Рішення
від 17.02.2017 по справі 709/121/17
ЧОРНОБАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

709/121/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2017 року смт. Чорнобай

Чорнобаївський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого - судді Чубая В.В.,

за участі секретаря судового засідання - Кіян С.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, третя особа - ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з цивільним позовом до Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області (далі - відповідач), третя особа - ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 9 березня 2011 року помер її дід по матері - ОСОБА_3. До своєї смерті, а саме 17 вересня 2010 року, ОСОБА_3 склав заповіт, відповідно до якого заповів позивачеві все своє майно. Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина. До складу якої входять дві земельні ділянки. Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 жовтня 2011 року надано позивачеві додатковий строк для прийняття спадщини. На підставі вказаного рішення суду позивач подала заяву про прийняття спадщини до Чорнобаївської державної нотаріальної контори. Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року визнано за позивачем право власності в порядку спадкування за заповітом на частку у пайовому фонді ПП КП Міжгір'я , яка належала ОСОБА_3 Разом з тим, позивач не може оформити право власності на земельні ділянки в порядку спадкування, оскільки при житті спадкодавцеві ОСОБА_3 державні акти на них не видавалися. У зв'язку з цим, посилаючись на приписи законодавства, що регулює спадкові відносини, позивач просила визнати за нею право власності на земельні ділянки в порядку спадкування, а справу розглянути за її відсутності.

Під час розгляду цивільної справи судом позивач шляхом подання письмової заяви уточнила позовні вимоги та просила суд визнати за нею в порядку спадкування за заповітом право на набуття права власності на зазначені земельні ділянки (а.с. 35-36).

У судове засідання сторони та третя особа не з'явились. Від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, оскільки відповідач проти позову не заперечує (а.с. 32). Третя особа ОСОБА_2 також надіслала до суду заяву з проханням розглядати справу за її відсутності та задовольнити позовні вимоги (а.с. 19).

Виходячи з приписів ч. 2 ст. 158 ЦПК України, суд ухвалив слухати справу за відсутності учасників процесу.

Згідно з ч. 2 ст. 197 ЦПК України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Судом встановлено наступні обставини справи та визначені відповідно до них правовідносини.

9 березня 2011 року помер ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 9 березня 2011 року серії І-СР № 159893 (а.с. 7). Згідно з довідкою Іркліївської сільської ради Чеорнобаївського району Черкаської області від 23 січня 2017 року № 358, виданої на підставі погосподарської книги № 26 (особовий рахунок № 2002-1) ОСОБА_3 постійно проживав та був зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1 В господарстві проживав разом із дружиною ОСОБА_2 (а.с.13).

При житті ОСОБА_3, а саме 17 вересня 2010 року, склав заповіт, посвідчений виконавчим комітетом Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області

17 вересня 2010 року та зареєстрований у реєстрі за № 78, відповідно до якого все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, і взагалі все те, що на день смерті буде належати йому по закону, заповів позивачу (а.с. 8).

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина.

Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 19 жовтня 2011 року у справі № 2-1029/11 визначено позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 14).

Відповідно до змісту листа Чорнобаївської державної нотаріальної контори від 27 січня 2017 року (вих. № 26/01-16) (а.с. 29), що надійшов у відповідь на запит суду (а.с. 26), позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини.

Згідно з витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 16 січня 2012 року № 29344367 зареєстровано спадкову справу № 52301606 (а.с. 9).

Рішенням Чорнобаївського районного суду Черкаської області від 23 грудня 2015 року у справі № 709/3049/15-ц визано за позивачем право в порядку спадкування за заповітом на частку майна в пайовому фонді СКВ "Міжгір'я", правонаступником якого є ПП "КП "Міжгір'я", яка належала її дідові ОСОБА_3 (а.с. 15-16).

Разом з тим, позивач не може оформити паво власності в порядку спадкування за заповітом на дві земельні ділянки, які належали ОСОБА_3, право власності на які не було оформлено належним чином до його смерті.

Зокрема, судом встановлено, що спадкодавцеві ОСОБА_3 на підставі розпоряджень Чорнобаївської районної державної адміністрації Черкаської області від 30 вересня 2009 року

№ 189 та від 2 квітня 2010 року № 73 виділено земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,0382 га та 2,5834 га, розташовані на території Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області, що підтверджується державними актами на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 620938 та серії ЯЛ

№ 620939 (а.с. 10-11). Вказані державні акти при житті спадкодавця не реєструвалися та не видавалися.

Обставини щодо належності на праві власності спадкодавцю вказаних земельних ділянок також підтверджуються листом відділу Держгеокадастру у Чорнобаївському районі Черкаської області від 24 січня 2017 року (вих. № 5) (а.с. 12).

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно з ч. 2. ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Таким чином часом відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 є день його смерті, тобто 9 березня 2011 року.

Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Судом встановлено, що померлий ОСОБА_3 склав заповіт, відповідно до змісту якого все своє майно заповів позивачу.

Водночас ч. 1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).

Суд встановив, що третя особа ОСОБА_2, яка є непрацездатною вдовою спадкодавця ОСОБА_3 у зв'язку з настанням пенсійного віку, своє право на обов'язкову частку у спадщині не реалізувала. Більше того, як зазначалося вище, позовні вимоги позивача просила задовольнити.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Судом встановлено, що Позивач звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини та прийняла її, однак не може оформити право власності на вищевказані земельні ділянки, оскільки при житті спадкодавець не оформив на них право власності.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Пунктом "г" ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, з-поміж іншого, прийняття спадщини.

Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

У п. 10 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7

"Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право

власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до п. 3.5 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13 Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування спори про визнання права власності на земельну ділянку та права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, зокрема у випадках, якщо відсутній отриманий спадкодавцем державний акт про право власності на земельну ділянку, зареєстрований належним чином, якщо спадкодавцем не був отриманий державний акт про право власності на земельну ділянку, або в державному акті є неточності, які підлягають виправленню, розглядаються судами з урахуванням вимог закону та роз'яснень, викладених в пунктах 10, 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування .

За таких обставин, оцінивши наявні у справі письмові докази, зважаючи на наявність заповіту, а також на те, що спадкодавець при житті не встиг зареєструвати право власності на належні йому земельні ділянки, а відповідні державні акти було оформлено після його смерті, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити та визнати за позивачем в порядку спадкування за заповітом право на набуття права власності на вказані земельні ділянки.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 174, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка народилася у селі Червоногірка Чорнобаївського району Черкаської області, в порядку спадкування за заповітом право на набуття права власності:

-на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 0,0382 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:6185, розташовану на території Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області;

-на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,5834 га, кадастровий номер 7125182800:05:000:6184, розташовану на території Іркліївської сільської ради Чорнобаївського району Черкаської області,

що належали її дідові ОСОБА_3, який помер 9 березня 2011 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається Апеляційному суду Черкаської області через Чорнобаївський районний суд Черкаської області.

Суддя В.В.Чубай

СудЧорнобаївський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.02.2017
Оприлюднено22.02.2017
Номер документу64825933
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —709/121/17

Рішення від 17.02.2017

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Чубай В. В.

Ухвала від 25.01.2017

Цивільне

Чорнобаївський районний суд Черкаської області

Чубай В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні