Рішення
від 20.02.2017 по справі 916/3345/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"20" лютого 2017 р.Справа № 916/3345/16

за позовом: Товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Індіго”;

до відповідача: Підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю „ЮНА-ІНТЕРСЕРВІС”;

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Публічне акціонерне товариство „Артем-банк”;

про стягнення 428127,75 грн.

Суддя Бездоля Д.О.

Представники:

від позивача: не з'явились;

від відповідача: не з'явились;

від третьої особи: не з'явились.

СУТЬ СПОРУ: позивач звернувся до господарського суду з позовом до відповідача про стягнення 428127,75 грн. збитків.

          Підставою даного позову позивач визначив обставину переуступки третьою особою позивачу за договором від 30.08.2016 права вимоги до відповідача за договором про надання гарантії від 21.10.2015 № 1942/15Г.

Ухвалою суду від 08.12.2016 провадження у справі було порушено, позовна заява прийнята до розгляду, розгляд справи призначений на 23.12.2016 о 10 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 23.12.2016 розгляд справи був відкладений на 20.01.2017 о 11 год. 15 хв. у зв'язку з неподанням сторонами усіх витребуваних судом доказів та необхідністю подання позивачем додаткових доказів по справі.

Судове засідання, призначене на 20.01.2017 о 11 год. 15 хв., не відбулось у зв'язку з перебуванням судді Бездолі Д.О. на лікарняному.

У зв'язку з виходом судді Бездолі Д.О з лікарняного, ухвалою суду 24.01.2017 розгляд справи був призначений на 06.02.2017 о 16 год. 30 хв.

Ухвалою суду від 06.02.2017 строк розгляду спору був продовжений на п'ятнадцять днів, а розгляд справи відкладений на 20.02.2017 о 15 год. 00 хв. у зв'язку з неподанням сторонами усіх витребуваних судом доказів.

Учасники судового процесу в судове засідання 20.02.2017 не з'явились, про час та місце судового засідання повідомлені належним чином, докази, витребувані судом, не подали, у зв'язку з чим справа згідно з ст. 75 ГПК України розглядається за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення присутніх представників учасників судового процесу, суд –

ВСТАНОВИВ:

           21.10.2015 між третьою особою та відповідачем був укладений договір про надання гарантії № 1942/15Г (далі-договір-1).

          Відповідно до п. 1.1 договору-1 за заявою відповідача третя особа надає на користь бенефіціара (юридична особа за законодавством України IATA, Сервісний центр „Європа”) гарантію на суму, яка за жодних обставин не повинна перевищувати гривневий еквівалент наступної суми в доларах США 75000,00 доларів США за офіційним курсом Національного Банку України на дату виконання платежу. Гарантія діє з 23.10.2015 по 22.10.2016 включно, за якою зобов'язується сплатити бенефіціару на його письмову вимогу грошову суму у разі гарантійного випадку та дотримання умов гарантії та цього договору.

          Згідно з п. 1.2 договору-1 гарантія забезпечує виконання зобов'язань відповідача оплату будь-яких та усіх заборгованих відповідачем коштів або коштів, що можуть стати заборгованими відповідачем перед авіакомпаніями-членами ІАТА та/або авіакомпаніями-учасниками BSP Україна, які призначили або призначать відповідача своїм агентом з продажу пасажирських авіаперевезень відповідно до агентських договорів (далі – зобов'язання забезпечені гарантією).

          Відповідно до п. 1.3 договору-1 відповідальність третьої особи за гарантією та/або у зв'язку із цим договором обмежується сумою гарантії та зменшується відповідно до виконання відповідачем зобов'язань, забезпечених гарантією.

          Відповідно до п. 4.1. договору-1 оформлена відповідно до законодавства України та цього договору гарантія передається бенефіціару відповідачем самостійно.

          Згідно з п. 5.4 договору-1 якщо на вимогу бенефіціара третя особа виплачує кошти за гарантією, відповідач зобов'язаний протягом 1 робочого дня, але не пізніше дня закінчення строку гарантії, повністю відшкодувати третій особі такі виплати та усі пов'язані з цим витрати третьої особи, у валюті гарантії. До повного такого відшкодування відповідач сплачує третій особі проценти від суми боргу в розмірі 45% річних (за методом факт/факт (фактична кількість днів у місяці/фактична кількість днів у році – 365(366) у валюті гарантії, за період з моменту виконання третьою особою вимоги бенефіціара до моменту зарахування суми боргу на належні рахунки третьої особи.

          Відповідно до п.п. 5.6., 5.7. договору-1 третя особа має право зворотної вимоги (регресу) до відповідача в разі оплати платежу по гарантії частково або в повній сумі, зазначеній в п. 1 цього договору. Відповідач зобов'язаний всіма своїми матеріальними активами за виконання вимог третьої особи в порядку регресу за його першою вимогою. Відповідач зобов'язаний відшкодувати третій особі витрати за гарантією, враховуючи комісії, пов'язані з відправкою повідомлень засобами телекомунікаційного зв'язку, комісії авізуючого банка та банка бенефіціара, а також комісії, пов'язані з переказом платежів за гарантією.

          Згідно з п. 9.2 договору-1 цей договір набуває чинності з дати його підписання третьою особою та відповідачем і діє до повного виконання зобов'язань відповідача по цьому договору.

           23.10.2015 третя особа надала відповідачу банківську гарантію № 14/04-1976 (далі-банківська гарантія).

Відповідно до п. 1 банківської гарантії третя особа гарантує бенефіціару оплату будь-яких та усіх заборгованих відповідачем коштів або коштів, що можуть стати заборгованими відповідачем перед авіакомпаніями-членами ІАТА та/або авіакомпаніями-учасниками BSP Україна, які призначили або призначать відповідача своїм агентом з продажу пасажирських авіаперевезень відповідно до агентських договорів.

          Згідно з п. 2 банківської гарантії третя особа приймає на себе зобов'язання сплатити на користь бенефіціара будь-яку суму, що підлягає сплаті за цією гарантією, що, однак, обмежується загальною сумою, зазначеною у цій гарантії, після отримання впродовж строку дії гарантії від бенефіціара його письмової вимоги, що супроводжується підписаним бенефіціаром повідомленням про невиконання відповідачем своїх зобов'язань, передбачених правилами ІАТА з продажу пасажирських перевезень для агентів та/або агентськими договорами, із зазначенням загальної суми, заборгованої відповідачем перед авіакомпаніями-членами IATA, або авіакомпаніями-учасниками BSP Україна та банківських реквізитів бенефіціара.

          Відповідно до п. 3 банківської гарантії загальна сума зобов'язань третьої особи відповідно до цієї гарантії обмежується і за жодних обставин не повинна перевищувати гривневий еквівалент наступної суми в доларах США 75000,00 за офіційним курсом Національного банку України на дату виконання платежу.

          Згідно з п. 8 банківської гарантії ця банківська гарантія набуває чинності з 23 жовтня 2015р. та діє до 22 жовтня 2016 і гарантує оплату за усіма належними до сплати і непогашеними до 22 жовтня 2016 року зобов'язаннями відповідача перед авіакомпаніями-членами ІАТА та/або авіакомпаніями-учасниками BSP Україна, а також перед ІАТА.

21.10.2015 між учасниками судового процесу був укладений договір добровільного страхування відповідальності (ІАТА) № 322-00092-15 (далі-договір-2).

          Відповідно до п. 2.1 договору-2 предметом даного договору є майнові інтереси відповідача, пов'язані з його зобов'язанням відшкодувати в порядку, встановленому згідно з чинним законодавством України та договором-1, збитки, що можуть бути заподіяні третій особі внаслідок невиконання відповідачем своїх грошових зобов'язань (в тому числі штрафних санкцій та компенсаційних платежів) перед бенефіціаром відповідно до агентських договорів між відповідачем та авіакомпаніями-членами ІАТА та/або авіакомпаніями-учасниками BSP.

          Згідно з п. 2.2 договору-2 даний договір укладено на користь третьої особи, яка здійснила фінансове забезпечення відповідальності відповідача перед бенефіціаром шляхом укладання договору-1 та видачі відповідної гарантії.

          Відповідно до п. 3.1 договору-2 страховим випадком за цим договором є фактичне здійснення третьою особою в період дії цього договору витрат, передбачених договором-1, що виникли внаслідок невиконання відповідачем своїх грошових зобов'язань (в тому числі штрафних санкцій та компенсаційних платежів) перед бенефіціаром відповідно до агентських договорів між відповідачем та авіакомпаніями-членами ІАТА та/або авіакомпаніями-учасниками BSP.

          Згідно з п.п. 4.1., 4.2., 4.4 договору-2 страхова сума по цьому договору встановлюється у розмірі 1649167,50 грн., що є еквівалентом 75000,.00 доларів США за офіційним курсом НБУ на день укладення цього договору. Зазначена сума встановлюється по одному і кожному страховому випадку, що може настати протягом строку дії цього договору. Відповідно до цього договору встановлюється безумовна франшиза у розмірі 77% від витрат третьої особи по кожному страховому випадку.

          Відповідно до п. 5.2 договору-2 зобов'язання позивача за цим договором починаються з 00-00 годин 23.10.2015, але не раніше надходження страхового платежу у повному обсязі на поточний рахунок чи в касу позивача.

          Згідно з п/п 8.3.7. п. 8.3 договору-2 для здійснення виплати страхового відшкодування позивачу має бути наданий оформлений (підписаний) з боку третьої особи договір уступки права вимоги позивачу щодо грошової суми, сплаченої третьою особою бенефіціару за договором-1. Зазначений договір уступки права вимоги повинен набувати чинності у певному грошовому розмірі при виконанні наступної відкладальної умови: виплати позивачем третій особі суми страхового відшкодування у відповідному обсязі, згідно з умовами даного договору страхування.

          

           За заявою ІАТА від 10.08.2016 про виплату по банківській гарантії, у зв'язку з невиконанням відповідачем фінансових зобов'язань згідно з агентськими договорами, третя особа виконала свої гарантійні зобов'язання та сплатила 1861425,00 грн., що підтверджується вказаною заявою, банківською випискою та іншими наявними в матеріалах справи доказами.

Відповідно до ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Згідно з ст. 563 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії. Вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред'являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов'язання, забезпеченого гарантією. Кредитор може пред'явити вимогу до гаранта у межах строку, встановленого у гарантії, на який її видано.

Відповідно до ст. 566 ЦК України обов'язок гаранта перед кредитором обмежується сплатою суми, на яку видано гарантію. У разі порушення гарантом свого обов'язку його відповідальність перед кредитором не обмежується сумою, на яку видано гарантію, якщо інше не встановлено у гарантії.

Згідно з ч. 1 ст. 569 ЦК України гарант має право на зворотну вимогу (регрес) до боржника в межах суми, сплаченої ним за гарантією кредиторові, якщо інше не встановлено договором між гарантом і боржником.

          За цих підстав, господарський суд вважає, що після сплати вищевказаних коштів у третьої особи виникло право на зворотну вимогу до відповідача.

          За заявами третьої особи про настання події, що може бути визнана страховим випадком, від 22.08.2016 та про виплату страхового відшкодування від 31.08.2016 № 685, на підставі складеного страхового акту від 14.09.2016 позивач виплатив третій особі суму страхового відшкодування у розмірі 428127,75 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 14.09.2016 № 6750 та іншими доказами.

           30.08.2016 між третьою особою та позивачем був укладений договір про відступлення права вимоги (далі-договір-3).

          Відповідно до п. 1 договору-3 цей договір спрямований на регламентацію цивільних правовідносин, що виникають з приводу відступлення третьою особою позивачу права вимоги, належного третій особі, за договором-1.

          Згідно з п. 2 договору-3 до позивача переходить право вимагати (замість третьої особи) на свою користь від відповідача належного та реального виконання обов'язку відшкодувати збиток у розмірі 428127,75 грн., спричинений третій особі внаслідок не проведення належних розрахунків відповідачем з авіакомпаніями-членами Міжнародної Асоціації повітряного Транспорту (IATA).

          Відповідно до п. 4 договору-3 до позивача переходить право вимоги в частині суми, вказаної в п. 2 цього договору за договором-1, в обсязі і на умовах, що існували у третьої особи на момент переходу цих прав. Моментом переходу вищезазначеного права вимоги від третьої особи до позивача є наступний день виплати позивачем страхового відшкодування третій особі за договором-2.

          Згідно з п. 9 договору-3 цей договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання повноважними представниками сторін та скраплення печатками сторін. Договір діє до повного виконання сторонами своїх зобов'язань.           

29.09.2016 позивач звернувся до відповідача з претензією № 61/2-290916/1 про добровільну сплату коштів за договором-1 в сумі 428127,75 грн.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 512 ЦК України кредитор у зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Відповідно до ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов'язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Проте відповідач до цього часу кошти в сумі 428127,75 грн. позивачу не сплатив, що підтверджується позивачем та жодним чином не спростовується іншими учасниками судового процесу.

За цих підстав, господарський суд вважає, що позов позивача слід задовольнити.

Згідно з ст.ст. 44, 49 ГПК України сплачений позивачем судовий збір підлягає покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 4-3, 22, 32, 33, 34, 43, 44, 49, 82, 82-1, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Підприємства у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю „ЮНА-ІНТЕРСЕРВІС” (вул. Щорса, 2, м. Одеса, 65076, код 20986291) на користь Товариства з додатковою відповідальністю „Страхова компанія „Індіго” (вул. Немировича-Данченка, буд. 1, м. Київ, 01011, адреса для листування: вул. Набережно-Хрещатицька, причал № 4, м. Київ, 04070, код 33831166) 428127 (чотириста двадцять вісім тисяч сто двадцять сім) грн. 75 коп. збитків та 6421 (шість тисяч чотириста двадцять одну) грн. 92 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повне рішення складено 27 лютого 2017 р.

          Суддя Д.О. Бездоля

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення20.02.2017
Оприлюднено09.03.2017
Номер документу65087674
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3345/16

Рішення від 20.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 06.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 24.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

Ухвала від 23.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Бездоля Д.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні