ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2017 року Справа № 915/89/16
Господарський суд Миколаївської області,
головуючий суддя Коваль С.М.,
при секретарі Сьяновій О.С.,
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 09-01/76 від 28.10.2015 р.;
ОСОБА_2, довіреність № 09-01/38 від 11.04.2016 р.
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність б/н від 09.03.2016 р.;
від третьої особи: не з'явився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/89/16
За позовом: Публічного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» (54020, м. Миколаїв, Каботажний спуск, 18),
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Мегастар» , (м. Очаків, вул. Енгельса, 17/А),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю «Нью-Стар» , (м. Миколаїв, вул. 1-ша Слобідська, 37)
про: стягнення заборгованості.,-
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з ТОВ «Компанія Мегастар» грошових коштів у сумі 299779 грн. 95 коп. - вартості спожитої протягом опалюваних сезонів з січня 2013 року по грудень 2015 року теплової енергії на опалення належного на праві власності відповідачу нерухоме майно, розташоване по пр. Жовтневому, 8/1 та 8/2, у м. Миколаєві.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що теплова енергія протягом вказаного періоду споживалась об'єктом відповідача через внутрішньобудинкову систему теплопостачання. Оскільки строк виконання грошового зобов'язання ТОВ «Компанія Мегастар» не встановлювався, то на підставі ст. 530 ЦК України 05.01.2016 р. відповідачу направлено вимогу № 05-Ю з рахунками про сплату боргу за спожиту теплову енергію на загальну суму 299779 грн. 95 коп., проте борг у зазначений сумі до цього часу не погашений.
Із змісту відзиву на позовну заяву випливає, що відповідачем не визнаються позовні вимоги в повному обсязі, у зв'язку з тим, що між сторонами відсутні договірні відносини, та за період з 2012 по 2016 рік позивачем в адресу відповідача не було направлено жодного рахунку на сплату спожитої , за позицією позивача, теплової енергії. Окрім цього, наявний Акт обстеження від 03.12.2015 року, про проведення за адресою пр. Жовтневий 8 у м.Миколаєві, в якому вказано наявність опалювальних приладів у приміщеннях відповідача, проведено за відсутністю представника відповідача, та не відповідає дійсності, оскільки в приміщеннях відповідача взагалі відсутні опалювальні прилади.
Ухвалою суду 30.03.2016 року залучено третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача товариство з обмеженою відповідальністю «Нью-Стар» .
Ухвалою господарського суду від 19.04.2016 року у справі № 915/89/16 було призначено судову інженерно-технічну експертизу, виконання якої доручено Регіональній торгово-промисловій палати Миколаївської області.
Вислухавши думку представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» протягом опалювальних сезонів 2012- 2016 років відпускало теплову енергію в гарячій воді споживачам житлового будинку № 8 по пр. Жовтневий в місті Миколаєві, що підтверджується нарядами на підключення споживачів, у тому числі за адресою відповідача пр. Жовтневий, 8/1 та 8/2 в місті Миколаєві, до тепломереж від 24.10.2012 р., 05.10.2013 р., 25.10.2014 р. та 2015 р. (ас. 37-38). Відключення теплопостачання в ці періоди відбувалось на підставі відповідних рішень виконавчих органів місцевого самоврядування, що вбачається, зокрема, із наданих позивачем рішень Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (а.с. 33-36).
Споживання теплової енергії приміщення, належного ТОВ «Компанія Мегастар» , яке знаходиться по пр. Жовтневому, 8/1 та 8/2, у м. Миколаєві, здійснювалось через внутрішньобудинкову систему теплопостачання.
Суд уважає, що ТОВ «Компанія Мегастар» повинно було оплачувати вартість поставленої позивачем теплової енергії в гарячій воді, оскільки, згідно ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношенням, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу: із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.
Відповідно із ст. 19 Закону України «Про теплопостачання» теплотранспортуюча організація не має права відмовити споживачу теплової енергії у забезпеченні його тепловою енергією за наявності технічних можливостей на приєднання споживача до теплової мережі. ОСОБА_4 не передбачає безоплатного споживання теплової енергії та зобов`язує споживачів здійснювати оплату за фактично отриману теплову енергію.
Згідно ч.1 ст.193 ГК України суб'єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Частиною 2 статті 193 ГК України встановлено, що кожна сторона повинна вжити всіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони.
За розрахунком ПАТ «Миколаївська теплоелектроцентраль» , останнім поставлено на опалення ТОВ «Компанія Мегастар» у період з січня 2013 року по грудень 2016 року теплової енергії за регульованим тарифом на загальну суму 299779 грн. 95 коп. Визначення обсягу спожитої теплової енергії здійснено позивачем розрахунковим способом, так як належний ТОВ «Компанія Мегастар» об'єкт теплоспоживання не обладнаний приладом обліку теплової енергії.
Оскільки сторонами не встановлювався строк виконання відповідачем зобов'язання, то позивачем направлена ТОВ «Компанія Мегастар» вимога від 05.01.2016 р. № 05-Ю поштовим відправленням разом із рахунком, на оплату вартості спожитої теплової енергії за період з січня 2013 року по грудень 2015 року на загальну суму 299779 грн. 95 коп. (ас.6-9). Дане узгоджується з положеннями ч.2 ст. 530 ЦК України, за змістом якої, якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час; боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги.
ОСОБА_4 вимогу ТОВ «Компанія Мегастар» залишено без задоволення.
Оскільки відповідачем не виконані грошові зобов'язання по оплаті спожитої теплоенергії, то позовні вимоги в частині стягнення боргу за постачання теплової енергії є обґрунтованими, а отже підлягають задоволенню в загальній сумі 299779 грн. 95 коп. за період з січня 2013 року по грудень 2015 року.
Суд визнає доводи відповідача про те, що споживання теплової енергії у приміщенні, належного ТОВ «Компанія Мегастар» , яке знаходиться по пр. Жовтневому, 8/1 та 8/2, у м. Миколаєві, не здійснювалось, оскільки відсутні опалювальні прилади, безпідставними виходячи з наступного.
Актами від 03.12.2015, від 11.04.2016 р. встановлено, що Відповідач в період з 03.12.2015 р. по 11.04.2016 р. здійснив самовільний демонтаж приладів опалення (самовільне відключення) у вказаних нежитлових приміщеннях, що суперечить порядку передбаченому нормативно-правовими актами, які забороняють вчиняти самовільне відключення від системи централізованого опалення та встановлюють спеціальний порядок такого відключення.
Так, згідно пунктів 24, 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.07.2005 р., споживач може відмовитися від отримання послуг централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №4 від 22.11.2005 р., зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 09.12.2005 р. за №1478/11758 (із змінами, внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 р. №169) затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого теплопостачання, який згідно з п. 1.1 визначає процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. Вказаним Порядком передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не у квартирах чи нежитлових приміщеннях багатоквартирних будинків з ініціативи споживача, а відключення багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Пунктом 2.5 Порядку визначено, що відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. Роботи з відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води виконуються у міжопалювальний період.
Відповідно до пункту 2.6 Порядку по закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.
З огляду на викладене та аналізуючи вищенаведені норми права суд дійшов до висновку, що чинним законодавством України встановлено чіткий порядок відключення споживача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води, який передбачає виконання низки проектно-технічних дій та погоджень їх результатів з уповноваженими органами.
Оскільки відповідачем не надано доказів відключення приміщення від мереж централізованого опалення та доказів оплати послуг централізованого опалення, то позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача суми 299779 грн. 95 коп. є обґрунтованими.
Статтею 49 ГПК України передбачено покладання судових витрат, зокрема, витрат на оплату державним судового збору на відповідача.
У судовому засіданні 16 лютого 2017 року згідно із ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Керуючись ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
1.Позов Публічного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Мегастар» , (м. Очаків, вул. Енгельса, 17/А, ідентифікаційний код 38442662) на користь Публічного акціонерного товариства «Миколаївська теплоелектроцентраль» (54002, вул. Каботажний узвіз, 18, м. Миколаїв, ідентифікаційний код 30083966), грошові кошти в сумі 299779 (двісті дев'яносто дев'ять тисяч сімсот сімдесят сім) грн. 95 коп., а також на відшкодування витрат на оплату судового боргу в сумі 4496 (чотири тисячі чотириста дев'яносто шість) грн. 70 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 21.02.2017 р.
Суддя С.М. Коваль
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2017 |
Оприлюднено | 24.02.2017 |
Номер документу | 64917456 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні