Постанова
від 06.02.2017 по справі 816/22/17
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2017 року м. ПолтаваСправа № 816/22/17

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Канигіної Т.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Скорика С.В.,

представника позивача - Марченка А. М.,

представника відповідача - Тернової Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

позивача Громадської організації "Нове Серце" до відповідача Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України про зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

03.01.2017 Громадська організація "Нове Серце" (надалі - ГО "Нове Серце") звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України, у якій, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить:

- зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України скасувати реєстраційну дію "Внесення судового рішення щодо припинення Громадської організації "Нове Серце", що не пов'язано з її банкрутством".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням суду припинено ГО "Нове Серце", на підставі якого державним реєстратором внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій запис про перебування ГО "Нове Серце" у стані припинення; водночас указане рішення скасовано апеляційним судом. Оскільки, на думку позивача, судове рішення, яке слугувало підставою для внесення до державного реєстру запису про перебування ГО "Нове Серце" у стані припинення скасовано, позивач звернувся до відповідача з заявою про виключення вказаного запису з реєстру. За твердженням позивача, відповідач відмовив у скасування вказаного запису, мотивуючи свою відмову відсутністю судового рішення про зобов'язання відповідача вчинити такі дії.

Представник позивача у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 31.01.2017.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог. У письмових запереченнях відповідач зазначив, що державним реєстратором правомірно внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій запис про перебування ГО "Нове Серце" у стані припинення на підставі рішення суду. Оскільки вказане рішення скасовано, то в даному випадку має місце питання про поворот виконання судового рішення, а правильним, на думку відповідача, способом відновлення прав позивача у даному випадку є не звернення до суду з позовом, а звернення до суду з заявою про поворот виконання скасованого судового рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову з огляду на таке.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 у справі № 816/1964/15 припинено юридичну особу ГО "Нове серце" (ідентифікаційний код 37074125). Також судом постановлено направити копію постанови державному реєстратору за місцем державної реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи ГО "Нове серце".

Державним реєстратором 06.07.2015 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно ГО "Нове Серце" запис: "в стані припинення. Підстава: за судовим рішенням".

14.12.2016 позивач звернувся до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України із заявою від 13.12.2016 про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про перебування ГО "Нове Серце" у стані припинення у зв'язку зі скасуванням постанови суду від 22.06.2015 у справі № 816/1964/15 /а.с. 18/.

Листом від 28.12.2016 вих. № 02-15/9946 відповідач повідомив ГО "Нове Серце" про те, що станом на 28.12.2016 судових рішень щодо зобов'язання державного реєстратора скасувати реєстраційну дію "Внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством" щодо позивача до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України не надходило.

Для захисту свого порушеного права позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до положень статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (далі - державна реєстрація) - офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно з частинами першою, третьою та дванадцятою статті 38 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (у редакції, чинній на момент прийняття постанови Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 у справі № 816/1964/15) суд, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, у день набрання таким рішенням законної сили направляє його копію державному реєстратору за місцезнаходженням юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про судове рішення. Державний реєстратор повинен не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення. Судове рішення щодо припинення юридичної особи може бути оскаржено в порядку відповідно до закону.

Як вже вище зазначено, постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2015 у справі № 816/1964/15 припинено юридичну особу ГО "Нове серце" (ідентифікаційний код 37074125). Також судом постановлено направити копію постанови державному реєстратору за місцем державної реєстрації юридичної особи для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про судове рішення щодо припинення юридичної особи ГО "Нове серце". Постанова підлягала до негайного виконання.

Державним реєстратором 06.07.2015 внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців стосовно ГО "Нове Серце" запис: "в стані припинення. Підстава: за судовим рішенням", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань /а.с. 16-17/.

Водночас, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2016 у вказаній справі скасовано постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 22.06.2015; прийнято нову, якою в задоволенні адміністративного позову Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області до ГО "Нове серце" про припинення юридичної особи відмовлено. Указана постанова апеляційного суду набрала законної сили відповідно до вимог частини п'ятої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

При цьому, державну реєстрацію припинення юридичної особи станом на момент звернення позивача з цим позовом до суду відповідачем не проведено, що також не заперечувалось сторонами.

Положеннями частини першої статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань" (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі, зокрема судових рішень , що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо відміни в порядку апеляційного/касаційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

Відповідно до Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 09.02.2016 № 359/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.02.2016 за № 200/28330, державна реєстрація проводиться, зокрема, на підставі:

судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі або заборону (скасування заборони) вчинення реєстраційних дій, а також надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження";

шляхом внесення державним реєстратором юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до Закону.

Отже, на момент звернення позивача із заявою про виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запис про перебування ГО "Нове Серце" "у стані припинення" діяла норма, яка передбачала проведення реєстраційних дій на підставі судового рішення щодо відміни в порядку апеляційного оскарження рішення суду, на підставі якого вчинено реєстраційну дію.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.08.2016 у справі 816/1964/15 є підставою для проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій, зокрема проведення реєстраційної дії з виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису "Внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством" стосовно ГО "Нове Серце".

Натомість, відповідачем листом від 28.12.2016 вих. № 02-15/9946 безпідставно відмовлено у проведенні реєстраційних дій з вищевказаних підстав щодо позивача у зв'язку з тим, що до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України судових рішень щодо зобов'язання державного реєстратора скасувати реєстраційну дію "Внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством" стосовно позивача не надходило.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень, на якого частиною другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України покладено обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій та рішень, не довів правомірності своєї бездіяльності, оскільки не здійснив дії, передбачені вищезазначеним законодавством України, щодо поновлення прав позивача. У зв'язку з чим наявні підстави для задоволення адміністративного позову.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 2, 7-11, 17, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Громадської організації "Нове Серце" до Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України про зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Зобов'язати Головне територіальне управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України скасувати реєстраційну дію "Внесення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з її банкрутством" стосовно Громадської організації "Нове Серце" (ідентифікаційний код 37074125).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Міністерства юстиції України на користь Громадської організації "Нове Серце" (ідентифікаційний код 37074125) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) гривень.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 13.02.2017.

Суддя Т.С. Канигіна

СудПолтавський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.02.2017
Оприлюднено15.02.2017
Номер документу64708876
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —816/22/17

Постанова від 06.02.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Т.С. Канигіна

Ухвала від 06.01.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Т.С. Канигіна

Ухвала від 06.01.2017

Адміністративне

Полтавський окружний адміністративний суд

Т.С. Канигіна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні