Рішення
від 21.02.2017 по справі 527/2463/16-ц
ГЛОБИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 527/2463/16-ц

провадження 2/527/100/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2017 року м. Глобине

Глобинський районний суд Полтавської області в складі :

головуючого - судді Левицької Т.В.,

при секретареві - Папенко Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, ОСОБА_2 про встановлення права власності в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач ОСОБА_1 29 листопада 2016 року звернувся до суду з зазначеною позовною заявою до відповідачів - Погребівської сільської ради Глобинського району Полтавської області, ОСОБА_2 про встановлення права власності в порядку спадкування, посилаючись на те, що він є сином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1. ОСОБА_1 було створене селянське (фермерське) господарство Червона калина ( надалі СФГ Червона калина ), зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2. Відповідно до Статуту селянського (фермерського ) господарства Червона калина , затвердженого рішенням голови господарства 20.11.2002 року, засновником вказаного господарства був ОСОБА_1, а позивач з цього часу є членом цього господарства. До складу ФГ Червона калина інші особи ніколи не входили та не входять. З 01 серпня 2014 року, відповідно до рішення загальних зборів СФГ Червона калина № 13 від 01.08.2014 року, в зв'язку з погіршенням стану здоров'я батька, головою господарства став позивач ОСОБА_1. 07 серпня 2014 року батько позивача помер. На момент смерті батька позивач проживав з ним та матір'ю однією сім'єю в с. Погреби, вул. Жовтнева,4 Глобинського району та вів з ними спільне господарство. Після смерті батька відкрилася спадщина на СФГ Червона калина балансовою вартістю 3 238 887,54 грн. Позивач залишився єдиним членом господарства та продовжував працювати в ньому та вести фермерську діяльність. Вважав, що оскільки відповідно до Статуту СФГ Червона калина , при наявності спадкоємця - члена господарства, в зв'язку зі смертю засновника, діяльність господарства не припиняється, то здійснення якихось додаткових дій для встановлення права власності на нього не потрібно. В жовтні 2016 року позивач звернувся до нотаріальної контори з заявою та документами про оформлення в порядку спадкування права власності на майно батька, а саме СФГ Червона калина . Проте, 29.10.2016 року державним нотаріусом Градизької державної нотаріальної контори Глобинського району було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадщину за законом, оскільки позивачем пропущено встановлений законом 6-місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини та прийнята постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою роз'яснено право на звернення до суду в порядку позовного провадження. Позивач вважає, що не втратив право на спадкове майно та фактично прийняв спадщину, оскільки відповідно до ч.3 ст.1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого на її прийняття, він не заявив про відмову від неї. Враховуючи викладене, позивач прохає визнати за ним, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності в порядку спадкування на селянське (фермерське) господарство Червона калина , інд. код 22550675 , зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: с. Погреби, вул. Жовтнева, 4 Глобинського району Полтавської області, 02.12.1994 року, за № 1 561 120 0000 000212.

Згідно направленої до суду заяви, позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_3 прохають розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримують та прохають їх задовольнити.

Відповідачі: представник Погребівської сільської ради Глобинського району ОСОБА_4, ОСОБА_2 направили заяви про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позову заперечень не мали.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши та давши належну оцінку зібраним по справі доказам, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, є сином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження 1-КЕ № 294262, виданим Погребівською сільською радою Глобинського району Полтавської області 20.02.1996 р.

07 серпня 2014 року батько позивача помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 279998, виданим 07.08.2014 року.

За життя , ОСОБА_1, 11.04.1953 р. н. було створене селянське (фермерське) господарство Червона калина ( надалі СФГ Червона калина ). Відповідно до рішення Глобинської районної ради № 128 від 02 грудня 1994 року вказане фермерське господарство зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_5 та зареєстрований його Статут. До Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців дані щодо СФГ Червона калина були знесені 02.12.1994 року за № 1 561 120 0000 000212, ідентифікаційний код юридичної особи СФГ Червона калина - 22550675.

Відповідно до Статуту селянського (фермерського ) господарства Червона калина , затвердженого рішенням голови господарства 20.11.2002 року, засновником вказаного господарства був ОСОБА_1, батько позивача, а позивач ОСОБА_1, 01.03.1984 р. н. з цього часу є членом господарства. До складу ФГ Червона калина інші особи ніколи не входили та не входять.

З 01 серпня 2014 року, відповідно до рішення загальних зборів СФГ Червона калина № 13 від 01.08.2014 року, головою господарства став ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, зміни зареєстровані відповідно до діючого законодавства.

Після смерті ОСОБА_1 відкрилася спадщина на СФГ Червона калина балансовою вартістю 3 238 887,54 грн. Позивач залишався єдиним членом господарства та продовжував працювати в ньому та вести фермерську діяльність.

В жовтні 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з заявою та документами про оформлення в порядку спадкування права власності на майно батька, а саме СФГ Червона калина .

Проте, 29.10.2016 року державним нотаріусом Градизької лержавної нотаріальної контори Глобинського району позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва на право власності на спадщину за законом, оскільки ним пропущено встановлений законом 6-місячний строк для подання заяви про прийняття спадщини та прийнята постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, якою роз'яснено право на звернення до суду в порядку позовного провадження.

Спадкоємцями за законом майна померлого є його дружина, ОСОБА_2 та син ОСОБА_1

Інші спадкоємці за законом та за заповітом відсутні. Спадкоємців, які б мали право на обов'язкову частку у спадщині, немає. Спадщина відумерлою не визнана.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого на її прийняття, він не заявив про відмову від неї.

Позивач ОСОБА_1 не заявляв про відмову від спадщини. Натомість, ним фактично прийнята спадщина після смерті батька, ОСОБА_1, про що свідчить наступне.

На момент смерті батька позивач ОСОБА_1 проживав з ним однією сім'єю за адресою: с. Погреби, вул. Жовтнева, 4 (за цією ж адресою зареєстроване СФГ Червона калина ) , вів з ним спільне господарство та спільно працював в СФГ, що підтверджується довідкою виконкому Погребівської сільської ради № 57 від 16.01.2017 року.

Згідно до ст.1216 ЦКУ, спадкуванням є перехід прав і обов'язків ( спадщини) від фізичної особи, яка померла ( спадкодавця), до інших осіб ( спадкоємців). Спадщина відкривається внаслідок смерті особи ( ст. 1220 ЦКУ). Місцем відкриття спадщини у відповідності і до ст.1221 ЦКУ є останнє місце проживання спадкодавця.

Положеннями ст.1261 ЦКУ встановлено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, батьки та той з подружжя, який його пережив.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦКУ спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого на її прийняття, він не заявив про відмову від неї.

Згідно до норм ч. 5 ст. 1268 ЦК незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 1218 ЦК встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ОСОБА_5 спеціалізованого суду України з розгляду цивільних справ № 21/753/0/4-13 від 16.05.2013 „ Про судову практику з розгляду цивільних справ про спадкування» , умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.

Згідно зі ст. 19 Закону України Про фермерське господарство , до складу майна Фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція вироблена господарством в результаті господарської діяльності, отримані доходи, інше майно, придбане на підставах не заборонених законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлям, спорудами, обладнанням, а також майнові права ( в тому числі на інтелектуальну власність) , грошові кошти, які передаються членам фермерського господарства у його складений капітал.

Майно фермерського господарства належить йому на праві власності.

Згідно зі ст. 22 Закону України Про фермерське господарство , фермерське господарство, як цілісний майновий комплекс, включає майно, передане до складеного капіталу, не розподілений прибуток, майнові та інші зобов'язання.

Як визначено ч. 1 ст. 23 ЗУ Про фермерське господарство , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється, відповідно до закону.

Згідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, які не заборонені законом.

Згідно ст. 392 ЦК України власник може звернутися з позовом про визнання за ним права власності якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Таким чином, враховуючи, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину за фактом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, суд вважає, що визнання за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, в порядку спадкування за законом після померлого 07 серпня 2014 року ОСОБА_1 , права власності на селянське фермерське господарство Червона калина , зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 не оспорюється відповідачами та не порушує прав чи інтересів інших осіб.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 158, 212-215, 218 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності в порядку спадкування на селянське (фермерське) господарство Червона калина , інд. код 22550675 , зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за адресою: с. Погреби, вул. Жовтнева, 4 Глобинського району Полтавської області, 02.12.1994 року, за № 1 561 120 0000 000212.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Глобинський районний суд протягом 10 днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Т. В. Левицька

СудГлобинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення21.02.2017
Оприлюднено27.02.2017
Номер документу64953880
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —527/2463/16-ц

Рішення від 21.02.2017

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

Ухвала від 02.12.2016

Цивільне

Глобинський районний суд Полтавської області

Левицька Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні