Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/144/17
провадження № 1-кп/650/50/17
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2017 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді: ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Олександрівка кримінальне провадження № 12016230100000520 за обвинуваченням караулова олександра володимировича, ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Кіровської області Верхошижемського району с. Калачиги, не одруженого, не працюючого, освіта професійно-технічна, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимий в силу ст. 89 КК України,
у вчиненні злочину, передбаченого ст. 246 КК України,
в с т а н о в и в:
30.11.2016 року ОСОБА_4 близько 11.00 год. знаходячись в полезахисній лісовій смузі, яка належить до захисних насаджень лінійного типу, що має важливе значення для захисту навколишнього природного середовища, виконує захисні функції (водоохоронні, санітарні, гігієнічні та оздоровчі), не допускає продування ґрунту, що впливає на сільськогосподарські культури, розташованій на території Новопавлівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області на відстані близько 3 км від с. Новопавлівка Великоолександрівського району Херсонської області біля контуру № 31, умисно, порушуючи встановлений порядок охорони, раціонального використання та відтворення лісу, як важливого елемента навколишнього природного середовища на землях державного лісового фонду, з корисливих мотивів, шляхом вільного доступу, без передбаченого законом дозволу, не маючи лісорубного квитка (ордеру), за допомогою бензопили марки «Урал» зеленого кольору, металевої сокири з дерев`яною рукояткою, шляхом відокремлення стовбурів на рівні подальшого припинення росту дерев, здійснив незаконну порубку 11 дерев породи бересту різного діаметру, загальна вартість яких становить 11569,58 грн., тим самим завдавши істотну шкоду навколишньому природному середовищу, у вигляді зменшення захисної функції лісових насаджень лінійного типу щодо протидії продування ґрунту.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 свою вину визнав повністю та пояснив, що він 30.11.2016 року у першій половині дня здійснив вирубку 11 дерев бензопилою, яку взяв у ОСОБА_5 , якому сказав, що буде обробляти деревину у себе вдома у дворі. Також з собою взяв бензин, мастило та дві цепи для пили, які надав ОСОБА_5 . Вивезти спиляні дерева не встиг, оскільки його діяльність виявили працівники поліції.
Допитаний в судовому засіданні як свідок ОСОБА_5 пояснив, що у нього ОСОБА_4 взяв бензопилу і дві цепи до неї, який сказав, що йому необхідно попиляти вдома дерева. На наступний день ОСОБА_4 сказав йому, що його піймали за рубкою дерев у лісозахисній полосі.
Крім визнання обвинуваченим своєї вини, показів свідка, його винність підтверджується такими зібраними та дослідженими судом доказами.
Згідно протоколу огляду місця події від 30.11.2016 року вбачається, що місцем вчинення злочину є територія розташована на відстані близько 3 км від с. Новопавлівка Великоолександрівського району Херсонської області, яка розташована біля контуру № 31 і яка являє собою полезахисні лісові насадження, де виявлено: пні свіжо спиляних дерев різного діаметру породи бересту, стовбури спиляних дерев розділені на різні частини, бензопилу «Урал», металеву сокиру з дерев`яною рукояткою, сумку чорного кольору з двома полімерними пляшками, які містили залишки нафтопродуктів та дві цепи від бензопили.
Вказані предмети були вилучені та згідно постанов про залучення до провадження як речового доказу від 01.12.2016 року залучені до кримінального провадження як речові докази. Згідно розписки від 01.12.2017 року деревина передана на зберігання ПП « ОСОБА_6 » під розписку.
Згідно протоколу проведення слідчого експерименту від 19.01.2017 року проведеного за участю обвинуваченого ОСОБА_4 вбачається, що останній показав польову дорогу по якій він дістався до лісопосадки де вчинив незаконну порубку деревини, показав на лісопосадку де він вчинив злочин.
Згідно довідки Новопавлівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області від 09.12.2016 року № 293 лісосмуга, яка знаходиться біля пасовища, яке розташоване біля контуру № 31 знаходиться на території вказаної сільської ради.
Згідно довідки Новопавлівської сільської ради Великоолександрівського району Херсонської області від 19.01.2017 року вказана лісосмуга належить до захисних насаджень лінійного типу, що має важливе значення для захисту навколишнього природного середовища, виконує захисні функції (водоохоронні, санітарні, гігієнічні та оздоровчі), не допускає продування ґрунту, що впливає на сільськогосподарські культури розташовані на території Новопавлівської сільської ради.
Згідно розрахунку Державного підприємства «Великоолександрівське лісомисливське господарство» від 09.12.2016 року № 13-3/170 проведеного відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 2008 року № 665 «Про затвердження такс обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» розмір шкоди складає 11569,58 грн.
Статтею 13 Конституції України проголошено, що земля, її надра, атмосферне повітря водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.1 ст. 4 ЛК України до лісового фонду України належать лісові ділянки, в тому числі захисні насадження лінійного типу, площею не менше 0,1 гектара.
Відповідно до п.1 ч.7 Постанови КМУ від 16.05.2007 року № 733 «Про затвердження Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок», ч.2 ст.6, п.1 ч.1 ст. 39 ЛК України, лісові насадження лінійного типу є лісовою ділянкою, що належать до категорії захисних лісів та виконує функцію захисту навколишнього природного середовища від негативного впливу природних та антропогенних факторів, захищає грунт від продування та ерозії.
У відповідності до ст. 65 ЛК України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання.
При цьому заготівля деревини здійснюється виключно у порядку спеціального використання лісових ресурсів (п.1 ч.1 ст. 67 ЛК України), в межах лісових ділянок, виділених для цієї мети (ч.3 ст. 67 ЛК України), за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно (ст. 69 ЛК України).
У відповідності до положень постанови Пленуму Верховного Суду України №17 від 10 грудня 2004 року «Про судову практику у справах про злочини, та інші правопорушення проти довкілля», роз`яснюється, що у справах про злочини, відповідальність за які передбачена ст.246 КК України визнається істотною, коли були знищені певні види дерев у тій чи іншій місцевості; погіршилися породний склад, якість, захисні, водоохоронні та інші екологічні властивості лісу; виникли труднощі у відтворенні заліснення в певній місцевості; знизилась якість атмосферного повітря; змінились ландшафт місцевості, русло річки; сталась ерозія ґрунту. Якщо внаслідок незаконної порубки дерев, чагарників в лісах, захисних та інших лісових насадженнях істотна шкода не настала, винна особа за наявності до того підстав несе відповідальність за ст. 64-67 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Аналіз чинного земельного законодавства, що регулює відповідні відносини, свідчить про те, що термін «істотна шкода», яка є обов`язковою кваліфікуючою ознакою при незаконній порубці дерев у захисних та інших лісових насадженнях згідно диспозиції ст. 246 КК України є оціночним поняттям, тобто таким, що не має чіткого законодавчого визначення, а отже питання про наявність істотної шкоди має вирішуватись у кожному конкретному випадку на розсуд суду, з урахуванням встановлених при судовому розгляді обставин.
Досліджені матеріали кримінального провадження, з урахуванням положень законодавства, що регулюють лісові відносини наведені вище, свідчать про те, що обвинуваченим ОСОБА_4 було незаконно спиляно: 11 дерев породи бересту діаметрами 19, 20, 20, 22, 22, 22, 26, 28, 28, 28, 30 см, що зважаючи на їх призначення, розташування та природні властивості, неодмінно тягне значне погіршення полезахисної функції, сприяє ерозії грунту, вимагає вжиття значних заходів на відтворення заліснення у відповідності до встановлених законом нормативів, а отже свідчить про істотну шкоду для навколишнього природного середовища.
Отже, оцінюючи зібрані по справі докази у їх сукупності, які узгоджуються між собою, є належними та допустимими, суд приходить до висновку, що інкримінований обвинуваченому ОСОБА_4 злочин мав місце за встановлених обставин, останній винен у його вчиненні та підлягає покаранню в межах санкції відповідної статті.
Дії обвинуваченого ОСОБА_4 необхідно кваліфікувати за ст. 246 КК України, як незаконна порубка дерев у захисних насадженнях, що заподіяло істотну шкоду.
При визначенні виду та міри покарання для обвинуваченого ОСОБА_4 суд, відповідно до засад призначення покарання, враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відноситься до злочинів середнього ступеню тяжкості, ступінь його суспільної небезпеки, ставлення обвинуваченого до вчиненого, наслідки його вчинення, визнання обвинуваченим своєї вини у вчиненні злочину, особу винного, який за місцем проживання характеризується посередньо, на обліку у лікаря психіатра та нарколога не перебуває.
Обставин, що обтяжують покарання ОСОБА_4 судом не встановлено, до обставин, що пом`якшують покарання суд відносить активне сприяння розкриттю злочину.
Виходячи із принципу призначення покарання необхідного і достатнього для виправлення обвинуваченого та упередження можливості вчинення ним нових злочинів, суд вважає, що виправлення обвинуваченого можливе без ізоляції від суспільства. Призначення покарання пов`язаного із покладенням на обвинуваченого грошового зобов`язання буде справедливим, достатнім та співмірним із характером суспільно-небезпечного посягання і шкодою завданою навколишньому природному середовищу.
Питання про речові докази підлягають вирішенню у відповідності до ст. 100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 373, 374 КПК України, суд,
у х в а л и в :
караулова ОСОБА_7 визнати винним у вчиненні злочину передбаченого ст. 246 КК України та призначити покарання у вигляді штрафу в розмірі ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1700 грн.
Речовий доказ у вигляді бензопили марки «Урал», зеленого кольору, металевої сокири з дерев`яною рукояткою, сумки чорного кольору, дві цепи до бензопили, які знаходяться на зберіганні у кімнаті зберігання речових доказів Великоолександрівського відділення поліції Бериславського відділу поліції ГУНП в Херсонській області повернути власнику ОСОБА_5 .
Речові докази у вигляді 11 дерев породи бересту, розпиляні на частини різною довжиною та діаметром, які знаходяться на зберіганні на території Приватного підприємства «Нижник Ігор Павлович» конфіскувати.
Речові докази у вигляді двох полімерних пляшок, що містять залишки нафтопродуктів, які знаходяться на зберіганні у кімнаті зберігання речових доказів Великоолександрівського відділення поліції Бериславського відділу поліції ГУНП в Херсонській області знищити.
Вирок суду може бути оскаржено до апеляційного суду Херсонської області через Великоолександрівський районний суд Херсонської області протягом 30 днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 22.02.2017 |
Оприлюднено | 12.06.2023 |
Номер документу | 64912771 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Сікора О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні