Рішення
від 15.02.2017 по справі 921/770/16-г/14
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"15" лютого 2017 р.Справа № 921/770/16-г/14

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Руденка О.В.

за позовом ОСОБА_1 АДРЕСА_1

до відповідача Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке" с. Мшанець, Теребовлянський район, Тернопільська область,48161

про надання інформації.

За участю представників сторін:

позивача: ОСОБА_3, довіреність № НВІ897846 від 22.12.2016 р.

відповідача: Іліщук П.В., паспорт серії НОМЕР_2 від 03.04.2016 р.

Суть справи.

ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке" про надання інформації.

В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих в судовому засіданні його повноважним представником, позивач посилається на порушення відповідачем приписів Закону України "Про господарські товариства", статуту товариства та Закону України "Про інформацію" в частині надання учаснику інформації про діяльність ПАТ "Мшанецьке".

Відповідач, згідно пояснень свого повноважного представника, позовні вимоги не заперечує та зазначає, що документи, які просить подати позивач у підприємства є і будуть надані акціонеру на позачергових зборах 22 березня 2017 року.

03.02.2017 р. від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, а саме заявник просить зобов'язати ПАТ "Мшанецьке" надати акціонеру ОСОБА_1 для ознайомлення річні звіти про фінансові результати, баланси про фінансову діяльність товариства, протоколи загальних зборів ПАТ "Мшанецьке" за 2007- 2017 роки.

Розглянувши вказану заяву, суд зазначає, що ній конкретизовано період за який витребовується інформація. Остання не змінює підстави та предмет позову, подана у відповідності до вимог ст.22 ГПК України, з огляду на що приймається судом, а відтак спір вирішується по суті з її урахуванням.

Учасникам судового процесу належні їм права та обов'язки, передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України, роз'яснено.

Технічна фіксація (звукозапис) не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін.

Розгляд справи відкладався та у судових засіданнях оголошувалась перерва з підстав, викладених у відповідних ухвалах та формулярах (протоколах) судових засідань.

Строк розгляду спору продовжено згідно ст.69 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлено наступне.

Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач посилається на те, що він є власником простих іменних цінних паперів Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке", що підтверджується сертифікатом іменних акцій UA1900301003 серії А №514 від 13.02.2007 р. на 532 744 штук іменних акцій номінальною вартістю - 0,25 грн. на загальну номінальну вартість - 133 186 грн. та випискою з Реєстру власників іменних цінних паперів від 08.04.2011 р. (сертифікат та виписка знаходяться у матеріалах справи).

Крім того, відповідачем надано довідку №45 від 31.01.2017 р., в якій вказано, що ОСОБА_1 володіє 532 744 шт. акцій ПАТ "Мшанецьке", що становить 2,355% статутного капіталу товариства.

Згідно п.п.1.1.2. Статуту Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке" (нова редакція), затвердженого протоколом №1 загальних зборів акціонерів 08.04.2011 р., Приватне акціонерне товариство "Мшанецьке" є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства "Мшанецьке буряконасінницьке господарство" відповідно до вимог Закону України "Про акціонерні товариства", заснованого відповідно до наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області від 05.09.2000 р. №480, шляхом перетворення державного підприємства Мшанецького Насіннєвого бурякорадгоспу у Сільськогосподарське відкрите акціонерне товариство відповідно до "Порядку перетворення в процесі приватизації державних, орендних підприємств і підприємств зі змішаною формою власності у відкриті акціонерні товариства", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.09.1996 р. №1099.1.2. Повне найменування товариства: Приватне акціонерне товариство "Мшанецьке".

Виходячи з вищенаведеного, позивач має право в порядку, визначеному чинним законодавством, отримувати інформацію про діяльність ПАТ "Мшанецьке", в тому числі звітного характеру.

Як зазначено у позовній заяві, з метою реалізації своїх корпоративних прав, акціонер неодноразово звертався до посадових осіб відповідача із відповідними запитами, зокрема, згідно колективного звернення, ОСОБА_1 та інші акціонери просили ПАТ "Мшанецьке" надати їм інформацію про діяльність товариства (фіскальний чек №0028384 0026981 від 01.12.2015 р. про відправку цінного листа знаходиться в матеріалах справи).

Однак, станом на час вирішення спору, вимоги акціонера відповідачем не виконані. Наведені обставини і стали підставою для звернення власника цінних паперів до господарського суду за захистом свого порушеного корпоративного права.

Дослідивши норми чинного законодавства, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Відповідно до статті 1 ГПК України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Пунктом п.4 ст. 12 даного нормативно-правового акту передбачено, що господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов'язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Даний спір між сторонами є корпоративним, оскільки він виник між ПАТ "Мшанецьке" та акціонером, з приводу реалізації останнім прав на управління господарським товариством.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про господарські товариства" учасники товариства мають право, зокрема, одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів.

У відповідності до положень ст. 116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом, а також мати інші права, встановлені установчим документом товариства та законом.

Аналогічні норми закріплені і в ст.88 Господарському кодексу України.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про інформацію" кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2015 р. позивачем на адресу відповідача було направлено звернення з проханням, зокрема надати для ознайомлення звітні документи, річні баланси, протоколи зборів за весь час діяльності ПАТ "Мшанецьке". Однак, відповіді на вказане звернення та наведені документи для ознайомлення відповідач позивачу не надав.

У п.п. 2.33 постанови №4 від 25.02.2016 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" Пленум Вищого господарського суду України роз'яснив, що відповідно до положень статті 10 Закону України "Про господарські товариства" та статті 78 Закону України "Про акціонерні товариства" господарське товариство, якщо його установчими документами не передбачено інше, зобов'язане надавати на вимогу учасника (акціонера) лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства , а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства. Учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера). Водночас закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію. Чинним законодавством не передбачено обов'язку товариства надавати учаснику запитувану ним інформацію в письмовому вигляді (у вигляді ксерокопій), а лише встановлено обов'язок надавати учаснику товариства для ознайомлення визначену законом інформацію, з якої вже сам учасник має право робити виписки, фотографії, копії.

Крім цього, у п. 36 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", визначено, що способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства (пункт "г" частини першої статті 10 Закону про господарські товариства, стаття 116 ЦК, частина перша статті 88 ГК) є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання відповідної інформації. Господарське товариство зобов'язане надавати учаснику (акціонеру) на його вимогу лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства.

Як вбачається із п.п. 4.1.1.4. статуту ПАТ "Мшанецьке", акціонери товариства, зокрема мають право на отримання інформації про господарську діяльність товариства.

Отже, вказаними нормами та положеннями статуту господарського товариства передбачено право його акціонера на отримання інформації щодо діяльності останнього та встановлено обов'язок товариства надати своєму акціонеру для ознайомлення запитувану ним інформацію в межах закону.

Повноважний представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що документи, які просить подати позивач, у підприємства є у наявності та будуть надані йому на позачергових зборах 22 березня 2017 року.

Слід зазначити, що встановлений відповідачем строк надання документів суперечить вимогам ст.78 Закону України "Про акціонерні товариства", а відтак до спірних правовідносин застосовуватись не може.

Відповідно до ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які воно посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи той факт, що відповідач на звернення позивача не відреагував, інформацію, надання якої передбачено нормами чинного законодавства та статутом товариства позивачу не надав, суд приходить до висновку про те, що порушені права ОСОБА_1 підлягають захисту, шляхом зобов'язання відповідача надати йому інформацію про діяльність ПАТ "Мшанецьке".

На підставі викладеного, позовні вимоги є законними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 44, 49 ГПК України, при задоволенні позову судові витрати по справі відшкодовуються позивачу за рахунок відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст.33-34,43-44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Зобов'язати Приватне акціонерне товариство "Мшанецьке" (с. Мшанець, Теребовлянський район, Тернопільська область,48161, іден. код 00387022) надати ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) для ознайомлення річні звіти про фінансові результати, річні баланси, протоколи загальних зборів акціонерів Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке" за період з 2007 року по 2017 рік.

3.Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Мшанецьке" (с. Мшанець, Теребовлянський район, Тернопільська область,48161, іден. код 00387022) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, іден. номер НОМЕР_1) - 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. в рахунок повернення сплаченого судового збору.

4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено - 20.02.2017 р.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення15.02.2017
Оприлюднено23.02.2017
Номер документу64830045
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/770/16-г/14

Судовий наказ від 03.03.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 15.02.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 01.02.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 01.02.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 18.01.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 08.12.2016

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні