ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.2017р. Справа№ 914/3199/16
За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП , м.Львів
до відповідача-1: Товариства з обмеженою відповідальністю Европатранс Груп , м.Київ
до відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Транссервіс , м.Львів
про стягнення 59789,00грн.
Суддя Щигельська О.І.
при секретарі Зарицькій О.Р.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - адвокат, представник за договором
від відповідача-1: не з'явився
від відповідача-2: не з'явився
Суть спору: позов заявлено Товариством з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП , м.Львів до Товариства з обмеженою відповідальністю Европатранс Груп , м.Київ, до Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Транссервіс , м.Львів про стягнення солідарно заборгованості в сумі 59789,00грн.
Ухвалою суду від 19.12.2016р. порушено провадження у справі та призначено до розгляду в судовому засіданні на 16.01.2017р. Ухвалою суду від 16.01.2017р. розгляд справи відкладено на 06.02.2017р. у зв'язку з неявкою відповідачів.
Представнику позивача роз'яснено права передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України.
Представник позивача в судове засідання 06.02.2017р. з'явився, позовні вимоги підтримав повністю з підстав, вказаних у позовній заяві та поясненнях (вх.№1542/17 від 16.01.2017р.). Ствердив, зокрема, що між позивачем та відповідачем-1 - ТзОВ Европатранс Груп в серпні 2016 року укладено договір, на виконання якого ТзОВ БН-ГРУП надано відповідачу послуги із перевезення вантажу, які останнім не оплачено. Оскільки виконання зазначеного зобов'язання забезпечено порукою відповідача-2 - ТзОВ Гал-Транссервіс на підставі договору, укладеного з позивачем в серпні того ж року, ТзОВ БН-ГРУП звернулось до суду із позовною заявою про солідарне стягнення з відповідачів заборгованості в розмірі 59789,00грн. Просив позов задоволити.
Відповідачем-1 явки повноважного представника в судове засідання 06.02.2017р. повторно не забезпечено, поважності причин неявки суду не повідомлено, хоча про час та місце проведення судового засідання його повідомлено належним чином. Так, копію ухвали суду про порушення провадження по справі від 19.12.2016р. та ухвали від 16.01.2017р., направлено на адресу ТзОВ Европатранс Груп , вказану в позовній заяві, а саме: 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, буд.16-22, офіс 420, що відповідає адресі місцезнаходження юридичної особи, зазначеній у відомостях Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вказану кореспонденцію повернуто суду установою зв'язку із відмітками Вибули .
Пленумом Вищого господарського суду України у п.3.9.1 Постанови №18 від 26.12.2011р. роз'яснено, що за змістом статті 64 ГПК України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Відповідачем-2 явки повноважного представника в судове засідання 06.02.2017р. також повторно не забезпечено, поважності причин неявки суду не повідомлено, хоча про час та місце проведення судового засідання його повідомлено належним чином. Проте, до матеріалів справи долучено відзив ТзОВ Гал-Транссервіс (вх.№4624/17 від 03.02.2017р.), в якому зазначено, що за умовами договору поруки, відповідальність поручителя за невиконання основного зобов'язання ТзОВ Европатранс Груп обмежується сумою 500,00грн. Відтак, просить задоволити позовні вимоги ТзОВ БН-ГРУП до ТзОВ Гал-Транссервіс частково в розмірі 500,00грн., а в решті позовних вимог - відмовити.
Інших заяв чи клопотань до початку розгляду справи від сторін не надходило.
Суд, у відповідності до ст.75 ГПК України та беручи до уваги встановлений ст.69 ГПК України строк вирішення спору, вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами, в яких достатньо доказів для прийняття рішення по суті спору, у відповідності до ч.3 ст.4-3 ГПК України, судом створювались сторонам необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства, у зв'язку із чим передбачені у ст.77 ГПК України підстави для відкладення розгляду справи не вбачаються.
Розглянувши подані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника позивача, судом встановлено таке.
Товариством з обмеженою відповідальністю Европатранс Груп (експедитор за договором, відповідач-1 по справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП (виконавець за договором, позивач по справі) підписано договір-заявку №КОБ160840 на транспортне експедирування по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та міжміському сполученні від 23.08.2016р., в якому сторони погодили перевезення вантажу за маршрутом Graglia (Italy) - Дніпропетровськ - Запоріжжя (Україна) (п.1). Вартість перевезення визначено у п.16 вказаного договору заявки в розмірі 2050 євро за курсом НБУ на дату завантаження та вартість оформлення експортних документів.
ТзОВ БН-ГРУП організовано та здійснено вказане перевезення, що підтверджується договором №11-23/08-1 про надання послуг з організації перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні і транспортно-експедиторське обслуговування від 23.08.2016р., укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП (експедитор за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю - транспортним підприємством М+К (перевізник за договором), транспортним замовленням ТзОВ БН-ГРУП №11-23/08-01 та міжнародною товарно-транспортною накладною CMR МК №011542 С, в якій проставлено відмітку про одержання вантажу ТзОВ Вайн-Торг у м.Запоріжжі за адресою розвантаження, визначеною у п.9 договору-заявки.
Відтак, позивачем виставлено ТзОВ Европатранс Груп рахунок №06092016/02LL від 05.09.2016р. на оплату зазначеного міжнародного перевезення на суму 59789,00грн., який разом із актом №06092016/02LL та CMR №011542 надіслано на адресу відповідача 16.11.2016р., що підтверджується долученою до матеріалів справи копією опису вкладення у цінний лист.
У п.17 договору-заявки сторони погодили оплату послуг в термін 20 банківських днів після отримання оригіналів документів.
Окрім цього, 24.08.2016р. між Товариством з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП (кредитор за договором) та Товариством з обмеженою відповідальністю Гал-Транссервіс (поручитель за договором, відповідач-2 по справі) укладено договір поруки, в порядку і на умовах якого поручитель зобов'язався відповідати перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю Европатранс Груп (надалі - боржник) своїх зобов'язань, що випливають з договору-заявки №КОБ160840 на транспортне експедирування по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та міжміському сполученні від 23.08.2016р. (далі - договір-заявка), що укладений між ТзОВ БН-ГРУП та ТзОВ Европатранс Груп (п.1.1).
Тому, у зв'язку з невиконанням ТзОВ Европатранс Груп взятого на себе за договором-заявкою зобов'язання із оплати послуг, ТзОВ БН-ГРУП звернулось до поручителя із вимогою від 08.11.2016р. про сплату заборгованості в сумі 59789,00грн., що є еквівалентом 2050,00 євро.
Оскільки таку вимогу залишено без відповіді та задоволення, ТзОВ БН-ГРУП звернулось до суду із позовом про солідарне стягнення з ТзОВ Европатранс Груп та ТзОВ Гал-Транссервіс 59789,00грн. заборгованості.
При вирішенні спору суд виходив з такого.
Згідно ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Відповідно до ст.11 ЦК України, однією з підстав виникнення зобов'язань, є зокрема договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 ст.908 ЦК України, перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення.
Як встановлено ч.1 ст.909 ЦК України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату.
Згідно з ч.1 ст.916 ЦК України, за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата.
Відповідно до ст.929 ЦК України та ст.316 ГК України, за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлений обов'язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, укладати від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечувати відправку і одержання вантажу, а також виконання інших зобов'язань, пов'язаних із перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо). Згідно зі ст.931 ЦК України, розмір плати експедиторові встановлюється договором транспортного експедирування, якщо інше не встановлено законом.
У відповідності до ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Згідно зі ст.530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як визначено ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У відповідності до ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вже зазначалось, за умовами договору-заявки вартість перевезення становить 2050,00 євро за курсом НБУ на дату завантаження та вартість оформлення експортних документів (п.16) із оплатою в термін 20 банківських днів після отримання оригіналів документів (п.17).
Виконавши взятий на себе за договором-заявкою обов'язок перевезення вантажу, ТзОВ БН-ГРУП виставлено ТзОВ Европатранс Груп відповідний рахунок на суму 59789,00грн. та надіслано на адресу відповідача-1 разом із документами, що підтверджують належне надання послуг. Проте, в матеріалах справи відсутні докази, які би свідчили про виконання ТзОВ Европатранс Груп зобов'язання із оплати наданих послуг.
Оскільки в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження витрат позивача на оформлення експортних, в тому числі митних, документів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості обґрунтовані в частині оплати за надання послуг перевезення на суму 2050,00 євро, що еквівалентно 58365,27грн., зважаючи на курс євро до національної валюти - гривні, встановлений Національним банком України на 30.08.2016р. - дату завантаження, вказану у міжнародній товарно-транспортній накладній CMR МК №011542 С.
Суд також зазначає, що відповідно до ст.229 ГК України, учасник господарських відносин у разі порушення ним грошового зобов'язання не звільняється від відповідальності через неможливість виконання і зобов'язаний відшкодувати збитки, завдані невиконанням зобов'язання, а також сплатити штрафні санкції відповідно до вимог, встановлених цим Кодексом та іншими законами.
Також суд звертає увагу, що відповідно до ч.ч.1,2 ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.
Як встановлено ч.ч.1,2 ст.554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.
Згідно з ч.ч.1, 4 ст.543 ЦК України, у разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Виконання солідарного обов'язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов'язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Суд звертає увагу на те, що договором поруки визначено, що основним зобов'язанням, що забезпечується, є обов'язок боржника сплатити грошові кошти у розмірі еквівалентному 2050,00 євро за курсом НБУ на дату завантаження та вартість оформлення експортних документів (п.1.2). Водночас, обсяг відповідальності поручителя за цим договором обмежується розміром 500,00грн. (п.2.1). Як вже зазначалось, відповідач-2 у поданому ним відзиві заборгованість із оплати боргу за договором-заявкою визнав частково у розмірі забезпеченому порукою.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за надані послуги перевезення на підставі договору-заявки №КОБ160840 на транспортне експедирування по здійсненню перевезень вантажів автомобільним транспортом у міжнародному та міжміському сполученні від 23.08.2016р. обґрунтований матеріалами справи, відповідачами не спростований і підлягає до часткового задоволення в розмірі 58365,27грн., з яких 500,00грн. належить стягнути із відповідачів солідарно, а в решті - 57865,27грн. обов'язок зі сплати заборгованості покласти на ТзОВ Европатранс Груп . Решта позовних вимог до задоволення не підлягає з огляду на відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів, що підтверджують надання відповідних послуг.
Відповідно до ч.1 ст.49 ГПК України, судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Водночас, відповідно до ч.2 ст.49 ГПК України, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Відтак, суд приходить до висновку, що витрати зі сплати судового збору слід покласти на відповідача-1 в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 22, 33, 34, 43, 49, 75, 82, 84, 85, 116 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задоволити частково.
2. Стягнути з Товариства обмеженою відповідальністю Европатранс Груп (м.Київ, вул. Б.Хмельницького, буд.16-22, офіс 420; код ЄДРПОУ 39479819) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП (АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 38287265) 57865,27грн. основного боргу та 1378,00грн. судового збору.
3. Стягнути солідарно з Товариства обмеженою відповідальністю Европатранс Груп (м.Київ, вул. Б.Хмельницького, буд.16-22, офіс 420; код ЄДРПОУ 39479819) та з Товариства з обмеженою відповідальністю Гал-Транссервіс (АДРЕСА_2; код ЄДРПОУ 40064269) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю БН-ГРУП (АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 38287265) 500,00грн. основного боргу.
4. Накази видати згідно ст.116 ГПК України.
5. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
6. Строк і порядок оскарження рішення суду визначені ст.ст.91-93 ГПК України.
Повне рішення складено 13.02.2017р.
Суддя Щигельська О.І.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2017 |
Оприлюднено | 15.02.2017 |
Номер документу | 64713111 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Щигельська О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні