ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.02.2017 Справа № 904/940/17
За позовом Публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк", м. Дніпро
про зобов'язання визнання грошових вимог та включення їх до реєстру кредиторів
Суддя Мельниченко І.Ф.
Представники:
від позивача: Гринь К.А., дов. № 8202-К-О від 29.12.16 р., юрисконсульт відділу правового забезпечення відділення "Дніпропетровське регіональне управління";
від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "Приватбанк" звернулося до господарського суду Дніпропетровської області із позовом про зобов"язання визнати його грошові вимоги загальному розмірі 241 047,04 грн. та включити їх до проміжного ліквідаційного балансу комунального підприємства "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради.
Відповідач письмовий відзив на позов не надав, його представник в судове засідання не з"явився.
Останній був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення про отримання останнім 06.02.2017 року ухвали про порушення провадження у справі та призначення її до розгляду на 21.02.2017 року.
Таким чином, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
У судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення (ст. 85 Господарського процесуального кодексу України .).
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача , господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
28.09.2012 року між публічним акціонерним товариством Комерційним банком "Приватбанк" та комунальним підприємством "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради укладено договір банківського обслуговування № б/н із встановленням кредитного ліміту на картковий рахунок шляхом підписання заяви про відкриття поточного рахунку, відповідно до умов якого Банк (позивач у даній справі) взяв на себе зобов"язання при наявності вільних грошових ресурсів здійснювати обслуговування кредитного ліміту Клієнта (відповідача) за рахунок кредитних коштів в межах ліміту, про розмір якого Банк повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку Банка та Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення чи інших).
Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентується Умовами та Правилами надання банківських послуг і Тарифами Банку, які розміщені в мережі Інтеренет на сайті www.privatbank.ua, які разом із заявою складають договір банківського обслуговування.
Відповідно до вказаного вище договору, відповідачу встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № 26009050226902 в електронному вигляді, через встановлені засоби електронного зв"язку Банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення чи інших), що визначено і врегульовано "Умовами та правилами надання банківських послуг" (далі- Умови).
Відповідно до п.3.2.1.1.16 Умов, при укладенні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до "Умов та правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно-цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладення договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про електронний цифровий підпис" - електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки).
Згідно ч. 2 ст. 639 Цивільного кодексу України , якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.
За умовами п.3.18.1.3. Умов, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплати відсотків та винагороди.
Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться Банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до "Умов і правил надання банківських послуг" (або у формі "Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки" або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі - "Угода") (п. 3.18.1.8. Умов).
Пункт 3.18.1.6 Умов зазначає, що ліміт може бути змінений Банком в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів передбачених внутрішніми нормативними документами Банку. Підписавши Угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна ліміту провадиться Банком в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банку і Клієнта (системи клієнт-банк, інтерент клієнт-банк, смс-повідомлення або інших).
Виконуючи умови договору, позивачем надано відповідачу кредитні кошти: 26.12.2012р.-1000,00 грн.; 04.02.2013р. - 50 000,00 грн.; 13.03.13р.-60 000,00 грн.; 13.03.13р. - 60 000,00 грн.; 02.03.14р. - 51 945,70 грн., про що свідчить довідка банку про розміри встановлених кредитів (а.с. 29).
Відповідно до п. 3.18.4.4. Умов - Клієнт сплачує Банку винагороду за використання Ліміту відповідно до п.п. 3.18.1.6, 3.18.2.3.2, 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9 % від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами та правилами надання банківських послуг.
При несплаті винагороди, відсотків у відповідні їм дати сплати, вони вважаються простроченими.
Відповідно до п. 3.18.2.3.4. Умов - Банк має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами, змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі.
Прострочення виконання зобов'язання з повернення отриманих кредитних коштів в сумі 51 945,70 грн. виникло з 02.06.14 р., що підтверджується банківською випискою, залученою до матеріалів справи (арк спр.33-39).
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
З огляду на те, що відповідачем вказані кредитні кошти не були повернуті, позивач продовжував нараховувати відсотки по користуванню кредитом, комісію та пеню.
Таким чином, станом на 04.11.2016р., сума заборгованості відповідача становить 241 047,04 грн., яка складається із заборгованості по кредиту в сумі 51 945,70 грн.; заборгованості по відсоткам за користування кредитом -74 582,49 грн.; заборгованості по комісії за користування кредитом - 15 895,34 грн.; пені за несвоєчасність виконання зобов"язань за договором - 98 623,51 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач посилається на те, що згідно витягу з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, з 25.11.2014р. комунальне підприємство "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради перебуває в стані припинення, про що останньому стало відомо 04.11.2016 року.
Відповідно до відомостей з Реєстру, для заявлення кредиторами своїх вимог, встановлено строк до 02.02.2015 року.
Статтею 61 Господарського кодексу України встановлений порядок розрахунків з кредиторами у разі ліквідації суб'єкта господарювання, так, претензії кредиторів до суб'єкта господарювання, що ліквідується, задовольняються з майна цього суб'єкта, якщо інше не передбачено цим Кодексом та іншими законами; претензії, що не задоволені через відсутність майна суб'єкта господарювання, претензії, які не визнані ліквідаційною комісією, якщо їх заявники у місячний строк після одержання повідомлення про повне або часткове відхилення претензії не звернуться до суду з відповідним позовом, а також претензії, у задоволенні яких за рішенням суду кредиторові відмовлено, вважаються погашеними.
Згідно зі статтею 105 Цивільного кодексу України, після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації. Учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, відповідно до цього Кодексу призначають комісію з припинення юридичної особи (комісію з реорганізації, ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Відповідно до статті 110 Цивільного кодексу України, юридична особа ліквідується, зокрема, за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.
Згідно ч. 3 статті 112 Цивільного кодексу України у разі відмови ліквідаційної комісії у задоволенні вимог кредитора або ухилення від їх розгляду кредитор має право протягом місяця з дати, коли він дізнався або мав дізнатися про таку відмову звернутися до суду із позовом до ліквідаційної комісії.
09.11.2016 року, позивачем на адресу комунального підприємства "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради надіслано заяву з кредиторськими вимогами разом із розрахунком заборгованості за договором 3 б/н від 28.09.2012р. та довідкою про розмір кредитного ліміту, про що свідчать поштова квитанція та опис вкладення від 09.11.16р., кіпії яких залучені до матеріалів справи (арк.спр.43).
Вказана вище заява була повернена на адресу позивача із поміткою "за закінченням терміну зберігання" та отримана останнім 23.12.2016р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту УДППЗ "Укрпошта"
Зважаючи на те, що дії відповідача свідчать про ухилення останнього від розгляду претензії позивача та задоволення вказаних грошових вимог останнього як кредитора, вимоги позивача слід визнати обґрунтованими та таким, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 105, 112, 526, 610, 611, 1054 Цивільного кодексу України, ст. 61 Господарського кодексу України, саттями 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Зобовязати комунальне підприємство "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради (53211, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул.Кріпака,2, код ЄДРПОУ 38033184) в особі голови ліквідаційної комісії, визнати грошові вимоги публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; ідентифікаційний код 14360570) у загальному розмірі 241 047 (двісті сорок одна тисяча сорок сім гривень) 04 коп., яка складається із заборгованості по кредиту в сумі 51 945 (п"ятдесят одна тисяча дев"ятсот сорок п"ять гривень) 70 коп.; заборгованості по відсоткам за користування кредитом - 74 582 (сімдесят чотири тисячі п"ятсот вісімдесят дві гривні) 49 коп.; заборгованості по комісії за користування кредитом - 15 895 (п"ятнадцять тисяч вісімсот дев"яносто п"ять гривень) 34 коп.; пені за несвоєчасність виконання зобов"язань за договором - 98 623 (дев"яносто вісім тисяч шістсот двадцять три гривні) 51 коп. та включити зазначені вимоги до проміжного ліквідаційного балансу.
Стягнути з комунального підприємства "Муніципальна гвардія" Нікопольської міської ради (53211, Дніпропетровська область, м. Нікополь, вул.Кріпака,2, код ЄДРПОУ 38033184) на користь публічного акціонерного товариства комерційного банку "Приватбанк" (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; ідентифікаційний код 14360570) 1600 (одна тисяча шістсот гривень) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 23.02.17 р.
Суддя І.Ф. Мельниченко
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.02.2017 |
Оприлюднено | 24.02.2017 |
Номер документу | 64916554 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Мельниченко Ірина Федорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні