Справа № 175/4109/16-ц
Провадження № 2/175/1681/16
Р і ш е н н я
І м е н е м У к р а ї н и
11 січня 2017 року Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Воздвиженського О.Л.,
при секретарі Перепелиці Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Слобожанське цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Слобожансьої селищної ради, третя особа: Дніпропетровська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в:
В жовтні 2016 року позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на земельну ділянку площею 3,6800 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степнянської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, яка відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3 зареєстрованого 20.09.2000 року за номером № 780, яка належала ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Вона є спадкоємицею першої черги, незважаючи на те, що її право на спадкове майно, яке відкрилося після смерті матері, ніхто не оспорює, вона не в змозі отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, в зв'язку з неможливістю надання нею правовстановлюючого документу на земельну ділянку, який би був зареєстрований в встановленому законом порядку на ім'я померлої. Тому, вона звернулася до суду для визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Позивач у судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності та просила позовні вимоги задовольнити, посилаючись на обставини зазначені в позові.
Слобожанська селищна рада та Дніпропетровська районна державна нотаріальна контора надали заяви про розгляд справи без участі їх представників, тому вважаю можливим розгляд справи у їх відсутність за наявними матеріалами.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити з наступних підстав.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_2, про що свідчить актовий запис № 943 від 25 вересня 2015 року в свідоцтві про смерть НОМЕР_4 виданому Індустріальним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції. Після її смерті відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею площею 3,6800 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степнянської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області. Заповіту ОСОБА_2 не залишала.
На підставі свідоцтва про право на спадщину від 01.09.2016 року за позивачкою зареєстровано право приватної власності на квартиру АДРЕСА_1, та на підставі постанови державного нотаріуса ОСОБА_3 про відмову у вчиненні нотаріальної дії, а саме у видачі свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку.
На підставі ст. 1261 ЦК України позивач є спадкоємцем першої черги та відповідно до вимог ст. 1269 ЦК України звернувся у встановлений законом шестимісячний строк до Дніпропетровської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини та отримання свідоцтва. Однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкову земельну ділянку ОСОБА_1 було відмовлено, оскільки втрачено державний акт на право власності на землю, а саме, земельної ділянки площею 3,6800 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степнянської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, яка відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3 зареєстрованого 20.09.2000 року за номером № 780, належала ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Матеріали справи містять лист управління держгеокадастру у Дніпропетровському районі Дніпропетровської області № 31-403-99.8-3588/2-16 від 22.09.2016 року з якого вбачається, що ОСОБА_1 надано належним чином завірену копію державного акту на право власності на земельну ділянку НОМЕР_3 реєстраційний номер 780 від 20.09.2000 року цільове призначення ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площа - 3,680 га на ім'я ОСОБА_2 розташованої за адресою: Степняньська сільська рада Дніпропетровський район, Дніпропетровська область. (а.п. 19)
Відповідно до ст. ст. 1217, 1222 ЦК України, спадкування здійснюється за законом або за заповітом. Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.
За положеннями статті 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового визначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.
У відповідності до ч. 1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або законність набуття права власності не встановлена судом.
Крім того, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація прав проводиться на підставі, зокрема, рішень судів, що набрали законної сили.
За життя спадкодавець втратила документ, що встановлює право власності на земельну ділянку та території Степнянської сільської ради та не вжила заходів щодо отримання його дублікату, у зв'язку з чим позивач не має можливості скористатися належним їй правом на отримання спадщини. Не зважаючи на те, що ніхто не оспорює спадкове право позивача, вона не має можливості оформити свої спадкові права, оскільки втрачено державний акт на право приватної власності на землю.
Відповідно до ст. 47 Закону України Про нотаріат , та відповідно з пунктами 4.14, 4.15 глави 10 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (№ 296/5 від 22.02.2012 року), нотаріус перевіряє склад спадкового майна та видає на нього свідоцтво про право на спадщину. Для вчинення нотаріальних дій не приймаються документи, які не відповідають вимогам ст. 47 Закону України Про нотаріат .
Згідно зі ст. 116, 131 ЗК України, громадяни набувають право власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади в межах їх повноважень; громадяни мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі успадкування.
Згідно з п.п. 212, 216 Інструкції про вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 03.03.2004 р. за N 20/5, нотаріус при видачі свідоцтва про право на спадщину за законом перевіряє факт смерті спадкодавця, час і місце відкриття спадщини, наявність підстав для закликання до спадкоємства за законом осіб, які подали заяву про видачу свідоцтва, склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців обов'язково вимагаються відповідні документи. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.
Згідно ст. 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом.
Згідно ч. 1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , за наявності умов для одержання в нотаріальної конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Таким чином, встановлено неможливість оформлення позивачем спадкових прав на земельну ділянку у позасудовому порядку, оформлення яких не порушує законних прав чи інтересів інших осіб, тому суд вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 3,6800 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степнянської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, яка відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3 зареєстрованого 20.09.2000 року за номером № 780, яка належала ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1217, 1218, 1222 ЦК України, ст. 116, 126, 131 ЗК України, ст.ст.10, 57-61, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Слобожансьої селищної ради, третя особа: Дніпропетровська районна державна нотаріальна контора про визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с. Артемівка Васильківського району Дніпропетровської області, ІПН НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_5 виданого індустріальним РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області 08 липня 2010 року, право власності за законом на земельну ділянку площею 3,6800 га кадастровий номер НОМЕР_2 для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Степнянської сільської ради Дніпровського району Дніпропетровської області, яка відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3 зареєстрованого 20.09.2000 року за номером № 780, яка належала ОСОБА_2, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Дніпропетровської області через Дніпропетровський районний суд шляхом подачі в десятиденний строк з дня його проголошення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О.Л. Воздвиженський
Суд | Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2017 |
Оприлюднено | 02.03.2017 |
Номер документу | 64953622 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Воздвиженський О. Л.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Воздвиженський О. Л.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Воздвиженський О. Л.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Воздвиженський О. Л.
Цивільне
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області
Воздвиженський О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні