Справа № 609/77/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" лютого 2017 р. Шумський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду: ОСОБА_1
при секретарі: Кухарчук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Шумськ цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про встановлення пропущеного терміну для прийняття спадщини за заповітом та визнання права власності на спадкове майно,суд-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із позовом про встановлення пропущеного терміну для прийняття спадщини за заповітом та визнання права власності на спадкове майно до ОСОБА_3
В судове засідання позивач не з'явився, представив письмову заяву, в якій просить справу слухати у його відсутність, позовні вимоги підтримує повністю.
Із представлених документів слідує, що 05.08.2015 року - померла ОСОБА_4. Залишившись самотньою після смерті свого чоловіка ОСОБА_5, а дітей у подружжя не було, померла ОСОБА_4 проживала одна в ІНФОРМАЦІЯ_1, тяжко хворіла, а маючи господарство та власну землю, постійно зверталась до позивача за допомогою в обробітку землі та збиранні врожаю.
Ще за життя померла ОСОБА_4 склала на позивача заповіт,згідно якого заповідає належну їй земельну ділянку останньому, інших спадкоємців за заповітом немає.
28.05.2015 року, позивач був призваний на строкову військову службу, відслуживши, був звільнений - 04.10.2016 року. Під час проходженя служби померла тітка останнього - ОСОБА_4 Знаходившись на службі позивач був позбавлений можливості скористатись своїм правом, у відведений законодавством термін, оформити своє право на спадкове майно, а тому звернувся в суд із даним позовом, який просить задоволити.
Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, надіславши суду заяву із якої слідує, що остання позов визнає, заперечень немає, справу просить слухати у її відсутності.
Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення частково, виходячи зі слідуючого:
05.08.2015 року померла ОСОБА_4, що стверджується свідоцтвом про смерть серії І-ИД №194241 виданого 06.08.2015 року Великодедеркальською сільською радою Шумського району Тернопільської області.
Судом встановлено, що померла ОСОБА_4, успадкувала земельну ділянку, як спадкове майно після смерті свого чоловіка ОСОБА_5, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, зареєстрованим в реєстрі державним нотаріусом Шумської державної нотаріальної контори №1276 від 19.11.2009 року.
Померлій належало майно, яке вона успадкувала після смерті свого чоловіка ОСОБА_5, що складається із: права на земельну ділянку, яка знаходиться на території Великодедеркальської сільської ради Шумського району Тернопільської області в розмірі 3,65 га., рілля, кадастровий номер земельної ділянки 6125881800:01:001:1228, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯБ №815050 виданого 13.02.2007 року Шумською РДА.
Із заповіту, посвідченого секретарем Великодедеркальської сільської ради Шумського району Тернопільської області від 06.12.2011 року, зареєстрованого в реєстрі №320 вбачається, що ОСОБА_4 заповіла на випадок своєї смерті, належну їй земельну ділянку - позивачу ОСОБА_2
28.05.2015 року позивач був призваний на строкову військову службу, а 04.10.2016 року - звільнений із військової служби в запас, що підтверджується військовим квитком, а тому суд вважає дану причину пропуску звернення до нотаріальної контори вагомою, а тому позовні вимоги заявлені позивачем в даній частині позову підлягають до задоволення, а в частині визначення права власності на земельну ділянку, суд вважає , що позивачу слід відмовити, оскільки державний нотаріус не відмовляв останньому у вчиненні нотаріальних дій повязаних з видачею чи невидачею свідоцтва про право на спадщину за заповітом, чим фактично не порушував його права на спадкування майна спадкодавця, а тому ці позовні вимоги є передчасними, так як у цьому позивачу на час розгляду справи, відсутня відмова нотаріуса у вчиненні цих дій щодо визнання права власності.
Згідно ст.ст. 1223 Цивільного кодексу України позивач являється спадкоємцем за заповітом після смерті спадкодавця.
Згідно п.п. 1, 2 ст. 1269 Цивільного кодексу України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто. Згідно п. 1 ст. 1270 Цивільного кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1272 Цивільного кодексу України якщо спадкоємець протягом строку у шість місяців з дня відкриття спадщини не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно Постанови Пленуму Верховного суду від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
При розгляді цих справ слід зважувати, що при визначенні спадкоємцеві додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд не повинен вирішувати питання про визнання за ним права на спадщину. Спадкоємець після визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини має право прийняти спадщину в порядку, установленому статтею 1269 ЦК, звернувшись в нотаріальну контору, після чого вважається таким, що прийняв спадщину.
Відповідно до листа 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 ВСС України з розгляду цивільних і кримінальних справ якщо спадкоємець не прийняв спадщину, його вимоги про визнання права власності на спадкове майно не підлягають задоволенню судом. Прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
На підставі вищесказаного та керуючись ст.ст.10, 60, 212, ЦПК України, ст.ст.1223, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити частково.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителю ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк в три місяці для прийняття спадщини за заповітом, яка відкрилась після померлої ОСОБА_4, яка померла 05.08.2015 року у с.Вовківці Шумського району Тернопільської області.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення вступає в законну силу після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Тернопільської області протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Шумський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2017 |
Оприлюднено | 24.02.2017 |
Номер документу | 64854692 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шумський районний суд Тернопільської області
Ковтунович О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні