Рішення
від 20.02.2017 по справі 922/4656/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" лютого 2017 р.Справа № 922/4656/16

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Хотенця П.В.

при секретарі судового засідання Гаврильєву О.В.

розглянувши справу

за позовом Заступника керівника Чугуївської місцевої прокуратури, м. Чугуїв в інтересах держави в особі 1. Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області м. Вовчанськ, 2. Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, м. Харків до Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКС 500", м. Харків про внесення змін до договору оренди земельної ділянки за участю представників сторін:

прокурора - Горгуль Н.В., посвідчення № 036152 від 29.10.2015 року

позивачів - 1. не з*явився, 2. ОСОБА_1, дов. № 32-20-14-689/0/19-17 від 12.01.2017 року

відповідача - ОСОБА_2, дов. від 08.01.2016 року

ВСТАНОВИВ:

Розглядається позовна вимога про внесення зміни до договору оренди землі від 01 грудня 2008 року.

Представник відповідача у судовому засіданні просить суд долучити до матеріалів справи додаткові документи.

Суд, долучає до матеріалів справи надані представником відповідача документи та переходить до розгляду справи по суті.

Прокурор у судовому засіданні наполягає на задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Представник першого позивача у судове засідання не з*явився, у наданих письмових поясненнях проти заявлених позовних вимог заперечує, просить суд розглядати справу без участі представника Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області.

Представник другого позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги і просить їх задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні та у наданому письмовому запереченні проти заявлених позовних вимог заперечує.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення прокурора та повноважних представників другого позивача та відповідача, судом встановлено наступне.

Розпорядженням голови Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області № 1001 від 10 листопада 2008 року було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) із земель запасу для надання в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва Товариству з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" (відповідачу) за межами населених пунктів на території Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області.

Одночасно, надано Товариству з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" в оренду земельні ділянки загальною площею 482.2230 га. земель сільськогосподарського призначення, з них: 482,2230 га. (ріллі) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з земель державної власності (землі запасу) на території Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області.

На підставі вказаного розпорядження між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області (першим позивачем) та Товариством з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" було укладено договір оренди землі терміном на 49 років.

Так, договором оренди землі від 01 грудня 2008 року відповідачу надано в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення (рілля), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту, землі Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області, загальною площею 7,7000 га. Вказаний договір оренди зареєстровано у Вовчанському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02 грудня 2008 року за № 040869000007.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною лілянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Згідно статті 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" однією з істотних умов договору оренди землі є орендна плаза із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Частиною 1 пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України і частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначеним за встановленими і затвердженими нормати вами.

Так, у договорі оренди землі, укладеного між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" вказано нормативно-грошову оцінку вищевказаної земельної ділянки, розрахунок якої проведено у 2007 році та затверджено рішенням Вовчанської районної ради Харківської області від 27 листопада 2008 року.

Згідно з інформацією від 12 грудня 2016 року, наданою Вовчанською районною радою Харківської області встановлено, що до Вовчанської районної ради до теперішнього часу від Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКС 500", звернень щодо затвердження на сесії районної ради нової нормативно-грошової оцінки вищевказаних земельних ділянок не надходило. Положення чи інший документ про порядок визначення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі на території Вовчанського району Вовчанською районною радою не розроблялось та не затверджувалось.

Відповідно до статті 271 Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Згідно статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Відповідно до пункту 8 вищевказаного договору орендна плата вноситься у грошовій формі та розмірі 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі у сумі 1581,55 грн. на рік.

Згідно пункту 9 договору встановлено, що обчислення орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Відповідно до пункту 10 договору орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами, протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.

Крім того, відповідно до пункту 11 вищевказаного договору оренди землі розмір орендної плати переглядається не рідше одного разу на три роки у разі зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Згідно діючого договору оренди землі, укладеного між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" ставка орендної плати істотно занижена, остання повинна становити не менше 3% (згідно статті 288 Податкового кодексу України).

Так, відповідно до статті 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо Інше не передбачено договором оренди.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, що визначено також приписами пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України

При цьому, підпунктами 288.5.1 та 288.5.5 пункту 288.5 статті 288 зПодаткового кодексу України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто, законом визначено нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки, незалежно від того, чи співпадає її розмір із визначеним у договорі.

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підстави виникнення цивільних прав та обов'язків виникають, зокрема, з договорів та інших гіравочинів, а також безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Таким чином, розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений Законом - тобто, пунктом 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, з набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Тобто, цивільний обов'язок орендаря земельної ділянки платити не менше 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки виник з акту цивільного законодавства і не залежить від волі сторін договору оренди, які зобов'язані привести зміст договору до вимог приписів Закону.

Згідно підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, установлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпунктів 271.1.1 та 271.1.2 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування є або нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Згідно пункту 4 договору оренди землі, нормативну грошову оцінку земельної ділянки, що є об'єктом оренди було визначено у розмірі 63262,17 гри.

Таким чином, база розрахунку орендної плати підлягає розрахунку відповідно до приписів підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.

Відповідно до статті 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнепня згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Згідно інформації від 09 грудня 2016 року, наданою Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" до Вовчанської районної державної адміністрації Харківської області з приводу перегляду на підставі статті 288 Податкового кодексу України розміру орендної плати, з визначенням орендної плати у розмірі 3 % замість 2,5 % від нормативної грошової оцінки землі на рік не зверталось, відповідь на лист райдержадміністрації від 12 жовтня 2016 року щодо перегляду розміру орендної плати відповідно до вимог статті 288 Податкового кодексу України з подальшим внесенням змін до договорів оренди землі не падав.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Так, договір оренди землі від 01 грудня 2008 року, що укладений між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "МАКС 500", є господарським договором, умови зміни або розірвання якого визначено законом, отже мають бути дотриманими.

Згідно частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до частин 4, 5 статті 188 Господарського кодексу України сторони передають на вирішення суду спір, якщо вони не досягли згоди щодо зміни договору. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Згідно з пунктами 2.18, 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17 травня 2011 року "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" вирішення спорів про внесення змін до договору пов'язане із застосуванням положення частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України, відповідно до якої договір є узгодженим волевиявленням двох або більше сторін, і тому суд не може зобов'язати іншу сторону договору внести зміни до нього. Отже, зацікавлена сторона у випадках, передбачених законом, може просити суд про внесення зміни до договору згідно з рішенням суду, а не про зобов'язання відповідача внести такі зміни до договору. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки, орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Відповідно до частини 3 статті 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Вказану правову позицію викладено у рішенні господарського суду Херсонської області від 20 липня 2015 року, постанові Одеського апеляційного господарського суду від 25 серпня 2015 року по справі № 923/796/15, постанові Вищого господарського суду України від 17 лютого 2016 року по справі № 916/1047/15-г.

Згідно статті 32 Господарського процесуального кодексу України: доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно частини 1 статті 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими, законними, підтвердженими матеріалами справи і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору, у разі задоволення позовних вимог, покладаються на відповідача.

На підставі викладеного та керуючись статтями 6, 8, 124, 129 Конституції України, статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", статтею 288 Податкового кодексу України, статтями 11, 525, 651, 653 Цивільного кодексу України, статтями ІЗ, 15, 21, 30 Закону України "Про оренду землі", статтями 1, 4, 12, 22, 33-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Внести зміни до договору оренди землі від 01 грудня 2008 року, укладеного між Вовчанською районною державною адміністрацією Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальністю "МАКС 500", про надання в строкове платне користування земельну ділянку із сільськогосподарського призначення (рілля), для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться за межами населеного пункту, землі Білоколодязької селищної ради Вовчанського району Харківської області, загальною площею 7,7000 га, зареєстрованого у Вовчанському районному відділі реєстрації Харківської регіональної філії ДП Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 02 грудня 2008 року за № 040869000007, виклавши пункт 8 договору в наступній редакції;

"8. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі".

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МАКС 500" (62540, Харківська область, Вовчанський район, смт. Білий Колодязь, вул. Дмитрова, буд. 2, ідентифікаційний код ЄДРПОУ 33814748) на користь Прокуратури Харківської області (61050, м. Харків, вул. Б. Хмельницького, 4, код ЄДРПОУ 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету 2800) 1378,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 23.02.2017 р.

Суддя ОСОБА_3

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.02.2017
Оприлюднено03.03.2017
Номер документу65011005
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/4656/16

Рішення від 20.02.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 26.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 17.01.2017

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

Ухвала від 28.12.2016

Господарське

Господарський суд Харківської області

Хотенець П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні