Рішення
від 06.02.2017 по справі 911/3957/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Р І Ш Е Н Н Я

"06" лютого 2017 р. Справа № 911/3957/16

За позовом Володарського районного споживчого товариства, 09300, Київська область, Володарський район, селище міського типу Володарка, вулиця Кооперативна, будинок 22

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, 09321, Київська область, Володарський район, село Логвин, вулиця Набережна, будинок 25

про стягнення 25191,92 грн.

за участю представників:

позивача - не з'явився,

відповідача - не з'явився.

Суть спору: Володарське районне споживче товариство звернулось з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому відповідно до останньої заяви про уточнення (збільшення) позовних вимог (вх..№1884/17 від 27.01.2017) (арк.. с. 33-44, 60-63, 73-78) просить стягнути з відповідача:

- заборгованість з орендної плати за період з березня 2015 року по серпень 2016 року у сумі 10450,00грн,

- неустойку у розмірі подвійної орендної плати за період з вересня 2016 року по січень 2017 року у сумі 6500,00грн,

- пеню за період прострочення платежів з орендної плати з 01.09.2016 по 31.01.2017 у сумі 1247,73грн,

- проценти, нараховані на суму основного боргу, за період з 01.04.2015 по 31.01.2017 у сумі 362,40грн,

- інфляційні втрати станом на 12.01.2017 у сумі 8872,95грн.

Відповідач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судових засідань, у засідання не з'явився, відзив на позов не надав (арк. с. 32).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача суд

В С Т А Н О В И В :

Володарське районне споживче товариство (орендодавець) і фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (орендар) 01.01.2014 укладений договір оренди нерухомого майна (далі - Договір), відповідно до якого орендодавець передає, а орендар приймає в оренду нежитлову будівлю за адресою: с.Логвин, вул. Армійська, 3В, загальною площею 90,0кв.м для організації роздрібної торгівлі (продовольчі і непродовольчі товари) (арк. с. 64-66).

По акту приймання-передачі від 01.01.2014 Володарське районне споживче товариство передало, а фізична особа-підприємець ОСОБА_1 прийняв в оренду будівлю магазину та рухоме майно загальною вартістю 79750,00грн за адресою: с.Логвин Володарського району Київської області (арк. с. 67).

Згідно з пунктом 3.1 Договору за користування об'єктом оренди орендар сплачує орендодавцю орендну плату, місячний розмір якої встановлюється правлінням Володарського райспоживтовариства і на дату підписання Договору становить 650,00грн за місяць за вказані приміщення з майном, площа яких на день підписання Договору становить 90,0кв.м.

Пунктом 3.2 Договору встановлено, що розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за кожний поточний місяць.

Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірі та у порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою (у випадку, якщо орендодавець є платником податку на прибуток на загальних підставах (пункт 3.4 Договору).

Відповідно до пункту 3.6 Договору орендна плата сплачується орендарем самостійно незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 10 числа поточного місяця на рахунок орендодавця або готівкою в касу орендодавця.

За умовою пункту 5.2 Договору при несплаті орендарем орендної плати протягом 2-х місяців з дня закінчення строку платежу орендодавець має право на розірвання договору та порушити справу в господарському суді про примусове виселення орендаря, якщо він не повернув орендоване приміщення (будівлі), при цьому орендодавець не несе відповідальність за збитки, завдані орендарю цими діями.

Згідно пункту 6.2 Договору за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь орендодавця пеню в розмірі 0,3% від розміру несплачених орендних платежів за кожний день прострочення, але не більше розміру встановленого законодавством України. У випадку примусового стягнення несвоєчасно сплаченої орендної плати в порядку, встановленому законодавством України, з орендаря також стягуються в повному обсязі витрати, пов'язані з таким стягненням.

Відповідно до пункту 9.1 Договору цей договір вступає в силу з моменту підписання його сторонами і діє з 1 січня 20114 року до 1 січня 2018 року.

Одностороння відмова від Договору не допускається (пункт 9.4 Договору).

Пунктом 9.5 Договору встановлено, що Договір припиняється в разі: закінчення терміну його дії; банкрутства орендаря; загибелі об'єкта оренди; несплати орендарем орендної плати і суми пені за прострочення платежів з орендної плати протягом 2-х місяців; невиконання умов цього Договору.

Умовами пунктів 9.6, 9.7 передбачено, що Договір може бути розірвано за погодженням сторін. На вимогу однієї із сторін Договір може бути достроково розірвано за рішенням господарського суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

У відповідності до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно піддягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно з статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошових зобов'язань.

Згідно статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

У відповідності до пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Частиною першою статті 549 Цивільного кодексу України передбачено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Частиною 3 цієї ж статті встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

За приписом статті 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розмір пені за прострочку платежу не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати за період з березня 2015 року по серпень 2016 року у сумі 10450,00грн та неустойку у розмірі подвійної орендної плати за період з вересня 2016 року по січень 2017 року у сумі 6500,00грн.

При цьому позивач посилається на те, що Договір є розірваним починаючи з вересня 2016 року, оскільки він відповідно до пункту 5.2 Договору у зв'язку з несплатою орендарем орендної плати більше 2-х місяців (з квітня 2015 року по серпень 2016 року) та невиконанням передбаченого пунктом 4.13Договору зобов'язання про укладення договору страхування об'єкту оренди протягом місяця з дати укладення Договору оренди направив відповідачу повідомлення №41-с від 29.08.2016 про розірвання Договору і повернення будівлі магазину та майна, яке, за твердженням позивача, отримане відповідачем 01.09.2016.

Статтею 782 Цивільного кодексу України передбачено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд. У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.

Відповідно до статті 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

Проте, суд, дослідивши надані позивачем в підтвердження направлення ним відповідачу такого повідомлення докази, встановив, що ці документа, а саме: копія фіскального чеку від 30.08.2016 та рекомендоване повідомлення про вручення ОСОБА_1 01.09.2016 поштового відправлення, не є доказами направлення Володарським районним споживчим товариством ОСОБА_2 повідомлення про припинення Договору, оскільки ці документи не містять інформації про вкладення у поштове відправлення саме повідомлення №41-с від 29.08.2016, а відправником поштового відправлення є не позивач, а ОСОБА_3, про що вказано у повідомленні про вручення (арк. с. 26-28).

За таких обставин підстави вважати Договір розірваним відсутні.

А тому суд встановив, що Договір є діючим на теперішній час.

Докази сплати відповідачем заборгованості по орендній платі, встановленій Договором, відсутні, а тому позовна вимога про її стягнення є правомірною.

За розрахунком позивача, в якому місячна орендна плата визначена у сумі 650,00грн, заборгованість відповідача з орендної плати за вказаний у позові період з березня 2015 року по серпень 2016 року становить 10450,00грн.

Докази оплати заборгованості відсутні, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню заборгованість у сумі 10450,00грн.

Щодо вимоги про стягнення неустойки у розмірі подвійної орендної плати за період користування відповідачем орендованим майном після розірвання Договору з вересня 2016 року по січень 2017 року у сумі 6500,00грн, то вона є безпідставною, оскільки Договір не був розірваний, і не підлягає задоволенню.

Вимога про стягнення заборгованості за цей період не є предметом спору.

Позивач просить стягнути з відповідача також:

- пеню за період прострочення платежів з орендної плати з 01.09.2016 по 31.01.2017 у сумі 1247,73грн,

- проценти, нараховані на суму основного боргу, за період з 01.04.2015 по 31.01.2017 у сумі 362,40грн,

- інфляційні втрати станом на 12.01.2017 у сумі 8872,95грн.

Перевіривши надані позивачем розрахунки суд встановив, що вони виконані невірно: невірно визначені періоди прострочення платежів, а при розрахунку пені також невірно визначені і суми прострочених платежів, на які нараховувалась пеня.

За розрахунком суду за період з 01.09.2016 по 31.01.2017 пеня за прострочення орендної плати становить 263,54грн, а саме:

Сума боргу (грн)Період простроченняКількість днів простроченняРозмір облікової ставки НБУРозмір подвійної облікової ставки НБУ в деньСума пені за період прострочення 650.00 за березень 2016 01.09.2016 - 10.09.2016 10 15.5000 % 0.085 %* 5.51 650.00 за квітень 2016 01.09.2016 - 15.09.2016 15 15.5000 % 0.085 %* 8.26 650.00 за квітень 2016 16.09.2016 - 10.10.2016 25 15.0000 % 0.082 %* 13.32 650.00 за травень 2016 01.09.2016 - 15.09.2016 15 15.5000 % 0.085 %* 8.26 650.00 за травень 2016 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 %* 22.38 650.00 за травень 2016 28.10.2016 - 10.11.2016 14 14.0000 % 0.077 %* 6.96 650.00 за червень 2016 01.09.2016 - 15.09.2016 15 15.5000 % 0.085 %* 8.26 650.00 за червень 2016 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 %* 22.38 650.00 за червень 2016 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 %* 20.89 650.00 за червень 2016 09.12.2016 - 10.12.2016 2 14.0000 % 0.077 %* 0.99 650.00 за липень 2016 01.09.2016 - 15.09.2016 15 15.5000 % 0.085 %* 8.26 650.00 за липень 2016 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 %* 22.38 650.00 за липень 2016 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 %* 20.89 650.00 за липень 2016 09.12.2016 - 10.01.2017 33 14.0000 % 0.077 %* 16.41 650.00 за серпень 2016 01.09.2016 - 15.09.2016 15 15.5000 % 0.085 %* 8.26 650.00 за серпень 2016 16.09.2016 - 27.10.2016 42 15.0000 % 0.082 %* 22.38 650.00 за серпень 2016 28.10.2016 - 08.12.2016 42 14.0000 % 0.077 %* 20.89 650.00 за серпень 2016 09.12.2016 - 26.01.2017 49 14.0000 % 0.077 %* 24.37 650.00 за серпень 2016 27.01.2017 - 31.01.2017 5 14.0000 % 0.077 %* 2.49

Нараховані позивачем суми процентів і інфляційних в цілому не суперечать вимогам діючого законодавства, а тому з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 3% річних у сумі 362,40грн і інфляційні у сумі 8872,95грн.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись статтями 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_1) на користь Володарського районного споживчого товариства (код 30391307) 19948 (дев'ятнадцять тисяч дев'ятсот сорок вісім) грн. 89коп, з яких: заборгованість у сумі 10450,00грн, пеня у сумі 263,54грн, 3% річних у сумі 362,40грн і інфляційні у сумі 8872,95грн; судовий збір у сумі 1378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн..

3. В іншій частині вимог у позові відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Суддя Н.Г. Шевчук

Повне рішення складене 13.02.2017

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення06.02.2017
Оприлюднено15.02.2017
Номер документу64713118
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/3957/16

Рішення від 06.02.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

Ухвала від 07.12.2016

Господарське

Господарський суд Київської області

Шевчук Н.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні