Ухвала
від 14.02.2017 по справі 826/494/16
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 лютого 2017 року м. Київ К/800/20669/16

К/800/20523/16

Вищий адміністративний суд України у складі:

головуючого - Цвіркуна Ю.І. (суддя-доповідач), Бухтіярової І.О., Веденяпіна О.А., за участю секретаря судового засідання Савченко А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за касаційними скаргами Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Державної фіскальної служби України

на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.04.2016 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року

у справі № 826/494/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Віа-Тур

до Державної фіскальної служби України,

Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю Віа-Тур звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.04.2016 року у справі № 826/494/16, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року, позов задоволено. Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо виключення суми ПДВ податкової накладної №1 від 12.06.2015 року у розмірі 10 767 546, 67 грн., яку було зареєстровано у системі електронного адміністрування податку на додану вартість 03.07.2015 року, зі складу суми, на яку ТОВ Віа-Тур має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та бездіяльності ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Київ, що полягає в ненаданні публічної інформації та перешкоджанні відновлення суми ПДВ 10 767 546, 67 грн., зареєстрованої 03.07.2015 року податкової накладної № 1 у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у складі показника SНаклОтр суми, на яку ТОВ Віа-Тур має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (S Накл). Зобов'язано Державну фіскальну службу України збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ Віа-Тур має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних на 10 767 546, 67 грн. ПДВ податкової накладної № 1 від 12.06.2015 року, зареєстровану продавцем ТОВ КУСТОС-ІНВЕСТ у системі електронного адміністрування податку на додану вартість 03.07.2015 року, та відобразити відповідне збільшення у витягу з системи електронного адміністрування ПДВ.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідачі звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, в яких, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просять рішення судів попередніх інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.

В запереченнях на касаційні скарги позивач з доводами та вимогами скаржників не погоджується, просить залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій.

У судовому засіданні представник позивача проти касаційних скарг заперечував та просив у їх задоволенні відмовити. Представники відповідачів у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлені належним чином.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасника процесу, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, колегія суддів встановила таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно із витягом з системи електронного адміністрування ПДВ від 14.08.2015 року № 14308515 станом на 03.08.2015 року Державною фіскальною службою України та ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві виключено зі складу суми, на яку ТОВ Віа-Тур має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суму податкової накладної від 12.06.2015 року № 1 в загальному розмірі 64 605 280, 00 грн., у т.ч. ПДВ 10 767 546, 67 грн., яку було зареєстровано у системі електронного адміністрування податку на додану вартість 03.07.2015 року.

Листом від 14.08.2015 року позивач звернувся до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві з проханням зареєструвати податкові накладні за липень 2015 року та надати роз'яснення з приводу відмови в їх реєстрації.

ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві надсилало на адресу позивача 20.08.2015 року запит про надання інформації та документального підтвердження щодо формування податкового зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ за червень 2015 року та запит від 23.09.2015 року про надання інформації та документального підтвердження щодо формування податкового зобов'язання та податкового кредиту з ПДВ по взаємовідносинам з ТОВ КУСТОС-ІНВЕСТ , на які позивачем надано відповіді з поясненнями від 27.08.2015 року та 02.10.2015 року.

Крім того, позивачем 19.11.2015 року подано до ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві запит на отримання публічної інформації, на що листом від 25.11.2015 року його повідомлено про те, що у зв'язку з перебуванням ТОВ КУСТОС-ІНВЕСТ на податковому обліку в ДПІ у Дарницькому районі ГУ ДФС у м. Києві, питання щодо збільшення реєстраційної суми ліміту потребує більш детального вивчення та додатково буде повідомлено про розгляд його звернення.

Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій прийшли до висновку про те, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності вчинених ним спірних дій з урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства.

Колегія суддів суду касаційної інстанції, з урахуванням норм податкового законодавства, чинних на час виникнення відповідних правовідносин, погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій з огляду на таке.

Відповідно до абзацу першого п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно із абзацом першим п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

В силу абзацу другого п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (абзац 10 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем (абзац п'ятий п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України).

Отже, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. В свою чергу, покупець може отримати зареєстровану податкову накладну, надіславши запит до Єдиного реєстру податкових накладних в електронному вигляді.

Відповідно до абзацу 13 п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Правила реєстрації податкових накладних в ЄРПН встановлені Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року № 1246.

Згідно із абзацом третім п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше: ніж через 180 календарних днів з дати складення податкової накладної; для платників податку, що застосовують касовий метод, - ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку; для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно.

Судами попередніх інстанцій встановлено та підтверджується матеріалами справи, що між позивачем (покупець), з однієї сторони, та ТОВ КУСТОС ІНВЕСТ (продавець), з іншої сторони, укладено договір купівлі-продажу нерухомого майна від 12.06.2015 року, а також підписано акт приймання-передачі від 12.06.2015 року. Продавцем складено податкову накладку № 1 від 12.06.2015 року на загальну суму 64 605 280, 00 грн. в т.ч. ПДВ 10 767 546, 67 грн., яку ним зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних 03.07.2015 року за реєстраційним номером 913838666 шляхом подання через Єдине вікно подання електронної звітності ДФС України .

У зв'язку із тим, що відповідна податкова накладна зареєстрована ТОВ КУСТОС ІНВЕСТ в ЄРПН 03.07.2015 року з недодержанням терміну, встановленого п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (15 днів з моменту виписки), із причин неприйняття її контролюючим органом, позивачем включено її суму до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН - липень 2015 року.

З 01.07.2015 року закінчився перехідний період (тестовий режим) системи електронного адміністрування ПДВ і така система запрацювала на постійній основі.

Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено статтею 200-1 Податкового кодексу України.

Відповідно до п. 200-1.1 ст. 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 року № 569 Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 10 вказаного Порядку ДФС: 1) обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; 2) оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.

В силу п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (SНакл), обчислену за такою формулою: SНакл = SНаклОтр + SМитн + SПопРах - SНаклВид - SВідшкод - SПеревищ, де: SНаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексу та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 01.07.2015 року.

Підпунктом 4 пункту 34 розділу 2 Перехідних положень Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових SНаклОтр, SНаклВид та SМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.

Закон України Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість від 16.07.2015 року № 643-VIII набрав чинності 29.07.2015 року.

Таким чином, станом на 03.08.2015 року для розрахунку значення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні, до значення складової SНаклОтр належать лише ті значення, що були сформовані починаючи з 01.07.2015 року.

В свою чергу, за правилами п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України SНаклОтр - це загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними та зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Витягу з Єдиного реєстру податкових накладних № 309290, сформованого на запит від 16.11.2015 року, позивачем отримана накладна від 12.06.2015 року № 1 на суму ПДВ 10 767 546, 67 грн. з датою внесення відомостей продавцем до ЄРПН - 03.07.2015 року, ПІБ уповноваженої особи, що виписала податкову накладну - ОСОБА_4.

Враховуючи те, що позивач не отримував податкову накладну від 12.06.2015 року № 1 раніше, ніж вона була зареєстрована у ЄРПН, колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що дії Державної фіскальної служби України щодо виключення суми ПДВ податкової накладної № 1 від 12.06.2015 року у розмірі 10 767 546, 67 грн., яку було зареєстровано у системі електронного адміністрування податку на додану вартість 03.07.2015 року, зі складу суми, на яку ТОВ ВІА-ТУР має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, є протиправними.

За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.

Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.

З урахуванням викладеного, є підстави вважати, що судами першої та апеляційної інстанцій ухвалено обґрунтовані рішення, які постановлено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для їх скасування не вбачається.

Стаття 220 Кодексу адміністративного судочинства України визначає межі перегляду судом касаційної інстанції.

Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.

Таким чином, касаційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

у х в а л и в:

Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.04.2016 року

та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2016 року у справі № 826/494/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та на неї може бути подана заява про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий Ю.І.Цвіркун

Судді І.О.Бухтіярова

О.А.Веденяпін

СудВищий адміністративний суд України
Дата ухвалення рішення14.02.2017
Оприлюднено01.03.2017
Номер документу65012068
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —826/494/16

Ухвала від 14.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 14.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 14.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 14.02.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 24.01.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 24.01.2017

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 12.09.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 12.09.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 01.08.2016

Адміністративне

Вищий адміністративний суд України

Цвіркун Ю.І.

Ухвала від 07.07.2016

Адміністративне

Київський апеляційний адміністративний суд

Кузьменко В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні