Рішення
від 17.02.2017 по справі 357/421/17
БІЛОЦЕРКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/421/17

2/357/1106/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2017 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді - Цуранова А. Ю. , при секретарі - Солом'яна Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Біла Церква позовну заяву ОСОБА_1 до Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В :

В липні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним позовом.

Вказував, що являється спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2. До складу спадщини увійшла земельна ділянка розміром 2,3399 га, яка знаходиться в межах Храпачівської сільської ради Білоцерківського району.

Посилаючись на те, що нотаріус в оформленні спадкового майна йому відмовив, просив визнати за ним право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.

Сторони в судове засідання не з'явились, подали до суду заяви в яких просили розглянути справу без їхньої участі.

Відповідно до ч. 2 ст. 197 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

05.01.2016 року померла ОСОБА_2.

03.09.2008 року нею складено заповіт, згідно якого вона заповіла позивачу на випадок своєї смерті все належне їй майно.

Коли позивач звернувся до нотаріуса для оформлення права власності на спадкове майно в порядку спадкування за заповітом, останній йому відмовив, через відсутність правовстановлюючих документів на спірну земельну ділянку, про що видав постанову №3262/02-31 від 07.12.2016 року.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.

Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (ст. 1233 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1235 ЦК України заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Зі змісту ч. 1,2 ст. 1236 ЦК України вбачається, що заповідач має право охопити заповітом права та обов'язки, які йому належать на момент складення заповіту, а також ті права та обов'язки, які можуть йому належати у майбутньому. Заповідач має право скласти заповіт щодо усієї спадщини або її частини.

Чинність заповіту щодо складу спадщини встановлюється на момент відкриття спадщини (ч. 4 ст. 1236 ЦК України).

Згідно приписів ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Судом встановлено, що спірна земельна ділянка увійшла до складу спадщини після смерті ОСОБА_2 Відповідно до заповіту єдиним спадкоємцем після неї являється позивач, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, однак через відсутність правовстановлюючих документів не може оформити право власності на неї у нотаріальному порядку. З копії матеріалів спадкової справи № 159/2016 вбачається про відсутність будь-яких спадкоємців на майно померлої ОСОБА_2

Згідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Указана норма встановлює об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.

Таким чином, порушення, невизнання або оспорювання суб'єктивного права є підставою для звернення особи за захистом цього права із застосуванням відповідного способу захисту.

Особа, права якої порушені, може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Під способами захисту суб'єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких здійснюється поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на порушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у статті 16 ЦК України.

Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (частина друга статті 16 ЦК України).

Згідно з пунктом 1 частини другої цієї статті одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права, що рівною мірою означає як наявність права, так і його відсутність або й відсутність обов'язків.

Вказане повністю узгоджується з висновками щодо застосування норм права викладених в постанові Верховного Суду України від 07.12.2016 року у справі № 6-1111цс16.

Докази, що спростовують встановлені судом обставини справи в матеріалах справи відсутні.

Таким чином, за викладених обставин, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований, підтверджений належними та допустимими доказами, відтак його слід задовольнити та визнати за ОСОБА_1 право власності на спірну земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування після померлої 05.01.2016 року ОСОБА_2 на спадкове майно у вигляді земельної ділянки розміром 2,3399 га, яка знаходиться в межах Храпачівської сільської ради Білоцерківського району Київської області з кадастровим номером 3220488600:01:012:0028.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Київської області через Білоцерківський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя ОСОБА_3

СудБілоцерківський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення17.02.2017
Оприлюднено24.02.2017
Номер документу64896603
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —357/421/17

Рішення від 17.02.2017

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цуранов А. Ю.

Ухвала від 23.01.2017

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Цуранов А. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні