ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" лютого 2017 р. Справа № 911/4136/16
Господарський суд Київської області в складі:
головуючого судді Христенко О.О.
при секретарі Литовці А.С.
розглянувши справу № 911/4136/16
за позовом заступника керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області, м. Бориспіль в інтересах держави в особі
Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області, м. Київ
до приватного підприємства Аршин , м. Яготин
про стягнення 13962,21 грн. та розірвання договору оренди
Представники:
прокурор : Моцик Л.М. - посвідчення № 042321 від 29.03.2016;
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 7 від 10.01.2017;
від відповідача: не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник керівника Бориспільської місцевої прокуратури Київської області (прокурор) звернувся до господарського суду Київської області в інтересах держави в особі регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області (позивач) з позовом до приватного підприємства Аршин (відповідач) про стягнення 13962,21 грн. та розірвання договору оренди.
В обґрунтування позовних вимог, прокурор посилається на неналежне виконання відповідачем умов Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 1218 від 29.06.2011, укладеного між позивачем та відповідачем, в частині своєчасного внесення орендних платежів, у зв'язку з чим у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в сумі 10500,27 грн., з огляду на наявність якої нараховані 1256,89 грн. пені та 2205,06 грн. штрафу. Крім того, у зв'язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору щодо своєчасного внесення орендних платежів, прокурор також звертається з вимогою розірвати Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 1218 від 29.06.2011, що визначено Законом України Про оренду державного та комунального майна .
Ухвалою господарського суду Київської області від 19.12.2016 порушено провадження у справі № 911/4136/16 та призначено її до розгляду в судовому засіданні.
В судовому засіданні 25.01.2017 було оголошено перерву в розгляді справи.
В судових засіданнях 25.01.2017 та 15.02.2017 прокурором та представником позивача підтримані позовні вимоги в повному обсязі вважаючи їх обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з підстав, викладених у позові.
В судовому засіданні 25.01.2017 був присутній представник відповідача, однак відзиву на позов до суду не надав. В судове засідання 15.02.2017 представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, проте, як належним чином був повідомлений про місце і час судового засідання, про що свідчить власний підпис представника на бланку перерви в розгляді справи від 25.01.2017, письмових пояснень або відзиву на позов, до суду не надіслав.
Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні була оголошена вступна та резолютивна частини рішення.
Розглянувши подані прокурором та позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -
ВСТАНОВИВ:
29.06.2011 між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області (орендодавець) та приватним підприємством Аршин (орендар) укладений Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 1218, відповідно до умов п. 1.1 якого, з урахуванням змін внесених додатковою угодою № 1 від 09.11.2012, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно, зокрема, приміщення, площею 47,6 кв.м., що розташовані за адресою: 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 54 та перебувають на балансі головного управління статистики у Київській області, вартість якого визначена за звітом про експертну оцінку станом на 31.12.2010, становить 68580,00 грн. без ПДВ.
Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний в договорі, але не раніше дати підписання договору та акту приймання-передачі майна. Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у орендаря права власності на це майно. Власник майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.п. 2.1, 2.2 договору).
Розділом 3 договору, з урахуванням змін внесених додатковою угодою № 1 від 09.11.2012 визначено, що орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 за № 786 і становить за базовий місяць оренди, без ПДВ, 857,25 грн., а з вересня 2011 - 1072,39 грн. Орендна плата за перший місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць. Нарахування ПДВ, здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні 50 % та 50 %, щомісяця не пізніше 15 числа місяця відповідно до пропорцій розподілу.
Пунктами 10.1, 10.3 договору визначено, що договір укладений строком на 2 роки 11 місяців та діє з 29.06.2011 по 28.05.2014 включно, а у разі відсутності протягом одного місяця після закінчення строку дії договору заяв сторін щодо припинення його дії, договір вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах.
Між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області (орендодавець) та приватним підприємством Аршин (орендар) підписаний акт приймання-передачі державного майна, зокрема, приміщення, площею 47,6 кв.м., що розташовані за адресою: 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 54, згідно з яким позивачем передано, а відповідачем прийнято визначене майно.
Позивач належним чином та в повному обсязі виконував взяті на себе зобов'язання згідно з умовами договору, надавши відповідачу в оренду нежитлові приміщення, площею 47,6 кв.м., що розташовані за адресою: 07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 54.
Проте, в порушення умов договору, відповідач користуючись орендованим приміщенням, неналежним чином та не в повному обсязі виконував взяті на себе зобов'язання в частині внесення орендних платежів, у зв'язку з чим за період з 01.05.2016 по 03.11.2016 у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в сумі 10500,27 грн.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України (ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України).
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарських зобов'язань є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Відносини сторін за правовою природою є договором найму (оренди). Згідно з ч. 1 ст. 759, ч. 1 ст. 761, ч. 1 ст. 762 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Право передання майна у найм має власник речі, або особа, якій належать майнові права. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відносини сторін даного договору регулюються також Законом України Про оренду державного та комунального майна від 10.04.1992 № 2269-ХІІ (із змінами і доповненнями), який є спеціальним законом з питань оренди державного майна та, відповідно до частин першої та другої ст. 1, регулює організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Статтею 2 Закону України Про оренду державного та комунального майна визначено, що орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст.ст. 18, 19 Закону та ст. 286 Господарського кодексу України, орендар за користування об'єктом оренди зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно та в повному обсязі, незалежно від наслідків господарської діяльності.
З метою досудового врегулювання спору, позивачем на адресу відповідача була надіслана вимога про необхідність сплати заборгованості з орендної плати.
Однак, вимога позивача залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Таким чином, оскільки заборгованість відповідача перед позивачем, в частині несвоєчасного внесення орендних платежів, передбачених умовами Договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 1218 від 29.06.2011, на час прийняття рішення не сплачена, а розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога прокурора про стягнення з відповідача 10500,27 грн. заборгованості визнається судом та підлягає задоволенню.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
У зв'язку із неналежним виконанням відповідачем умов договору щодо своєчасної сплати орендних платежів, позивач, на підставі п.п. 3.7, 3.8 договору, просить суд стягнути з відповідача 1256,89 грн. пені, нарахованої за період з 02.05.2016 по 03.11.2016 та 2205,06 грн. штрафу, нарахованого на суму заборгованості одноразово.
Умовами п.п. 3.7, 3.8 договору визначено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному співвідношенні, з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить не менше, ніж 3 місяці, орендар також сплачує штраф у розмірі 21 % від суми заборгованості за кожен день несплати.
У сфері господарювання згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч. 6 ст. 231 ГК України).
На підставі вказаних норм права, враховуючи, що розрахунок пені та штрафу, наявний в матеріалах справи є арифметично вірним, суд приходить до висновку, що вказані вимоги заявлені правомірно, а отже підлягають задоволенню.
Умовами п. 5.3 визначено, що орендар зобов'язався своєчасно й у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Відповідно до п. 8.2 договору, орендар має право виступати з ініціативою щодо внесення змін до договору або його розірвання у разі погіршення стану орендованого майна внаслідок невиконання або неналежного виконання орендарем умов договору.
Частиною 1 статті 651 Цивільного кодексу України передбачено, що розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частина 2 статті 651 Цивільного кодексу України передбачає, що договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, установлених договором або законом.
Статтею 26 Закону України Про оренду державного та комунального майна встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав, передбачених законодавчими актами України.
Статтею 782 Цивільного кодексу України передбачено, що наймодавець має право відмовитись від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Таким чином, судом в ході розгляду спору встановлено наявність підстав для розірвання договору оренди у зв'язку з істотним порушенням його умов щодо внесення орендної плати. Відповідні обставини відповідачем не заперечені та не спростовані.
Відповідно до частини 2 статті 653 Цивільного Кодексу України, у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
За таких обставин, суд вважає, що позовна вимога щодо розірвання договору оренди, обґрунтована, доведена, відповідачем не спростована, а тому підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене вище, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, при повному задоволенні позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства Аршин (07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 54, код ЄДРПОУ 32393510) на користь регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 15, код ЄДРПОУ 19028107) 10 500 (десять тисяч п'ятсот) грн. 27 коп. заборгованості, 1 256 (одну тисячу двісті п'ятдесят шість) грн. 89 коп. пені, 2 205 (дві тисячі двісті п'ять) грн. 06 коп. штрафу.
Видати наказ.
3. Розірвати Договір оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності № 1218 від 29.06.2011, укладений між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Київській області та приватним підприємство Аршин .
4. Стягнути з приватного підприємства Аршин (07700, Київська область, м. Яготин, вул. Незалежності, 54, код ЄДРПОУ 32393510) на користь Бориспільської місцевої прокуратури Київської області (08300, Київська область, м. Бориспіль, вул. Героїв Небесної Сотні, 21; р/р 35216008015641, МФО 820172, Державне казначейство України, м. Київ, код ЄДРПОУ 02909996) 2 756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня його належного оформлення і підписання, відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено - 02.03.2017
Суддя О.О. Христенко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2017 |
Оприлюднено | 03.03.2017 |
Номер документу | 65071128 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Христенко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні