ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" лютого 2017 р.Справа №921/82/17-г/17
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Андрусик Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Тернопільської обласної спілки споживчих товариств, м.Тернопіль
до відповідача: Завалівської сільської ради, с.Завалів Підгаєцького району Тернопільської області
про визнання права власності,
за участю представників:
позивача: ОСОБА_1, довіреність №7/93 від 01.09.2016р.;
відповідача: не з'явився.
В судовому засіданні представнику позивача роз'яснено його права та обов'язки у відповідності до приписів ст.ст.20, 22, 81 1 ГПК України.
За відсутності відповідного клопотання технічна фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Позивач - Тернопільська обласна спілка споживчих товариств, м.Тернопіль, звернувся 19.01.2017р. (згідно відтиску штампу вхідної кореспонденції суду від 19.01.2017 за вх.№87) до господарського суду Тернопільської області з позовом до Завалівської сільської ради, с.Завалів Підгаєцького району Тернопільської області, про визнання права власності на нежитлову будівлю магазину Продтовари , площею 60,7м 2 , розташовану за адресою: с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області, вул.Гагаріна, 31А, за набувальною давністю, посилаючись на обставини постійного, тривалого користування даним приміщенням та обставини здійснення реорганізації Підгаєцького споживчого товариства шляхом його приєднання до Тернопільської обласної спілки споживчих товариств.
Ухвалою суду від 23.01.2017р. порушено провадження у справі, призначено судове засідання на 07.02.2017р., від сторін, в порядку підготовки справи до розгляду, витребувано додаткові документи.
Уповноважений представник позивача надав додаткові матеріали; в судовому засіданні підтримав заявлені позовні вимоги. Просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Через канцелярію суду 07.02.2017р. (вх.№5320) відповідачем подано відзив на позов №15 від 24.01.2017р., згідно якого Завалівська сільська рада визнає позовні вимоги Тернопільської обласної спілки споживчих товариств про визнання права власності на нежитлову будівлю магазину Продтовари , площею 60,7м 2 , розташовану по вул.Гагаріна, 31А у с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області. Одночасно, відповідач просив розглядати справу без участі його уповноваженого представника в судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи та додатково подані документи, заслухавши в процесі розгляду спору пояснення та доводи представника позивача, суд встановив таке.
Спірна нежитлова будівля магазину Продтовари , площею 60,7м 2 , розташована по вул.Гагаріна, 31А у с.Заставче. Даний населений пункт перебуває у складі об'єднаної територіальної громади з адмінцентром в с.Завалів та підпорядкований Завалівській сільської раді Підгаєцького району Тернопільської області (довідка виконавчого комітету Завалівської сільської ради №28 від 02.02.2017р.).
15.12.1990р. на звітно-виробничих зборах уповноважених пайовиків Бережанського районного споживчого товариства постановлено створити до 01.03.1991р. два споживчих товариства: Бережанське та Підгаєцьке, з подальшим вивченням структури та роздрібненням до кінця року на менші сільські споживчі товариства.
Згодом, 12.06.1991р. правлінням Бережанської районної споживчої спілки прийнято рішення №265 Про створення Бережанського та Підгаєцького споживчих товариств , згідно якого вирішено реорганізувати Бережанську райспоживспілку шляхом поділу на два споживчих товариства (Бережанське та Підгаєцьке) з передачею їм торгових закладів згідно дислокації торгової мережі.
З'ясовано, що при створенні у 1991 році Підгаєцького РайСТ останньому було передано Бережанською райспоживспілкою приміщення магазину по вул.Гагаріна в с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області, балансовою вартістю 33103крб, про що свідчать дані Розшифровки вибуття та руху основних засобів за 1991 рік по Підгаєцькому споживчому товариству. Дані факти не заперечуються сторонами.
Згідно рішення виконавчого комітету Завалівської сільської ради народних депутатів №28 від 11.10.1995р. Про передачу права власності на земельні ділянки на території яких знаходяться підприємства РайСТ у приватну власність Підгаєцького РайСТ передано земельну ділянку, площею 800м 2 у с.Заставче, на якій знаходиться магазин, що належить споживчому товариству.
З метою належного обслуговування даної нежитлової будівлі Підгаєцьким РайСТ оформлялося право користування відповідною земельною ділянкою, площею 800м 2 . Так, у 1996 році на замовлення споживчого товариства №96-10/20 підприємством комплексного проектування Тернопількооппроект , яке діяло на підставі дозволу Держкомзему України №50/08 від 28.03.1996р., виконано комплекс топографо-геодезичних робіт та збір документів по встановленню зовнішніх меж землекористування на земельну ділянку для обслуговування будівлі магазину с.Заставче (копія справи про встановлення зовнішніх меж землекористування для підготовки і видачі державного акту на право постійного користування землею знаходиться в матеріалах справи).
26 серпня 2009 року постановою правління Підгаєцького РайСТ №9 Про реорганізацію Підгаєцького районного споживчого товариства вирішено реорганізувати Підгаєцьке районне споживче товариство шляхом приєднання до Тернопільської облспоживспілки, яку визнати правонаступником переданих прав та обов'язків РайСТ з передачею останній у власність основних засобів.
На виконання постанови правління №9 від 26.08.2009р. Підгаєцьке РайСТ передало основні засоби Тернопільській обласній спілці споживчих товариств, в тому числі, приміщення магазину продтоварів 1960-го року введення в експлуатацію у с.Заставче за інвентарним №22 (акт прийому-передачі від 30.09.2009р. знаходиться в матеріалах справи).
Загалом, реорганізація Підгаєцького районного споживчого товариства тривала до 2010 року. У 2009 році було складено ліквідаційний баланс товариства, а 22.03.2010р. - припинено як юридичну особу, про що державним реєстратором вчинено відповідний запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за №16451120012000013.
Отже, в користуванні Підгаєцького районного споживчого товариства (п.2 Статуту облспоживспілки в редакції станом на 1994 та 2001 роки) до 2009 року перебувало приміщення магазину у с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області.
Правонаступником переданих прав та обов'язків Підгаєцького РайСТ (ідентифікаційний код 21151878) згідно п.59 Статуту Тернопільської обласної спілки споживчих товариств, в редакції, затвердженій п'ятими зборами Ради облспоживспілки чотирнадцятого скликання від 17.12.2011р., зареєстрованій державним реєстратором 10.05.2011р., та даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є Тернопільська обласна спілка споживчих товариств (ідентифікаційний код 01767413).
Відповідно до довідки №7/6-2 від 17.01.2017р. нежитлова будівля магазину Продтовари с.Заставче Підгаєцького району, площею 60,7м 2 обліковується на балансі Тернопільської обласної спілки споживчих товариств з 2009 року.
Окрім того, в 2014 році на замовлення Тернопільської обласної спілки споживчих товариств Підгаєцьким районним бюро технічної інвентаризації було виготовлено технічний паспорт на громадський будинок №31-А по вул.Гагаріна у с.Заставче (інвентаризаційна справа №922), загальна площа якого становить 60,7м 2 , в тому числі: коридор І, площею 2,1м 2 , коридор ІІ, площею 2,1м 2 , магазин, площею 44,7м 2 та приміщення, площею 11,8м 2 .
За твердженням позивача, облспоживспілка тривалий час, понад 10 років, з урахуванням часу користування майном Підгаєцьким РайСТ, здійснює права власника спірного об'єкта нерухомості (утримує будівлю, здійснює поточні ремонти, тощо), розпоряджається ним шляхом передачі магазину в орендне користування, що вбачається з договору оренди приміщення магазину, площею 41,3м 2 ,від 30.12.2011р., укладеного з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2. Однак, правовстановлюючих документів на дане майно позивачем не отримано. Станом на 01.01.2017р. балансова вартість. згідно даних балансу, приміщення магазину становить 21487грн.
Відсутність у Тернопільської обласної спілки споживчих товариств правовстановлюючих документів на спірне нерухоме майно, відсутність іншого правового механізму узаконення майнових прав спілки, послугувало підставою звернення до суду з даною позовною заявою.
Оцінивши докази, долучені до матеріалів справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з таких міркувань.
У Першому Протоколі до Конвенції про захист прав і основних свобод людини, 1950 року задекларовано, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого майнового права та інтересу (ст.16 Цивільного кодексу України).
Згідно ст.41 Конституції України та ст.328 Цивільного кодексу України право власності набувається в порядку та на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15, 16 ЦК України, а також частини четвертої статті 344 ЦК України, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права. У зв'язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 344 Цивільного кодексу України особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно п. 8 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, набуття права власності на нерухоме майно за правилами набувальної давності можливе з січня 2011 року.
Водночас, частиною 2 ст.344 Цивільного кодексу України встановлено, що особа, яка заявляє про давність володіння, може приєднати до часу свого володіння увесь час, протягом якого цим майном володіла особа, чиїм спадкоємцем (правонаступником ) вона є.
Задоволення вимог про визнання за володільцем права власності на нерухоме майно на підставі ст.334 ЦК України можливе при наявності необхідних умов: добросовісності заволодіння, відкритості, безперервності, безтитульності володіння. Норми цієї статті не підлягають застосуванню у випадках, коли володіння майном протягом тривалого часу здійснювалося на підставі договірних зобов'язань (договорів оренди, зберігання, безоплатного користування, оперативного управління тощо), чи у будь-який інший, передбачений законом спосіб, оскільки право власності у володільця за давністю виникає поза волею і незалежно від волі колишнього власника. Крім того, оскільки право власності за набувальною давністю набувається за рішенням суду, то на момент прийняття рішення право володіння позивача не має бути припинено (правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20.05.2015р. у справі № 3-87гс15).
Згідно зі ст.397 ЦК України, володільцем чужого майна є особа, яка фактично тримає його у себе. Фактичне володіння майном вважається правомірним, якщо інше не випливає із закону або не встановлено рішенням суду.
Беручи до уваги те, що предметом позову у цій справі є визнання права власності на спірне майно за набувальною давністю, в даному випадку, на переконання суду, строк володіння позивачем спірним приміщенням магазину слід рахувати з 1991 року, з урахуванням ч.2 ст.344 ЦК України, оскільки долучені до справи документи, зокрема протокол звітно-виборних зборів уповноважених пайовиків Бережанської райспоживспілки від 15.12.1990р., розшифровок руху основних засобів по Підгаєцькому РайСТ за 1991 рік, постанови правління Бережанської райспоживспілки №265 від 12.06.1991р. свідчать про приналежність спірної будівлі магазину Продтовари в с.Заставче Підгаєцькому РайСТ, правонаступником прав та обов'язків якого, є позивач у справі. Дані обставини підтвердженні документально, не заперечуються відповідачем у справі.
Матеріали справи не містять доказів щодо факту використання спірного приміщення магазину іншою особою, аніж позивачем, а також не містять доказів того, що на приміщення магазину претендує інший власник.
Як стверджує позивач приміщенням магазину, загальною площею 60,7м 2 , розташованим за адресою: с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області, вул.Гагаріна, 31А, обласна спілка споживчих товариств володіє безперервно з 2009 року по даний час, використовує його в господарській діяльності, здійснює обслуговування та несе пов'язані з цим витрати, проводить поточні ремонтні роботи, передаючи в орендне користування майна третім особам.
Таким чином, твердження позивача, котрі ґрунтуються на положеннях статті 344 ЦК України про добросовісність володіння майном; відкритість, безтитульність такого володіння більше десяти років є документально підтвердженими матеріалами справи, не запереченими відповідачем у справі, відповідно, суд вважає, що у позивача наявні усі передбачені ст.344 Цивільного кодексу України ознаки володіння, котрі є необхідними для набуття права власності на майно за набувальною давністю, у зв'язку з цим, доходить висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог.
Судові витрати, в силу ст.49 ГПК України, покладаються судом на позивача у справі, оскільки господарським судом в процесі розгляду справи не встановлено в діях відповідача ознак протиправності та, водночас, в силу закону у позивача відсутній інший спосіб, аніж оформлення права власності на нерухоме майно в судовому порядку за набувальною давністю.
В судовому засіданні 07.02.2017р. оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду відповідно до ст.85 ГПК України.
З огляду на наведене, керуючись ст.ст.16, 328, 344 Цивільного кодексу України, ст.ст.1, 2, 4 2 -4 7 , 22, 33, 34, 43, 44, 49, 81 1 , 82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати за Тернопільською обласною спілкою споживчих товариств (м.Тернопіль, майдан Волі, 4, ідентифікаційний код 01767413) право власності на нерухоме майно: нежитлову будівлю магазину Продтовари , загальною площею 60,7м 2 , розташовану за адресою: с.Заставче Підгаєцького району Тернопільської області, вул.Гагаріна, 31А.
На рішення суду яке не набрало законної сили, сторони, прокурор, треті особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.
Повне рішення складено "20" лютого 2017 року.
Суддя Н.О. Андрусик
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 07.02.2017 |
Оприлюднено | 24.02.2017 |
Номер документу | 64858491 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Андрусик Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні