгляду справи, крім цього, на думку суду з 13.01.2017р. у відповідача було достатньо часу для підготовки відзиву на позовну заяву.

Крім цього, необґрунтовані клопотання про відкладення справи призводить до штучного затягування судового процесу, а тому суперечить вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, учасником якої є Україна, стосовно права кожного на розгляд його справи судом упродовж розумного строку.

У судовому засіданні 06.02.2017р. представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судові засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлені, про що свідчать відповідні повідомлення про вручення поштових відправлень.

За таких обставин відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, а тому господарський суд визнав за можливе розглянути справу в порядку ст. 75 ГПК України за наявними матеріалами.

Відповідно до вимог ст. 85 ГПК України в судовому засіданні 06.02.2017р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, господарський суд встановив:

08.04.2011р. між Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Південна електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» (Замовник) та Приватним підприємством «Бюро проектування та експертизи» (Виконавець) укладений договір №82/1 на проектно-вишукувальні роботи (надалі - Договір №81/1), відповідно до умов п.1 якого Виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства комплекс проектно-вишукувальних робіт з метою розроблення проектів вибору місця розташування ПЛ, землеустрою щодо відведення земельних ділянок під розміщення лінії електропередачі на території Кілійського району Одеської області (далі - роботи), а Замовник - прийняти та оплатити виконані роботи.

Згідно із пунктами 1.1.-1.5 Договору №82/1 Виконавець зобов'язується: провести інвентаризацію земель, що підлягають вилученню з наступною передачею в постійне користування (власність) для будівництва та експлуатації магістральних мереж 110 кВ Державному підприємству «Національної електроенергетичної компанії «Укренерго» : здійснити всі необхідні підготовчі роботи для отримання дозволів на розробку проектів вибору місця розташування ПЛ, землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності для розміщення магістральних мереж 110 кВ; виконати комплекс топографо-геодезичних вишукувань; зібрати та систематизувати вихідну земельно-кадастрову інформацію; підготувати обґрунтування необхідності укладення договорів сервітуту на землях приватної власності для розміщення магістральних мереж 110 кВ; підготувати проекти заяв, клопотань, звернень (та ін.) Замовника до відповідних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; підготувати проекти розпоряджень, наказів, рішень та (ін.) щодо надання дозволу на розробку відповідних видів документації з землеустрою; здійснювати консалтинговий супровід відносин Замовника з органами державної влади (Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, державними адміністраціями всіх рівнів, тощо) у разі виникнення такої необхідності; здійснити розробку відповідного виду документації з землеустрою для земельних ділянок та при сприянні Замовника, передати матеріали на погодження до відповідних органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; для земельних ділянок приватної власності (якщо така необхідність буде виявлена) - рекомендації щодо порядку викупу (вилучення) та передання у власність (користування, оренду) Замовнику, або рекомендації підготовки до укладання договорів сервітутів з власниками земельних ділянок; розробку документації виконати з урахуванням вимог Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» ; розробити технічну документацію по виготовленню документів, що посвідчують право на землю, по встановленню меж земельної ділянки в натурі та забезпечити консалтинговий супровід отримання Замовником документів, що посвідчують право на земельні ділянки і їх державну реєстрацію.

Пунктами 1.6, 1.7 Договору №82/1 сторони визначили, що обсяг та характер робіт визначені Завданням на виконання робіт, що є невід'ємною частиною договору (додаток 1). Етапи та строки виконання робіт визначаються погодженим сторонами календарним планом виконання робіт (додаток 2).

Відповідно до п.2.1 Договору №82/1 загальна вартість робіт за цим договором становить 299577,00грн., у тому числі ПДВ 49929,50 грн. Загальна вартість робіт визначається згідно з протоколом погодження договірної ціни на виконання робіт (додаток 3), що складається на підставі погодженого сторонами кошторису на виконання робіт (додаток 4).

Згідно із пунктами 2.2-2.4 Договору №82/1 Замовник у п'ятиденний строк починаючи з дня підписання договору зобов'язується здійснити авансовий платіж у розмірі до 30% від загальної суми договору, що складає 89000,00 грн. Наступні розрахунки за фактично виконані роботи за цим договором будуть здійснюватись Замовником з урахуванням попередньої оплати згідно акту готовності проектних та вишукувальних робіт на підставі позицій кошторису та календарного плану. Замовник протягом п'яти банківських днів з дня отримання ним проекту та підписання акта приймання-передачі робіт зобов'язується здійснити оплату робіт згідно з пунктом 2.1 цього договору.

Відповідно до п.3.1 Виконавець, зобов'язаний виконати роботи на умовах, встановлених цим договором. Для виконання робіт Виконавець, на свій розсуд, має право залучити організації, що мають відповідні Ліцензії. У цьому випадку Виконавець відповідає перед Замовником за результати робіт цих організацій як за свої власні. Виконавець зобов'язаний передати Замовнику належним чином оформлені результати робіт, в термін, вказаний у календарному плані Замовника.

Згідно із п.3.2 Договору №82/1 Замовник зобов'язаний сприяти Виконавцю в отриманні необхідної для виконання робіт, передбачених Договором, інформації, матеріалів та документації у Підприємства та в місцевих органах Держкомзему, інших місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування, а при необхідності, в Держкомземі України та Верховній раді України. Замовник зобов'язаний забезпечити Виконавцю можливість візуального обстеження об'єктів та умови для проведення геодезичної зйомки. Замовник має право отримувати поточну інформацію відносно виконання робіт. Замовник забезпечує доступ на територію, що підлягає геодезичній зйомці, автотранспорту Виконавця за допомогою якого виконуються геодезичні роботи. Для виконання представницьких функцій, при вирішенні загальних питань стосовно виконання робіт за Договором, в органах місцевого самоврядування та суду від імені Замовника, Замовник зобов'язаний забезпечити Виконавця Довіреністю та укласти з Виконавцем Договір доручення. В випадках, якщо Замовник не доручає виконавцю здійснення представницьких функцій, Замовник забезпечує своєчасне вирішення цих питань уповноваженим представником.

Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Договору №82/1 приймання виконаних робіт за цим договором оформляється актом приймання передачі робіт (далі - акт). Замовник зобов'язаний підписати акт протягом п'яти банківських днів з дня одержання проекту, за умови належного виконання робіт Виконавцем.

Згідно із пунктами 5.1-5.3 Договору №82/1 початок робіт - 01.04.2011р., їх закінчення - 29.06.2011р. Виконавець має право виконати роботи достроково. Оплата у цьому разі проводиться у погоджений сторонами строк. Датою виконання зобов'язань за договором вважається дата підписання Акту.

Відповідно до пунктів 6.1-6.3 Договору №82/1 за порушення виконання своїх зобов'язань за цим договором, сторони несуть наступну відповідальність згідно з чинним законодавством України. У разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язань Виконавець сплачує Замовнику штрафні санкції відповідно до ст.231 ГК України. Сплата штрафних санкцій не відбувається, якщо прострочення відбулось з причини незаконного затримання погодження або відповіді органом, який уповноважений приймати відповідне рішення або надавати погодження, затримкою у винесені судом рішення про примусове відчуження чи непередбаченою затримкою власниками земельних ділянок, які підлягають примусовому вилученню, підписання договорів купівлі-продажу. Сплата штрафних санкцій не відбувається у разі, якщо порушення терміну виконання робіт відбулось з причин несвоєчасного надання вихідної інформації чи несвоєчасної оплати.

Згідно із пунктами 6.4-6.7 Договору №82/1 у випадку, якщо в процесі реалізації розробленої проектної документації з'ясуються її суттєві недоліки, Виконавець повинен усунути такі недоліки за власний рахунок та відшкодувати Замовнику збитки, пов'язані з реалізацією розробленої з недоліками проектної документації. У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Виконавець зобов'язаний повернути перерахований авансовий платіж на рахунок Замовника, а за несвоєчасне повернення авансу стягується пеня в розмірі облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який нараховується пеня, за весь час користування коштами Замовника. Заходи відповідальності сторін, не передбачені в цьому договорі, застосовуються відповідно до норм цивільного законодавства, діючого на території України. Сплата штрафних санкцій не звільняє Виконавця від виконання договірних зобов'язань.

Згідно з пунктами 11.1- 11.4 Договору №82/1 договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та його скріплення печатками сторін. Строк дії цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.11.1 цього договору та закінчується 01.08.2011 року, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення. Зміни у договір можуть бути внесені за взаємною згодою сторін, що оформлюється додатковою угодою до цього договору. Зміни і доповнення, додаткові угоди до цього договору укладаються у письмовій формі та підписуються сторонами або уповноваженими на те їх представниками і є його невід'ємними частинами.

Додатком 2 до договору передбачений календарний план робіт, який включає у себе три етапи: 1 етап - підготовчі роботи вартістю 133620 грн.; 2 етап - складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок вартістю 165957 грн.; 3 етап - розгляд та затвердження проекту.

Як вбачається з матеріалів справи (копії платіжного доручення від 21.05.2011р. №1585), 21.05.2011р. на виконання умов Договору №82/1 позивач перерахував відповідачу авансовий платіж у розмірі 30% вартості робіт на суму 89000 грн., що підтверджується

01.07.2011р. між сторонами була укладена Додаткова угодою №1 до Договору №82/1 від 08.04.2011р., якою сторони дійшли згоди про наступне:

- пункт 5.1 розділу 5 викладено в наступній редакції: - Початок робіт - 01.04.2011р. , їх закінчення 01.12.2011р.;

- пункт 11.2 розділу 11 викладено в наступній редакції: - Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.11.1 цього договору та закінчується 01.12.2011 року, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення.

19.12.2011р. сторонами підписано акт №4 здачі-приймання виконаних робіт за Договору №82/1, згідно з яким відповідачем виконано, а позивачем прийнято 1 етап робіт - підготовчі роботи з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під розміщення ліній електропередачі на території Кілійського району Одеської області на загальну суму 133620 грн.; з урахуванням сплаченого авансового платежу до сплати за актом - 44620 грн.

26.12.2011р. позивач перерахував відповідачу 44620грн. вартості виконаних робіт, що підтверджується платіжним дорученням від 26.12.2011р. №4889.

29.12.2011р. між сторонами укладено Додаткову угоду №2 до договору №82/1 від 08.04.2011р. відповідно до якої: пункт 5.1 розділу 5 викладено в наступній редакції: - Початок робіт - 01.04.2011р., їх закінчення - 25.12.2012р; пункт 11.2 розділу 11 викладено в наступній редакції: - Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.11.1 цього договору та закінчується 31.12.2012 року, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення.

Додатковою угодою №3 від 25.12.2012р. до договору №82/1 від 08.04.2011р. сторони дійшли згоди про наступне:

- пункт 5.1 розділу 5 викладено в наступній редакції: - Початок робіт - 01.04.2011р., їх закінчення - 25.12.2014р. ;

- пункт 11.2 розділу 11 викладено в наступній редакції: - Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.11.1 цього договору та закінчується 31.12.2014 року, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення.

16.12.2013р. сторонами підписано акт №1 здачі-приймання виконаних робіт за Договором №82/1, відповідно до якого Виконавцем виконано, а Замовником прийнято 2 етап робіт - складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок (30% від загальної вартості робіт згідно кошторису №2 на загальну суму 299577 грн.) на суму 49787,10 грн.

30.12.2013р. позивач перерахував відповідачу 49787,10 грн. вартості виконаних робіт, що підтверджується платіжним дорученням від 30.12.2013р. №172, копія якого наявна в матеріалах справи.

30.12.2014р. сторонами укладено Додаткову угоду №4 до Договору №82/1 відповідно до якої: пункт 5.1 розділу 5 викладено в наступній редакції: - Початок робіт - 01 квітня 2011 року, їх закінчення 25 грудня 2015 року; пункт 11.2 розділу 11 викладено в наступній редакції: - Строк цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у п.11.1 цього договору та закінчується 31.12.2015 року, а в частині взаєморозрахунків - до їх повного завершення; додаток 2 до основного договору вважати втратившим чинність; додаток 1 до цієї додаткової угоди відповідно вважати чинним додатком 2 до основного договору.

Додатком 1 до додаткової угоди №4 від 30.12.2014р. до договору №82/1 від 08.04.2011р. передбачений наступний календарний план виконання робіт:

- етап 1 - підготовчі роботи з розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок під розміщення ліній електропередачі; топографічно-геодезичні вишукування вартістю 133620 грн. (виконані, сплачені);

- етап 2 - складення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єкту «ЛЕП 110 кВ (Сонячна-Кілія) - Кілія та пристанційного вузла СЕС (ПС 110 кВ «Сонячна-Кілія» ) для приєднання об'єкта альтернативної енергетики до ПС 110 кВ «Кілія» , 30% від загальної вартості робіт згідно кошторису №2 вартістю 49787,10 грн. (виконані, сплачені);

- етап 3 - складення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва та експлуатації об'єкту «ЛЕП 110 кВ (Сонячна-Кілія) - Кілія та пристанційного вузла СЕС (ПС 110 кВ «Сонячна-Кілія» ) для приєднання об'єкта альтернативної енергетики до ПС 110 кВ «Кілія» , 70% від загальної вартості робіт згідно кошторису №2 вартістю 116169,90 грн.

23.11.2015р. ПП «Бюро проектування та експертизи» надіслало заступнику директора ДП «НЕК «Укренерго» - директору ВП «Південна електроенергетична система» лист (вих.№36/11) в якому повідомило позивача про необхідність укладання додаткової угоди до Договору №82/1, в якій встановити терміни виконання робіт згідно з ситуацією, що склалась на даний час, прийняти новий графік виконання робіт та, на виконання вимог законодавства, передбачити укладання договорів щодо робіт з землеустрою на кожен проект землеустрою по опорам окремо.

Листом від 23.12.2015р. за вих.№49/3-6227 позивач звернувся до відповідача з офертою щодо укладання додаткової угоди №5 за договором №82/1 від 08.04.2011р., відповідно до якої позивач просив внести наступні зміни до договору №82/1 від 08.04.2011р.:

- пункт 5.1 Розділу 5 договору викласти у наступній редакції: термін виконання робіт: згідно Календарного плану виконання робіт (додаток 4 до договору) та не пізніше 25.12.2016 року;

- пункт 11.2 Розділу 11 договору викласти у наступній редакції: строк дії цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у пункті 11.1 цього договору, і діє до 31.12.2016 року, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх завершення;

- пункт 1 Розділу 1 основного договору викласти у наступній редакції: Виконавець зобов'язується виконати з дотриманням вимог законодавства проектно-вишукувальні роботи з розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок на Праві постійного користування Державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП «НЕК «Укренерго» ) для будівництва та експлуатації «ЛЕП 110 кВ СЕС (Сонячна Кілія) - Кілія та пристанційного вузла СЕС (ПС 110 кВ «Кілія» на території Кілійського району Одеської області (на території Кілійської міської ради: за межами та в межах населеного пункту), а Замовник - прийняти та оплатити виконані роботи;

- пункт 1.1 Розділу 1 основного договору викласти у наступній редакції: технічні, економічні та інші вимоги до проектів землеустрою та обсяги робіт, які мають бути виконані Виконавцем викладені у Завданні на виконання робіт, що є невід'ємною частиною договору (додаток 1);

- пункти 1.1.1, 1.1.2, 1.1.3, 1.1.4, 1.1.5, 1.1.6, 1.2, 1.3, 1.3.1, 1.4, 1.5, 1.6 Розділу 1 виключити з основного договору;

- пункт 1.8 Розділу 1 основного договору викласти у наступній редакції: контроль за виконанням договірних зобов'язань за цим договором від Замовника покладається на СКБ Південної ЕС;

- пункт 1.9 Розділу 1 основного договору викласти у наступній редакції: отримані внаслідок виконання цього договору проекти землеустрою є власністю Замовника;

- розділ 1 основного договору доповнити пунктом 1.10 у наступній редакції: терміни та поняття, а також обсяги та якість робіт за цим договором окрім Завдання на виконання робіт визначаються також Законом України «Про землеустрій» , Земельним кодексом України, збірником цін «Розміри оплати земельно-кадастрових робіт та послуг» затвердженим наказом Держкомзем України, Мінфін України, Мінекономіки України №97/298/124 від 15.06.2001р., Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» , Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» , Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України та іншим законодавством, яке регулює правовідносини у відповідній сфері;

- пункт 2.4 Розділу 2 основного договору викласти у наступній редакції: Замовник протягом п'яти банківських днів з дня отримання ним документального підтвердження виконання робіт та підписання акта приймання-передачі робіт зобов'язується здійснити оплату Виконавцю згідно з пунктом 2.1 договору;

- розділ 2 основного договору доповнити пунктом 2.5 у наступній редакції: розрахунки за фактично виконані роботи за даним договором здійснюються по мірі виконання робіт на підставі актів приймання-передачі з урахуванням умов договору;

- розділ 2 основного договору доповнити пунктом 2.6 у наступній редакції: Замовник здійснює оплату за виконані роботи в порядку, визначеному цим договором, та з урахуванням, що така оплата здійснюється після реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до статті 201 Податкового кодексу України;

- пункт 3.2.1 Розділу 3 основного договору викласти у наступній редакції: Замовник зобов'язаний сприяти Виконавцю в отриманні необхідної для виконання робіт передбачених договором, інформації, матеріалів та документації у межах визначених умовами договору;

- пункти З.2.2, 3.2.3, Розділу 3 основного договору викласти у наступній редакції:

- 3.2.2 Зменшувати обсяги закупівлі, з урахуванням фактичного обсягу видатків Замовника;

- 3.2.3 Змінювати строки оплати, визначені договором, з причини відсутності/затримки/зменшення фінансування витрат ДП «НЕК «Укренерго» у відповідному періоді;

- пункт 3.2.4 Розділу 3 основного договору викласти у наступній редакції: для виконання представницьких функцій, при вирішенні питань стосовно виконання робіт за договором, від імені Замовника, Замовник забезпечує Виконавця довіреністю на виконання відповідних представницьких функцій;

- пункт 3.2.5 основного договору викласти у наступній редакції: сприяння Замовника щодо виконання робіт за договором відбувається після погодження такого сприяння сторонами та полягає у: - транспортному (при наявності такої можливості) та консультативному забезпеченні виконання робіт, - можливому підсиленні Виконавця співробітниками Замовника у випадках необхідності особистої участі Замовника у процесі виконання робіт, - особистому звернені до органів державної влади та місцевого самоврядування у випадках, якщо таке звернення з більшою вірогідністю принесе позитивний результат, а ніж звернення Виконавця, - інших можливих діях, які будуть необхідними та обґрунтованими Виконавцем;

- розділ 4 основного договору доповнити пунктом 4.3 у наступній редакції: у разі відмови від підписання акту Замовник складає протягом п'яти днів з моменту отримання акту і документальних підтверджень виконання робіт мотивований протокол розбіжностей, яким визначаються строки виправлення недоліків у представленій роботі;

- пункт 6.4 Розділу 6 основного договору викласти у наступній редакції: якщо у процесі реалізації розробленої проектної документації будуть виявлені недоліки, які заважають використовувати її за функціональним призначенням Виконавець повинен усунути такі недоліки за власний рахунок та відшкодувати Замовнику збитки, пов'язані з неможливістю реалізувати відповідну проектну документацію;

- пункт 6.6 Розділу 6 основного договору викласти у наступній редакції: заходи відповідальності сторін, не передбачені в цьому договорі, застосовуються відповідно до Господарського кодексу України, а у питаннях, що не врегулюванні ним використовувати норми цивільного законодавства України;

- розділ 6 основного договору доповнити пунктом 6.8 у наступній редакції: у разі несвоєчасної реєстрації Виконавцем податкової накладної в ЄРПН, а саме - у термін, що перевищує 180 календарних днів від дати її складання, в зв'язку із чим ДП «ПЕК «Укренерго» втрачає право на віднесення суми ПДВ до складу податкового кредиту, Виконавець відшкодовує Замовнику суму податку на додану вартість за такою податковою накладною;

- розділ 6 основного договору доповнити пунктом 6.9 у наступній редакції: у разі несвоєчасного надання Замовнику розрахунку коригування до податкової накладної, що підлягає реєстрації в ЄРПН Замовником в терміни, передбачені ст.1201 Податкового кодексу України, Виконавець відшкодовує штраф у сумі понесених ДП «ПЕК «Укренерго» штрафних санкцій відповідно до ст.1201 ПКУ;

- пункт 9.2 розділу 9 основного договору викласти у наступній редакції: у разі виникнення форс-мажорних обставин, сторона, яка внаслідок таких не може виконати свої зобов'язання має негайно повідомити іншу сторону про відповідний факт з представленням доказів від уповноважених органів державної влади чи місцевого самоврядування. З дня такого повідомлення строк дії договору припиняється на термін дії форс-мажорних обставин. У разі, якщо відповідні обставини тривають більше тридцяти днів сторони отримують право розірвати договір в односторонньому порядку на поточному етапі виконання зобов'язань;

- пункт 12.1 Розділу 12 основного договору викласти у наступній редакції: Замовник після підписання договору сторонами надає Виконавцю необхідні і достатні для початку робіт за договором вихідні данні, обсяг яких визначається Завданням на виконання робіт. 25.01.2016р. ПП «Бюро проектування та експертизи» надіслало позивачу лист (вих.№124), в якому повідомило останнього про неможливість прийняття до підписання та виконання відповідачем умов запропонованою додатковою угодою через відсутність згідно законодавства компетенції на виконання вказаних робіт у організацій, що є розпорядниками землевпорядної документації.

31.03.2016р. відповідач листом за вих.№137 від 30.03.2016р. направив для розгляду та підписання позивачу проект додаткової угоди до договору №82/1 від 08.04.2011р., який за формою та структурою є новим договором, предметом якого є виконання комплексу топографо-геодезичних робіт, робіт з розроблення проектів землеустрою, комплексу консультаційних послуг.

Розглянувши дану пропозицію відповідача, позивач у листі за вих.№49/21-3-1470 від 04.04.2016р. просив привести оферту відповідача у відповідність до вимог чинного законодавства, оскільки остання не є за своєю формою додатковою угодою.

Остаточної згоди щодо внесення змін до договору №82/1 на проектно-вишукувальні роботи від 08.04.2011р., в т.ч. і в частині строку дії договору, сторони не дійшли.

Відтак строк дії Договору №82/1 на проектно-вишукувальні роботи від 08.04.2011р. з урахуванням додаткових угод сплинув 31.12.2015р., строк виконання робіт завершився 25.12.2015р.

У зв'язку з тим, що Виконавець не передав Замовнику результати робіт визначені завданням на виконання робіт, чим порушив умови Договору, 11.04.2016р. Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Відокремленого підрозділу «Південна електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (надалі - позивач, ВП «Південна електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» ) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного підприємства «Бюро проектування та експертизи» (надалі - відповідач, ПП «Бюро проектування та експертизи» , Підприємство), в якому просило суд:

- стягнути з відповідача на свою користь 14405,06 грн., з яких: 6273,17грн. пені та 8131,89грн. штрафу;

- зобов'язати відповідача надати позивачу затверджені згідно чинного законодавства проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в постійне користування для будівництва та експлуатації лінії електропередач 110 кВ на території Кілійського району Одеської області;

- внести зміни до договору №82/1 від 08.04.2011р., укладеного між ВП «Південна електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» та ПП «Бюро проектування та експертизи» , виклавши наступні умови в такій редакції:

- «Пункт 5.1 Розділу 5. Термін виконання робіт: згідно Календарного плану виконання робіт (додаток 4 до договору) та не пізніше 25.12.2016 року» ;

- «Пункт 11.2 Розділу 11. Строк дії цього договору починає свій перебіг у момент, визначений у пункті 11.1 цього договору і діє до 31.12.2016 року, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх завершення» ;

- «Пункт 2) Вимог до розробки документів і матеріалів Завдання на виконання робіт Додатку №1 до договору. Затверджені проекти землеустрою та документи, що посвідчують оформлене відповідно до вимог чинного законодавства право постійного користування ДП «НЕК «Укренерго» земельними ділянками відведеними під будівництво та експлуатацію лінії електропередачі 110 кВ на території Кілійського району Одеської області відповідно до затверджених проектів землеустрою» ;

- «Термін виконання 3 етапу Календарного плану виконання робіт Додатку 2 до договору. Грудень 2016 року» .

Рішенням господарського суду Одеської області від 29.06.2016р. (суддя Бездоля Ю.С.) позов задоволено частково - стягнуто з ПП «Бюро проектування та експертизи» на користь ДП «НЕК «Укренерго» в особі ВП «Південна електроенергетична система» ДП «НЕК «Укренерго» 6273,17грн. пені, 8131,89грн. штрафу та 1378грн. судового збору. В решті позову відмовлено.

Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 11.10.2016р. апеляційну скаргу залишено без задоволення; рішення господарського суду Одеської області від 29.06.2016р. у справі №916/941/16 залишено без змін.

Враховуючи, що до теперішнього часу зі сторони Приватного підприємства "Бюро проектування та експертизи" не виконані взяті на себе зобов'язання позивач буз змушений звернутися до господарського суду Одеської області з відповідним позовом в якому просить стягнути з відповідача суму донарахованої пені.

Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

За ст. 509 ЦК України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч.2 ст. 11 ЦК України).

За вимогами ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 887 ЦК України за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх.

Згідно зі ст. 888 ЦК України за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт замовник зобов'язаний передати підрядникові завдання на проектування, а також інші вихідні дані, необхідні для складання проектно-кошторисної документації. Завдання на проектування може бути підготовлене за дорученням замовника підрядником. У цьому разі завдання стає обов'язковим для сторін з моменту його затвердження замовником. Підрядник зобов'язаний додержувати вимог, що містяться у завданні та інших вихідних даних для проектування та виконання пошукових робіт, і має право відступити від них лише за згодою замовника.

Частиною першою статті 890 ЦК України підрядник зобов'язаний, зокрема, виконувати роботи відповідно до вихідних даних для проведення проектування та згідно з договором.

Відповідно до вимог ч.1, ч.7 ст. 193 ГК України, які кореспондуються з вимогами ст. 526 ЦК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

У відповідності до ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В силу вимог ст. 610, ч.2 ст. 615 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.

Відповідно ч.1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст. 598 ЦК України зобов'язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.

Господарський суд Одеської області звертає увагу, що зобов'язання взяті на себе Приватним підприємством "Бюро проектування та експертизи" можуть бути припинені саме його виконанням, однак жодних доказів його виконання відповідачем не було надано. Відповідно до клопотання про долучення додаткових доказів, відповідач зазначає виключно підстави які унеможливили виконання договірних зобов'язань, однак суд їх не приймає до уваги, у зв'язку, з тим, що дані обставини вже були досліджені при винесенні рішення по справі №916/941/16, яке набрало законної сили.

Згідно до положень пункту 9) частини 3 статті 129 Конституції України однією із основних засад судочинства є обов'язковість рішень суду.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року і набрала чинності для України 11 вересня 1997 року.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» , суди при розгляді справ застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенції) та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

В даному випадку питання обов'язкового виконання рішень суду узгоджується з практикою ЄСПЛ щодо застосування статті 6 Конвенції, яка гарантує право на справедливий суд. Так, у справі «Горнсбі проти Греції» (Case of Hornsby v. Greece) указаний суд у своєму рішенні від 19 березня 1997 року зазначив, що для цілей статті 6 Конвенції виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина «судового розгляду» .

Згідно з положеннями частини 3 статті 35 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Згідно до пункту 2.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо.

Враховуючи викладене, факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача не потребує доведенню.

За вимогами ч.2 ст. 231 ГК України у разі якщо порушено господарське зобов'язання, в якому хоча б одна сторона є суб'єктом господарювання, що належить до державного сектора економіки, або порушення пов'язане з виконанням державного контракту, або виконання зобов'язання фінансується за рахунок Державного бюджету України чи за рахунок державного кредиту, штрафні санкції застосовуються, якщо інше не передбачено законом чи договором, у таких розмірах: за порушення строків виконання зобов'язання стягується пеня у розмірі 0,1 відсотка вартості товарів (робіт, послуг), з яких допущено прострочення виконання за кожний день прострочення, а за прострочення понад тридцять днів додатково стягується штраф у розмірі семи відсотків вказаної вартості.

Господарський суд приймає до уваги зроблений позивачем розрахунок пені та вважає, що він є обґрунтованим, відповідає вимогам законодавства та умовам укладеного договору, крім цього суд звертає увагу, що стягненню підлягає сума пені за період з 18.02.2016р. по 25.06.2016р. в розмірі 14985,92грн. в той час як відповідно до постанови Одеського апеляційного суду у справі №916/941/16 пеня нарахована позивачем за період з 26.12.2015р. по 17.02.2016р.

Враховуючи викладене, та приймаючи до уваги, що на час розгляду справи відповідач не виконав взяті на себе зобов'язання по Договору №82/1, вимоги позивача які стосуються донарахування пені за інший період невиконання зобов'язань є обґрунтованими та такими, що відповідають чинному законодавству.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з вимогами ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 34 ГПК України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 4-3, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 82-1, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» в особі Відокремленого підрозділу «Південна електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» - задовольнити.

2. Стягнути з Приватного підприємства «Бюро проектування та експертизи» (65059, м. Одеса, пров. Хвойний, буд. 8-Б, код ЄДРПОУ 34673554) на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, код ЄДРПОУ 00100227) в особі Відокремленого підрозділу «Південна електроенергетична система» Державного підприємства «Національна енергетична компанія «УКРЕНЕРГО» (65029, м. Одеса, вул. Коблевська, буд. 11, код ЄДРПОУ ВП 23208938) 14985,92грн. пені та 1378грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повний текст рішення складено та підписано 13 лютого 2017р.

Суддя О.Ю. Оборотова

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.02.2017
Оприлюднено16.02.2017
Номер документу64679448
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3472/16

Постанова від 23.03.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Ухвала від 03.03.2017

Господарське

Одеський апеляційний господарський суд

Колоколов С.І.

Рішення від 06.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 18.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

Ухвала від 16.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Оборотова О.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні