Постанова
від 20.02.2017 по справі 821/1966/16
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1966/16 09 год. 56 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю.,

за участю:

представника позивача Васьової А.В.,

представника відповідача Кириченко Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області до дочірнього підприємства житлово-експлуатаційної дільниці дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства "Херсонський завод будівельних матеріалів №1" про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,

встановив:

Херсонська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області (далі - Херсонська ОДПІ, позивач) звернулась до суду з позовом до дочірнього підприємства житлово-експлуатаційної дільниці дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства "Херсонський завод будівельних матеріалів №1 (далі - ЖЕД/ДП ВАТ ХЗБМ №1, відповідач), в якому просить стягнути з рахунків відповідача у банках, що його обслуговують та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу у сумі 9359,14 грн., з яких 6251, 42 грн. з податку на прибуток приватних підприємств, 1327 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 1780, 72 грн. з єдиного податку з юридичних осіб, нарахованого до 1 січня 2011 року.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач посилається на те, що податковий борг у відповідача з податку на прибуток приватних підприємств виник через несплату узгоджених грошових зобов'язань, задекларованих самостійно у податковій звітності. Податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) та з єдиного податку з юридичних осіб виникли за рахунок несплати грошових зобов'язань, нарахованих згідно п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПК України. Контролюючим органом вживались заходи для погашення боргу, як-то направлення податкової вимоги відповідачу та прийняття рішення про опис майна у податкову заставу, однак до теперішнього часу податковий борг не сплачений.

В судовому засіданні представник позивача доводи, викладені в позовній заяві підтримала, просила позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував. Вважає, що податковий борг не є узгодженим, так як на адресу відповідача податкової вимоги не надходило. А податковий борг з податку на додану вартість є безпідставно утвореним, враховуючи, що з 16.04.2010 року свідоцтво відповідача з зазначеного податку є анульованим. Стверджує, що нарахування податкового боргу з єдиного податку є також безпідставним, тому що відповідач на той час мав іншу систему оподаткування. Відповідач зазначає, що рішенням Господарського суду Херсонської області з нього було вже частково стягнуто суму коштів в рахунок погашення податкового боргу. Окрім того, зазначає, що нарахована пеня підлягає списанню як безнадійний податковий борг, оскільки строк для стягнення боргу встановлено в межах 1095 днів. З урахуванням зазначеного, просить в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ЖЕД/ДП ВАТ ХЗБМ №1 здійснює господарську діяльність на підставі Статуту, зареєстрованого Суворовським районним управлінням юстиції у м. Херсоні 28.12.1994 за №22740967, взято на облік до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області 25.01.1995 за №34.

За результатами здійснення фінансово-господарської діяльності у відповідача (код ЄДРПОУ 22740967) станом на 25.11.2016 податковий борг становить 9359,14 грн., а саме:

6251,42 грн. - податковий борг по податку на прибуток приватних підприємств, який виник з 10.03.2016 року за рахунок несплати узгоджених грошових зобов'язань, нарахованих згідно самостійно поданої відповідачем податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2015 рік №1600016424 від 05.02.2016, за якою останній зобов'язався сплатити до бюджету податок на прибуток, нарахований за результатами останнього звітного періоду на суму 6256,00 грн. Враховуючи переплату в сумі 4,58 грн. залишок податкового боргу становить - 6251,42 грн.;

1327,00 грн. - податковий борг по пені з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), який виник з 13.12.2013 року за рахунок закінчення встановлених ПК України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу, нарахованих згідно п.п.129.1.2 п.129.1 ст. 129 ПК України;

1780,72 грн. - податковий борг по пені з єдиного податку з юридичних осіб, який виник з 11.08.2014 за рахунок закінчення встановлених ПК України строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу, нарахованих згідно п.п.129.1.2 п.129.1 ст. 129 ПК України.

Відповідно до п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до п.57.3. ст. ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.

Відповідно до п.59.1. ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з даними Херсонської ОДПІ відповідачу вручено першу та другу податкові вимоги від 03.02.2005 №1/329 та від 23.05.2005 №2/1050, а також податковим органом прийнято рішення від 24.11.2011 р. про опис майна у податкову заставу.

Відповідачем не надано суду доказів оскарження першої та другої податкової вимоги ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Тому вони є обов'язковими до виконання. Підстав для надіслання ще однієї податкової вимоги ПК України не передбачає.

Відповідно до положень ст.129 ПК України пеня нараховується: після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається: а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом; б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом; у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження); у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента. Нарахування пені закінчується: у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань; у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків; у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України); при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини). У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Пеня, визначена підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті, нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов'язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Доводи позивача про пропущення строку давності для стягнення податкового боргу суд вважає необґрунтованими. За змістом ст. 102 ПК України, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним. (п. 102.4 ст. 102 ПК України).

Рішенням господарського суду Херсонської області від 06.11.2007 по справі № 9/516-АП-07 з відповідача було стягнуто в дохід державного бюджету борг по єдиному податку в сумі 1250 грн., борг по податку на додану вартість в сумі 9059 грн. 15 коп., заборгованість виникла в 2005 році, обліковувалась станом на 30.08.07. Вказане судове рішення набрало законної сили, а тому є обов'язковим до виконання. З метою виконання даного рішення судом видано виконавчий лист, який податковим органом передано до відділу ДВС для примусового виконання. Таким чином, строки давності, які передбачені ст. 102 ПКУ не застосовуються, податкова заборгованість стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визнання боргу безнадійним. Тому, суд вважає, що невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, протягом тривалого часу не може бути підставою для звільнення від обов'язку платника податків виконати судове рішення та сплатити суму боргу.

Матеріали справи свідчать про те, що пеня в сумі 1780, 72 грн. з єдиного податку виникла 10.08.14 при сплаті боргу в сумі 1250 грн. та нарахована за період прострочення з 21.01.2005 по 10.08.14. Основний борг по єдиному податку позивач не заявляє до стягнення, оскільки він був списаний податковою інспекцією рішенням № 4454-17 від 16 листопада 2016 року. У відповідності до підпункту 101.2.3. пункту 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом. Борг по пені з єдиного податку підлягає примусовому стягненню, оскільки він не підпадає під поняття "безнадійний борг". При цьому, оскільки нарахування пені закінчується у день погашення податкового боргу, датою погашення податкового боргу є, зокрема, день прийняття рішення про скасування або списання суми податкового боргу (його частини), тому нарахуванням пені закінчилось датою списання боргу по єдиному податку.

Що стосується пені в сумі 1327 грн. з податку на додану вартість, то вона була нарахована за період в 2014 році, оскільки за інтегрованими картками вбачається часткове погашення заборгованості по ПДВ. Так, при погашені боргу в сумі 100 грн. 23.10.14 була нарахована пеня в сумі 119 грн. 87 коп. за період прострочення з 31.10.2006 по 22.10.14, при сплаті суми боргу 210 грн. 61 коп. 11.08.14 була нарахована пеня в розмірі 245 грн. 72 коп., за період прострочення з 31.10.2006 по 10.08.2014, при сплаті 100грн. боргу 23.07.14 була нарахована пеня в сумі 115 грн. 89 коп. за період прострочення 31.10.2006 по 22.07.14, при сплаті 200 грн. 14.05.14 була нарахована пеня в сумі 70 грн. 34 коп. за період 31.10.2006 по 13.05.2014, пеня в сумі 102 грн. 47 коп. за період 03.10.2006 - 13.05.14, при сплаті 200 грн. 14.04.14 була нарахована пеня в сумі 153 грн. 59 коп. за період 03.10.2996 - 13.04.2014, при сплаті 200 грн. 14.03.14 була нарахована пеня в сумі 66 грн.68 коп., за період 31.08.2006 - 13.03.2014, 76 грн.61 коп. за період 03.10.2006-13.03.2014, при сплаті 200 грн. 12.02.2014 нарахована пеня в сумі 152 грн. 02 коп. за період 31.08.2006-11.02.2014, при сплаті 100 грн. 21.01.2014 була нарахована пеня в сумі 75 грн. 40 коп. за період прострочення 31.08.3006 - 30.01.2014, при сплаті 200 грн. 13.12.13 була нарахована пеня в сумі 148 грн. 61 коп. за період 31.08.2006 - 12.12.2013.

Податковим органом рішенням №820 від 18.11.2015 року на підставі ст. 101 ПК України вирішено списати безнадійний податковий борг відповідача, який виник станом на 18.11.2015 року у сумі 11727,62 грн. з податку на додану вартість, в т.ч. 9972,49 грн. за основним зобов'язанням, 1340,81 нарахованої пені та 414,32 грн. штрафної санкції та рішенням від 4454-17 від 16 листопада 2016 року вирішено списати безнадійний податковий борг, який виник у відповідача станом на 16.11.2016 року у сумі 1625,42 грн., з якої з податку на додану вартість з нарахованої пені у розмірі 435,42 грн. та з єдиного податку за застосовними штрафними санкціями у розмірі 1190 грн. Таким чином повністю недоїмка була списана 18.11.2015, що є днем закінчення нарахування пені. Доказів списання пені по ПДВ, яке є предметом спору, немає, строк для її стягнення був перерваний при пред'явленні позову до суду.

Окрім того, посилання відповідача на безпідставне нарахування податковим органом пені по ПДВ в той час, як відповідач не є платником ПДВ з 2010 року є помилковим, оскільки незважаючи на втрату статусу платника ПДВ, відповідач зобов'язаний погасити заборгованість з даного виду податку, яка виникла в період, коли він був платником ПДВ.

З огляду на встановлене та враховуючи, що суму боргу у розмірі заявленої до стягнення відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив, податковий борг є узгодженим, наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується матеріалами справи, зокрема податковими вимогами, обліковими картками, податковою декларацією розрахунком, а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та визнає їх такими, що підлягають задоволенню.

За змістом п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, визнається податковим боргом.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України). Так, податковим органом згідно ст.. 89 ПК України прийнято Рішення від 24.11.2011 року про опис майна боржника у податкову заставу.

Заходи, вжиті контролюючим органом, не привели до погашення податкового боргу відповідача.

До суду з позовом про стягнення податкового боргу Новокаховська ОДПІ звернулась після спливу 60 календарних днів з дня вручення відповідачу податкової вимоги.

За приписами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Доказів виконання зобов'язання щодо сплати заборгованості в сумі, заявленій до стягнення, відповідачем суду не надано, доводи контролюючого органу щодо наявності такої заборгованості відповідачем не спростовані.

Приймаючи до уваги викладені обставини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.94, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив :

Адміністративний позов Херсонської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області задовольнити.

Стягнути кошти з рахунків дочірнього підприємства житлово-експлуатаційної дільниці дочірнього підприємства відкритого акціонерного товариства "Херсонський завод будівельних матеріалів №1" (код ЄДР 22740967) у банках, що його обслуговують, та кошти за рахунок готівки в рахунок погашення податкового боргу у сумі 9359,14 грн., з яких 6251, 42 грн. з податку на прибуток приватних підприємств, код платежу 11021000 до Державного бюджету, отримувач: УДКСУ у Херсонській області, код 37959779, банк ГУДКС МФО 852010, 1327 грн. з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код платежу 14010100 до Державного бюджету, отримувач УДКСУ у Херсрнській області код 37959779, банк ГУДКС МФО 852010, 1780, 72 грн. з єдиного податку з юридичних осіб, нарахованого до 1 січня 2011 року, код платежу 18050100 до місцевого бюджету, отримувач: УДКСУ у Херсонській області, код 37959779, банк ГУДКС МФО 852010.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 23 лютого 2017 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.3

СудХерсонський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення20.02.2017
Оприлюднено28.02.2017
Номер документу64915892
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —821/1966/16

Ухвала від 11.04.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Ухвала від 15.03.2017

Адміністративне

Одеський апеляційний адміністративний суд

Кравець О.О.

Ухвала від 20.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Постанова від 20.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 13.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 13.02.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 23.01.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 23.01.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 11.01.2017

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

Ухвала від 16.12.2016

Адміністративне

Херсонський окружний адміністративний суд

Хом'якова В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні