Іванківський районний суд Київської області
смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52
Справа № 2-а-558 2010 р.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2010 року суддя Іванківського районного суду Київської області Слободян Н.П., в смт. Іванків, розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративними позовами ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії по інвалідності,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовами (об'єднаними ухвалою суду в одне провадження) до відповідача, в якому вказує, що він є потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, знаходиться на обліку у відповідача та отримує пенсію, яка не відповідає нормам діючого законодавства України.
Згідно з ст. 50, 54 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з ЧАЕС, не може бути нижчим для інвалідів 2 групи - 8 мінімальних пенсій за віком , а щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю - 75% мінімальної пенсії за віком.
Він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії. В перерахунку пенсії відповідачем було відмовлено.
Позивач вважає дії відповідача є незаконними, і просить визнати їх такими та зобов'язати відповідача перерахувати його пенсію відповідно до Закону з 25.02.2010 року і провести виплату коштів відповідно до чинного законодавства з подальшою виплатою у зв'язку із збільшенням мінімального розміру пенсії за віком.
Позивач в судове засідання не з'явився, у позовах просить справу розглянути без його участі.
Представник відповідача, у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судом у встановленому законом порядку, надав суду письмове заперечення на позов, в якому просили розглядати справу без їх участі та застосувати при цьому шестимісячний строк позовної давності.
Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.
У судовому засіданні встановлено, що:
Позивач є потерпілим 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, про що у матеріалах справи є відповідне посвідчення, він є інвалідом 2 групи, причина інвалідності пов'язана з роботами по ЛНА на ЧАЕС, що підтверджується довідкою МСЕК . Згідно виданих відповідачем довідок основна пенсія позивача складає 1170,27 грн., а додаткова 141,80 на серпень 2010 року.
Суд вважає дії відповідача по нарахуванню позивачу основної та додаткової пенсії, як інваліду 2 групи, особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, у меншому розмірі, ніж передбачено Законом, неправомірними.
Вимоги позивача про перерахунок основної і додаткової пенсії підлягають задоволенню частково з наступних підстав:
У відповідності до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії, додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно до ст.50 цього Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах: інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 цього Закону усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.
В той же час, постановою Кабінету Міністрів України "Про підвищення розмірів пенсій та інших соціальних виплат окремим категоріям пенсіонерів, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету" N 1 від 3 січня 2002 р.(яка діяла до 01.09.2008р.) було встановлено, що базовим для обчислення пенсії по інвалідності слід брати суму 19 грн.91 коп.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру наведених пенсій застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50, та ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , а не постанови Кабінету Міністрів України.
З приписів ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" випливає, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Порядок визначення розміру мінімальної пенсії за віком встановлений частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за приписами якої мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Ч.3 ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , яка набрала чинності 31.10.2006 року, встановлено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Таким чином, з 01.11.2006 р. у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати перерахунок пенсій саме з дня встановлення цього розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера з відповідною заявою про перерахунок пенсії.
Таким чином, з 15.04.2010 року (враховуючи строк позовної давності на застосуванні якого наполягає відповідач, з дня подачі заяви) позивач має право на перерахунок державної і додаткової пенсій згідно до вимог ст.67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з моменту збільшення розміру прожиткового мінімуму незалежно від звернення пенсіонера до органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії. Підстав для поновлення строку звернення до суду не вбачається.
Позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача у майбутньому сплачувати основну та додаткову пенсію відповідно до наведених норм Закону, суд вважає, безпідставними, оскільки такий спосіб захисту порушеного права, як зобов`язання вчинити певні юридичні дії у майбутньому не передбачений чинним законодавством України, тому позов в цій частині задоволенню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись ст. 19,21,22, 24,46,48, 152 Конституції України, ст. 50, 54, 67 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне страхування , ст. ст. 18, 41, 71, 86, 99, 122, 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позови задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії УПФУ в Іванівському районі Київської області щодо відмови у перерахунку належної ОСОБА_1 державної та додаткової пенсії у розмірах, передбачених Законом.
Зобов'язати УПФУ в Іванківському районі Київської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 до ст. 50, 54 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи , основної пенсії із розрахунку 8-ми мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії із розрахунку - 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановленого ч.1 ст. 28 Закону України Про загально обов'язкове державне пенсійне страхування за період з 15.04.2010 року з урахуванням вже виплачених сум.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржено в Київський Апеляційний Адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги через Іванківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя:
Суд | Іванківський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2010 |
Оприлюднено | 26.02.2017 |
Номер документу | 64935647 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Іванківський районний суд Київської області
Слободян Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні