Справа № 275/693/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2017 року смт.Брусилі
Брусилівський районний суд Житомирської області у складі:
головуючого судді Руденка В.О.,
за участі секретаря судового засідання Довгаленко О.І.,
позивача ОСОБА_1, його представника ОСОБА_2
розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 20 грудня 2016 року звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання вчинити дії, мотивуючи тим, що по досягненні 52 років, він подав заяву та усі необхідні документи до ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" разом з трудовою книжкою.
В кінці жовтня 2016 року ОСОБА_1 отримав відповідь від ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про те, що йому відмовлено у призначені пенсії за віком відповідно до п. 1 статті 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи зі зниженням пенсійного віку на вісім років як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС, тому що його страховий стаж становить менше п'ятнадцяти років. Відповідно до трудової книжки його трудовий стаж становить дванадцять років одинадцять місяців та двадцять три дні. Але до його страхового стажу не зарахований період роботи з 29.06.1988 року по 06.06.1990 року на посаді тракториста в Іванківському виробничому рибкомбінаті, так як, перша сторінка (титульний аркуш) його трудової книжки не завірена печаткою підприємства, на якому йому вперше заповнювалась трудова книжка . Не враховано також до страхового стажу період роботи з 01.12.1990 року по 31.12.1993 року в колгоспі Світанок с. Привороття Брусилівського району, у зв'язку з тим, що відсутні довідки, які підтверджують стаж роботи у цей період, та довідка, що підтверджує перейменування колгоспу Світанок в товариство з обмеженою відповідальністю Світанок . Також не враховано період роботи з 11.05.2006 року по 22.11.2006 року на посаді підсобного робітника в комунальному підприємстві Комунальник , у зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків в системі персоніфікованого обліку, отже, вважає, що відмова у непризначені йому пенсії та не зарахувані йому до трудового стажу періодів роботи є незаконною та протиправною, тому просить винести рішення яким зобов'язати відповідача включити до страхового стажу вказані періоди роботи та зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком п. 1 ст. 55 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи .
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_4 заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, вимоги якої підтримали та просили суд їх задовольнити. Крім того, представник позивача ОСОБА_4 вказав, що позивач згідно відміток в трудових книгах має більший стаж роботи, ніж нарахував відповідач.
Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_5 у судовому засіданні проти позову заперечила, надала письмові заперечення щодо позову, згідно яких вважає, що немає підстав зарахувати до страхового стажу періоди роботи позивача з 29.06.1988 року по 06.06.1990 року на посаді тракториста в Іванківському виробничому рибкомбінаті оскільки згідно трудової книжки БТ-ІІ № 0484021 дата наказу про прийняття на роботу 09.07.1988 року (через 10 днів після початку роботи), також перша сторінка (титульний аркуш) трудової книжки в порушення п.2.12 Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 року N58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993 року за N110, не завірена печаткою підприємства, на якому вперше заповнювалася трудова книжка. Вказала, що Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 637 від 12.08.1993р. передбачене:
1. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
3. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
20. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). Отже вважає, немаєпідстав зарахувати до страхового стажу періоди роботи позивача з 01.12.1990 року по 31.12.1993 року, а саме період роботи в колгоспі «Світанок» села Привороття Брусилівського району, оскільки дата рішення правління про прийняття в члени кооперативу 26.12.1990 року (через 25 днів після початку роботи), відсутні довідки, що підтверджують стаж роботи у цей період та довідка, що підтверджує перейменування колгоспу «Світанок» у ПКСП «Світанок» (запис в трудовій книзі: прийнято в члени колгоспу, печатка - ПКСП).
Також, представник відповідача зазначила, що з 01.01.2004 року згідно з п.2 ст.24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІУ страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, тому період роботи з 11.05.2006 року по 22.11.2006 року позивачу на посаді підсобного робітника в КП «Комунальник» неможливо зарахувати до страхового стажу в зв'язку з відсутністю даних про сплату страхових внесків в системі персоніфікованого обліку.
Суд, вислухавши пояснення позивача, представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно з матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 є постраждалим від аварії на ЧАЕС, 2-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії Б № 007628 від 25 вересня 1998 року (а.с.10).
10 липня 2016 року позивачу виповнилося 52 роки, що підтверджується оглянутим в судовому засіданні паспортом серії ВМ № 017317, виданий Брусилівським РВ УМВС України в Житомирській області 23 червня 1995 року (а.с.7).
З листа заст. начальника ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області ОСОБА_5 від 13.10.2016 року вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до п.1 ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі зниженням пенсійного віку на 8 років як потерпілому внаслідок аварії на ЧАЕС, так як стаж становить менше 15-ти років (а.с.5).
З трудової книжки № БТ-ІІ № 0484021 від 19.07.1988 року слідує, що позивач з 29.06.1988 року по 06.06.1990 рік працював у Іванківському виробничому рибкомбінаті трактористом, з 01.12.1990 року по 31.12.1993 рік перебував в колгоспі "Світанок" різноробочим. з 11.05.2006 року прийнятий на роботу в комунальне підприємство "Комунальник" підсобним робітником, звільнений з роботи 22.11.2006 року (а.с.27-29).
Суд не погоджується з твердженнями відповідача про не зарахування періоду роботи в Іванківському виробничому рибкомбінаті з огляду на різні дати допуску до роботи та винесення наказу про призначення, оскільки згідно ст.24 КЗпП Української РСР в редакції станом на час прийняття ОСОБА_1 на роботу, фактичний допуск працівника на роботу вважався укладенням трудового договору.
Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які постійно проживали або працювали у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, пенсії надаються зі зменшенням пенсійного віку на 2 роки, та додатково на 1 рік за кожні 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
При цьому, згідно з частиною 3 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до п.1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29.07.1993 року № 58, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника. Згідно п. 2.3 Інструкції записи в трудовій книжці при звільненні або переведенні на іншу роботу повинні провадитись у точній відповідності з формулюванням чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю, пункт закону.
Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків. За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Як вбачається з довідки Приворотського комунального підприємства "Комунальник" № 2 від 16.01.2017 р. та зведених відомостей по нарахуванню заробітної плати КП "Комунальник", ОСОБА_1 дійсно працював в КП "Комунальник" із 11.05.2006 року по 22.11.2006 року, його заробітна плата складає 2650 грн.75 коп. від якої були відраховані у пенсійний фонд 2 % від суми нарахування, що становить 53,02 копійки (а.с.30).
Допитані в судовому засіданні свідки ОСОБА_6 та ОСОБА_7 підтвердили, що ОСОБА_1 з 1990 року разом із ними працював у колгоспі села Привороття трактористом.
Таким чином, із досліджених судом доказів вбачається, що ОСОБА_1 проживав на території радіоактивного забруднення на момент аварії на ЧАЕС, та з 29.06.1988 року по 06.06.1990 рік працював на посаді тракториста в Іванівському виробничому рибкомбінаті в колгоспі "Червоне полісся" Звіздальської сільської ради Народицького району. В подальшому, з 1990 року по 31.12.2000 рік працював в приватному колективному сільськогосподарському підприємстві "Світанок", з 11.05.2006 року по 22.11.2006 року працював в комунальному підприємстві "Комунальник" підсобним робітником, отже має 15 років страхового стажу, передбаченого ст. 26 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Право на призначення пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" набувають особи, які проживали або працювали на територіях радіоактивного забруднення.
Як вбачається зі ст. 48 КЗпП України, трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що періоди роботи позивача підтверджені належним чином, страховий стаж становить 15 років, і є достатнім для призначення позивачу пенсії із зниженням пенсійного віку.
А отже, позивач набув право на отримання пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , тобто по досягненню 52 років.
З урахуванням досліджених матеріалів справи, суд приходить до висновку, що позивач у встановленому порядку звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку, та надав на підтвердження такого права відповідні документи, а саме: посвідчення постраждалого, трудову книжку, якими підтверджено періоди роботи та проживання на території радіоекологічного забруднення і наявність страхового стажу, передбаченого ст. 26 ЗУ Про загальнообов язкове державне пенсійне страхування .
У відповідності до ст.55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Згідно ст. 83 Закону України Про пенсійне забезпечення пенсії за віком призначаються з дня досягнення пенсійного віку, якщо звернення за призначенням пенсії надійшло не пізніше 3-х місяців з дня досягнення пенсійного віку.
У відповідності до вимог ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія за віком призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.
З урахуванням викладеного, з метою поновлення порушених прав позивача, суд вважає за необхідне визнати відмову відповідача ОСОБА_3 об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку протиправною та зобов'язати відповідача призначити позивачу таку пенсію.
Виходячи з викладеного, керуючись ст. 17, 21, 104, 159, 162 КАС України, ст. 55 Закону України Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи , ст. 26 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області включити до страхового стажу ОСОБА_1, для призначення пенсії, періоди: роботи в Іванківському виробничому рибкомбінаті з 29.06.1988 року до 06.06.1990 року, в Колгоспі Світанок с. Привороття з 01.12.1990 року до 31.12.1993 року, в Комунальному підприємстві Господарник з 11.05.2006 р. до 22.11.2006 року.
Зобов'язати Коростишівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Брусилівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, що брали участь у розгляді справи, але не були присутні під час проголошення постанови, мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії
Суддя В.О. Руденко
Суд | Брусилівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.02.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2017 |
Номер документу | 65089105 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Брусилівський районний суд Житомирської області
Руденко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні