ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
13 лютого 2017 р. Справа № 802/212/17-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у відкритому судовому засіданні без технічної фіксації судового процесу адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Ладижин Вінницької області до Державного підприємства "Ензим" про стягнення заборгованості
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Ладижин Вінницької області (далі - УПФ України в м. Ладижин, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з Державного підприємства "Ензим" (далі - ДП "Ензим", відповідач) заборгованість:
- по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 відповідно до пунктів "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 307 075,24 грн. за лютий - грудень 2016 року;
- по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 5 178, 59 грн. за лютий - грудень 2016 року;
- по пенсії призначеної на пільгових умовах для наукових працівників в сумі 5 073,56 грн. за лютий - грудень 2016 року.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подавши заяву за вх. №3948 від 13.02.2017 року про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження. Одночасно зазначив, що позов підтримує у повному обсязі.
Однак, з положень частини четвертої статті 122 КАС України слідує, що підставою для розгляду справи в порядку письмового провадження є наявність клопотань від всіх осіб, що беруть участь у справі про розгляд справи за їх відсутності.
За відсутності відповідного клопотання від відповідача, підстав для розгляду справи в порядку письмового провадження немає. Разом з цим, на думку суду, поданою заявою представник фактично висловив свою згоду на розгляд справи за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини четвертої статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Враховуючи наявність заяви представника позивача, належне повідомлення відповідача та положення наведеної норми, суд вважає за можливе розглянути справу без участі осіб, що беруть участь у справі. При цьому, відповідно до положень статті 41 КАС України, технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд встановив наступне.
Державне підприємство "Ензим" перебуває на обліку в органах Пенсійного фонду України і є платником внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також платником відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.
Згідно з статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
В свою чергу, порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція).
Так, підпунктом 6.1 пункту 6 даної Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій працівникам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, а також відшкодуванню підлягають фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році; 30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році; 40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році; 50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році; 60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році; 70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році; 80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році; 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно з підпунктом 6.7 пункту 6 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Як видно з розрахунків суми боргу по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с. 13-33, 35-45, 47-52, 54-57), за лютий - грудень 2016 року заборгованість Державного підприємства "Ензим" по невідшкодованих фактичних витратах на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" становить 307 075,24 грн. та по невідшкодованих фактичних витратах на виплату і доставку пенсій призначених на пільгових умовах ОСОБА_1 за Списком №1 становить 5 178, 59 грн.
УПФ України в м. Ладижин Вінницької області направлялись письмові повідомлення на адресу ДП "Ензим" з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які отримані уповноваженою особою відповідача під розписку, однак сума заборгованості залишилась не погашеною.
З огляду на викладене та враховуючи те, що на час розгляду судом цієї адміністративної справи заборгованість по сплаті Державного підприємства "Ензим" по невідшкодованих фактичних витратах на виплату і доставку пенсії призначених на пільгових умовах за Списком № 2 та Списком №1, відповідачем не сплачена, суд доходить висновку про обґрунтованість звернення УПФ України в м. Ладижин Вінницької області з позовом щодо її стягнення у примусовому порядку.
Відносно позовних вимог про стягнення заборгованості по невідшкодованих фактичних витрат на виплату і доставку пенсії призначеної на пільгових умовах ОСОБА_2 , як науковому працівнику, суд дійшов висновку про наступне.
Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку у сфері наукової і науково-технічної діяльності, створює умови для провадження наукової і науково-технічної діяльності, задоволення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку шляхом взаємодії освіти, науки, бізнесу та влади, визхначає Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність"(далі - Закон № 848-VIII) .
Частинами першою -другої статті 37 Закону № 848-VIII визначено, що держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці. Пенсія науковому (науково-педагогічному) працівнику призначається за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", після досягнення чоловіками 62 років за наявності стажу наукової роботи не менш як 20 років, жінками - пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності стажу наукової роботи не менш як 15 років.
Частиною шостою статті 37 цього Закону передбачено, що різниця між сумою пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, та сумою пенсії із солідарної системи, обчисленої згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних, комунальних наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів, а також інших наукових установ, які згідно із статтею 12 цього Закону включені до Державного реєстру наукових установ, яким надається підтримка держави, - за рахунок коштів державного бюджету з урахуванням надходжень від сплати єдиного внеску у розмірі, встановленому частиною дев'ятою статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для цієї категорії працівників;для наукових (науково-педагогічних) працівників інших наукових установ, організацій, підприємств та вищих навчальних закладів - за рахунок коштів цих установ, організацій, підприємств та закладів.
Згідно із пунктом 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом № 1977-XII, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 р., розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" , про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається.
При цьому, зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках
З матеріалів справи вбачається, що згідно розрахунку суми боргу по фактичним витратам на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених згідно із Законом України "Про науково-технічну діяльність", за лютий - грудень 2016 року заборгованість Державного підприємства "Ензим" по невідшкодованих фактичних витрат на виплату і доставку пенсії призначених на пільгових умовах ОСОБА_2, як науковому працівнику становить 5 073, 56 грн.
На адресу відповідача направлялись письмові повідомлення з розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які отримані уповноваженою особою під розписку, проте сума заборгованості залишилась не погашеною.
На час розгляду судом цієї адміністративної справи Державним підприємством "Ензим" не сплачено заборгованість по невідшкодованих фактичних витрат на виплату і доставку пенсії призначених на пільгових умовах ОСОБА_2, як науковому працівнику, тому суд доходить висновку про обґрунтованість звернення УПФ України в м. Ладижин Вінницької області з позовом щодо її стягнення у примусовому порядку.
Відповідно до положень статей 11, 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 86 КАС України).
Вимоги позивача стосовно стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгової та наукової пенсій взагальній сумі 317 327,39 грн. є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно частиною четвертою статті 94 КАС України передбачено, що у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства "Ензим" (24321, м. Ладижин, вул. Хлібозаводська, буд. 2, р/р 260042468 МФО 302247, код ЄДРПОУ 00479824) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ладижин Вінницької області (24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Процишина, 91, р/р 25607736170103 в АТ Ощадбанк м. Вінниця, МФО 302076, код ЄДРПОУ 26285320) заборгованість по невідшкодованих фактичних витратах на виплату та доставку пенсії призначених на пільгових умовах за Списком № 2 на підставі пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 307 075,24 (триста сім тисяч сімдесят п'ять гривень 24 копійки) .
Стягнути з державного підприємства "Ензим" (24321, м. Ладижин, вул. Хлібозаводська, буд. 2, р/р 260042468 МФО 302247, код ЄДРПОУ 00479824) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ладижин Вінницької області (24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Процишина, 91, р/р 25607736170103 в АТ Ощадбанк м. Вінниця, МФО 302076, код ЄДРПОУ 26285320) заборгованість по невідшкодованих фактичних витратах на виплату та доставку пенсії призначених на пільгових умовах ОСОБА_1 за Списком № 1 на підставі пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" в сумі 5 178, 59 (п'ять тисяч сто сімдесят вісім гривень 59 копійок).
Стягнути з державного підприємства "Ензим" (24321, м. Ладижин, вул. Хлібозаводська, буд. 2, р/р 260042468 МФО 302247, код ЄДРПОУ 00479824) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Ладижин Вінницької області (24321, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Процишина, 91, р/р 25607736170103 в АТ Ощадбанк м. Вінниця, МФО 302076, код ЄДРПОУ 26285320) заборгованість по невідшкодованих фактичних витратах на виплату та доставку наукової пенсії призначеної на пільгових умовах ОСОБА_2 в сумі 5073,56 (п'ять тисяч сімдесят три гривні 56 копійок).
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.02.2017 |
Оприлюднено | 20.02.2017 |
Номер документу | 64736079 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Воробйова Інна Анатоліївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні