Рішення
від 08.02.2017 по справі 911/3766/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Київської області

01032, м. Київ - 32, вул. С.Петлюри, 16тел. 235-95-51

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" лютого 2017 р. Справа № 911/3766/16

За позовом Приватного акціонерного товариства «МТС Україна» , м. Київ

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Топ-Медикал-Груп» , Київська обл.,

с. Петропавлівська Борщагівка

про стягнення 8 214 грн. 91 коп.

Суддя- Мальована Л.Я.

Представники сторін:

позивача - ОСОБА_1 (дов. №0539/16 від 22.12.2016 р.)

відповідача - не з'явився

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості у сумі 8 214 грн. 91 коп., з яких: 1 884 грн. 10 коп. - борг, 6 330- грн. 81 коп. - штрафні санкції.

Представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в засідання суду не з'явився, хоча про місце і час розгляду справи був належним чином повідомлений судом, вимоги суду викладені в ухвалах від 24.11.2016 року, 14.12.2016 року та 18.01.2017 року не виконав.

Враховуючи те, що нез'явлення представника відповідача не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов у відсутності представника відповідача, згідно статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

Між ПрАТ МТС Україна (далі - Оператор) та ТОВ ТОП-МЕДИКАЛ-ГРУП (далі - Абонент) було укладено договори про надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку, відповідно до умов яких оператор надає замовлені абонентом згідно з договором послуги мобільного зв'язку в межах України згідно з ліцензією серії АВ № 546038 від 17.06.2010 року Міжнародний телефонний зв'язок здійснюється з країнами, що визначаються за вибором оператора, до кожного з яких були підписані Додаткові угоди (далі - ДУ), а саме: ДУ до Договору № 6350055 від 07.08.2013 р. строком на 730 днів; ДУ до Договору № 6433424 від 01.10.2013 р. строком на 548 днів; ДУ до Договору № 6433255 від 01.10.2013 р. строком на 548 днів; ДУ до Договору № 6433257 від 01.10.2013 р. строком на 548 днів; ДУ до Договору № 6433254 від 01.10.2013 р. строком на 548 днів; ДУ до Договору № 6350047 від 07.08.2013 р. строком на 730 днів.

Згідно з п.1.2. умов Додаткових угод передбачено, що забезпеченням виконання зобов'язання Абонента перед Оператором не відмовлятися від Договору, Угоди та/або від цієї Додаткової угоди, в частині що стосується надання послуг мобільного зв'язку, зокрема послуг голосової телефонії, є договірна санкція. Якщо Абонент відмовляється від Договору, Угоди та/або від цієї Додаткової угоди, зокрема - від послуг голосової телефонії, до закінчення строку, встановленого п. 1.1. цієї Додаткової угоди (відповідно, 730 або 548 календарних днів, починаючи з дати її підписання сторонами), або коли надання послуг достроково призупиняється на підставах, зазначених в Договорі/Угоді, в тому числі в зв'язку з несплатою Абонентом наданих йому послуг зв'язку. Абонент несе відповідальність у вигляді сплати на користь Оператора договірної санкції у розмірі, передбаченому у ДУ (відповідно, 1,92 грн. чи 2,19 грн.) за кожний день, що залишився до закінчення терміну дії цієї Додаткової угоди, починаючи з дня відмови або призупинення надання послуг. Відповідальність Абонента у вигляді встановленої в цьому пункті договірної санкції настає окремо по відношенню до коленого з Договорів (Заяв).

На виконання умов договорів позивач надав відповідачу послуги зв'язку, проте останній свої зобов'язання щодо оплати наданих послуг належним чином не виконав, в зв'язку з чим за останнім обліковується заборгованість в сумі 1 884 грн. 10 коп.

З метою досудового врегулювання спору позивач 25.05.2014 звернувся до відповідача з претензію № С 1.12542942/05, в якій вимагав погасити прострочену заборгованість, проте остання була залишена без відповіді та задоволення, в зв'язку з чим відповідача було відключено від мережі позивача.

Згідно зі ст. 63 Закону України «Про телекомунікації» , телекомунікаційні послуги надаються відповідно до законодавства.

Умовами надання телекомунікаційних послуг є: укладення договору між оператором, провайдером телекомунікацій і споживачем телекомунікаційних послуг відповідно до основних вимог до договору про надання телекомунікаційних послуг, установлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації; оплата замовленої споживачем телекомунікаційної послуги.

Статтею 68 Закону визначено, що розрахунки за телекомунікаційні послуги здійснюються на умовах договору про надання телекомунікаційних послуг між оператором, провайдером телекомунікацій та споживачем або без договору за готівкову оплату чи за допомогою карток тощо в разі одержання споживачем замовленої за передоплатою (авансованої) послуги за тарифами, затвердженими згідно із законодавством.

У разі невикористання авансу протягом розрахункового періоду залишок суми коштів переноситься на наступний розрахунковий період, якщо інше не передбачено договором. Списання оператором або провайдером телекомунікацій залишку суми коштів абонента, в тому числі на свою користь, забороняється.

Статтею 33 Закону передбачено, що споживачі телекомунікаційних послуг зобов'язані дотримуватися Правил надання та отримання телекомунікаційних послуг, що затверджує Кабінет Міністрів України, зокрема, виконувати умови договору про надання телекомунікаційних послуг у разі його укладення, у тому числі своєчасно оплачувати отримані ними телекомунікаційні послуги;

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України).

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарських зобов'язань є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.

Укладені між сторонами договори за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовник) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Згідно приписів статей 525, 526 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень.

Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем за надані, згідно з умовами Договорів про надання телекомунікаційних послуг та додаткових угод до них, на час прийняття рішення не сплачена, а розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення з відповідача 1 884 грн. 10 коп. визнається судом обгрунтованою та підлягає задоволенню.

Крім того, у зв'язку з несплатою відповідачем наданих йому послуг зв'язку та припиненням дії надання послуг, позивачем, на підставі Додаткових угод, нараховано договірну санкцію в розмірі 6 330 грн. 81 коп.

Згідно з ст. 230 Господарського кодексу України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України, у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

В забезпечення виконання зобов'язань абонента перед оператором, сторони на підставі додаткової угоди визначили відповідальність абонента, у вигляді сплати на користь оператора договірної санкції згідно додаткових угод №6350047, № 6350055 в розмірі 1,92 грн., а також № 6433254, № 6433255, № 6433257 та № 6433424 в розмірі 2,19 грн. за кожен день, що залишився до терміну дії відповідної додаткової угоди, починаючи з дня припинення надання послуг.

Право учасників господарських відносин встановлювати інші ніж передбачено ЦК України види забезпечення виконання зобов'язань, визначено ч. 2 ст. 546 ЦК України, що узгоджується із свободою договору встановленою ст. 627 ЦК України, коли сторони є вільними в укладені договору, виборі контрагента та визначені умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Отже, суб'єкти господарських відносин при укладені договору наділені законодавцем правом забезпечення виконання господарських зобов'язань встановленням окремого виду відповідальності - договірної санкції, за невиконання чи неналежне виконання договірних зобов'язань, зокрема, передбаченої п. 1.2 додаткової угоди, яка не суперечить вимогам законодавства.

Такої ж правової позиції дотримується і Верховний Суд України, викладеної у постанові від 22.11.2010 у справі № 14/80-09-2056.

На підставі вказаних норм права, враховуючи, що розрахунок договірної санкції, наявний в матеріалах справи, є арифметично вірним, вимога позивача про стягнення з відповідача 6 330 грн. 81 коп. договірної санкції визнається судом та підлягає задоволенню.

За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 525, 526 ЦК України, 230 ГК України, ст. ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Топ-Медикал-Груп (08130, Київська обл., с. Петропавлівська Борщагівка, вул. Велика Кільцева, буд. 7, код 38679895) на користь Приватного акціонерного товариства МТС Україна (01601, м. Київ, вул. Лейпцизька, 15, код 14333937) - 1 884 (одна тисяча вісімсот вісімдесят чотири) грн. 10 коп. заборгованості, 6 330 (шість тисяч триста тридцять) грн. 81 коп. договірної санкції, 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Наказ видати після вступу рішення в законну силу.

Суддя Л.Я. Мальована

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.02.2017
Оприлюднено02.03.2017
Номер документу64980278
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/3766/16

Рішення від 08.02.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л.Я.

Ухвала від 18.01.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л.Я.

Ухвала від 14.12.2016

Господарське

Господарський суд Київської області

Мальована Л.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні