ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2017 рокуСправа № 912/272/17 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Макаренко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "САВСЕРВІС-МОВА"
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Престиж 33"
про стягнення 18 476,07 грн.
за участі представників сторін:
від позивача - участі не брали;
від відповідача - участі не брали;
ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "САВСЕРВІС-МОВА" звернулось до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою з вимогою стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Престиж 33" заборгованість за договором з урахуванням 3% річних, пені, штрафу та інфляційних втрат, що становить 18 476,07 грн., з яких: 12 454,92 грн. - основний борг, 151,47 грн. - 3% річних; 713,02 грн. - інфляційні втрати; 1420,18 грн. пеня; 3736,48 грн. штраф, а також сплачений судовий збір.
Позовні вимоги мотивовано порушенням відповідачем своїх договірних зобов'язань в частині здійснення своєчасного розрахунку за Договором купівлі-продажу № КФ01253 від 16.11.15.
Ухвалою від 25.01.17 позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, від сторін витребувано необхідні для розгляду спору документи, судове засідання призначено на 16.02.17 об 11:00 год.
06.02.17 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача за наявними у справі документами.
Відповідач участі свого представника у судовому засіданні 16.02.17 не забезпечив, витребуваних документів, зокрема, відзиву на позов, не подав. Водночас, господарський суд вважає відповідача таким, що належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення засідання суду в силу наступного.
Згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Господарський суд надіслав процесуальний документ у справі за адресою, яка зазначена у позовній заяві та за якою відповідача зареєстровано в ЄДРПОУ, а саме - 25015, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, Ленінський район, вул. Кавалерійська, буд. 5. Відомості щодо іншої адреси відповідача в матеріалах справи відсутні. Однак ухвалу про порушення провадження у справі повернуто на адресу суду із зазначенням "по адресу организация не найдена".
Таким чином, враховуючи приписи постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарським судом виконано вимоги частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.
З урахуванням наведеного та норм ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи належне повідомлення позивача та відповідача про дату, час і місце проведення судового засідання, господарський суд вважає можливим розглянути справу № 912/272/17 в судовому засіданні 16.02.2017 за відсутності представників сторін та за наявними у справі документами.
Розглянувши наявні матеріали справи, дослідивши усі обставини справи, оцінивши подані докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
16 листопада 2015 року між ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "САВСЕРВІС-МОВА" ( далі - Продавець, позивач) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Престиж 33" (далі - Покупець, відповідач) укладено Договір купівлі-продажу № КФ01253 (далі - Договір), за умовами якого Продавець передає у власність, а покупець приймає та оплачує товар на умовах, визначених у даному Договорі.
Відповідно до п. 1.2 Договору найменування, асортимент, кількість та ціна товару, що є предметом даного договору, визначаються у накладних, які оформлюються та підписуються сторонами при прийомі-передачі кожної партії ОСОБА_2. Усі накладні є складовими частинами цього Договору в частині визначення ціни, асортименту, найменування та кількості товару.
Згідно з п. 2.1 ціни на ОСОБА_2 встановлюються Продавцем в прайс-листі ( не є додатком до даного Договору), формуються в національній валюті України та зазначаються в накладних.
Порядок розрахунків визначено розділом 5 Договору, відповідно до якого Покупець здійснює розрахунки за ОСОБА_2 на умовах, визначених сторонами у Додатку № 1, який є невід'ємною частиною даного Договору. Продавець має право за погодженням з покупцем змінити умови розрахунків за товар шляхом підписання сторонами додатку № 1 у новій редакції. Моментом виконання покупцем своїх зобов'язань по здійсненню розрахунків за ОСОБА_2 є дата надходження відповідної суми на банківський рахунок або до каси продавця. Сторони щоквартально здійснюють звірки взаєморозрахунків, при цьому Покупець зобов'язаний оформити зі свого боку Акт звірки взаєморозрахунків та направити його продавцю в термін до закінчення кожного поточного кварталу.
Розділом 7 Договору визначено відповідальність сторін.
Відповідно до п. 10.1 Договору він вступає в силу з моменту його підписання та діє протягом одного календарного року. Якщо по закінченні строку даного Договору жодна із сторін не заявить про своє бажання розірвати Договір, останній вважається кожен раз вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах.
Пунктом 11.1 Договору встановлено, що продавець надає покупцеві право користування кредитним лімітом у розмірі, визначеному у додатку № 1, який є невід'ємною частиною даного договору.
Під кредитним лімітом сторони розуміють вартість товару, переданого продавцем покупцю на умовах відстрочки платежу та не оплаченого покупцем (п. 11.2 Договору).
Договір підписано повноважними представниками сторін та скріплено печатками.
16.11.15 між сторонами укладено додаток № 1 до Договору № КФ01253 від 16.11.15, відповідно до якого продавець надає покупцеві право користування кредитним лімітом у розмірі 8 000,00 грн, а покупець здійснює розрахунки за ОСОБА_2, отриманий відповідно до Договору, протягом 14 календарних днів. Як зазначено у п. 3 Додатку, він вступає в силу з моменту підписання. Додаток підписано представниками сторін і скріплено печатками.
Частинами 1, 2 ст. 67 Господарського кодексу України встановлено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов'язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України.
Господарський кодекс України передбачає, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179). До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч. 1 ст. 193).
Згідно з частиною 1 ст. 173 та частиною 1 ст. 174 Господарського кодексу України з господарського договору виникають господарські зобов'язання, в силу яки якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
За своєю правовою природою укладений між сторонами Договір є Договором купівлі-продажу.
Стаття 655 Цивільного кодексу України визначає, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до статті 662 Цивільного кодексу України Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Відповідно до норм статті 692 Цивільного кодексу України Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу. У разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
На виконання умов Договору позивач передав відповідачу ОСОБА_2 на суму 16 454,92 грн, що підтверджується накладними № 82157289 від 03.08.16 на суму 4 981,92 грн., № 82157043 від 03.08.16 на суму 8504,42 грн. та № 82157290 від 03.08.16 на суму 2968,58 грн. (а.с. 13-17) з підписами відповідальних осіб, уповноважених Покупцем приймати товарно-матеріальні цінності від Постачальника (Продавця) відповідно до Додатку до Договору № КФ01253 від 16.11.15 (а.с. 12).
Таким чином, Продавець виконав свої зобов'язання поставивши Покупцю товар на загальну суму 16 454,92 грн.
Факт передачі товару позивачем за вказаним договором на загальну суму 16 454,92 грн. відповідачем не заперечено.
Відповідач оплатив переданий йому товар частково. Так, відповідачем сплачено 3 000,00 грн. платіжним дорученням № 643 від 14.09.16 та 1 000,00 грн. через кассу оптового магазину 09.11.16, що підтверджується листом позивача № 350 від 09.12.16 (а.с. 18-19).
Станом на день звернення позивача з позовом заборгованість відповідача перед позивачем становить 12 454,92 грн.
Доказів оплати вказаної заборгованості відповідачем та на спростування доводів позивача відповідачем до матеріалів справи не подано.
Вказане підтверджує доводи позивача, що ТОВ "Престиж 33" у строк до 17.08.16 ( з урахуванням того, що ОСОБА_2 поставлено 03.08.16, а Покупець відповідно до п. 2 Додатку № 1 до Договору здійснює оплату за ОСОБА_2 протягом 14 днів) договірні зобов'язання, передбачені п. 5.1 Договору щодо здійснення повної оплати вартості отриманого товару не виконало, та прострочило сплату 12 454,92 грн.
Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України та ст. 174 Господарського кодексу України договір є підставою для виникнення цивільних прав і обов'язків (господарських зобов'язань).
Згідно з приписами ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язання є правовідношенням, у якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь іншої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші), чи утриматися від виконання певних дій, а інша сторона має право вимагати виконання такого обов'язку.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.
Відповідно до ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Таким чином позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в сумі 12 454,92 грн. є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом. Тобто, передбачені статтею 625 Цивільного кодексу України відсотки річних та інфляційні втрати можуть нараховуватись кредитором до моменту фактичного виконання грошового зобов'язання боржником.
Сторони також передбачили п. 7.1 Договору, що у разі несвоєчасної оплати вартості ОСОБА_2 Покупець зобов'язаний сплатити на користь продавця пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожен день прострочки.
Господарський суд, перевіривши розрахунок позивача, дійшов висновку, що стягненню підлягає пеня за визначений ним період з 03.09.16 по 16.01.17 у розмірі 1420,69 грн. Водночас, господарський суд задовольняє позовні вимоги в частині стягнення пені в межах заявленого позивачем строку з 03.09.16 по 16.01.17 у сумі 1420,18 грн.
Щодо поданого позивачем розрахунку 3% річних, господарський суд, перевіривши поданий позивачем розрахунок 3% річних, дійшов висновку, що він є точним і за визначений позивачем період з 03.09.16 по 16.01.17 стягненню підлягає 3% річних у сумі 151,47 грн.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача інфляційні втрати за жовтень 2016 у розмірі 376,74 грн., за листопад 2016 року у сумі 224,19 грн. та за грудень 2016 року у сумі 112,09 грн, а усього 713,02 грн.
Наведений позивачем період та розрахунок відповідають нормам чинного законодавства, а отже позовні вимоги в частині стягнення інфляційних втрат у сумі 713,02 грн. заявлені правомірно та підлягають задоволенню.
Отже позовні вимоги в частині стягнення пені, 3% річних та інфляційних втрат підлягають задоволенню повністю.
Сторони передбачили у п. 7.4 Договору, що у випадку прострочки покупцем оплати вартості товару більше ніж на календарних днів, вважається, що Покупець необґрунтовано відмовився від оплати товару та зобов'язаний сплатити на користь Продавця, крім установленої Договором пені (п. 7.1) штраф за ухилення від оплати у розмірі 30% від вартості отриманого та не оплаченого у строк товару.
Частиною 4 статті 231 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Частина 6 статті 232 Господарського кодексу України встановлює, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Статтею 549 Цивільного кодексу України визначено, що штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобовязання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Отже штраф, на відміну від пені, нараховується не за певний період часу, а одноразово як відсоток від суми заборгованості.
Враховуючи наведені вище правові норми, наявність прострочення оплати товару більш ніж на 60 днів, правомірність здійсненого позивачем розрахунку 30 % штрафу, господарський суд вважає, що позовні вимоги про стягнення 3 736,48 грн 30 % штрафу заявлені правомірно і підлягають задоволенню.
За таких обставин господарський суд задовольняє вимоги позивача у повному обсязі та стягує з відповідача на користь позивача суму основного боргу у розмірі 12 454,92 грн, 3% річних в розмірі 151,47 грн., інфляційні втрати в розмірі 713,02 грн, пеню в сумі 1420,18 грн. та штраф у сумі 3736,48 грн.
Відповідно до норм ст.ст. 44,49, 82, 85, 116, 117 ГПК України, керуючись Законом України "Про судовий збір" господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Престиж 33" (25015, Кіровоградська область, м. Кропивницький, вул. Кавалерійська, буд. 5, і.к. 39942039) на користь ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "САВСЕРВІС-МОВА" (03115, м. Київ, вул. Краснова, 27, і.к. 30776789) 18 476,07 грн., з яких основний борг у сумі 12 454,92 грн., 3% річних у сумі 151,47 грн., інфляційні втрати у розмірі 713,02 грн., пеню у сумі 1420,18 грн., штраф у розмірі 3736,48 грн., а також 1600,00 грн. судового збору.
Наказ видати та направити стягувачу після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 16.02.17.
Суддя Т. В. Макаренко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2017 |
Оприлюднено | 19.02.2017 |
Номер документу | 64800968 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Макаренко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні