ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2017 року м. Чернігів Справа № 825/180/17
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Лобан Д.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України до товариства з обмеженою відповідальністю Лисогір про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,
В С Т А Н О В И В:
Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України (далі - позивач) звернулось з адміністративним позовом про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю Лисогір (далі - ТОВ Лисогір , відповідач) заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вересень 2015 року - грудень 2016 року в сумі 15597,57 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що відповідач зареєстрований в Бахмацькому об'єднаному управління Пенсійного фонду України в якості платника страхових внесків та зобов'язаний відшкодовувати витрати управління Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до приписів пункту 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , статей 2, 4 Закону України Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , пункту 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та зареєстрованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Внаслідок порушення вимог законодавства у відповідача виникла заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за вересень 2015 року - грудень 2016 року в сумі 15597,57 грн, що підтверджується розрахунком суми заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а. с. 5), яка у добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Розглянувши подані документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача працював ОСОБА_1, якому призначена пенсія на пільгових умовах згідно пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення (а. с. 8, 10, 12, 14).
У ТОВ Лисогір за вересень 2015 року - грудень 2016 року виникла заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з ст. 13 Закону України Про пенсійне забезпечення та станом на 11.01.2017 складає 15597,57 грн. Факт наявності зазначеної заборгованості підтверджується відомостями, що містяться у розрахунку суми заборгованості (а. с. 5), картці особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком 2 (а. с. 6).
Згідно з абзацом четвертим пункту 1 статті 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б - з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України Про пенсійне забезпечення . При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, що діяв до набрання чинності Законом України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція), яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
Згідно з пунктом 6.1 розділу 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в розмірах - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 6.4 розділу 6 Інструкції визначено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до пункту 6.5 розділу 6 Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно з п. 10.11 розділу 10 Інструкції у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення.
До того ж, відповідно до п. 5.4 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого Постановою Пенсійного фонду України від 27.09.2010 № 21-2, операції здійснюються в картках особових рахунків платників у хронологічному порядку. Облік надходження сум платежів у картках особових рахунків платників здійснюється в порядку календарної черговості настання строків сплати відповідних сум платежів.
З матеріалів справи встановлено, що позивач супровідним листом від 06.05.2016 № 594 (а. с. 7) на адресу відповідача направляв розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах з травня 2016 року, в якому зазначена сума, що підлягає відшкодуванню (а. с. 8). Також супровідними листами від 02.10.2015 № 1358/05-11 (а. с. 9), від 20.01.2015 № 137/02-11 (а. с. 11), від 01.12.2016 № 3182/06 (а. с. 13) направлялися розрахунки з жовтня 2015 року (а. с. 10), з 2015 року (а. с. 12), з грудня 2016 року (а. с. 14) відповідно.
Зазначені розрахунки відповідачем, у встановленому законом порядку, оскаржені не були.
Згідно пункту 6.8 розділу 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Судом встановлено, що, з урахуванням вимог п. 10.11 розділу 10 Інструкції, відповідачем до Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 15597,57 грн внесені не були, чим порушено вимоги розділу 6 Інструкції.
Згідно постанови Верховного Суду України від 25.11.2015 у справі № 803/2199/14 у разі звернення до суду із позовом про стягнення заборгованості (недоїмки), яка виникла через несвоєчасне нарахування та/або сплату суми фактичних витрат на виплат на доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, до відносин щодо стягнення такої заборгованості (недоїмки) застосовуються положення частини 15 статті 106 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 № 1058-IV, а саме строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується на нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню. Таким чином, строки звернення до суду із даним позовом про стягнення заборгованості, передбачені статтею 99 КАС, не застосовуються.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з урахуванням того, що сума заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 15597,57 грн, відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачена, доказів погашення зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд вважає, що позовні вимоги Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно із п. 8 ч. 6 ст. 183-2 та ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Лисогір (код ЄДРПОУ 30866180, вул. Леніна, буд. 9, с. Довгалівка, Талалаївський район, Чернігівська область, 17251) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за вересень 2015 року - грудень 2016 року 15597,57 грн на користь Бахмацького об'єднаного управління Пенсійного фонду України.
Стягувач: Бахмацьке об'єднане управління Пенсійного фонду України (код ЄДРПОУ 40378227, вул. Чернігівська, 2а, м. Бахмач, Бахмацький район, Чернігівська область, 16500,).
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною. Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ч. 8-10 ст. 183-2 та ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Лобан
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2017 |
Оприлюднено | 23.02.2017 |
Номер документу | 64827806 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Лобан Д.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні