Ухвала
від 21.02.2017 по справі 826/7041/15
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2017 року м. Київ К/800/25028/16

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.

Суддів Бухтіярової І.О.

Веденяпіна О.А.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 826/7041/15 за позовом Публічного акціонерного товариства Укргазвидобування до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, Управління державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення грошових коштів, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2015 року Публічне акціонерне товариство Укргазвидобування звернулось до суду з позовною заявою до Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області, Управління державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області про визнання протиправною бездіяльності та стягнення грошових коштів.

Постановою окружного адміністративного суду м. Києва від 21 липня 2015 року в задоволенні вказаного адміністративного позову було відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року скасовано рішення суду першої інстанції, адміністративний позов частково задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Полтавській області щодо не передачі до Управління державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області висновку про повернення Публічному акціонерному товариству Укргазвидобування надмірно сплачених коштів у розмірі 124070 грн. 83 коп., що були перераховані як авансовий внесок з плати за користування надрами. Зобов'язано Карлівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міністерства доходів і зборів України у Полтавській області передати до Управління державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області висновок про повернення Публічному акціонерному товариству Укргазвидобування надмірно сплачених коштів у розмірі 124070 грн. 83 коп., що були перераховані як авансовий внесок з плати за користування надрами.

Не погодившись із постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій просить її скасувати як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, та залишити в силі постанову суду першої інстанції, оскільки скаржник вважає її такою, що прийнята з правильним застосуванням норм чинного законодавства.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 05 січня 2015 року ПАТ Укргазвидобування звернулося до Карлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області із заявою про повернення надмірно сплачених коштів у розмірі 124070 грн. 83 коп.

Листом від 09 лютого 2015 року № 368/10/16-12-20-28 позивача було повідомлено про те, що повернення зазначених коштів можливе після відображення в ІС Податковий блок списання боргу за судовим рішенням. Також, позивача було повідомлено про те, що на даний час списати такий борг не можливо у зв'язку з відсутністю відповідної функцію у програмному забезпеченні.

Не погоджуючись зазначеними діями податкового органу, ПАТ Укргазвидобування звернулося до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов частково, суд апеляційної інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується суд касаційної інстанції.

З матеріалів справи вбачається, що ГПУ Шебелинкагазвидобування ДК Укргазвидобування платіжним дорученням № 520 від 13 січня 2012 року сплатило 123978 грн. 12 коп. у якості авансового внеску з плати за користування надрами, а платіжним дорученням № 570 від 17 січня 2012 року - 92 грн. 71 коп.

Разом з тим, з 01 січня 2011 року філія суб'єкта господарювання втратила статус платника платежу Плата за користування надрами для видобування корисних копалин . У зв'язку з цим, авансовий платіж на загальну суму 124070 грн. 83 коп. був сплачений помилково.

Встановлено, що відповідач не заперечує проти того, що зазначені кошти були сплачені помилково, а також проти права позивача на їх повернення. Однак, висновок про повернення коштів може бути підготовлений виключно на підставі даних особових рахунків платників, у яких відображено суму переплати.

У особовому рахунку ПАТ Укргазвидобування відсутня переплата у розмірі 124070 грн. 83 коп.

Як вбачається із листів Карлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області та постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 08 травня 2012 року у справі №2а-170/12/2670, що залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 26 березня 2013 року, в особовій картці ПАТ Укргазвидобування відображений податковий борг, визначений податковими повідомленнями-рішеннями від 13 квітня 2010 року № 0000091500/0, від 14 квітня 2010 року № 0000411501/о та від 19 квітня 2010 року № 0000421501/0.

Зазначеним судовим рішенням відповідача було зобов'язано списати вказаний податковий борг із особового рахунку позивача. Однак, зазначене рішення не було виконано у зв'язку з тим, що податковий борг, визначений податковими повідомленнями-рішеннями від 13 квітня 2010 року № 0000091500/0, від 14 квітня 2010 року № 0000411501/0 та від 19 квітня 2010 року № 0000421501/0, на час прийняття судового рішення був відображений в особовому рахунку позивача як погашений. Таке погашення відбулося у зв'язку зі зміною відповідачем призначення платежів, що сплачувалися ПАТ Укргазвидобування в рахунок поточних платежів.

Програмним забезпеченням не передбачено можливості списання з особового рахунку податкового боргу, який відображений як такий, що погашений.

З наведеного вбачається, що податковий орган не заперечує того, що у ПАТ Укргазвидобування наявна переплата у розмірі 124070 грн. 83 коп., однак, така переплата не відображається у особовому рахунку позивача з огляду на технічні особливості роботи ІС Податковий блок .

У відповідності до п. 43.1, п. 43.3 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу. Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

З наведених норм права вбачається, що умовами повернення помилково сплачених коштів є фактична відсутність у платника податків податкового боргу, а також надходження заяви про повернення коштів у межах встановленого строку.

Встановлено, що фактично у позивача відсутній податковий борг та наявна переплата за платежем Авансовий внесок плати за користування надрами . Неможливість відображення фактичного стану розрахунків ПАТ Укргазвидобування із бюджетом у інформаційній системі податкового органу не може бути підставою для позбавлення права на повернення помилково сплачених коштів, гарантованого ст. 43 ПК України.

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань врегульовані Порядком, що затверджений Наказом Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30 грудня 2013 року № 882/1188 (далі - Порядок).

Відповідно до пп. 3 п. 1 дія вказаного Порядку поширюється на повернення авансових платежів (передоплати) помилково та/або надміру внесених платниками податків за власним бажанням на рахунки, відкриті на ім'я відповідних органів Міндоходів, як попереднє грошове забезпечення сплати майбутніх митних та інших платежів до/або під час митного оформлення та грошової застави.

Згідно п. 10 Порядку повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань здійснює Казначейства на підставі отриманих висновків від податкового органу.

Положеннями п. 7 Порядку передбачено, що висновок про повернення коштів готується органом Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників.

З огляду на те, що право позивача на отримання помилково сплачених платежів порушено податковим органом саме на стадії підготовки висновку про повернення коштів у зв'язку з невідповідністю даних особових рахунків платників фактичному стану розрахунків позивача з бюджетом, суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку про те, що зазначене право позивача має бути захищено саме шляхом зобов'язання Карлівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області передати до Управління державної казначейської служби України у Карлівському районі Полтавської області висновок про повернення ПАТ Укргазвидобування надмірно сплачених коштів у розмірі 124070 грн. 83 коп., що були перераховані як авансовий внесок з плати за користування надрами.

За таких обставин та з урахуванням вимог ч. 3 ст. 2, ч. 2 ст. 71 КАС України, суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.

Відповідно до п. 3 ст. 220 1 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 210 - 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області відхилити.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 01 жовтня 2015 року по справі № 826/7041/15 залишити без змін.

Справу повернути до суду першої інстанції.

Ухвала набирає законної сили та може бути переглянута Верховним Судом України в порядку передбаченому ст. ст. 235 - 239, ч. 5 ст. 254 КАС України.

Головуючий підписГолубєва Г.К. Судді підпис Бухтіярова І.О. підпис Веденяпін О.А.

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення21.02.2017
Оприлюднено27.02.2017
Номер документу64953098
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/7041/15

Ухвала від 21.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 21.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 15.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 15.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 16.01.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 02.12.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 02.12.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Голубєва Г.К.

Ухвала від 25.07.2016

Адміністративне

Окружний адміністративний суд міста Києва

Іщук І.О.

Ухвала від 24.05.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Рибченко А.О.

Ухвала від 25.12.2015

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Маринчак Н.Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні