Яготинський районний суд Київської області
справа № 382/67/17 2/382/183/17
РІШЕННЯ
іменем України
17 лютого 2017 року Яготинський районний суд Київської області, в складі:
Головуючого судді Карпович В.Д.
при секретарі Шипоті Я.В.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яготині, справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, про усунення від права на спадкування за законом та визнання права власності на спадкове майно.
Встановив:
В позові до суду із врахуванням збільшення позовних вимог позивач вказав, що з 1998 року, оскільки його батьки померли, а його син виїхав в іншу країну, то він переїхав на постійне місце проживання до своєї тітки - ОСОБА_3, де проживав з нею, опікувався нею, підтримував будинок, оплачував всі платежі.
Так, як стан здоров'я тітки ставав все гірше, в кінці 2003 року остання хотіла скласти заповіт на все належне їй майно на його ім'я. Однак раптово, з'явився відповідач по справі - її син, який ніякої уваги до матері не проявляв на протязі тривалого часу та постійно проживав на території Російської Федерації. Як тільки відповідач побачив немічну матір, скориставшись його відсутністю шляхом омани, забрав у останньої належний їй паспорт громадянина України, зникнувши із ним на декілька тижнів. В січні 2004 року відповідач знову з'явився у їхньому будинку та шляхом оману не заважаючи на критичний стан здоров'я забрав тітку до м. Канськ Російської Федерації.
3 лютого 2004 року, ОСОБА_3, померла.
Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, розташованого по вул. Комсомольській, 16 в с. Черняхівка Яготинського району Київської області та земельної ділянки, розміром 0,6541 га., яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
У відповідності до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, відповідач має право на спадкування за законом у першу чергу, оскільки являється сином померлої.
В свою чергу він, як племінник померлої, відповідно до ст.. 1264 ЦК України являється спадкоємцем четвертої черги.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В передбачений чинним законодавством термін він та відповідач по справі до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини не зверталися.
Однак вважає, що відповідач не має права на спадкування, оскільки існують правові підстави визначені ч.ч.3,5ст.1224 ЦК України для усунення від спадкування сина спадкодавця. Останній допомогу спадкодавцю не надавав, ОСОБА_3 хворіла, потребувала сторонньої допомоги.
Просив:
Усунути від права на спадкування за законом ОСОБА_4, після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла 3 лютого 2004 року.
Встановити, що ОСОБА_1, постійно проживав разом із ОСОБА_5, померлою 3 лютого 2004 року, по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини, та є спадкоємцем четвертої черги за законом оскільки проживав разом зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на житловий будинок, господарській будівлі та споруди, що розташовані по вул.Комсомольській, 16 в с. Черняхівка, Яготинського району Київської області.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,6541 га., кадастровий номер 3221984500:04:004:0018, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 5,1563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0016, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 4,8563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0017, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ним, ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,7420 га., кадастровий номер 3221984500:03:006:0033, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
В заяві до після призначення справи до судового розгляду, представник позивача зменшив позовні вимоги позивача та просив:
Усунути від права на спадкування за законом ОСОБА_4, після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла 3 лютого 2004 року.
Встановити, що ОСОБА_1, постійно проживав разом із ОСОБА_5, померлою 3 лютого 2004 року, по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини, та є спадкоємцем четвертої черги за законом оскільки проживав разом зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,6541 га., кадастровий номер 3221984500:04:004:0018, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 5,1563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0016, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 4,8563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0017, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,7420 га., кадастровий номер 3221984500:03:006:0033, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
В судове засідання сторони не з'явились, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином. В заявах до суду позивач підтримав свої позовні вимоги з врахуванням їх збільшення та зменшення, відповідач позов визнав, та просили розглянути справу у їх відсутності.
В судовому засіданні встановлено наступне:
З 1998 року, оскільки батьки позивача померли, а син ОСОБА_3 виїхав в іншу країну, то позивач переїхав на постійне місце проживання до своєї тітки - ОСОБА_3, де проживав з нею, опікувався нею, підтримував будинок, оплачував всі платежі.
Так, за приписами ч. 2 ст. 3 СК України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Пунктом 6 рішення Конституційного Суду Українивід 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім'ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв'язках. Обов'язковою умовою для визнання їх членами сім'ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
Відносини щодо місця проживання фізичної особи регулюються Законом України Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні . Цим законом замість прописки введений режим реєстрації фізичних осіб при зміні місця їх проживання або перебування за їх заявою. Закон виділяє власне місце проживання та місце перебування . Згідно зі ст. 3 цього Закону місце проживання - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місце перебування - це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Так, як стан здоров'я ОСОБА_3 ставав все гірше, в кінці 2003 року остання хотіла скласти заповіт на все належне їй майно на ім'я свого племінника ОСОБА_1 Однак раптово, з'явився відповідач по справі - її син, який ніякої уваги до матері не проявляв на протязі тривалого часу та постійно проживав на території Російської Федерації. Як тільки відповідач побачив немічну матір, скориставшись моєю відсутністю шляхом омани, забрав у останньої належний їй паспорт громадянина України, зникнувши із ним на декілька тижнів. В січні 2004 року відповідач знову з'явився у нашому будинку та шляхом оману не заважаючи на критичний стан здоров'я забрав тітку до м. Канськ Російської Федерації.
3 лютого 2004 року, ОСОБА_3, померла.
Після її смерті залишилося спадкове майно у вигляді житлового будинку, розташованого по вул. Комсомольській, 16 в с. Черняхівка Яготинського району Київської області та земельної ділянки, розміром 0,6541 га., яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
У відповідності до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, відповідач має право на спадкування за законом у першу чергу, оскільки являється сином померлої.
В свою чергу я, як племінник померлої, відповідно до ст.. 1264 ЦК України являюся спадкоємцем четвертої черги.
Згідно зі ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Особа, яка подала заяву про прийняття спадщини, може відкликати її протягом строку, встановленого для прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Тобто право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1258 ЦК України, кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу (стаття 1258 ЦК України).
В передбачений чинним законодавством термін я та відповідач по справі до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини не зверталися.
Однак я вважаю, що відповідач не маю права на спадкування, оскільки існують правові підстави визначені ч.ч.3,5ст.1224 ЦК України для усунення від спадкування сина спадкодавця. Останній допомогу спадкодавцю не надавав, ОСОБА_3 хворіла, потребувала сторонньої допомоги.
Так, відповідно до ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ч.5ст.1224 ЦК України, за рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухиляється від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Пленум Верховного Суду України у пункті 6 Постанови №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування звернув увагу судів, що правило ч. 5ст. 1224 ЦК стосується всіх спадкоємців за законом, зокрема й тих, які відповідно до Сімейного Кодексу не були зобов'язані утримувати спадкодавця. Під безпорадним станом слід розуміти безпомічність особи, неспроможність її своїми силами через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво фізично та матеріально самостійно забезпечити умови свого життя, у зв'язку з чим ця особа потребує стороннього догляду, допомоги та піклування.
Перевіривши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, а тому вони підлягають до задоволення в повному обсязі.
Керуючись
ст.. ст.. 10, 60, 209, 212-215 ЦПК України, ст.. 3 СК України, ст. ст..1224, 1258, 1261, 1264, 1269 ЦК України, суд-
ВИРІШИВ:
Усунути від права на спадкування за законом ОСОБА_4, після смерті його матері ОСОБА_5, яка померла 3 лютого 2004 року.
Встановити, що ОСОБА_1, постійно проживав разом із ОСОБА_5, померлою 3 лютого 2004 року, по день її смерті, тобто на час відкриття спадщини, та є спадкоємцем четвертої черги за законом оскільки проживав разом зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,6541 га., кадастровий номер 3221984500:04:004:0018, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 5,1563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0016, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 4,8563 га., кадастровий номер 3221984500:04:006:0017, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Визнати за ОСОБА_1, право власності на земельну ділянку розміром 0,7420 га., кадастровий номер 3221984500:03:006:0033, яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Новооржицької сільської ради Згурівського району Київської області.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Київської області протягом 10 днів після його проголошення.
Суддя Карпович В.Д,
Суд | Яготинський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2017 |
Оприлюднено | 18.02.2017 |
Номер документу | 64782375 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Яготинський районний суд Київської області
Карпович В. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні