Ухвала
від 27.02.2017 по справі 308/1894/17
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/1894/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 лютого 2017 року м. Ужгород

Слідчий суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області ОСОБА_1 , за участю прокурора ОСОБА_2 , начальника СУФР ГУ ДФС у Закарпатській області ОСОБА_3 , розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радника юстиції ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів,

ВСТАНОВИВ:

24 лютого 2017 року старший слідчий слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радник юстиції ОСОБА_2 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні слідчих ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема до документів (книг обліку речових доказів, арештованого майна, актів прийому-передачі арештованого майна та речових доказів на зберігання тощо) щодо передачі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та СП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » алкогольних напоїв та тютюнових виробів та безпосередньо до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які вилучені, арештовані по кримінальним провадженням.

Вказане клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів старший слідчий слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радник юстиції ОСОБА_2 мотивує наступним.

У провадженні слідчого відділу прокуратури Закарпатської області перебувають матеріали досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, відомості про яке 25 січня 2017 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42017070000000030.

Встановлено, що ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , яке зареєстроване в АДРЕСА_2 , відповідно до укладеного із ІНФОРМАЦІЯ_1 договору про відповідальне зберігання № 59 від 25 листопада 2016 року забезпечує зберігання майна (конфіскованих, арештованих тютюнових та алкогольних виробів) вилученого або затриманого органами державної фіскальної служби області.

Встановлено, що ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , яке зареєстроване за адресою: АДРЕСА_3 , відповідно до укладеного із ІНФОРМАЦІЯ_1 договору про відповідальне зберігання № 99 від 31 грудня 2015 року забезпечувало зберігання майна (конфіскованих, арештованих тютюнових та алкогольних виробів) вилученого або затриманого органами державної фіскальної служби області до лютого 2017 року.

СП ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , яке зареєстроване в АДРЕСА_4 , згідно до укладеного із ІНФОРМАЦІЯ_1 договору № 19 від 21 лютого 2017 року, забезпечує зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів із 21 лютого 2017 року.

Встановлено, що TOB ІНФОРМАЦІЯ_3 зберігало передане їм на зберігання майно (конфісковані, арештовані тютюнові та алкогольні вироби) у нежитлових приміщеннях за адресою: АДРЕСА_5 , які на праві власності належать ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 .

В той же час, СП ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_4 також проводить зберігання переданого їм на зберігання майна (тютюнових та алкогольних виробів) у нежитлових приміщеннях за адресою: АДРЕСА_6 , які на праві власності належать ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_5 .

При цьому, працівниками УВБ ГУ ДФС у Закарпатській області встановлено, що протягом 2016-2017 років начальник ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 , заступник начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 та старший слідчий з ОВС першого відділу РКС ГУ ДФС у Закарпатській області ОСОБА_6 , зловживаючи службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди, за попередньою змовою в групі з посадовими особами ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 , здійснюють підміну алкогольних напоїв та тютюнових виробів, з метою їх подальшої реалізації, а також реалізовують невстановленим особам алкогольні напої та тютюнові вироби, які були вилучені та арештовані по кримінальним провадженням досудове розслідування в яких проводиться слідчими ІНФОРМАЦІЯ_8 , та які були передані слідчими на відповідальне зберігання ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_2 та ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно вищевказаних договорів № 59 від 25 листопада 2016 року та № 99 від 31 грудня 2015.

Крім цього, встановлено, що згідно 5 актів прийому-передачі на відповідальне зберігання майна від 22 лютого 2017 року слідчими СУ ФР ГУ ДФС у Закарпатській області ОСОБА_6 та ОСОБА_7 передано директору СП ТОВ ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_8 значну кількість тютюнових виробів різних марок.

При цьому, із вказаних актів прийому-передачі не зрозуміло де проведено прийом-передачу тютюнових виробів, чи це вилучене або арештоване майно, по яким кримінальним провадженням, чи ухвалені щодо них рішення суду про їхню подальшу долю щодо конфіскації їх в дохід держави чи на знищення.

22 лютого 2017 року вказані тютюнові вироби завантажені в вантажний автомобіль марки МАН (модель TGA 18.480) сідловий тягач н.з. НОМЕР_4 та напівпричепі INSET н.з. НОМЕР_5 , який 22 лютого 2017 року об 23 год. 20 хв. поміщено на територію терміналу митного поста ІНФОРМАЦІЯ_9 в АДРЕСА_4 , де він знаходиться і на даний час.

23 лютого 2017 року на адресу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено лист про призначення інвентаризації вилученого та арештованого по кримінальним провадженням слідчих СУ ФР ГУ ДФС у Закарпатській області, утому числі алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Згідно інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, право власності на будівлі нежитлових приміщень за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстровано за ІНФОРМАЦІЯ_10 .

Старший слідчий слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радник юстиції ОСОБА_2 у поданому до суду клопотанні також вказує, що у кримінальному провадженні планується отримати тимчасовий доступ до речей та документів з можливістю їх вилучення, а саме документів (книг обліку речових доказів, арештованого майна, актів прийому-передачі арештованого майна та речових доказів на зберігання тощо) щодо передачі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та СП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » алкогольних напоїв та тютюнових виробів та безпосередньо до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які можуть зберігатися в приміщенні службових кабінетів ІНФОРМАЦІЯ_11 , за адресою: АДРЕСА_1 . Вказані речі та документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 та знаходяться за вказаною адресою.

Зазначені документи та речі (тютюнові вироби та алкогольні напої) самі по собі та в сукупності із іншими речами і документами мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Вказані оригінали документів та речей не становлять собою та не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відомості, які містяться у вищевказаних документах, у тому числі дані про кількість, найменування, вид продукції, про осіб які їх передали та отримали на зберігання, є доказами під час досудового розслідування та судового розгляду.

Без наявності вказаних речей та документів неможливо іншими способами довести обставини, які передбачаються довести за їх допомогою у кримінальному провадженні.

Необхідність вилучення саме цих речей і документів полягає в тому щоб зафіксувати їхню кількість та обсяг, з метою проведення повної інвентаризації вилучених слідчими ІНФОРМАЦІЯ_1 , оглянути їх, визнати речовими доказами та приєднати до матеріалів кримінального провадження для подальшого використання під час досудового розслідування та судового розгляду, а також запобігти спробам змінити, знищити або спотворити дані речі та документів.

З огляду на вказане, потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_12 у володінні та користуванні яких перебувають речі (алкогольні та тютюнові вироби) та документів до яких необхідний тимчасовий доступ із можливістю їх вилучення.

Крім цього, зазначає у клопотанні ОСОБА_2 , за допомогою застосування заходу забезпечення кримінального провадження - тимчасового доступу до речей та документів може бути виконане завдання досудового розслідування щодо встановлення та з`ясування всіх важливих обставин у кримінальному провадженні, та посилаючись на викладене, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, керуючись статтями 131, 132, 159-162 КПК України, просить суд клопотання задовольнити та винести ухвалу, якою надати дозвіл заступнику начальника слідчого відділу ОСОБА_9 , слідчим в ОВС ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , старшим слідчим ОСОБА_2 (старший групи слідчих), ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які включені в групу слідчих, з правом передоручення її виконання визначеним Кримінальним процесуальним кодексом України іншим органам, на проведення тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні слідчих ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема до документів (книг обліку речових доказів, арештованого майна, актів прийому-передачі арештованого майна та речових доказів на зберігання тощо) щодо передачі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та СП ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » алкогольних напоїв та тютюнових виробів та безпосередньо до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які вилучені, арештовані по кримінальним провадженням. Сторона кримінального провадження також вказує на те, що у зв`язку з тим, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, у відповідності до ч. 2 ст. 163 КПК України, просить розглянути дане клопотання без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_12 .

У клопотанні старший слідчий слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радник юстиції ОСОБА_2 просить розглянути дане клопотання без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_12 , зазначаючи що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних документів, при цьому ні в тексті клопотанні, ні в доданих до нього матеріалах, така загроза жодним чином не обґрунтовується.

Згідно зі ст. 163 КПК України розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється за участю особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, при цьому неприбуття такої особи без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання. Разом з тим, слід враховувати, що зазначене не звільняє суд від обов`язку повідомити таку особу про розгляд відповідних клопотань. Без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі чи документи про тимчасовий доступ до яких ставиться питання, клопотання може бути розглянуто слідчим суддею, судом, якщо стороною кримінального провадження, що звертається із клопотанням, буде доведено наявність передбачених у ч. 2 ст. 163 КПК України підстав.

Таким чином клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів сторони кримінального провадження з боку обвинувачення, в частині щодо розглянути даного клопотання без виклику представників ІНФОРМАЦІЯ_12 підлягає відмові у задоволенні, оскільки сторона кримінального провадження, яка звернулася з клопотанням, жодним чином не довела наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, тимчасовий доступ до яких просить слідчий.

Під час судового розгляду клопотання, старший слідчий слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радник юстиції ОСОБА_2 підтримав клопотання у повному обсязі, просив суд задовольнити внесене ним клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів.

Представник ІНФОРМАЦІЯ_12 у судове засіданні з`явився, проти задоволення клопотання частково заперечив. Мотивуючи тим, що на виконання листа від 24.02.2017 року було надано копії всіх запитуваних документів в частині надання копій договорів, по яким передавались на зберігання тютюнові вироби та алкогольні напої скеровано службову записку до відділу фінансування, бухгалтерського обліку та звітності ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому підстав задовольняти клопотання в цій частині не вбачає. Стосовно тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні слідчих ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема до безпосередньо до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які вилучені, арештовані по кримінальним провадженням не заперечував.

Заслухавши учасників судового засідання, дослідивши матеріали даного клопотання, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Стаття 159 КПК України передбачає, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.

Згідно ч. 5, 6 ст. 163 КПК України суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ст. 132 КПК України застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів, не допускається, якщо сторона кримінального провадження не доведе, що потреби судового розгляду виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи, про який ідеться в клопотанні. Згідно вимог ст. 132 КПК України для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Згідно ст. 98 КПК України визначено, що документи є речовими доказами, якщо вони були знаряддям вчинення злочину або містять відомості, які можуть бути використані як факт доказу чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Так, відповідно до ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.

Згідно з ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачених частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених цим Кодексом випадках, - на потерпілого.

Згідно ч. 5 ст. 110 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні надати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Вищевказана інформація, про доступ до якої ставиться в поданні слідчого, має значення для забезпечення всебічного, повного і неупередженого розслідування, з`ясування обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, та встановлення осіб, які причетні до вчинення кримінального правопорушення. Крім того, на думку слідчого судді, наявні достатні підстави вважати, що документи, доступ до яких просить надати слідчий, являються джерелом доказів, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, які неможливо встановити іншим способом.

Разом з тим, з положень ч.1 ст.86, ч.ч.2 та 3 ст.93 КПКвидно, що застосування стороною кримінального провадження такого способу збирання доказів як вилучення речей чи документів (ч.7ст.163 КПК) під час отримання доступу до речей і документів може здійснюватися у випадках, якщо: 1) особа, у володінні якої знаходяться речі або документи, не бажає добровільно передати їх стороні кримінального провадження або є підстави вважати, що вона не здійснить таку передачу добровільно після отримання відповідного запиту чи намагатиметься змінити або знищити відповідні речі або документи; 2) речі та документи згідно зіст.162 КПКмістять охоронювану законом таємницю і таке вилучення необхідне для досягнення мети застосування цього заходу забезпечення. В інших випадках сторона кримінального провадження може витребувати та отримати речі або документи за умови їх добровільного надання володільцем без застосування процедури, передбаченоїглавою 15 КПК.

Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_1 від 27.02.2017 року на виконання листа від 24.02.2017 року слідчому було надано копії всіх запитуваних документів, а в частині надання копій договорів, по яким передавались на зберігання тютюнові вироби та алкогольні напої скеровано службову записку до відділу фінансування, бухгалтерського обліку та звітності ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому підстави задовольняти клопотання в цій частині відсутні.

Вирішуючи клопотання в частині надання тимчасового доступу до речей та документів, які перебувають у володінні слідчих ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема безпосередньо до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які вилучені, арештовані по кримінальним провадженням слідчий суддя враховує, що вказані речі і їх отримання можливе лише на підставі ухвали суду та те, що вони знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Таким чином, приймаючи до уваги те, що зазначені у клопотанні слідчого речі мають важливе значення для встановлення об`єктних обставин у даному кримінальному провадженні, можуть містити на собі сліди кримінального правопорушення, приходжу до висновку, що клопотання в цій частині є обґрунтованим та підлягає задоволенню, а стороні кримінального провадження слід надати тимчасовий доступ до таких речей.

Крім цього відповідно до ст. 41 КПК України оперативні підрозділи органів внутрішніх справ, органів безпеки, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, органів ІНФОРМАЦІЯ_13 , органів ІНФОРМАЦІЯ_14 , органів ІНФОРМАЦІЯ_15 здійснюють слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора. Під час виконання доручень слідчого, прокурора співробітник оперативного підрозділу користується повноваженнями слідчого. Співробітники оперативних підрозділів не мають права здійснювати процесуальні дії у кримінальному провадженні за власною ініціативою або звертатися з клопотаннями до слідчого судді чи прокурора. Доручення слідчого, прокурора щодо проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій є обов`язковими для виконання оперативним підрозділом. Згідно п. 3 ч. 2 ст. 40 КПК України, слідчий уповноважений доручати проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій відповідним оперативним підрозділам.

Тому вимога надати стороні кримінального провадження (за дорученням іншому слідчому) задоволенню не підлягає також.

Отже, з урахуванням вказаних обставин клопотання підлягає задоволенню частково.

Керуючись ст.ст. 40, 131, 132, 159 - 164 КПК України,-

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу прокуратури Закарпатської області радника юстиції ОСОБА_2 про тимчасовий доступ до речей і документів задовольнити частково.

Надати стороні кримінального провадження заступнику начальника слідчого відділу ОСОБА_9 , слідчим в ОВС ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , старшим слідчим ОСОБА_2 (старший групи слідчих), ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , які включені в групу слідчих, тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні слідчих ІНФОРМАЦІЯ_1 та знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 , зокрема до алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які вилучені, арештовані по кримінальним провадженням.

В іншій частині клопотання відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає. Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Слідчий суддя Ужгородського

міськрайонного суду ОСОБА_1

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення27.02.2017
Оприлюднено06.03.2023
Номер документу64997042
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —308/1894/17

Ухвала від 27.02.2017

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 27.02.2017

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 27.02.2017

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 27.02.2017

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

Ухвала від 27.02.2017

Кримінальне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Фазикош О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні