Рішення
від 28.02.2017 по справі 905/3507/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м.Харків, пр.Науки, 5

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

28.02.2017 Справа № 905/3507/16

Позивач: Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк , м. Київ

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Корт , м. Краматорськ

про стягнення 21 545,03 дол. США (552 911,16грн.)

Суддя Матюхін В.І.

Представники:

позивача: ОСОБА_1 - за дов.;

відповідача: не з'явився.

Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк звернулось до господарського суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Корт 21 545,03 дол. США, у тому числі:

- 11 157,61дол. США - заборгованості за кредитом;

- 8 549,14дол. США - заборгованості за відсотками за період з 03.12.2008р. по 18.10.2016р. (включно);

- 1 135,59дол. США - пені за несвоєчасне повернення кредиту за період з 24.06.16р. по 18.10.2016р. (включно);

- 702,69дол. США - пені за несвоєчасне повернення відсотків за період з 13.07.2016р. по 18.10.2016р.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилався на неналежне виконання позичальником за договором про надання кредитних послуг №235/25-с1-08 взятих на себе зобов'язань щодо повернення кредитних коштів в строки визначені договором.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, не заперечив проти позовних вимог, не скористався своїм правом на участь у судовому засіданні, відзив на позов господарському суду не надав.

У зв'язку з тим, що явка представників відповідача у судове засідання судом не визнавалась обов'язковою і в матеріалах справи є всі необхідні документи для розгляду спору по суті, господарським судом справа на підставі ст.75 Господарського процесуального кодексу України розглянута за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача у відкритому судовому засіданні, господарський суд встановив:

12.06.2008р. між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк у подальшому реорганізованим шляхом перетворення у Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк (банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Корт (позичальник) був укладений договір про надання невідновлювальної кредитної лінії №235/25-с1-08 (назва договору в редакції додаткової угоди №3 від 18.05.2011р.), згідно умов п.1.1 якого кредитор зобов'язується надавати позичальнику грошові кошти на умовах забезпеченості, повернення, строковості, платності та цільового характеру використання. Договір набуває чинності з дати його укладення та діє до виконання сторонами належним чином і у повному обсязі всіх своїх зобов'язань за договором (п.7.3 договору).

Надання кредиту буде здійснюватись окремими частинами, надалі за текстом кожна частина окремо - транш , а у сукупності - транші , зі сплатою 14,5 % процентів річних за кредитом, в межах максимального ліміту заборгованості позичальника за кредитом, в сумі 20 600,00дол. США на умовах, визначених цим договором за наступним графіком зниження максимального ліміту заборгованості (графік викладений у додатку) та кінцевим терміном погашення заборгованості за кредитом не пізніше 11 червня 2012р. на умовах, визначених цим договором (п.1.1.1 договору в редакції додаткової угоди №3 від 18.05.2011р.).

Кредит вважається наданим в момент (день) списання суми кредиту з позичкового рахунку, зазначеного в п. 2.1 договору, на підставі письмової заяви позичальника (п.2.2 договору).

Нарахування неустойки (пені) здійснюється в останній робочий день поточного місяця за період з дня виникнення простроченої заборгованості за кредитом та/або нарахованими процентами чи комісіями по передостанній робочий день поточного місяця. (п.2.6 договору).

Відповідно до розділу 3.3 договору, позичальник зобов'язаний сплачувати кредитору проценти та комісії в строки встановлені п.2.4 та 2.5 цього договору а також сплачувати кредитору неустойку (пеню, штрафі) в строк встановлений у п.2.6 цього договору.

Сторони домовились, що у разі порушення позичальником строків сплати процентів та/або кредиту як в повному обсязі, так і частково, більш ніж на 30 календарних днів, кредитор має право вимагати дострокового погашення кредиту, нарахованих процентів та можливих штрафних санкцій в повному обсязі шляхом направлення відповідного повідомлення позичальнику, а позичальник в свою чергу, зобов'язується достроково погасити в повному обсязі кредит, нараховані проценти та можливі штрафні санкції протягом 30 календарних днів з дати одержання вищезазначеного письмового повідомлення кредитора (п. 4 додаткової угоди №3).

У разі прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів, комісій, зазначених у пунктах 1.1.1., 3.3.6.1., 3.3.17., 3.3.18., 2.4., 2.5. цього договору, позичальник сплачує кредитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ , що діє у період невиконання зобов'язань за цим договором, від несвоєчасно сплаченої суми за кожен день прострочення, починаючи з наступного дня за днем прострочення (п.4.1 договору).

12.06.2008р. між Акціонерно-комерційним банком соціального розвитку Укрсоцбанк у подальшому реорганізованим шляхом перетворення у Публічне акціонерне товариство Укрсоцбанк (заставодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю Корт (позичальник) був укладений договір застави майна №РМ 235/25-с-08, предметом якого є передання заставодавцем заставодержателю у якості забезпечення виконання зобов'язань за договором відновлювальної кредитної лінії №235/25-с1-08 від 12.06.2008р. рухомого майна, а саме: обладнання, згідно з переліком, що міститься в додатку №1 до цього договору.

10.11.2009р. з метою забезпечення виконання зобов'язань за кредитним договором про надання невідновлювальної кредитної лінії №235/25-с1-08, між Публічним акціонерним товариством Укрсоцбанк (кредитор), Товариством з обмеженою відповідальністю Корт (позичальник) та ОСОБА_2 (поручитель) був укладений договір поруки №1-235/25.

Відповідно до п.1.1 договору поручитель зобов'язується перед кредитором солідарно відповідати за виконання позичальником у повному обсязі зобов'язань за договором відновлювальної кредитної лінії №235/25-с1-08 від 12.06.2008р. та додаткових угод до нього, а саме - повернення суми кредиту, сплати відсотків за користування кредитом, комісій, а також можливої неустойки (пені, штрафу) у розмірі та у випадках, передбачених договором кредиту.

Відповідно до п.3.1.1 договору, поручитель зобов'язаний протягом одного робочого дня від дати отримання листа кредитора про невиконання позичальником забезпеченого порукою зобов'язання за договором кредиту, виконати відповідне зобов'язання шляхом перерахування непогашеної суми кредиту на рахунок кредитора № (номер не зазначений) непогашеної суми процентів на рахунок кредитора № (номер не зазначений), суми можливої неустойки (пені, штрафу) на рахунок № (номер не зазначений).

У разі порушення поручителем вимог п.п.3.1.1 цього договору, поручитель зобов'язаний сплатити кредитору пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ , що діє у цей період, від суми невиконаного забезпеченого порукою зобов'язання, за кожен день прострочення (п.4.1 договору).

У зв'язку із порушенням позичальником (ТОВ Корт ) зобов'язань щодо належної сплати заборгованості за кредитом та процентів, банк направив вимогу Товариству з обмеженою відповідальністю Корт та ОСОБА_2 про погашення заборгованості за договором кредиту, яка останніми була залишена без відповіді та задоволення.

На час розгляду справи заборгованість за кредитом у розмірі 11 157,61дол. США та заборгованість за відсотками у розмірі 8 549,14дол. США не погашені (не сплачені), доказів зворотного до суду надано не було.

За таких обставин і зважаючи на те, що:

· згідно ст.526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу;

· згідно п.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору;

· ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін);

· згідно ч.1 ст.575 Цивільного кодексу України іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи

· відповідно д ч.1 ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом,

· відповідно д ч.1 ст.1049 ЦК України позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором,

· ч. 1 ст.1054 ЦК України встановлено що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти;

· у разі порушення зобов'язання відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема:

1) припинення зобов'язання внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору;

2) зміна умов зобов'язання;

3) сплата неустойки;

4) відшкодування збитків та моральної шкоди;

· ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачене, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом;

· штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (п.6 ст.231 Господарського кодексу України);

· згідно ч.6 ст.232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано;

· ч.2 ст.343 Господарського кодексу України обумовлено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочення платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня;

· згідно ст.4 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань розмір пені за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань не повинен перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який нараховувалася пеня ,

господарський суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості за кредитом у сумі 11 157,61дол. США і за відсотками у сумі 8 549,14дол. США обґрунтовані і підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо вимог позивача про стягнення пені за прострочення позичальником строків погашення кредиту та/або сплати процентів господарський суд констатує, що ст.2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції встановлено наступне:

На час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.

Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції .

У зв'язку з вищевикладеним, вимоги щодо стягнення пені необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Судові витрати в межах, встановлених законодавством, покладаються на сторони пропорційно задоволених вимог.

Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст.526, 530, 575, 612, 1049, 1054 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.193 Господарського кодексу України, ст.2 Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції і керуючись ст.ст.43, 49, 82- 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Корт (84323, АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 32026370, п/р 26009235867780 у Краматорському відділенні ДОФ АКБ Укрсоцбанк , м. Краматорськ, МФО 334011) на користь Публічного акціонерного товариства Укрсоцбанк (03150, м. Київ, вул. Ковпака. 29, код ЄДРПОУ 00039019, п/р 29090150130005 в ПАТ Укрсоцбанк , МФО 300023) 11 157,61дол. США - заборгованості за кредитом, 8 549,14дол. США - заборгованості за відсотками, 7 599,47грн. відшкодування витрат по оплаті судового збору.

В іншій частині відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційною інстанцією, якщо його не скасовано.

Апеляційна скарга подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом 10 днів з дня прийняття рішення місцевим господарським судом.

Суддя В.І. Матюхін

Повний текст рішення складено 28 . 02.2017р.

Надруковано примірників:

1 - до справи;

1 - позивачу;

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення28.02.2017
Оприлюднено03.03.2017
Номер документу65009922
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —905/3507/16

Ухвала від 24.03.2021

Господарське

Господарський суд Донецької області

Матюхін Володимир Іванович

Судовий наказ від 13.03.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Рішення від 28.02.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 09.02.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 18.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 11.01.2017

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 26.12.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

Ухвала від 15.12.2016

Господарське

Господарський суд Донецької області

В.І. Матюхін

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні